Kako Pronaci kvalitetnog radnika?

da, kamere... zaista grozno...
u zgradi u kojoj ja radim su mahom ugrađene kamere...
mozda ce se ljudi navici, ali osecaj na prvu loptu je ponizavajuci...
zar rad i rezultati rada ne mogu da se procene na drugi nacin?

nego, sta mislite o procesu izbora radnika? o, cini mi se, pojavi novijeg datuma, da se radnici, cak i nizeg obrazovnog, profila testiraju kao da ih primaju u "nasu"... volela bih da znam sta su ti testovi rekli o meni... mozda imam predrasude, ali licno ne verujem da se na taj nacin bira najbolji kadar, sem za poslove za koje je potrebna provera nekog predznanja...
 
Pa pazi ovo, ako treba da se zaposlis na primer kao prodavac automobila, ti moras da: Znas minimum jedan strani jezik, da znas rad na racunaru, da imas položen vozački ispit, da si dobar prodavac (znači trgovačka škola ili sl.), da rešiš gomilu testova od kojih što kaže moderatorka neki liče na NASA testove, da imaš iskustva u radu itd..

Ajde da sračunamo koliko moraš da uložiš u sebe da bi stvorio preduslove da konkurišeš za ovo radno mesto, koje smatram da i nije ništa spektakularno.

I kad prodješ sve ovo i zaposliš se ti pored prodaje automobila radiš još: Kancelarijski posao, vožiš, kuvaš kafu gazdi i njegovim "bitnim" klijentima, pereš automobile, kad stigne nova tura automobila ostajes i posle ponoći da ih "središ" za prodaju i naravno prodaješ.

I sve to za 300 do 400 eura.

Pa ko je ovde lud ja nemam pojma!
 
Pokusacu malo da obrazlozim sta mislim o ovoj temi.Radio sam u dosta jakih firmi i mogu reci da je u velikim sistemima jedna prica dok je to kod privatnika ili manjim firmicama sasvim druga stvar.
Pronaci kvalitetnog radnika nije lako ali je zadrzati dobrog radnika mnogo,mnogo teze!Ako date radniku dobru platu radnik ce biti zadovoljan NAJVISE 3 meseca!Uvek traze vise,pa mu vi vise i dajte!Naravno,rec je o procentu.Ako radnik ne radi na procenat,zaboravite na zadovoljstvo i motivaciju radnika.Ako zna da mu je svaki mesec ista plata i to radio ili ne onda radnik pada i biva nezadovoljan.
Dajte mu dobar fix,procenat od prodaje ili zarade koju vi procenite da mozete da mu date i bonus ako uradi nemam pojma sta.Ja sam sve ovo osetio na svojoj kozi i verujte mi da onda cupate kako znate i umete jer znate koliko mozete da ocekujete preko na platu.
Malo sam udavio ali je tema meni jako zanimljiva...
 
Slažem se sa ćaletom, plata plus procenat na učinak pa da vidiš kako se grabi.

Ali mora da se zna, a uglavnom se ne zna, prilikom zapošljavanja: koji su tvoji konkretni radni zadatci, koje je radno vreme, kad je godišnji odmor i koliko traje, da li si prijavljen ili nisi a u glavnom kod privatnika nisi.

Hoću da kažem da "nazovi gazde" puno traže a malo daju. Malo taj odnos treba da se izbalansira a pogotovu odnos prema radnicima.. pa ako si gazda nisi bog!
 
Ne bih slozila sa izjavom da je racionalno davati povisice zaposlenima kad oni smatraju da treba i kad traze.Zato sto se svaki rad vrednuje drugacije.U zavisnosti od posla koji se obavlja,i obrazovanja.Ako im se dozvoli taj luksuz,trazice vise,i vise......Onda radnik postaje vlasnik i rukovodilac
Dobri radnici se zadrzavaju,njima se omogucava karijera i daje finansijski stimulans,ali to su uglavnom kljucne pozicije,odnosno stubovi firme.Oni ce i dati najveci doprinos napretku preduzeca.
Sto svakako ne znaci da svaki drugi rad ne vredi.
 
ali shta kad je u pitanju neko retko zanimanje, ili neki super struchnjak, znaci neko teshko zamenjiv, i onda krene da vas zeza?
znaci neko ekstra... he he

Meni takav NE TREBA. Pa ne držim ja (ni 99% poslodavaca) nuklearnu elektranu ili mikro-hiruršku ambulantu. Ako bi to držao morao bi da trpiš i neradnika (samo radi njegovog znanja) ali i to se da srediti.Nabaviš mladog i neiskusnog stručnjaka njegovog profila,staviš ga uz starog da nauči praktični deo posla i NAJURIŠ starog neradnika.z:lol:
 
Ne bih slozila sa izjavom da je racionalno davati povisice zaposlenima kad oni smatraju da treba i kad traze.Zato sto se svaki rad vrednuje drugacije.U zavisnosti od posla koji se obavlja,i obrazovanja.Ako im se dozvoli taj luksuz,trazice vise,i vise......Onda radnik postaje vlasnik i rukovodilac
Dobri radnici se zadrzavaju,njima se omogucava karijera i daje finansijski stimulans,ali to su uglavnom kljucne pozicije,odnosno stubovi firme.Oni ce i dati najveci doprinos napretku preduzeca.
Sto svakako ne znaci da svaki drugi rad ne vredi.

Cekaj malo,spominjes neke karijere i sta ti ja znam sta jos.Ovo je vec faza kad ti imas preduzece od bar 10 radnika,ja sam mislio da pricamo o nekom manjoj firmi do 5 ljudi!Naravno,zavisi i cime se bavi firma...
 
Eto, rukovodilac sam. Raspise se konkurs za odredjeno radno mesto sa time da se biografije predaju tu i tu. Biografije se pregledaju i izdvoje one koje se cine najpodobnijim. Pozovu se izdvojeni na intervju. Pre toga se formulisu pitanja za intervju a koja su vezana za opis posla-radno mesto. Moze biti i 2-3 intervjua, mada je za jednostavnije radno mesto dovoljno jednom. Odobri se najpodobniji i primi na probni rad od 3 meseca. Ako ne zadovoljava prima se drugi.
To sto neke firme menjaju radnike svaka 3 meseca nema veze sa kvalitetom radnika. Takva vrsta radnika koja se tako lako menja obicno je nikakve strucnosti i to su obicno neki serijski, monotoni poslovi. I ovo je zastupljeno u vecim sistemima. Za mariniranu recnu ribu ne preporucujem cestu promenu radnika.
Kada primis radnika sa obredjenog na neodredjeno vreme, automatski ces osetiti njegovu slabiju efikasnost, zalaganje .... Tada pocinju problemi. Savet, uvek drzati distancu sa radnicima, stvarati povoljnu atmosferu za rad ali pokazivati ko je glavni i sankcionisati greske ......... Participacija radnika je dosta bitna, pitati ih za njihovo misljenje ali ipak samostalno donositi odluke. Takodje stimulacija i sto veca amplituda u min i max stimulaciji.
Rukovodiocu ili gazdi je sto se motivacije tice na prvom mestu samodokazivanje a na zadnjem hrana, a kod radnika je obrnuto, prvo hrana a na kraju samo dokazivanje. Pronaci na netu "motivacionu piramidu" radnicku i menadzersku.
 
Kakvi poslodavci, takvi i radnici. To se pokazalo i u dosadasnjoj praksi. Na zapadu su ,kao i danas nasi radnici cenjeni. Ovde radnik ima pravo samo da radi. Nema pravo ni da umre. O drugim potrebama radnika kao sto je plata, radno vreme i td.. niko i ne pita poslodavca. Vazno je da je platio porez drzavi.
 
Kakvi poslodavci, takvi i radnici. To se pokazalo i u dosadasnjoj praksi. Na zapadu su ,kao i danas nasi radnici cenjeni. Ovde radnik ima pravo samo da radi. Nema pravo ni da umre. O drugim potrebama radnika kao sto je plata, radno vreme i td.. niko i ne pita poslodavca. Vazno je da je platio porez drzavi.

Kakvi ce poslodavci biti regulise zakon i sindikat. A pogotovo stanje na trzistu rada (velika ponuda radne snage). Pa svuda je osnovno placanje poreza drzavi. Svi bi samo da kukaju, a postavite pitanje sebi "koliko radnik u Srbiji ima EFEKTIVNIH radnih sati u toku jedne smene" ? Kada se sve preracuna ispadne da je nasa radna snaga skuplja od radne snage u razvijenim zemljama !!!
 
Da se razumemo. Penzioner sam. Znaci nisam zainteresovana. Ali imam oci i usi. Radnici iz mog okruzenja rade od jutra do sutra. i bukvalno moraju da budu poslodavcu na raspolaganju kad god njemu padne na pamet. A sto je ponuda radne snage velika to je zato sto su privatizacijom otpusteni stalni radnici pa sad rade na probni rad sa stazom od 20 g. Pa imamo bivse firme koje su nekad zaposljavale po 2000 radnika sada zaposljavaju 20. a svi ostali koji se tu zateknu su na probnom radu. Nisam znala da je funkcija drzave samo u ubiranju poreza.jos kad taj prikupljeni porez podele izmenju sebe u skupstini i vladi Brzo ce i ovi bedni radnici baciti kasiku. Al koga briga.
 
A sto je ponuda radne snage velika to je zato sto su privatizacijom otpusteni stalni radnici pa sad rade na probni rad sa stazom od 20 g.

To je samo prividno zbog privatizacije. Na kojem tehnicko-tehnoloskom nivou je bila nasa proizvodnja sa obzirom da se nije razvijala u zadnjih ko zna koliko godina, a i buducnosti se nebi razvijala zbog toga sto je mnogo kasnila za svetskim proizvodnim napredkom i usla u kolaps gde je profitabilnost bila takva da su dugovi pojeli osnovni kapital preduzeca. Da li bi bili konkurentni na svetskom trzistu da smo nastavili kako je bilo. Pa ne bih. I na kraju bi sve bilo zatvoreno i radnici ponovo zavrsili na ulici samo sto tada ne bi bilo nikakvog resenja. Od dva zla izabrano je manje zlo !
 
To je samo prividno zbog privatizacije. Na kojem tehnicko-tehnoloskom nivou je bila nasa proizvodnja sa obzirom da se nije razvijala u zadnjih ko zna koliko godina, a i buducnosti se nebi razvijala zbog toga sto je mnogo kasnila za svetskim proizvodnim napredkom i usla u kolaps gde je profitabilnost bila takva da su dugovi pojeli osnovni kapital preduzeca. Da li bi bili konkurentni na svetskom trzistu da smo nastavili kako je bilo. Pa ne bih. I na kraju bi sve bilo zatvoreno i radnici ponovo zavrsili na ulici samo sto tada ne bi bilo nikakvog resenja. Od dva zla izabrano je manje zlo !

Jeste Sad smo napredovali. sad se seljaci greju na kukuruz, mleko se prosipa u kanalizaciju, deca se ne radjaju jer moras da platis porodjaj da bi lekar dostojanstveno ziveo.Uvozimo hranu iz zemalja koje su i ovog trenutka tehnoloski iza nas. Najveci strucnjaci su nam sa kupljenim diplomama, za sve je neko drugi kriv,Samo jos kad bi radnik mogao da radi a da ne jede, ne spava... a mogao bi i da ne dise ...bre potrosice eliti to malo svezeg vazduha. Koje je zlo manje ili vece videce ko prezivi za 20 god.
 
kukanje ili kritički osvrt na realnost... zavisi iz kog ugla sagledavaš stvari...
i meni su neke stvari u našem društvu zaista žalosne... i teško je da se živ čovek ne iznervira nekim pojavama, pogotovo kad ima dodira sa njima... ali to je u velikoj meri, druga tema... (a i spava mi se)

nego aj' molim vas da se ne svede tema na prepucavanje radnici vs poslodavci, i nemojte da provocirate jedni druge konstatacijama kako su radnici 'vaki a poslodavci 'naki; dajte se kontrolirat', svi ste vi fini... dakle, vratimo se na temu.
 
Jovkec,Tu sam...............
Polako.Lady se nigde ne zuri.U proslom poslu imala radnika i zna kako to izgleda.
Za CV,prica je malo prazna-nista licno,vec da li znas da kad poslodavac trazi radnika za rad u trafici da trazi CV.Sta ti je pomodarstvo ekonomski i duhovno zaostalih zemalja.
iz iskusnog coveka viri mudrost i iskustvo.Npr.Antoniusss.A ja bi se zaklela da ti Jovkec,nisi poslodavac.nije prozivka i vredjanje,vec mi to moj iskusni instink nagovestava
 
Jovkec,Tu sam...............
Polako.Lady se nigde ne zuri.U proslom poslu imala radnika i zna kako to izgleda.
Za CV,prica je malo prazna-nista licno,vec da li znas da kad poslodavac trazi radnika za rad u trafici da trazi CV.Sta ti je pomodarstvo ekonomski i duhovno zaostalih zemalja.
iz iskusnog coveka viri mudrost i iskustvo.Npr.Antoniusss.A ja bi se zaklela da ti Jovkec,nisi poslodavac.nije prozivka i vredjanje,vec mi to moj iskusni instink nagovestava

z:kiss: i još z:kiss: i još z:kiss:
 
Jovkec,Tu sam...............
Polako.Lady se nigde ne zuri.U proslom poslu imala radnika i zna kako to izgleda.
Za CV,prica je malo prazna-nista licno,vec da li znas da kad poslodavac trazi radnika za rad u trafici da trazi CV.Sta ti je pomodarstvo ekonomski i duhovno zaostalih zemalja.
iz iskusnog coveka viri mudrost i iskustvo.Npr.Antoniusss.A ja bi se zaklela da ti Jovkec,nisi poslodavac.nije prozivka i vredjanje,vec mi to moj iskusni instink nagovestava

Pomodarstvo ekonomski i duhovno zaostalih zemalja je zaposliti se preko veze i biti podoban (strucnost je van price u nasij zemlji jos uvek, ali ima izuzetaka).
Naravno da niko nece traziti CV za radnika u trafici. Nikada nisam ni kazao da sam poslodavac ali sam u rukovodstvu (ruka poslodavca) i imam 20 ljudi.
Poz za Lady
 
To svakako.Odatle i potice ona prica negativnih iskustava da li sa inspekcijama ili drugim organima.Jer ako se ne ulizujes i ne pristajes na taj sistem vrednosti,moras se nositi na tezi nacin sa situacijom.Da li mislis da tvoj nadredjeni nije podoban,obzirom da firma ima viso obrazovni kadar,ako kazes da je ispod tebe 20 ljudi.podoban je,ali ne prica o tome.Diplomatizira i politizira.
CV je postao popularna i otrcana stvar i tu gde nema potrebe za njim.Naravno postje mesta na cija se vrata ulazi diplomom kao preduslov.Ali igra i sposobnost,naravno.
 
T
CV je postao popularna i otrcana stvar i tu gde nema potrebe za njim.Naravno postje mesta na cija se vrata ulazi diplomom kao preduslov.Ali igra i sposobnost,naravno.

Povodom CV-a. Planiram da zatvorim svoju firmu i da postanem Direktor zastupništva jedne strane firme (ako uspem). E sad ta firma traži da joj ja dostavim CV na engleskom (iako kontakt osoba ima naše ime).Ja napišem traženi CV na engleskom,i dobijem odgovor da sam ušao u najuži izbor ali ako mogu da prevedem svoj CV na srpski jezik.:hahaha:
Eto šta se događa kad poslodavac NE ZNA engleski a traži CV na tom jeziku.z:plez:z:dm:
 

Back
Top