Како је покатоличена Западна Херцеговина

Jašta, kao i onaj "Srbin" Jelačić koji je odmah Hrvate poveo u rat u Mađarsku kad su Mađari htjeli ukinuti Hrvatsku.
Hrvatski političari za to vrijeme piju gemišt i dobacuju populističke doskočice iz hlada.
Nismo državotvoran narod, pa to ti je !
Govoriš o onom pimpeku, što su ga potkivali u Beču,pardon titulisali a koji je dobio po mošnicama od Mađara pa pobegao kod Austrijanaca i onda svoju vojsku nakon prelaska Drave razgaćio i ogrnuo ih carskim austrijskim obeležjima, hehehe?!
 
Govoriš o onom pimpeku, što su ga potkivali u Beču,pardon titulisali a koji je dobio po mošnicama od Mađara pa pobegao kod Austrijanaca i onda svoju vojsku nakon prelaska Drave razgaćio i ogrnuo ih carskim austrijskim obeležjima, hehehe?!
Da o tom srbinu pišem. Nema većeg dokaza da je Srbin od momenta kad je usred Zagreba pozvao pravoslavnog patrijarha da ga blagoslovi na hrvatskom tronu.
Vjerojatno je još Hrvate i provocirao pozdravljajući ih sa servus ili serbus. :hahaha:
 
Da o tom srbinu pišem. Nema većeg dokaza da je Srbin od momenta kad je usred Zagreba pozvao pravoslavnog patrijarha da ga blagoslovi na hrvatskom tronu.
Vjerojatno je još Hrvate i provocirao pozdravljajući ih sa servus ili serbus. :hahaha:

Da, pitanje je zašto nije pozvao hrvatskog patrijarha da ga blagoslovi? Ili nadbiskupa, još bolje pitanje? Odgovor na ovo drugo bi možda mogao da se pronađe jednostavnim navođenjem imena, prezimena i nacionalnosti nadbiskupa na teritorijama koje pokrivaju današnju Hrvatsku :kafa:
 
Poslednja izmena:
Ne znam za gosp. Mladenovica ali ja sam ti pokazao primjer. Tu covjek izricito pise "jeziki", i nabraja srpski pored bugarskog, grckog i njemackog. Bugari i Srbi imaju tada isto pismo.

Imas i u 1569 gdje kotorski vlastelin Jerolim Zagurovic u pogovoru svog "Psaltira s posljedovanijem" pise:

"sie djelo iže glagoliet se psaltir po grčskomu ieziku, a po srpskomu ieziku pjevъc"

"ovo se djelo zove po grčkom jeziku psaltir a po srpskom jeziku pijevac".

Ima bezbroj primjera gdje se spominje "srpski jezik" od 14og do 17og vijeka, dakle smijesna tvrdnja.

Nema ih baš bezbroj, ali tačno je da ono što je na početku izneto kao komentar, vezano za 1680. godinu, ne stoji. Mladenović nije znao za Zagurovićev primjer; no, to nije ni toliko bitno, jer nije suština rasprave.
 
Верски састав становништва у Херцеговини по попису АУ из 1885.

Зелено - Муслимани
Плаво - Римокатолици
Црвено - Православни
Сиво - Ненасељено место/подручје

1885.png
 
Католици Херцеговине, Босне, Далмације и Лике су узимили у уста Краљевића Марка, Цара Душана, Светог Саву, Стојана Јанковића, Синобаде, Јакшиће, Цара Лазара, Косово, Вука Бранковића итд. итд. уз гусле или без њих, а нису узимали у уста Томислава, Звонимира, Петра Свачића, Држислава и друге наводне хрватске владаре. Врло, врло интересантно!

https://sirokibrijeg.info/donosimo-...h-obitelji-od-a-k-i-blagdana-koje-su-slavili/

https://sirokibrijeg.info/objava-po...o-napravila-gungulu-donosimo-nastavak-od-j-z/
 
sad će reći: "Bili su oduševljeni Srbijom kao slobodnim Pijemontom Slovena, pa umislili da su Srbi"

Херцеговачки фратри Грго Мартић и Грго Шкарић су имали јасан српски идентитет. Мартић је кад је дошла аустроугарска окупација престао да испољава српство, а касније је постао Хрват. То би се десило и Шкарићу да није умро пре аустроугарске окупације (1876).
Презимена Мартић и Шкарић постоје и код православних Срба, знамо за бившег крајишког лидера Милана Мартића а Мартића православних има и у Босни и Србији, док је презиме Шкарић ограничено само на Крајину код православних Срба.
https://sr.wikipedia.org/wiki/Врбник_(Бискупија)#Презимена
https://sr.wikipedia.org/wiki/Жагровић#Презимена

Босански фрањевац Иван Франо Јукић о Карађорђу.

Јукић (3) (5).jpg
 
Херцеговачки фратри Грго Мартић и Грго Шкарић су имали јасан српски идентитет. Мартић је кад је дошла аустроугарска окупација престао да испољава српство, а касније је постао Хрват. То би се десило и Шкарићу да није умро пре аустроугарске окупације (1876).
Презимена Мартић и Шкарић постоје и код православних Срба, знамо за бившег крајишког лидера Милана Мартића а Мартића православних има и у Босни и Србији, док је презиме Шкарић ограничено само на Крајину код православних Срба.
https://sr.wikipedia.org/wiki/Врбник_(Бискупија)#Презимена
https://sr.wikipedia.org/wiki/Жагровић#Презимена

Босански фрањевац Иван Франо Јукић о Карађорђу.

Pogledajte prilog 957290

Martić je bio zadojen srpskim mlijekom samo u mlađanim danima.

U svojim zrelim, on je gravitirao između Bošnjaštva i Hrvatstva. Nije najlepše pisao o svojoj prvoj nacionalnoj opciji, tj. želeo je Bosnu više uz Hrvatsku. Tako da teško da se može reći da je imao jasan srpski identitet, kao što teško može ko reći da je Ivo Andrić imao jasan hrvatski. Nije to počelo sa austrougarskom okupacijom.

Jukić je Banjalučanin. Koliko znadem, nije Hercegovac.
 
Martić je bio zadojen srpskim mlijekom samo u mlađanim danima.

U svojim zrelim, on je gravitirao između Bošnjaštva i Hrvatstva. Nije najlepše pisao o svojoj prvoj nacionalnoj opciji, tj. želeo je Bosnu više uz Hrvatsku. Tako da teško da se može reći da je imao jasan srpski identitet, kao što teško može ko reći da je Ivo Andrić imao jasan hrvatski. Nije to počelo sa austrougarskom okupacijom.

Аустроугарска окупација му је избила српски идентитет из главе и окренула га на босанску/бошњачку и на крају на хрватску страну. Мартић је кад је АУ окупирала БиХ имао 56 година. Није лако било бити Србин католик, па још уз то католички свештеник под аустроугарском влашћу.

У БиХ уопште нема правих Хрвата. Тамошњи католици су српског порекла, чак више српског порекла него БиХ муслимани мада су и они српског порекла у великој већини. Данас имамо и генетику која то потврђује.
 
Čitam uz kiseli smešak, al mi se ipak sviđa što su neke stvari barem zabeležene.

Пуно пута сам чуо од Хрвата да је постојање крсне славе код католика из Херцеговине и Далмације српска измишљотина. 😆

Није то никаква српска измишљотина, него историјска чињеница о којој сведоче и хрватски аутори као што се види на линку који сам поставио.
 
Poslednja izmena:
Пуно пута сам чуо од Хрвата да је постојање крсне славе код католика из Херцеговине и Далмације српска измишљотина. 😆

Није то никаква српска измишљотина него историјска чињеница, о којој сведоче и хрватски аутори као што се види на линку који сам поставио.
Ko ih zna, zna ih i kako dišu :hahaha:

Temelj koji im se nemože oduzet - oni su politički narod, sa svojim političkim jezikom.
 
Аустроугарска окупација му је избила српски идентитет из главе и окренула га на босанску/бошњачку и на крају на хрватску страну. Мартић је кад је АУ окупирала БиХ имао 56 година. Није лако било бити Србин католик, па још уз то католички свештеник под аустроугарском влашћу.

У БиХ уопште нема правих Хрвата. Тамошњи католици су српског порекла, чак више српског порекла него БиХ муслимани мада су и они српског порекла у великој већини. Данас имамо и генетику која то потврђује.

Meni se čini da je i pre 1878. godine.
 
Meni se čini da je i pre 1878. godine.

Небитно. Српски идентитет му је био први, а пошто је први очито га је вукао из породице и од предака. Каснији идентитети су прилагођавање социјалним и политичким околностима у датом моменту, који наравно нису ишли из душе и срца.

Сасвим је јасно да су херцеговачки католички Мартићи и Шкарићи у сваком смислу осим по конфесији ближи својим презимењацима православне вере из Крајине, него тамо неки Дудецима, Пишецима и Брозецима из Загорја.

@Mej bregami @Lanselot
 
Poslednja izmena:
Небитно. Српски идентитет му је био први, а пошто је први очито га је вукао из породице и од предака. Каснији идентитети су прилагођавање социјалним и политичким околностима у датом моменту, који наравно нису ишли из душе и срца.

Сасвим је јасно да су херцеговачки католички Мартићи и Шкарићи у сваком смислу осим по конфесији ближи својим презимењацима православне вере из Крајине, него тамо неки Дудецима, Пишецима и Брозецима из Загорја.

@Mej bregami @Lanselot

Meni su iskreno interesantniji ovi Dalmatinci koji su prvo imali srpski indetitet, pa posle presli na hrvatski. :D
 
Meni su iskreno interesantniji ovi Dalmatinci koji su prvo imali srpski indetitet, pa posle presli na hrvatski. :D
Иван Анте Виличић из Дрниша Србин римокатоличке вере је на прелазу из 19-ог у 20. век био на челу Српске странке у Дрнишу.

44-ab88d0bbc8 (2).jpg
 
Турски дефтер из 1550. године сведочи да су у Галечићу и Шујици код Дувна (данас чисто католичка села) домининирала српска народна имена, а међу њима у Шујици је био један Милош и Угљеша а у Галечићу Угљеша (као Милош Обилић и деспот Угљеша Мрњавчевић). Што ће рећи да су Галечић и Шујица у то доба били православна села (Срби католици су тада имали претежно календарска/библијска имема), са понеким муслиманом новоконвертитом (нпр. 'на баштини Хусејина Вукићева' - Шујица; Мурад син Радича - Галечић)

IMG_20221213_000107.jpg


@Лекизан @sumljiv_tip @snouden @FDDD @Mrkalj @Mej bregami @psmaniac @Bajo Pivljanin @Perperius @RickRoss @Khal Drogo @Сребрена
 

Back
Top