kako da dobijem dzaba komputer

Profesor bez portfelja:
@dr_Bora Jes' diskutabilno...
Nego, kako da ukljucim komp preko tastature :lol: :lol: :lol:
;-)
Nego znate sta sam primetio,tab053 se sakrio i cuti,a on je prvi rekao da ne moze da se upali komp preko tastature...
Bora ispade zrtveno jare :smile:

Inace meni je prvo nazovi komp bilo spektrum 48,ja mislim da je on imao memoriju od 1kb...
Cudo je kakve su sve igrice stajale u 1kb...
A C64 sam posedovao,medjutim visa sila me je naterala da ga prodam... ali posedujem emulator,nostalgija je cudo 8-)
 
Zlaja87:
;-)
Nego znate sta sam primetio,tab053 se sakrio i cuti,a on je prvi rekao da ne moze da se upali komp preko tastature...
Bora ispade zrtveno jare :smile:)
Ja se sakrio i cutim???
Pogledaj malo forum, svaki dan posaljem barem dva ili tri posta. Odakleti to???

Decko, svrati do optike trebaju ti naocare ;)

Inace da, rekao sam da ne moze da se ukljuci jer ja u praksi jos nisam video da je neko to uspeo i ako sam pogresio priznajem pogresio sam.
wl40851.jpg
 
Evo i tab503 je stigao... :)

Sad molim da se vratite na citiranje mog post-a ( koji kao takav ne postoji jer sam ga modifikovao odmah nakon slanja, ali to nije bitno, jel' tako? :wink: )...
Unapred zahvalan... 8-)

ps:slobodno citirajte i sve ostale moje post-ove koji sadrže netačnosti...
 
Zlaja87:
Inace meni je prvo nazovi komp bilo spektrum 48,ja mislim da je on imao memoriju od 1kb...
Cudo je kakve su sve igrice stajale u 1kb.
E sad si se ti proso :P
Prvobitni model spektruma je imao 16KB a najpoznatiji je kasniji model koji je prosiren na 48KB (a imao je mogucnost da se "upgraduje" za jos 16 sto bi u to doba davalo neverovatnih 64KB Inace model od 16 i 48KB su spolja izgledali identicno.
Posle je izaso i model od 128KB
Postojao i neki model (milsim da se zvao spectrum + koji je imao reset taster u sebi (da ne mora svaki put da se cupa kabl kad hoces da promenis igricu (ili kao ja sto sam mu ugradio prekidac :lol: ) ali to sad nije ni bitno.
Posle je iz njega nastao Amstrad ali to je vec druga prica.
Ince za spektrum sam sa drugom svojevrmeno cak ucio i masinski jezik (jezik koji se sastoji iz binarnog koda nula i jedinica)
Kako je to zeznuto bilo. Svaka cast programerima igrica iz tog doba. Nije bilo kompajlera, nije bilo nicega.

Sve u svemu. Spektrum je legenda
sinclair_zx-spectrum_hr_1s.jpg
 
Na ovakvoj spravici ja sam poceo da zaradjujem, pisuci prve programe :)
Stvarno je cudo sta smi sve uspevali da ubacimo od koda u 48K.
Imao je neprevazidjene biblioteke, varijacije basica. Postojao je recimo Simpsons basic (ili tako nesto, vec sam zaboravio) koji je cele animirane sprajtove imao spremne po potrebi i onda se to lepo slagalo kao lego da se napravi neka igra ili se animacija umetn egde treba...

Sve u svemu, prvim programom za Spectrum 48K sam ga odplatio nakon kupovine.
Jedini problem je bio sto mu je kasetofon bio mana, moze bilo koji ali je uvek trebalo stelovati glavu, muke nevidjene. Kod njegovog konkurenta "debeljka" Commodore, imao je svoj kasetofon pa je bilo i manje problema.
 
ali zato na spektrumu nikad nisam dobio obavestenje "tape loading error" a na commodoreu to je bila uobicajena stvar.

A seca se neko pocetaka piraterije?
Puste igru preko radija a ti snimas na kasetu.
Genijalnooo.

Vec sam zaboravio. Jel to ono bese Modli vodio tu emisiju?

A kad se setim cuvenog "bradonjice" Andrije Kolundzica Koji je to lik bio :lol: Pionir racunara kod nas. Koliko se secam on je jedan od osnivaca i Sveta Kompjutera.
I u sustini sve je pre bilo bolje. Teralo te je da ucis. Sada sve dobijas gotovo.
Nekada su kompjuterski casopici edukovali i ucili ljude a sada samo dobijas gomilu informacija o hardveru i softveru.
 
Evo sad sam malo googlao.
Elektronsko izdanje casopisa iz 1984 da vidite kako su nekad casopisi bili bolji

http://user.sezampro.yu/~dejanr/rac1/index.htm

U tim casopisima si stvarno imao sta da naucis a ne samo da te izbombarduju sa gomilom informacija.
I ljudi koji su uredjivali i pisali za casopise su bili daleko ozbiljniji od sadasnjih poluskolovanih "klinaca" koji pisu rubrike (pa bre samnom u srednjoj skoli u odeljenju je bio lik koji je pisao jednu rubriku za SK , to dovoljno govori o svemu, nije imao ni srednju skolu a vec je imao rubriku
 
tab503:
I ljudi koji su uredjivali i pisali za casopise su bili daleko ozbiljniji od sadasnjih poluskolovanih "klinaca" koji pisu rubrike (pa bre samnom u srednjoj skoli u odeljenju je bio lik koji je pisao jednu rubriku za SK , to dovoljno govori o svemu, nije imao ni srednju skolu a vec je imao rubriku

definitivno, imam neke stare brojeve SK-a, koji je tad bio CAR...
cak i kad se radi o prostom opisivanju igara bili su neuporedivo bolji od ovih danas...
 
@tab503Mislio sam na na temu vezanu za paljenje preko tastature,a ne da te nema na forumu...
Naocare mi nisu potrebne,jedem dosta sargarepe 8-)
Sto se tice spektrum-a reako sam da mislim da je imao 1kb,izvinjavam se sto sam pogresio... :roll:
@Boro,nadam se da ovo citiranje shvatas kao salu,malo shale ne skodi nikome ;)
No ako te nervira/smeta ja vise ne pominjem(zakopacemo temu :) )...
@Obersturmfuehrer Muka natera ljude na razne stvari,sta da radim, da ne zelis slucajno da prodas svoj? :)
 

Back
Top