KAKO OTVORITI TRUDNICKO BOLOVANJE?

Kolikoja znam, ne sme da me otpusti ako ja otvorim trudnicko bolovanje...
Ali mi je rekao da ako hocu dalji staz da bi ostvarila pravo na novcanu naknadu moram ja da uplatim oktobar i novembar...bas jadno od njega...jos sam pre 2 dana prestala da radim...nasaoje novu radnicu a nije me ni obavestio....MENI NE PADA NA PAMET DA PLACAM 2 MESECA JER SMATRAM DA SAM ZASLUZILA DA ON TO PLATI JER SAM RADILA SKORO 2 GOD BEZ PRIJAVE... zato cu ja da otvorim trudnicko i koliko ja znam onda mi ne moze nista...da li sam u pravu?
 
Na trudnickom sam bolovanju malo manje od mesec dana i interesuje me koliko mi dana(najmanje) treba da prekinem bolovanje i ponovo ga nastavim da bih i dalje dobijala platu preko firme,a ne preko socijalnog?I da li socijalno kasni sa svojim uplatama ili to sve ide redovno?
 
cvrkutava:
utrenutku otvaranja bolovanja imam 3 meseca staza i znam da nemam pravo na 100% nego na 60% ali opet...bolje mi je i to nego nista...sta da se radi...to je nasa stvarnost privatnika...pa rekoh da izvucem bar nesto.

zavisi kada ti je termin porodjaja jer porodiljsko bolovanje počinje mesec dana pre porodjaja
i tada treba da imaš 6 meseci staža a ovo sada se računa kao obično bolovanje koje do
mesec dana isplaćuje firma
 
dexiii:
Na trudnickom sam bolovanju malo manje od mesec dana i interesuje me koliko mi dana(najmanje) treba da prekinem bolovanje i ponovo ga nastavim da bih i dalje dobijala platu preko firme,a ne preko socijalnog?I da li socijalno kasni sa svojim uplatama ili to sve ide redovno?

do mesec dana primaš bolovanje preko firme pa onda moraš da napraviš prekid /mislim/ da
je sada 7 dana da bi mogla ponovo da otvoriš bolovanje.Što se tiče zavoda sada uglavnom isplaćuju redovno / ne kasne više od 2 meseca /
 
nikikaoja:
zavisi kada ti je termin porodjaja jer porodiljsko bolovanje počinje mesec dana pre porodjaja
i tada treba da imaš 6 meseci staža a ovo sada se računa kao obično bolovanje koje do
mesec dana isplaćuje firma
Tremin porodjaja mi je 14.12. a porodiljsko ce mi otvoriti 28dana pre termina znaci 16.11.
Tada cu imati 4 1/2 meseca staza. Znam da necu imati 100% porodiljsko,raspitala sam se i knjigovodja mi je rekao da prijava do 3 meseca staza iznosi 30% od plate,preko 3 do 6 meseci 60 ili 65% *( ne znam tacno) a preko 6 meseci 100%.
imam jos jedno pitanje....gazda mi je rekao da ce mi uplatiti 3 meseca staza ( jul,avgust i septembar) da bih ostvarila pravo na trudnickoi porodiljsko ali da ja moram da platim oktobar...a sta ako ja nemam? sta se onda desava? a ja sam otvorila bolovanje u septembru dok jos uvek ide placanje na njega....da li je moguce da on ne plati za taj oktobar? i ako on ne plati da li cu ja izvisiti ili ima neki zakon itd?
 
cvrkutava:
.gazda mi je rekao da ce mi uplatiti 3 meseca staza ( jul,avgust i septembar) da bih ostvarila pravo na trudnickoi porodiljsko ali da ja moram da platim oktobar...a sta ako ja nemam? sta se onda desava? a ja sam otvorila bolovanje u septembru dok jos uvek ide placanje na njega....da li je moguce da on ne plati za taj oktobar? i ako on ne plati da li cu ja izvisiti ili ima neki zakon itd?

pa da li ti on uopšte daje platu za ovo vreme što ne radiš i proveri da li te je sigurno prijavio od jula da stvarno ne izvisiš a ne razumem kako on misli da ti platiš za oktobar sama kada je tu i novembar.Što se tiče računa kod banke možeš i ne moraš da otvoriš jer ti isplate idu preko gazde kada mu zavod uplati tvoju platu što znači da on može da ti isplati na ruke a može i na račun /stvar dogovora/ ako te uopšte isplati, nešto mi je sve sumnjivo
 
nikikaoja:
pa da li ti on uopšte daje platu za ovo vreme što ne radiš i proveri da li te je sigurno prijavio od jula da stvarno ne izvisiš a ne razumem kako on misli da ti platiš za oktobar sama kada je tu i novembar.Što se tiče računa kod banke možeš i ne moraš da otvoriš jer ti isplate idu preko gazde kada mu zavod uplati tvoju platu što znači da on može da ti isplati na ruke a može i na račun /stvar dogovora/ ako te uopšte isplati, nešto mi je sve sumnjivo
Proverila sam...jesam prijavljena od jula i placeni su mi doprinosi. Ni ja ne kontam nista.Videcu da li cu dobiti platu jer tek sad sam otvorila bolovanje (24.09.). Ne razumem ja tu nista,dokle placa gazda a sta placa socijalo,sta tu preko koga ide...bla bla...
 
cvrkutava:
Ne razumem ja tu nista,dokle placa gazda a sta placa socijalo,sta tu preko koga ide...bla bla...[/QUO

do mesec dana običnog bolovanja /ovo se računa obično bez obzira što si trudnica/
plaća gazda a preko mesec dana plaća zavod za zdravstveno ali oni uplaćuju gazdi pa tek kada oni uplate kazda ti isplaćuje.Porodiljsko bolovanje se računa od datuma porodjaja i
onda ti isplaćuje zavod/socijalno/ ali opet preko gazde što znači da moraš da budeš stalno u toku
kada su uplatili gazdi jer on može da ti kaže da nisu uplatili pa da ti isplaćuje kada njemu odgovara
 
Hvala nikikaoja,sad razumem. Znaci da ce oktobar jos platiti gazda jer sam na bolovanju od 24.09. a onda ide preko socijalnog. Juce sam bila kod knjigovodje (super zena ali prezauzeta),rekla mi je platicemo ti mi i oktobar a ti samo cuti,nemaju oni pojma kako to ide,ima da te ispostuju do kraja. Po njenim recima mi se cini da nece biti problema oko uplate i isplate jer sve ide preko nje (bar se nadam).
 
Jeste li mozda cule za prevaru kada poslodavac navodno poveca platu radniku i prijavi ga sa tov"vecom"platom i to naplacuju od sociljalnog a radniku isplacuju platu kao i ranije.Kako to moze da se proveri bas nebi da zaradjuju na meni.Neznam da li je to tacno ali sam cula za tu mogucnost.
I jos nesto dali znate sta od tih dokumenata,papira je potrebni za otvaranje bolovanja.
 
pilencepile:
Jeste li mozda cule za prevaru kada poslodavac navodno poveca platu radniku i prijavi ga sa tov"vecom"platom i to naplacuju od sociljalnog a radniku isplacuju platu kao i ranije.Kako to moze da se proveri bas nebi da zaradjuju na meni.Neznam da li je to tacno ali sam cula za tu mogucnost.
I jos nesto dali znate sta od tih dokumenata,papira je potrebni za otvaranje bolovanja.

poslodavac ne može da prijavi veću platu u toku isplate porodiljskog bolovanja jer svaka porodilja prima 3 meseca prosek pre nego što se porodila, što znači da može pre toga /odnosno za ta 3 meseca /da poveća platu ali na tu platu treba da plati i doprinose.Svaku uplatu možeš da proveriš kod knjigovodje.
Za otvaranje porodiljskog ti treba doznaka od ginekologa, rešenje od firme,fotokopija zdravstvene knjižice, fotokopija lične karte i izvod iz matične knjige sada rodjenog detete kao i ostale dece
 
...Dugo me nije bilo.....Sve neka frka....Htela sam u prvom mesecu trudnoce da otvorim bolovanje...ali,posto mi gazda nije dozvolio,sad sam resila da radim skoro do porodjaja....tj.dok mogu da vucem ovaj moj stomak.
E sad sam u sedmom mesecu trudnoce.....i razmisljam o porodjaju skoro svaki dan.Da li je neko od prisutnih na forumu imao iskustva sa epiduralom?Kakve su posledice takve vrste anestezije?
 

Back
Top