Kako se piše: trenuci ili trenutci?

PS.

Iskreno, nije me ni briga, i ja se nesto ne pridrzavam pravopisa i gramatike u neverbalnom caskanju, ja sam vise za neverbalnu komunikaciju, znate :zaljubljena:
khmm.. Ali kada covek vec pita ... jelte ...
1670519096054.png
 
Kada se suglasnik t nađe ispred glasa c, vrši se uprošćavanje suglasničke grupe (gubljenje suglasnika) radi lakšeg izgovora reči.

Prema tome, pravilno je TRENUCI.

Glas c sliven je od glasova t i s, pa se gubi kako ne bi došlo do nagomilavanja istih glasova, koji se često izgovaraju.

link
A, zašto se piše OTCEPITI, a ne OCEPITI ili OTČEPITI, a ne OČEPITI?
 
Mali osvrt itili zanimljivost. Do Novosadskog "dogovora" 1954. pisalo se pretsednik, potsetnik, potšišati i onda su se dogovorili da se, DS i DŠ ne jednače u TS i TŠ isključivo kao politički ustupak predstavnicima zapadne varijante srpskog jezika. Tada zapeta u Srbiji postaje zarez.

Dakle, odluka je politička.

Istovremeno, Novosadski dogovor na zapadu se ne sprovodi, a valjda od 1967. godine, u zapadnoj varijanti srpskog jezika sistemski se ne jednači po zvučnosti na granici morfema niti DC, DČ i DĆ tako da su se oni 1991. ODCIJEPILI i time Pandorinu kutiju ODČEPILI.
 
Mali osvrt itili zanimljivost. Do Novosadskog "dogovora" 1954. pisalo se pretsednik, potsetnik, potšišati i onda su se dogovorili da se, DS i DŠ ne jednače u TS i TŠ isključivo kao politički ustupak predstavnicima zapadne varijante srpskog jezika. Tada zapeta u Srbiji postaje zarez.

Dakle, odluka je politička.

Istovremeno, Novosadski dogovor na zapadu se ne sprovodi, a valjda od 1967. godine, u zapadnoj varijanti srpskog jezika sistemski se ne jednači po zvučnosti na granici morfema niti DC, DČ i DĆ tako da su se oni 1991. ODCIJEPILI i time Pandorinu kutiju ODČEPILI.
Istočna varijanta hrv..ovaj, srpski jezik nema istraženu pravopisnu tradiciju. Za razliku od nas Hrvata, koji se time bavimo kojih 150 godina- a po mom sudu, i pretjerano.

https://archive.org/details/istorija_hrvatskoga_pravopisa_latinskijem_slovima_1889-t_maretic

pr1.png



https://hrcak.srce.hr/file/302068

pr2.png

pr3.png
 
Također, u srp. pravopisu je Stojan Novaković pisao sudci, trenutci, petci, ...no odustao je zbog više razloga, a prvi je adoracija Vuka. Onda su Srbi otišli u krajnost i počeli pisati pretsednik, istoriski, vedžba, sludžba, gratski, ljutski, ... (Belić i Beogradski stil). Po Brozu iz 1892. Hrvati su pisali kao sada, no u mogućnost, nesustavnu, da se piše metak/metci, jadac/jadci itd.

Onda je Ivšić, da sačuva fonološki pravopis 1942, pedložio manje promjene. Da se piše:

obslužiti, predpotopni, nadkriliti, podpis, odklopiti (ob-, pred-, pod-, nad-, od- ostaju uvije nepromijenjeni)
redak redka (/d/ ostaje nepromijenjeno u deklinaciji)
grebsti, dubsti (/b/ ostaje nepromijenjeno u glagola)

No onda je došao NS 1954. i otčepiti i sl.

Posljednji zahvat u hrv. pravopis je onaj Vijeća za normu, pa je tako poželjno, ali ne i nužno, da se čuvaju t i d
u -dak, -dac,-tak, -tac (predak/predci, jadac/jadci, svitak/svitci, zubatac/zubatci) osim u otac/oci i svetac/sveci.

Kod Srba je Dešić otišao dalje u fonetizaciji i predlagao pisanje načovek (nad-čovek), precednik (pred-sednik),.. ali nije prošlo.

Dakle, kod Hrvata je u uporabi nješto izmijenjeni Brozov pravopis iz 1892., a kod Srba dosta izmijenjeni Belićev iz 1929.
 
Kad je pravopis u pitanju, nema tu podele na Srbe i Hrvate. Naprosto, stvar je administrativno-političke prirode i ne prati granice naroda.
Opet pišeš besmislice.

Ovo su služeni pravopisi dvaju jezika, h. i s. Tiskaju se knjige i ostalo.

Ako njetko piše drugačije, to nije službeno. To je možda bolje, gore, lakše, teže....no pravopis je u Hrvata posao zastavom (što je bizarno), kao što je u Srba sad pismo (što nije bizarno, no eto, tako je ispalo...).
Ja sam ti već rekao da su mitomani kao ti i brdo srpskih lingvista u "svijetu" pukli k'o fudbal, dosta je vidjeti worldcat

Kad je njetko sposoban kao Pvle Ivić ispao pajser, što reći od tim Milošima, Jelicama, Dragoljubima, Slobodanima...

https://www.youtube.com/channel/UC9...unity?lb=UgkxKYDRTzbSMNTuLGRJmuINTnKTS3fQbHWa
 
Poslednja izmena:
Ovo su služeni pravopisi dvaju jezika, h. i s. Tiskaju se knjige i ostalo.

Ako njetko piše drugačije, to nije službeno. To je možda bolje, gore, lakše, teže....no pravopis je u Hrvata posao zastavom (što je bizarno), kao što je u Srba sad pismo (što nije bizarno, no eto, tako je ispalo...)
Dakle, kod Hrvata je u uporabi nješto izmijenjeni Brozov pravopis iz 1892., a kod Srba dosta izmijenjeni Belićev iz 1929.


Aha, sad je jasno da ti govoriš o "službenom hrvatskom narodu" (mađarska doktrina "državnoga naroda" iz 19. veka). Nije ni čudo što stvaraš konfuziju kod čitalaca.
 

Back
Top