Kako pomoci ljudima bez smisla?

Slazem se sa vecinom postova. Ono sto jos zelim da istaknem, jeste da kada sam rekao da poznajem ljude koi su takvi, nezainteresovani, pre svega sam mislio na slucaj jedne devojke (ili vec zene) koja ima samo 28 godina, ima dvoje dece, ne misli vise o sebi, poprilicno je zapustena sto se tice izgleda, ne sminka se i to. Radi pre podne, tj. do 5, istusira se, "bavi se" decom, uvece odgleda seriju, i na spavanje. Ono sto ja ovde primecujem (a ne treba biti genije za tako nesto) je da ce njoj zivot i u 38-oj, i u 48--oj, i u 58-oj biti isti. Svaki dan isti, samo ce deca da porastu.

Nije isla na more (zato sto je za njenog muza bitnije da radi generalku na autu), ni u neku banju makar, planinu... Nije studirala, tako da nije zivela u drugom gradu. Udala se sa 19 godina.

Da vam "otkrijem" da mi je to sestra o kome pricam. Zato mi je toliko stalo, i zato se nerviram.

Kao sto neko od vas rece, ona je srecna takvim zivotom. Takva je po prirodi. Zadovoljava se malim stvarima.Tako da mozda odustanem od smisljanja pomoci, jer me polako ubedjujete da je vazno biti srecan u bilo cemu, iako ja imam teoriju da je to tek prvi, osnovni nivo. Osnova za nadogradnju zivota.
"Zar ima veće radosti i sreće,
nego što su skrinja i klupa i stol?"

(I.G. Kovačić)

Od kako postoji čovječanstvo (teško je i pretpostaviti kokiko je to jedinki bilo) niko nije mogao izmisliti toplu vodu. Život (i življenje) je to što jeste i ne može biti nešto drugo. Ma koliko pojedinci bili nezadovoljni životom takvim kakav je, ma koliko željeli i težili nečem drugom, uvijek se pokazivalo da je to drugo nedostižno tj. nemoguće, a takvi zanesenjaci su na kraju sa sjetom mogli samo da konstatuju da su uludo proćerdali život. Rađanje, rad, podizanje postomstva... tu se ništa drugo ne može izmisliti.

Koga, bre, ti hoćeš da učiš životu??? Ti treba da učiš od drugih!
 
Poslednja izmena:
ja nemam smisao i ne mogu ga naci :(. Zato sto je nacin mog zivota unisten, i sad moram da se pridruzim dovoljno mocnom orudju, na primer novac porodica, sekks, slava. Da bih uspeo da odrzim sebe u ovom svetu.. anyways svi ljudi su igubljeni iz prvobitnog mira... Uostalom kazes da studiras, pa onda shodno tome valjda znas sta se sve radi u studentskim domovima, pa eto gledaj tu da njima pomognes :lol:
 
zanimljiva tema ali skroz pogresan koncept u postavci

duhovnost se ne pozajmljuje i ne uci u skoli, ne prosi se na ulici ili nekom silom gura u usta ako se vidi da mu taj vitamin nedostaje

duhovnost i umetnicki senzibiltet mogu da imaju ljudi koji zive bas po tom kanonu o kome postavljac sa uzasom govori... stvar je samo kada ce kreator svega sto postoji da im ga probudi
 
...izgubljen smisao i beznadje je oblik ljudskog pada i posrtanje je vec proslo...da bi takve ljude podigli i imali uspjeha na dalje kretanje , trba biti blizak njima i znati razloge a i imati dovoljno duha i snage za tto...ljude sa izgubljenim smislom treba prvo dovesti da oci otvore i da te saslusaju a da ne cuju vec poznate fraze jer se odmah zatvaraju i gotovo je...
 
Ne postoje ljudi bez smisla. samo što nam je svima smisao drukčiji.
JA žalim ljude koji, bez obzira na materijalnu sitaciju, nemaju široke vidike, ne nalaze radosti u "višim sferama"...
Nema opravdanja da se ponekad nešto ne pročita,npr. Ako nemaš novac za kupovinu knjige, možeš je posuditi.
Srećem svakodnevno ljude kod kojih osjetim ta j GAP, tu prazninu. Kako pomoći? Zašto pomagati ako taj nivo do kojeg ih želimo pogurati oni nisu u stanju doseći? Ima vremena kod mlađe populacije koja se još formira, ali stari konji se ne uče jahati.
 
Pozdrav svima. Prvi put sam na ovom podforumu.
U mojoj okolini imam dosta dragih ljudi koji zive po principu posao-deca-jelo-spavanje. Ne razmisljaju ni ocemu. Nisu procitali nista u zivotu. Ne bave se nikakvom umetnoscu, naukom.

Svi mi kazu da su ti ljudi srecni. Imaju decu, posao i to je to. Ja se vodim mislju da je to prvi stadijum. Da bi covek bio zadovoljan, mora doci do drugog stadijuma: da se posveti necemu. Bilo to neka nauka, umetnost... Tako nesto je govorio danski filozof Kjerkegor.

Covek mora da izadje iz monotonije. Lupam, da na primer slika, da se bavi fotografijom, da cita o bilo cemu, da secira zabe :)

Poznajem dosta ljudi koji ne znaju ko je Tesla, vek zivota cara Dusana bi promasili za 10... ne znaju, i sto je jos bitnije, ne zanima ih nista.

Kako pomoci tim ljudima? Moj drugar je pokusao nekom pricom, ali cim je spomenuo nesto u fazonu "Hegel kaze...", rekli su mu da je cudak (da ne kazem ludak), da ih pusti da oni zive kako znaju, da on u stvari nema pojma u zivotu, da nista ne radi samo cita itd.

Sta mislite o svemu ovome? Ili sam mozda ja lud, i cilj je da ti svaki dan bude isti, i da te nista u zivotu ne interesuje.

Ovdje je izgleda nabrojano više vrsta ljudi koji ne žive po 'sujeti autora teme' ...
Prvi navedeni žive po potpuno prirodnom i najoptimalnijem načinu ..Nismo li mi životinje vrste homo sapiens? Ili u istoriji to ne piše? Pisalo, ne pisalo život bez navedenog ima mnogo više praznine od života koji autor teme navodi kao ispunjen... Osim ako nisi možda Nikola Tesla, koji se spominje ... postoji genetičko nasleđe i postoji stvaralačko nasleđe ... Ovdje je akcenat na nasleđu ...
Po meni ljudi koje ne zanima ništa su, a često se mogu vidjeti, alkoholičari, narkomani bez porodice, koji bi i poslednju paru dali za čašicu rakije ili čega već ne ...
Biografija većine filozofa, poznatih i slavnih ljudi, čak i kroz vjekove, većinom nije nimalo impresivna ...od Pikasa (pao mi na pamet) koji je bolovao od schizophrenie pa do Šopenhaure (opet mi pao na pamet)
''Nije imao ni majke, ni žene, ni deteta, ni porodice, ni otadžbine. »Bio je apsolutno usamljen, bez ijednog prijatelja — a između jednog i nijednog čitava je beskrajnost.«''
http://sr.wikipedia.org/sr-el/Артур_Шопенхауер
Cilj teme nije pomoći ljudima da budu zadovoljni, ili je u tom smislu loše postavljena, nego nauku i umjetnost izdvojiti od prirodnog ..nametnuti je kao kriteriji podjele ... a suština je da oboje izviru i dolaze na isto tako prirodan način kao i nagon za potomstvom i roditeljstvom ... Čovjek ne može pobjediti prirodu, niti živjeti van njenih pravila. Svaki pokušaj u tom pravcu ima mnogo gore posljedice od nezadovoljstva ...
Doduše bjelu kugu već imamo ... bilo bi mnogo korisnije pozabaviti se tom temom ..ako se već nečim treba 'zabaviti' ...
Prosvjećivanje naroda je već mnogo kompleksnija tema...kultura i moralnost mogu postojati i u većinskom neprosvjećenom (stvar odgoja)..a također u kombinaciji sa patrijahalnim ,tvrdo ukorjenjenim, ima mnogo nedostataka, najblaže rečeno...
Uostalom, najprosvjećenijim narodima ovog svijeta nedostaje baš ono što je u uvodnom postu navedeno kao prvi 'nezadovoljni' stadijum ...?
 
svako ima svoj smisao
ljudi koji ga nemaju su izgubljeni depresivni besni nikakvi i to se vidi
ako je nekome limit brak deca i neki poslić što da ne blago njima
štaviše zgodno kad su ti interesovanaj i misli ograničene i btrineš samo za te sirove stavri
 
svako ima svoj smisao
ljudi koji ga nemaju su izgubljeni depresivni besni nikakvi i to se vidi
ako je nekome limit brak deca i neki poslić što da ne blago njima
štaviše zgodno kad su ti interesovanaj i misli ograničene i btrineš samo za te sirove stavri

Ne znam da li si ovde bio ironican. Ako nisi, jel to znaci da se slazes sa onom narodnom "ludacima je najbolje, oni nista ne znaju, nemaju nikakvu sekiraciju itd" (parafrazirao sam).

Ono sto sam zeleo da istaknem ovom temom, izgleda da nisu svi shvatili. Hocu reci da smatram (a zelim da cujem i vase misljenje) da je pogresno doci s posla i jedva cekati osam sati kako bi pocela farma ili Seherezada.
Zasto sam pominjao umetnost? Ko se ikada bavio necim, znace o cemu pricam. Kao muzicar, kada se probudis u sred noci, pa ti padnu na pamet neki akordi, pa ono zadovoljstvo dok ih onako nerazbudjen pises.... Kao slikar kada sate provodis crtajuci.... Kao knjizevnik kada mu padne na pamet novi zaplet.... Ima mnogo primera, ja navodim samo neke koje sam ili sam iskusio, ili su moji poznanici to imali.

Ne mora to biti nesto sto iziskuje talenat (kao slikanje) ili intelektualni napor. Neka bude amatersko fotografisanje recimo. Ma bilo sta sto ti skrece misli sa ove borbe za opstanak u ovom svetu.
 
A.Camus je svojevremeno razvio teoriju Apsurda i, ko se upoznavaoo sa njegovim opusom, mogao je samo da padne u duboki bedak, sa malo verovatnoće da se iz njega iščupa.

Život jeste apsurd jer je konačan. Nešto se stvara da bi bilo uništeno.
I ne samo život pojedinca, već i postojanje univerzuma kakvog ga mi znamo. (da li će biti nekih promena, ostaje da se vidi, ali to nećemo videti mi, već oni koji budu živi u naredinih par milijardi godina)

Milijarde godina zvuče mnogo..ali u kosmičkom smislu, to je možda tek trenutak.
Svejedno, Zemlje, a ni života neće biti. Neka crna rupa, susedna galaksija (Andromeda) će nas progutati..obrni okreni - sve će nestati.

dakle i na subjektivnom i na objektivnom planu - nema smisla.
Pa u čemu je onda smisao?

Dugo me je to pitanje i samog mučilo dok nisam došao do 2 rešenja:
prvo je dao sam A.Camus, koji je rekao "pa upravo u tome. U pravo u tome što je život apsurd, što je jedan, neponovljiv, što je jedna šansa koja nam je data - treba ga proživeti što lepše, jer sledeće neće biti"

drugo rešenje je, da se zaboravi na reč smisao i postavi pitanje - zašto bi nešto moralo da ima smisla?
Koji je smisao postojanja onog lišaja na Severnom polu što stoji ispod kamena 300 godina?
Nema "smisla". Njegov jedini "smisao" je samo da postoji. Samo to i ništa više.

Oni koji ne postoje i oni koji su mrtvi rekli bi "pa..malo li je?"..
 
naravno da ima smisla..ali ga trazimo i posmatramo sa razlicitih ravni i dimenzija. postojanje u fizikusu je konacno ali postojanje u spiritu nije. zato je zivot apsurd i ima ga i nema i zavrsava se i ne i td...:) a bar meni je poenta pored nekog apsolutnog smisla dati i osmishljavati svakominutno zivot...onda je to igra sa univerzumom..Bogom..sobom..traganje..pronalazenje..odgonetanje.. i taj lisaj ..otkud mi znamo sta je njegov spirit i kakve on igre vodi sa vjetrovima sjevera:) nasa vizija svega je limitirana..zato smo uslovljena bica u svijetu prolaznog i zato jedan od smislova i jeste oslobodjenje :)
 
Poslednja izmena:
Sta mislite o svemu ovome? Ili sam mozda ja lud, i cilj je da ti svaki dan bude isti, i da te nista u zivotu ne interesuje.

Imati cilja za mnoge je zivotni domen da ga pogode.
Ako nemash smisla u drushtvu i humanosti ne razumem zashto je bitno uopshte pomoc'i?

Ima puno nesrec'nika kako bez porodice tako i umnosti da budu chisto prihvac'eni
i da sednu do vec'ine nas na zboru jednom, recimo nedeoljno u nekoj crkvi.

Ima na svetu i puno onih srec'nika da nisu takvi, a ipak pate i nemaju isti osmeh a ni smisao trenutka.
A vidish, nikada nisu isto bili niti odbijeni, a uvek su pogreshno tumacheni, smatraju i naviknuti su da sude.

Mozzda sam debil, jer evo trenutno misli i o jednima i drugima. :(
 

Back
Top