Kako mesečari znaju kuda idu kad spavaju?

Sensei

Master
Moderator
Poruka
68.010
Kako mesečari znaju kuda idu kad spavaju?

1713034426967.png
 
Nema šanse jer se mesečari u REM fazi sna kada je čovek u dobokom snu. Donošenje odluka je izuzetno oslabljeno u tom periodu što je neophodno za vožnju kola između ostalih kompleksnih motoričkih operaicja.
Čitao sam, čovek priča o sebi.

Ima dosta drugih primera gde obavljaju normalne funkcije, pa čak čitaju i knjige
 
Mjesecari mogu da voze auto ali samo pod uslovom da voze po ulicama po kojima su vec mnogo puta vozili,ako nekog mjesecara odvete u neki drugi grad da zivi i prvu noc u tom gradu on zaspe u novoj kuci i odjednom krece da mjesecari nema sanse da u tom slucaju mjesecar moze da mjesecari niti moze da vozi auto,u svom rodnom gradu gdje zivi cijeli zivot moze to komotno da radi jer mu podsvjest ima memorisane slike u glavi ulica u gradu itd,sve te radnje su zapacene u mozdanoj arhivi ili bolje receno zapamcene su u podsvjesti i to u vidu slika
 
Podsvjest ima mehanizam
Не знам ништа о месечарењу.
Додуше и да месечарим, не бих знала, зар не?
Znala bi da mjesecaris,jer to radi na podsvjesnom principu,na nivou slika koje memorisu neku radnju koju ponavljas skoro svaki dan (put do posla, put do toaleta itd) ako godisnje odes na posao istim putem 200 puta pidsvjesni um ima vec jasno formiranu sliku preko koje moze da daje komande cijelom tijelu,nebitno sto covjek spava i svijest mu ne radi.Svijest se formira i razvija al podsvjest je ta koja je data nikad se ne formira.Trema,strah su podsvjesne reakcije kao i disanje i refleksi


Ako te neko odvede u novi grad da zivis sve te stvari ne bi imala podsvjesno i ne bi mogla da mjesecaris samo da se izgubis
 
Jos jedan primjer ---- isti taj mjesecar koji npr u ustane uvece zatvorbenih ociju bez problema ce da potrefi put do automobila ispred kuce i da se vrati nazad put svog kreveta.A zasto, jer mu svijest ne blokira podsvjest, svijest je iskljicenja nema blokirajucih mehanizama u umu i same slike u glavi rukovode tijelo da bez greske znaju put do wc npr, osoba spava i oci su joj zatvorene al u glavi ima sliku u kojoj je taj put memorisan.


Drugi primjer je - ovaj put zamislite mjesecara da ne spava nego je na nekoj zurci sa drustvom i drustvo mu kaze evo tu povez na oci,stave mu povez zavrte ga u krug 10 puta i kazu mu ajde tako sa povezom izadji iz kuce idi do kapije u dvoristu i vrati se nazad,taj zadatak bi bio tezak morao bi da se namuci dobro da nadje taj put.A zasto,zato sto mu ovdje Svijest blokira Podsvjest i nema sliku u glavi nego blokadu

Isto je i kada covjek prilazi zeni, pa mu svijest blokira,podsvjeni mehanizam da zbari zenu,jer podsvjest bi mu oslobodila eros,libido itd koje blokira svijest (svijest su misljenja,ubjedjenja,uvjerenja, svijest o sebi koji drugi ti usade npr).Zavodjenje je klasican primjer podsvjesnog mehanizma
 
Isto je i kada covjek prilazi zeni, pa mu svijest blokira,podsvjeni mehanizam da zbari zenu,jer podsvjest bi mu oslobodila eros,libido itd koje blokira svijest (svijest su misljenja,ubjedjenja,uvjerenja, svijest o sebi koji drugi ti usade npr).Zavodjenje je klasican primjer podsvjesnog mehanizma
U načelu se slažem sa tvojim postovima, ali ovde si u vrlo bitnoj stvari kontradiktoran... ;)
Podsvest je zapravo nesvesno. U tvom primeru, čovek ne bi ni bio svestan da muva ženu, tj. da se muva sa njom. Ne bi imao šta da upamti i da se raduje, tako da ti mogu samo reći da ti je analogija u nekom smislu neodgovarajuća...;):cool: U stvari, u široj slici, a konkretno i na primeru mesečarenja, stvar je drugačija: sad ćeš se iznenaditi, ali kontradikcija koju sam ti naveo više zapravo odgovara samom fenomenu mesečarenja, jer se zaista retki i sećaju šta su u snu činili. :D Dakle, mesečarenje je u većoj meri nesvesna, nego svesna pojava... Međutim, sam njegov mehanizam se oslanja na određeni tip svesnosti. :) Kako to, upitao bi? :D Vrlo jednostavno: putem prirode tzv. lucidnog sna!:cool: Međutim, tu postoji jedna osnovna razlika... U klasičnom lucidnom snu, snevač je zatvoren u unutrašnji svet sna, koji može biti neki potpuno izmaštani prostor, a da ga je on u potpunosti svestan, tj. da zna da sanja, te da ga pritom svesno i istražuje. ;) Toga se može, a i ne mora sećati pri buđenju. Logika mesečarenja je, pak, malo složenija; ne postoji izmaštani prostor sna, :) barem ne u klasičnom smislu reči, već se pre može reći da njegovo mesto zauzima sav percepciji dostupan realan postojeći spoljašnji svet!:) Između podsvesti snevača i spoljne realnosti stvara se tanka porozna opna koja bez ikakve blokade, kako ti kažeš, propušta unutra sve spoljne parametra! :P Ta opna postaje poprište aktivnog, dinamičnog odnosa u dobroj meri zavisnog od spoljašnjeg nadražaja umesto od običnih unutrašnjih podsvesnih želja i nagona kao kod običnog, da kažemo zatvorenog sna. Mesečarenje je san otvoren ka spoljašnjim uticajima kako to ume biti čak i običan san (npr. kad spavamo i čujemo kola kako prolaze ulicom može se desiti da sanjamo da smo vozači ili u kolima i tome slično), odn. sadrži u izvesnoj meri živu zavisnost od odnosa unutrašnje-spoljašnje. Ilustracija: može se desiti da snevač hoda ulicom i naiđe na rupu. On će je tad ili zaobići ili preskočiti, ali se ne može reći ni očekivati da je to učinio zato što je zapamtio ogromnu mapu svog grada...!:D :roll::lol:... već zato što unutrašnji i spoljašnji, realni svet tada žive u neobično živoj, lucidnoj dinamičnoj sinergiji, gde je snevač na licu mesta osvešćen da se pred njim nalazi rupa, pa je poroznošću opne spoljašnjeg i unutrašnjeg sugerisan da je savlada... Budući da ova opna iščezava, razgraćuje se pri buđenju, te tako i nestaje lucidni automatizam sna, probuđeni se obično i ne seća s kakvom lakoćom i svešću je obavljao aktivnosti tokom mesečarenja, drugim rečima, i ne seća se samoga sna, tačnije, da je mesečario.:D

:hvala:
 
U načelu se slažem sa tvojim postovima, ali ovde si u vrlo bitnoj stvari kontradiktoran... ;)
Podsvest je zapravo nesvesno. U tvom primeru, čovek ne bi ni bio svestan da muva ženu, tj. da se muva sa njom. Ne bi imao šta da upamti i da se raduje, tako da ti mogu samo reći da ti je analogija u nekom smislu neodgovarajuća...;):cool: U stvari, u široj slici, a konkretno i na primeru mesečarenja, stvar je drugačija: sad ćeš se iznenaditi, ali kontradikcija koju sam ti naveo više zapravo odgovara samom fenomenu mesečarenja, jer se zaista retki i sećaju šta su u snu činili. :D Dakle, mesečarenje je u većoj meri nesvesna, nego svesna pojava... Međutim, sam njegov mehanizam se oslanja na određeni tip svesnosti. :) Kako to, upitao bi? :D Vrlo jednostavno: putem prirode tzv. lucidnog sna!:cool: Međutim, tu postoji jedna osnovna razlika... U klasičnom lucidnom snu, snevač je zatvoren u unutrašnji svet sna, koji može biti neki potpuno izmaštani prostor, a da ga je on u potpunosti svestan, tj. da zna da sanja, te da ga pritom svesno i istražuje. ;) Toga se može, a i ne mora sećati pri buđenju. Logika mesečarenja je, pak, malo složenija; ne postoji izmaštani prostor sna, :) barem ne u klasičnom smislu reči, već se pre može reći da njegovo mesto zauzima sav percepciji dostupan realan postojeći spoljašnji svet!:)Između podsvesti snevača i spoljne realnosti stvara se tanka porozna opna koja bez ikakve blokade, kako ti kažeš, propušta unutra sve spoljne parametra! :P Ta opna postaje poprište aktivnog, dinamičnog odnosa u dobroj meri zavisnog od spoljašnjeg nadražaja umesto od običnih unutrašnjih podsvesnih želja i nagona kao kod običnog, da kažemo zatvorenog sna. Mesečarenje je san otvoren ka spoljašnjim uticajima kako to ume biti čak i običan san (npr. kad spavamo i čujemo kola kako prolaze ulicom može se desiti da sanjamo da smo vozači ili u kolima i tome slično), odn. sadrži u izvesnoj meri živu zavisnost od odnosa unutrašnje-spoljašnje. Ilustracija: može se desiti da snevač hoda ulicom i naiđe na rupu. On će je tad ili zaobići ili preskočiti, ali se ne može reći ni očekivati da je to učinio zato što je zapamtio ogromnu mapu svog grada...!:D :roll::lol:... već zato što unutrašnji i spoljašnji, realni svet tada žive u neobično živoj, lucidnoj dinamičnoj sinergiji, gde je snevač na licu mesta osvešćen da se pred njim nalazi rupa, pa je poroznošću opne spoljašnjeg i unutrašnjeg sugerisan da je savlada... Budući da ova opna iščezava, razgraćuje se pri buđenju, te tako i nestaje lucidni automatizam sna, probuđeni se obično i ne seća s kakvom lakoćom i svešću je obavljao aktivnosti tokom mesečarenja, drugim rečima, i ne seća se samoga sna, tačnije, da je mesečario.:D

:hvala:

Pod 1 - Ja nisam ni rekao da je mjesecarenje svjesno,ali podsvjest ima slike u glavi koje rukovode samim covjekom u trenutku mjesecarenja i to ne znaci da covjek je svjestan tih slika,a sigurno nije svjestan toga da mjesecari


Pod 2 - Zavodjenje samo po sebi je prirodni podsvjesni cin,nikako svjesni.Al tu ima jedan problem koji cu iznijeti u narednom postu
 
Prije nego sto i objasnim zavodjenje,ishranu,plivanje npr (koje je klasicni primjer kako elementi svijesti blokiraju podsvjest) nabrojacu tacno sta kontrolise svijest a sta podsvjest


1.Podsvjest kontrolise

-Dugotrajnu memoriju
-Emocije
-Strahove (koji su prirodni,drugo su lazni strahovi koji danas muce ljude)
-Navike svakodnevne
-Imaginacija
-Intuicija
-Vjerovanje
-Refleksi
-Sve nagonske radnje (ishrana,seks itd)



2.Svijest kontrolise

-Kratkotrajnu memoriju
-Misljenja i uvjerenja
-Logicno razmisljanje
-Kriticko razmisljanje




---- Kada je zavodjenje u pitanju,covjek kroz zivot od drugih ljudi ili drustva generalno oblikuje svijest tako sto uci i dobija razna uvjerenja koja blokiraju podsvjest covjekovu.


-Covjeka uce kao dijete da pliva, ubjedjuci ga on ne umije da pliva vec da to mora da nauci.Sto je mit i laz jer svaki covjek zna da pliva cim se rodi i njegova podsvjest nema problem da to izrazi sve dok je svjjest ne blokira.A svijest se oblikuje u porodici ili u skoli ili na tv ili radiju.I time se pravi blokada.Svaki covjek da ga niko ne uci da pliva i da mu niko nikada u zivotu nije rekao da ne zna da pliva,on bi znao da pliva bez problema i ikakvog straha koji je lazan.Plivanje se ne uci,ono je kao da te neko uci kao dijete kako da jedes ili kako da spavas pravilno , ili kako da naucis da ljubis djevojku u usta,sto su gluposti takve stvari se ne uce, podsvjest to prirodno osjeti,ona ne razmislja,ona osjeca, zamislja radi po impulsu ne po raciju.Unutrasnji nepogresivi glas.


-
 
Poslednja izmena:
Pod 1 - Ja nisam ni rekao da je mjesecarenje svjesno,ali podsvjest ima slike u glavi koje rukovode samim covjekom u trenutku mjesecarenja i to ne znaci da covjek je svjestan tih slika,a sigurno nije svjestan toga da mjesecari
Znam tačno šta si rekao, ali ja ti govorim da ti je celokupna premisa zapravo pogrešna i bez ikakvog nastavka u objašnjavanju već sam i objasnio kako. ;)
Pod 2 - Zavodjenje samo po sebi je prirodni podsvjesni cin,nikako svjesni.Al tu ima jedan problem koji cu iznijeti u narednom postu
Poprilično nategnuta i bazično netačna eksplikacija. ;) Takođe, ona koju si ponudio u nastavku je paradoks, jer je već rečeno da niko nikoga ne bi pamtio niti bio svestan drugoga kada bi se sve podvelo pod nesvesno, bez zaključka u svesti. ;) Jel možemo barem oko toga da se složimo, zdravorazumskije ne može? :):p
 
A sto se tice ozbiljne price, uzmimo nocno pisanje....
Ako je rutina ja se necu secati da sam to obavio niti sta sam uradio tom prilikom, znaci mesecarim na neki nacin...
S tim da ako mi treba ja cu skociti iz mesecarenja u budno stanje, npr vidim pacov u WC....

Ja nisam mesecar pa taj skok iz nesvesnog u svesno prilicno svesno odradjujem..
To znaci da cu prepoznati i osobu u krevetu pa ce moje mesecarenje prestati ako nije ona sa kojom mogu da imam seks i da spavam, tj ja ne znam sta se desava kad sam preterano umoran, ali devojka ex kaze da sasvim solidno moze da zavrsi stvar, sve sto joj treba radi kako treba...
Ja znam da sam u tom smislu crnogorac, posto spavam na ledjima..

E sad, svo vreme mog mesecarenja moje oci su aktivne jer ja gledam...tj ne zmurim...samo zbog slabog rada suznih zlezda, ne placem dok spavam, oci peku pa ih drzim poluzatvorene, tj sklapaju se ...
Ako je zdrav vid i volja, voljno mozes da kontrolises i tok snova, pa samim tim i mesecarenje...
Ako nije, onda su tu poluhalucinacije...

E sad, cega se secas a cega ne...
Ako tebi volja kaze da je ok da vozis auto u poluusnulom stanju, ti ces voziti auto u poluusnulom stanju , ja necu. Npr mene kad uhvati to stanje poluspavanja makar bio pola sata pred ciljem ja cu parkirati i udarim 2h, makar neko bio u kolima, no no , nema onog natezanja kad vas uhvati spavanje pa hoce srce na nos da vam iskoci , jedva idete uz stepenice , to mi se desilo , e sad da li sam bio drogiran ili ne, ne znam..ali tada sam sebe voljno naterao da dodjem u sigurno okruzenje, dok kod voznje sebe nateram da stanem dok je sigurno okruzenje..

Onaj ko sebe tera da vozi u takvom stanju moze da mesecari u takvom stanju , ja sigurno ne...
Ja sam video par ljudi koji sebe gnjave po licu da bi izgurali tih pola sata kad ih uhvati spavanje a voze...srecom pa nisam vise puta, jer ne volim takve stvari , a jesam se vozio sa mortus pijanim ali rucna u mojim rukama a instrukcije svi , a polako da vozi a seoski put a iskusan vozac...ali smo mi stigli a trezan je zavrsio u kanalu , sto , pojma nemam..ribe bile kod njega u kolima...mi smo imali drugi ispracaj za par sati...

To je najblize sto je mesecarenje kod mene...tj ako je jaka volja, jak je i prekidac, a volja je opet i pod dejstvom licnog morala...
A stvarno ne znam da li je vise GS lopov nocu svesno ili nesvesno...ali da se sunjaju i kradu , kradu..samo ih ne uhvatis flagrante..
 
Oko zavodjenja, ja jesam sanjao da zavodim devojku , mislim da je i ne poznajem, a mozda sam sanjao zavodjenje do 3 puta u zivotu,
Zakljucci oko tih ili tog sna su ...
Znam reci koje ne znam u svesnom stanju da ih znam...tj ja sam u snu govorio engleski a bio sam mali 8, 9 godina, odlicno , dok sam u realu zaradjivao sokice na letovanjima kao prevodilac klinac...znaci nije da ne znam engleski ovako , ali sam u snu znao vise reci jer sam reci ucio tako sto uzmem recnik 100 000 i okrenem nauzmenicnu stranu i onda citam reci i prevod...a i gledam filmove...Tako moje poznavanje reci na engleskom koje budan ne znam ima pokrice...

Naravno u snu sve ide laganica, i kretanje i smisljanje recenica, a naravno i pogledi i namestanje faca, ekspresija, sve to moze da se sanja...bukvalno polozaj ruku...tela...

Ali , nisam sebe uspeo da nateram da moju novu devojku muvam u poluusnulom stanju, tj ja zaspem za telefonom, ona kaze da pocnem da pricam o nekoj livadi , cvecu , kako lezimo na livadi...i pozove komsiju koji mi kucne na vrata da spustim slusalicu da mi ne ide racun...

Tako da, muvanje mi ne ide u realu a da spavam...dok seks ide...u realu a da spavam..ocigledno da kad pricam vise koristim mozak nego kad ....khm...
Sto opet ima logike..mada ne skroz, jer mozda sam se ubedio ali vise se napalim svesno nego mehanicki..

Imate dovoljno materijala da zakljucite ako znate o mesecarenju sta jeste sta nije...
Psihicki i moralno stabilne osobe tesko ce mesecariti nesto na duze, a brine me sto je sve vise lopova mesecara....
 
Sto se tice secanja sna....moja iskustva sa snom, posto sam ja kontrolisao svoje snove su sledeca, sna se secas neko izvesno vreme posle sanjanja i posle budjenja ako sebe nateras da se probudis....
Ako sebi zadas da se secas sna, onda ces se secati sna....
Potrebna je jaka volja i dobra memorija...

Ako ste vec u godinama i imate problem sa memorijom imacete i problem da se setite sna...hteli ili ne hteli to...

Znaci do u detalja se mozes secati sna ako se probudis i tih 1h posle toga...ne do u detalje ako ostavis za ujutro da spavas pa ces ujutro da se setis sna..ali se mozes setiti veceg ili upecatljivijeg dela sna...

Moze se sanjati vise snova tokom noci...mozes birati sta ces sanjati , kroz sugestiju pred san ili kroz emotivnu sugestiju pred san...
Mozes u snu kontrolisati sta sanjas i kako san ide i cak raditi studiozne analize sta sanjas i sto sta sanjas..
Ali i dalje sanjas...

Mozes da sebe dresiras da sanjas nesto sto zelis da spoznas jasnije, tada sanjas ono sto je vazno za percepciju a desilo se a nisi mozda pohvatao..

Taj deo nije za forumase, oni ne shvataju da mogu da gledaju film i da ne pokupe vazne i glavne poruke u filmu i onda nemaju potrebe za drugim gledanjem, pa im ni sanjanje kao drugo gledanje dogadjaja od prethodnog dana ne bi koristilo...imaju tu stigmu prema svom umu...

Ali je korisno za naucnike koji su pravi naucnici a ne naucni radnici ili saradnici...njima nije korisno..
 
Знају ђавола. Кад сам имала 2 године устала сам из кревета и попела се на прозор. Мајка ме у последњем тренутку ухватила и питала куда сам кренула. Мој одговор је био Да пишким.
 

Back
Top