Kako birati partnera da dobijete što bolje potomstvo?

Pa eto, moja deca su plava. :)

Voljela bih da znam više....mislim zbog razvijanja vlastitih teorija...
..npr. da li ste vi i muž plavi..bake i djedovi sa obe strane...zapravo zanimalo bi me čitavo rodoslavno stablo...
..kockica po kockicu..
..poznato je da je i sam Mendel imao mnogo problema sa svojim istraživanjima, mada se smatra ocem genetike....budućnost bi nam svakako trebala donjeti dobrobiti ove nauke....
...ali čak i tada...kao što neko reče u navedenim postovima ponekad je i sam ''trenutak'' važan....što se tiče zdravog potomstva....
 
Voljela bih da znam više....mislim zbog razvijanja vlastitih teorija...
..npr. da li ste vi i muž plavi..bake i djedovi sa obe strane...zapravo zanimalo bi me čitavo rodoslavno stablo...
..kockica po kockicu..
..poznato je da je i sam Mendel imao mnogo problema sa svojim istraživanjima, mada se smatra ocem genetike....budućnost bi nam svakako trebala donjeti dobrobiti ove nauke....
...ali čak i tada...kao što neko reče u navedenim postovima ponekad je i sam ''trenutak'' važan....što se tiče zdravog potomstva....

Evo, mala pomoć prijatelja, u cilju istraživanja:

I muž i ja smo plavooki; ja sam pride i plavokosa, i imam svetao ten.
Moji roditelji su bili plavokosi i plavooki, kao i njihovi, sa obe strane (izuzev babe po ocu, koja je bila plavooka ali tamnokosa). Muževljev otac je svetlosmeđ i plavook, kao i njegovi roditelji, dok je majka tamnosmeđa, sa smeđim očima.
Koliko znam, generacije mojih predaka sa majčine strane su plavooke i svetlokose.

Moji sinovi su plavooki, s tim što im je kosa za nijansu tamnija nego što je bila kad su bili mali, tako da je jedan tamnoplav a drugi skoro smeđ.
 
Evo, mala pomoć prijatelja, u cilju istraživanja:

I muž i ja smo plavooki; ja sam pride i plavokosa, i imam svetao ten.
Moji roditelji su bili plavokosi i plavooki, kao i njihovi, sa obe strane (izuzev babe po ocu, koja je bila plavooka ali tamnokosa). Muževljev otac je svetlosmeđ i plavook, kao i njegovi roditelji, dok je majka tamnosmeđa, sa smeđim očima.
Koliko znam, generacije mojih predaka sa majčine strane su plavooke i svetlokose.

Moji sinovi su plavooki, s tim što im je kosa za nijansu tamnija nego što je bila kad su bili mali, tako da je jedan tamnoplav a drugi skoro smeđ.

Lepo, lepo...
...većina u porodici su plavi....
..zanimljivo će biti ako dobiješ tamnopute snahe, tamnokose, tamnih očiju....velika je vjerovatnoća da će vam unučad biti tamnije puti i tamnijih očiju....

A šta mislite koji su još faktori važni pri dobijanju zdravog potomstva, koje bi mogli prepoznati i bez genetike...
...da prebacimo temu na psihološki plan....
...vaša iskustva i način kako birate partnera...i vjerovatnoća dobijanja zdravog potomstva na osnovu toga...
 
Ova tema na prvi pogled nema veze sa ljubavlju, ali ćemo zapravo vidjeti i da ima.Gledala sam na TV-u dali su jednoj djevojci da pomiriše pet maica različitih muškaraca..i ona je birala koji joj se miris najviše sviđa (maice nisu bile naparfemisane..prirodni miris..vjerovatno nošene dio dana..isti uslovi eksperimenta)..i ispostavilo se kasnije da kako je ona izabrala..poredali po brojevima..br.1 br.2...do br.5 ...znači kako su se njoj dopali mirisi...analizom gena..da je zapravo odabrala najbolji redosljed. Naime dokazano je da je najbolje da se geni muškarca i žene razlikuju u cilju dobijanja zdravijeg potomstva..znamo da brak među rođacima ima najveću vjerovatnoću nasljedno-recesivnih poremećaja.Radi se o tome ako osobe imaju sličan genotip..onda mogu biti nosioci neke nasljedne bolesti u formi Aa i Aa..oboje..a bolest se ispoljava tek kad dobijemo formu aa..što je u ovakvom ukrštanju vrlo vjerovatno..
Znači partneri bi trebali biti što različitijih osobina...a da li bi se onda slagali?..trebali bi da imaju različit tip kože..jedan suhu, drugi masnu ili normalnu ili mješani tip..isti znači veću vjerovatnoću kožnog oboljenja..isto je i sa drugim osobinama..
..ali kako znati ko je toliko različit od nas..genetski?..na osnovu instinkta...ljubavi..priroda želi da njena stvorenja budu živa i zdrava..da prepustimo sve njoj..da prepustimo sve zaljubljenosti?...ili da umješamo razum?...da biramo prema osobinama osobe koja bi nam najviše odgovarala zanemarujući ono što nam je manje bitno?..recimo želimo nekog sa kim možemo razgovarati, ko nas može razumjeti i zanemarimo stvari koje nam se možda i ne sviđaju?...koji je pravi put ostvarenju najbolje kombinacije gena ili nema garancije i sve je stvar sreće?..ima partnera koji su se našli isključivo na osnovu ljubavi, a djeca im imaju neko nasljedno oboljenje ili jedno dijete..a ima i partnera koji su birali da im osoba odgovara..recimo bude patrijahalno odgojena..a imaju zdravo potomstvo jer i jesu različiti u suštini?..
..možda bi trebalo napraviti i istraživanje, neku statistiku..mada i tu ima otežavajućih okolnost..ljudi o tome baš i ne vole pričati?
..A dok ne napravimo istraživanje, šta vi mislite o pitanju.. Kako birati partnera da dobijete što bolje potomstvo?

Hmm...iskreno mrzelo me da citam sve,ali gledala sam taj dokumentarac.Sto bi se reklo popularna nauka.
Ko trazi partnera zarad potomstva,pa necu reci da ima problem u glavi,ali bolje da to nikad ne sazna.Da je daleko,daleko od zdravlja.
Moje misljenje i drzim se toga.:P;)
 
Hmm...iskreno mrzelo me da citam sve,ali gledala sam taj dokumentarac.Sto bi se reklo popularna nauka.
Ko trazi partnera zarad potomstva,pa necu reci da ima problem u glavi,ali bolje da to nikad ne sazna.Da je daleko,daleko od zdravlja.
Moje misljenje i drzim se toga.:P;)

:think:..pa Henrik VII je svašta radio zarad dobijanja zdravog sina......čak i izvršio reformu crkve....
...nije ni danas malo onih koji smatraju ličnom nesrećom ne imati baš zdravog sina....
..a ljudima sa bolesnom djecom nije nimalo lako....
...recimo primjer običnog atopijskog dermatitisa....alergija..rekao bi neko ništa strašno...ali majka tog djeteta da ga ukloni od prašine i grinja koje su, recimo, u ovom slučaju izazivači alergije, ispada da čitav dan mora da brine samo o zdravlju svog djeteta...
..tri puta na dan maži određenom masti zahvaćena područja, dezinfekcija prije i poslije mazanja, losioni za tijelo u međuvremenu, uljane kupke najmanje jednom na dan, tablete po potrebi pri pogoršanju...ukloniti tepihe, zavjese, posebni madraci, namještaj itd.

...ni ja ne mislim da treba o tome striktno voditi računa pri biranju partnera, ali mi ionako BIRAMO ....i za to ima razloga...a razlog je prirodni i sigurno da ima veze sa potomstvom...
...pa da li gledate samo ljepotu, fizičku...veća garancija lijepog djeteta,lijepo je omiljeno u društvu, veća mogućnost otvorenih vrata pri samoj pojavi, manje truda pri dobijanju željenog..
.. inteligenciju..ko ne bi inteligentno djete, prvi u razredu, prvi na fakultetu, lakše dobije posao (bar bi tako trebalo) odn. lakše dođe do zarade i ne ovisi o roditeljima, u najmanju ruku.
..materijalno obezbeđene...muškarce, ali i žene...veća sigurnost, udobnost, lakše podizanje djeteta, manja mogućnost stečenih bolesti djeteta i veća mogućnost uslova za napredak, školovanje pa i liječenje ako zatreba....
...vrijedne, patrijahalne supružnike ...koji će obezbjediti sigurnost porodici odn. djeci izuzetno važan faktor ''dobrog'' života za sve ukućane....
...šta još?....

...naime sa razvojem civilizacije neminovno je da će sve više biti djece sa nasljednim bolestima...
...nekada na selu djete sa alergijom ne bi ni preživjelo...danas medicina održava na životu i ljudi žive sa recimo dijabetesom tip I ..to je oblik šećerne bolesti koji zavisi isključivo od insulina...
..nekada takvo djete ne bi ni preživjelo...danas takve žene postaju majke...što je divno...ali i prenose takve gene na potomstvo....potomstvo može biti samo nosioc + drugi nosioc i eto opet bolesti....
...prirodna selekcija dobija drugačiji oblik i nameću se određena pitanja....
...šta sa većim brojem radno nesposobnog stanovništva?...kako ispraviti genetičke greške?...pa i kako dobiti zdravo potomstvo?...
....bolesti savremenog doba i pitanja savremenog doba...šta ćete....:)
 
Ja sam ona sansa 25%, otac crna kosa, crne oci, taman ten, majka svetliji, ali ne izrazito svetao ten, smedja kosa i smedje oci, a dobili su dete plavo-zelenih ociju i izrazito svetlog tena, tj. moji roditelji su bili nosioci recesivnog gena koji se nije ispoljio u fenotipu kod njih, jer nije ni mogao, zbog postojanja dominantnog gena. Zato je u mom slucaju doslo do spajanja dva recesivna gena, tj. ja nisma nosilac dominantnog gena za tamne oci. Kada bih imala dete sa muskarcem svetlih ociju, dete bi 100% imalo svetle oci (ju, ju da nema svetle oci odmah bi mogao da me optuzi da dete nije njegovo :zcepanje:), ali zato sa muskarcem tamnih ociju ta sansa bi varirala izmedju 0 i 50% u zavisnosti od toga da li bi on genotipski bio nosilac gena za svetle oci ili ne.
 
Evo, mala pomoć prijatelja, u cilju istraživanja:

I muž i ja smo plavooki; ja sam pride i plavokosa, i imam svetao ten.
Moji roditelji su bili plavokosi i plavooki, kao i njihovi, sa obe strane (izuzev babe po ocu, koja je bila plavooka ali tamnokosa). Muževljev otac je svetlosmeđ i plavook, kao i njegovi roditelji, dok je majka tamnosmeđa, sa smeđim očima.
Koliko znam, generacije mojih predaka sa majčine strane su plavooke i svetlokose.

Moji sinovi su plavooki, s tim što im je kosa za nijansu tamnija nego što je bila kad su bili mali, tako da je jedan tamnoplav a drugi skoro smeđ.


Da si kojim slucajem rodila dete tamnih ociju, bez obzira sto je u porodici bilo tamnookih, bilo bi veselo......... :rotf: :rotf:
 
MozdaK nije trebala da se pominje boja ociju, mozdaK bi se neko upecao i rekao da potice od roditelja sa svetlim ocima, a sam/sama ima tamne okice. :zcepanje:

:lol:..a dobro je već ste počeli razmišljati o tome....mada za sada samo o boji očiju, ali i to je početak....
..ajd dobro da vam ja izvučem neki zaključak za sada...
..činjenica je da BIRAMO , neko razmišlja pri tom izboru i ako je praktičan tip dobije mnoge dobrobiti iz takvog braka..kako za djecu tako i za sve ukućane....ja smatram da pri odabiru trebamo razmišljati s kim ćemo osnovati porodicu, u kakvim uslovima ćemo podizati djecu...ako već ne možemo znati kakva će djeca biti..ono što možemo je da olakšamo takvoj djeci život...
...o čemu treba razmišljati pri odabiru partnera?
..evo vam novo pitanje....
..zašto nekog volimo, a nekog ne...na razumskom nivou...mnogi neće voljeti dominantne žene...drugi ih baš vole..oni prvi žele biti glava porodice..ovi drugi vole ono što nemaju...dobra kombinacija po meni...
....ko još voli alkoholičare, kafanske tipove, nezaposlene..raspikuće...
....zagledati se samo u ljepotu i nerazmišljati o ostalim osobinama partnera..vidjeti u šta se upuštate..mislite da je to odgovor ove teme?..ma ne...
..onda ni ne bi bilo porodica....ljudi su stvoreni za ljubav, ali ljubav mora i funkcionisati?...zbog porodice i da zbog djece....
...ljudi nesumnjivo u većini slučajeva dobro razmišljaju..da li?..
...to vi znate..kod svoje kuće...u svojoj porodici...
...ova razmišljanja su trebala samo dodati još jednu dimenziju uobičajenim razmišljanjima ljudi pri odabiru partnera....ok momak mi se sviđa...pametan je, stabilan..hm. sličan meni...nije ni tako loš fizički...ali ima nešto što mi strašno smeta..jedna fizička osobina...da je zanemarim?....pa niko nije savršen....da pokušamo pa šta bude....
...i vremenom se pokaže da ta osobina i dalje smeta..pa šta sad...bar smo pokušali..
..ili obrnuto..sviđa mi se fizički, nije dosadno sa njim, al brate ja mu nešto objašnjavam a on mi da odgovor malog djeteta.....ne poznam ga dovoljno..možda je dobar, pa to je najvažnije...al odgovori, stavovi a i ponašanje vremenom postaju sve nepodnošljiviji....
...ok nismo kompatibilni ni u jednom slučaju....
...tako to otprilike ide....
...pa šta mislite kakvo bi bilo potomstvo u oba slučaja i da li bi imalo genetičke i uslove okoline za uspješan razvoj.....
...ne usuđujem se ni pomisliti....
(:lol: za utjehu ima i kompatibilnih)
 
Pa kad bih mogao birati :), moja partnerka s kojom bih zelio imati potomstvo imala bi okruglo, bejbi face lice, lep osmeh, krupne crne oci ili smedje.. dugu kovrdzavu kosu, smedju, bila bi srednje visine, 160-170.. krupne grudi, malo jacu guzu, lepe noge..bila bi jako pricljiva ( posto sam ja cutljiv ), vesela, dinamicna, pozitivna.. :D
Nema univerzalnog pravila, ali mislim da je bolje da su partneri vise razliciti, da nemaju toliko slicnosti. Mislim da prevelika slicnost dovodi vremenom do dosade i monotonije, a razlicitost odrzava vatru i strast :super:. Dobro je nekad i zdravo se isvadjati.

Postoji neka " tajna veza " a pretpostavljam da to ima neke veze sa hemijom, biologijom..
Lepota je nesto vrlo relativno, neka devojka koja je za mene lepa, za nekog drugog je mozda bezveze i obrnuto..mislim da je ljubav prvenstveno fizicka stvar, telesna, pa tek posle dolaze na red neke karakterne osobine. Moze vam neka osoba izgledati kao idealan covek, dobra, vredna, pouzdana, karakterna.. ali dzaba, ako nema ono nesto u sebi, ako ne osecate srecu i uzbudjenje sto ste pored nje, dzaba sve njegove osobine..

No, kazem lepota je relativna. Moze mi se dopasti devojka koja po nekim uobicajenim merilima uopste nije lepa, a mozda ima lep osmeh, lepe oci.. svako moze imati u sebi lepotu, bez obzira kako izgleda.
 
Pa kad bih mogao birati :), moja partnerka s kojom bih zelio imati potomstvo imala bi okruglo, bejbi face lice, lep osmeh, krupne crne oci ili smedje.. dugu kovrdzavu kosu, smedju, bila bi srednje visine, 160-170.. krupne grudi, malo jacu guzu, lepe noge..bila bi jako pricljiva ( posto sam ja cutljiv ), vesela, dinamicna, pozitivna.. :D
Nema univerzalnog pravila, ali mislim da je bolje da su partneri vise razliciti, da nemaju toliko slicnosti. Mislim da prevelika slicnost dovodi vremenom do dosade i monotonije, a razlicitost odrzava vatru i strast :super:. Dobro je nekad i zdravo se isvadjati.

Ovo mu dodje kao neki besplatni oglas - on trazi nju. Ako se ne podudari sa navedenim, otpada?? Mora sve u kompletu ili za nesto moze i da se progleda kroz prste?
A roditelji, babe, dede, cukun-cukun, imovina, porodicno ludilo i sl., gleda li se na to?
Ti cutis - ona govori; ti mracan - ona vesela; ti statican - ona dinamicna; ti negativac - ona pozitivna sa potencijalom prenosa zaraze...i ne mislis li da ces takav TI da joj dosadis a ne ONA tebi? Uzimaju li se u obzir slicni pogledi na zivot, interesovanja, nacini dosezanja ciljeva, sklonosti ka vrsti zabave ili dozivljaj negativnih trenutaka, vernost, psihicka stabilnost, fizicka slabost?
 
Lanavi, daj opusti se malo, ok ? Zasto odmah taj agresivan ton. Nisi shvatila da sam sve napisao u malo saljivom tonu :). Ne mora imati nijednu od navedenih osobina, ljubav nije matematicka formula. Ne mora tako ni izgledati, nista od toga nije presudno. Ljudima se cesto dopadne sasvim deseta osoba od one kakvu zamisljaju.. a valjda nije zabranjeno sanjariti ?
 
Poslednja izmena:
Ovo je pre kao istrazivanje kako da nadjem donora za dete, potpis buduca samohrana majka...

Nebitno, jer to nije tako retka situacija.
Ja znam nekoliko devojaka koje su svesno usle u takav 1night donorski odnos sa nekim muskarcem..
To je cak sve cesce...

Ne znam sta da savetujem...
Mozda ce stvaranje one jedne i one druge agencije za sperm donorstvo biti resenje za te zene..
Neki student, potentan, treba mu pomoci...a kad vec nema tatu sa vezama...vec tatu od kvaliteta...
 
Lanavi, daj opusti se malo, ok ? Zasto odmah taj agresivan ton. Nisi shvatila da sam sve napisao u malo saljivom tonu :). Ne mora imati nijednu od navedenih osobina, ljubav nije matematicka formula. Ne mora tako ni izgledati, nista od toga nije presudno. Ljudima se cesto dopadne sasvim deseta osoba od one kakvu zamisljaju.. a valjda nije zabranjeno sanjariti ?

Opushteno naravno a ton stishavam ako je zaparalo sluh i duh. Napisano se nadovezalo na sanjarenje koje sebi treba ponekad priushtiti ali ne uzimati za ozbiljno a jos manje presudno. Teznja i sklonost ka odredjenim fizickim predispozicijama partnera neminovno vodi i manje-vise svesnom izboru odredjenog tipa muskarca ili zene, nekog ko bi po nasim kriterijumima mogao da postane donor svoje genetike, ucesnik u stvaranju jednog ili vise cuda koje bi u sebi nosilo spoj dveju kompatibilnih priroda. Moze da ima baby face, dugu kovrdzavu crnu grivu, reljef, nepresusne izvore optimizma, svezinu nepomucene reke ali mora da ima jos toliko toga sto bi u jednu ljusturu moglo da stane i podari, a sto nije beznacajno za stvaranje potomstva. Zato u snove treba utkati i nesto od jave :).
 
Pa kad bih mogao birati :), moja partnerka s kojom bih zelio imati potomstvo imala bi okruglo, bejbi face lice, lep osmeh, krupne crne oci ili smedje.. dugu kovrdzavu kosu, smedju, bila bi srednje visine, 160-170.. krupne grudi, malo jacu guzu, lepe noge..bila bi jako pricljiva ( posto sam ja cutljiv ), vesela, dinamicna, pozitivna.. :D
Nema univerzalnog pravila, ali mislim da je bolje da su partneri vise razliciti, da nemaju toliko slicnosti. Mislim da prevelika slicnost dovodi vremenom do dosade i monotonije, a razlicitost odrzava vatru i strast :super:. Dobro je nekad i zdravo se isvadjati.

Postoji neka " tajna veza " a pretpostavljam da to ima neke veze sa hemijom, biologijom..
Lepota je nesto vrlo relativno, neka devojka koja je za mene lepa, za nekog drugog je mozda bezveze i obrnuto..mislim da je ljubav prvenstveno fizicka stvar, telesna, pa tek posle dolaze na red neke karakterne osobine. Moze vam neka osoba izgledati kao idealan covek, dobra, vredna, pouzdana, karakterna.. ali dzaba, ako nema ono nesto u sebi, ako ne osecate srecu i uzbudjenje sto ste pored nje, dzaba sve njegove osobine..
No, kazem lepota je relativna. Moze mi se dopasti devojka koja po nekim uobicajenim merilima uopste nije lepa, a mozda ima lep osmeh, lepe oci.. svako moze imati u sebi lepotu, bez obzira kako izgleda.

Jedna od karakteristika kompatibilnosti...po principu ''ključ&brava'' ili hemičarski žargon ''imaš receptore za tu osobu''. To je tačno, neke osobe koje procjenimo i kao lepe ili pouzdane ili na razumskom nivou odgovarajuće uopšte nam se ne moraju sviđati, jednostavno ''nemamo receptore za nju''..zašto? ...ja mislim da je odgovor baš u genetskoj kompatibilnosti...(naglasak na mislim)...
 
Ovo je pre kao istrazivanje kako da nadjem donora za dete, potpis buduca samohrana majka...

Nebitno, jer to nije tako retka situacija.
Ja znam nekoliko devojaka koje su svesno usle u takav 1night donorski odnos sa nekim muskarcem..
To je cak sve cesce...

Ne znam sta da savetujem...
Mozda ce stvaranje one jedne i one druge agencije za sperm donorstvo biti resenje za te zene..
Neki student, potentan, treba mu pomoci...a kad vec nema tatu sa vezama...vec tatu od kvaliteta...

Hipotetički....koje daje veći izgled za uspjeh na bilo kojem planu?.... (dugoročno gledano, kraće- i duže- dugoročno)
 
Opushteno naravno a ton stishavam ako je zaparalo sluh i duh. Napisano se nadovezalo na sanjarenje koje sebi treba ponekad priushtiti ali ne uzimati za ozbiljno a jos manje presudno. Teznja i sklonost ka odredjenim fizickim predispozicijama partnera neminovno vodi i manje-vise svesnom izboru odredjenog tipa muskarca ili zene, nekog ko bi po nasim kriterijumima mogao da postane donor svoje genetike, ucesnik u stvaranju jednog ili vise cuda koje bi u sebi nosilo spoj dveju kompatibilnih priroda. Moze da ima baby face, dugu kovrdzavu crnu grivu, reljef, nepresusne izvore optimizma, svezinu nepomucene reke ali mora da ima jos toliko toga sto bi u jednu ljusturu moglo da stane i podari, a sto nije beznacajno za stvaranje potomstva. Zato u snove treba utkati i nesto od jave :).

Da koji je to pravi spoj ''nesvjesne'' sreće kraj neke osobe ( id ) i realno nametnutih osobina kojima razum teži (ego i superego?) i koje se moraju (promjenjljiva konstanta, da li je? ) zadovoljiti...?
 
Da koji je to pravi spoj ''nesvjesne'' sreće kraj neke osobe ( id ) i realno nametnutih osobina kojima razum teži (ego i superego?) i koje se moraju (promjenjljiva konstanta, da li je? ) zadovoljiti...?


"Nesvesna" sreca - podstaknuta dimenzijama, oblikom i bojama ne mora biti toliko vanrazumska jer upravo ona izaziva interesovanje koje moze biti produbljeno ukoliko se objekat pokaze necim vecim od privlacne fasade zgodne za pokazivanje i privremeno posedovanje. Vanrazumska postaje kada se na tome zavrsi i kada ne zeli da zagrebe ispod njene povrsine. Tada se okonca izjavom - Da bude lepa/lep na tebe a pametan/na na mene. Kao i svaki rulet, opcija zeljenog dobitka uopste nije tako izvesna. Ne odbacivati mogucnost potpunog promasaja i potpune zamene "teza".

Ako je slucaj hteo da bez truda i namere izvucemo jack pot pa izabrano lepo u sebi nosi i dobro, jos uvek ne postoji garancija da ce potomstvo biti bas onakvo kakvim ga prizeljkujemo. Ne ide u prilog da se u izboru trajnog partnera iskljucivo rukovodimo njegovim misicima, maljavoscu i sposobnoscu da se snadje ako zelimo krepkog, valjanog naslednika ili dugackim ekstremitetima i bujnim atributima ako zelimo lepu, buducu udavacu za kci. Osim ako je to i jedini cilj stapanja sa nekim.

Pravi recept za svesnu srecu i pravilan izbor ne postoji ali se krije, bar ja tako mislim, u oslanjanju na intuiciju da neko moze da bude pre svega pouzdan covek, na to kako reaguje na velike promene, na mogucnost prilagodjavanja vanrednim situacijama, na sposobnost da podnosi teskoce i odrice se neceg do cega mu je stalo, da je saosecajan, pazljiv, razuman, brizan, da pre svega zeli i voli decu. Da li se o svemu tome zaista u vecini slucajeva misli? Nekako nisam sigurna a potvrdu istog je moguce masovno naci.
 
"Nesvesna" sreca - podstaknuta dimenzijama, oblikom i bojama ne mora biti toliko vanrazumska jer upravo ona izaziva interesovanje koje moze biti produbljeno ukoliko se objekat pokaze necim vecim od privlacne fasade zgodne za pokazivanje i privremeno posedovanje. Vanrazumska postaje kada se na tome zavrsi i kada ne zeli da zagrebe ispod njene povrsine. Tada se okonca izjavom - Da bude lepa/lep na tebe a pametan/na na mene. Kao i svaki rulet, opcija zeljenog dobitka uopste nije tako izvesna. Ne odbacivati mogucnost potpunog promasaja i potpune zamene "teza".

Ako je slucaj hteo da bez truda i namere izvucemo jack pot pa izabrano lepo u sebi nosi i dobro, jos uvek ne postoji garancija da ce potomstvo biti bas onakvo kakvim ga prizeljkujemo. Ne ide u prilog da se u izboru trajnog partnera iskljucivo rukovodimo njegovim misicima, maljavoscu i sposobnoscu da se snadje ako zelimo krepkog, valjanog naslednika ili dugackim ekstremitetima i bujnim atributima ako zelimo lepu, buducu udavacu za kci. Osim ako je to i jedini cilj stapanja sa nekim.
Pravi recept za svesnu srecu i pravilan izbor ne postoji ali se krije, bar ja tako mislim, u oslanjanju na intuiciju da neko moze da bude pre svega pouzdan covek, na to kako reaguje na velike promene, na mogucnost prilagodjavanja vanrednim situacijama, na sposobnost da podnosi teskoce i odrice se neceg do cega mu je stalo, da je saosecajan, pazljiv, razuman, brizan, da pre svega zeli i voli decu. Da li se o svemu tome zaista u vecini slucajeva misli? Nekako nisam sigurna a potvrdu istog je moguce masovno naci.

Gledala sam davno na TV-u da ženke neke vrste guštera u vrijeme izobilja hrane biraju isključivo krupnije mužijake...dok kad dođe vrijeme oskudice ženke se odlučuju za sitnije mužijake...bilo mi to zanimljivo....vjerovatno bi tako bilo i kod nas da nam ishrana zavisi isključivo od prirodnih uslova..ali još jedna stvar u svemu tome je zanimljiva...a to je da neka osobina koja se odbacuje u društvu i smatra manje vrijednom ( da tako kažem )...u određenim uslovima može biti baš poželjna....
...slično smatram da ''genetski'' stvar stoji vrlo slično....
..''nepoželjne'' osobine imaju svoje mjesto u genetičkom (dvostrukom spiralnom zavijutku DNK) sklapanju....
..i znate ono ''Niko nije savršen''...i svako ima neku manu koju otkrijemo prije ili kasnije, (kad faza zaljubljenosti malo splasne) ima svoju ulogu baš u tom genetičkom sklopu....prednosti i nedostatci..?....za nas ili za prirodu..?...mislim za ljudsku vrstu.
 
Gledala sam davno na TV-u da ženke neke vrste guštera u vrijeme izobilja hrane biraju isključivo krupnije mužijake...dok kad dođe vrijeme oskudice ženke se odlučuju za sitnije mužijake...bilo mi to zanimljivo....vjerovatno bi tako bilo i kod nas da nam ishrana zavisi isključivo od prirodnih uslova..ali još jedna stvar u svemu tome je zanimljiva...a to je da neka osobina koja se odbacuje u društvu i smatra manje vrijednom ( da tako kažem )...u određenim uslovima može biti baš poželjna.....

U vreme izobilja (ponude) i najboljoj fazi svoje egzistencije, pripadnici ljudskog soja biraju iskljucivo vidjenije primerke (sto ne znaci da ce i ih dobiti), dok u vreme oskudice i fazi opadanja odluka pada na bilo sta (daj sta das) sa potajnom zeljom da se zalomi nesto kvalitetno i pored svesnosti o sopstvenoj nesavrsenosti.
Pokusavam da se setim neke od nepozeljnih osobina koje bi pod odredjenim uslovima mogle da se pokazu dobrodoslim...sklonost agresiji (rambo u borbi za pravdu), sklonost picu (izdrzljiv, i vozi jos bolje no kad je trezan), skonost ljubomori (izbice iz glave svaku bubicu koja je privukla nezeljne poglede suprotnog pola), sklonost sebicnosti (najlogicnija je i najveca ljubav prema sebi samom), sklonost rasipnistvu (zivot je jedan)...Ipak, ono sto je lose ostaje rdjavo i ne moze se preobratiti u svoju suprotnost osim u jednom slucaju, ako se seme poseje u tlo koje takve osobine smatra sasvim prirodnim, normalnim, redovnim. One dobre ce uvek biti dobre osim u uslovima koje dobit mere ostvarenom koriscu bez obzira na izopacenost namere i dela.

..i znate ono ''Niko nije savršen''...i svako ima neku manu koju otkrijemo prije ili kasnije, (kad faza zaljubljenosti malo splasne) ima svoju ulogu baš u tom genetičkom sklopu....prednosti i nedostatci..?....za nas ili za prirodu..?...mislim za ljudsku vrstu.

Razotkrivanje mana razbija iluzije. Nedostatak toga je da smo postali svesni svoje povrsnosti i prolaznosti faza zaljubljenosti a prednost...mozda bas to sto i pored mana ljudska vrsta ipak opstaje.
 
U vreme izobilja (ponude) i najboljoj fazi svoje egzistencije, pripadnici ljudskog soja biraju iskljucivo vidjenije primerke (sto ne znaci da ce i ih dobiti), dok u vreme oskudice i fazi opadanja odluka pada na bilo sta (daj sta das) sa potajnom zeljom da se zalomi nesto kvalitetno i pored svesnosti o sopstvenoj nesavrsenosti.
Pokusavam da se setim neke od nepozeljnih osobina koje bi pod odredjenim uslovima mogle da se pokazu dobrodoslim...sklonost agresiji (rambo u borbi za pravdu), sklonost picu (izdrzljiv, i vozi jos bolje no kad je trezan), skonost ljubomori (izbice iz glave svaku bubicu koja je privukla nezeljne poglede suprotnog pola), sklonost sebicnosti (najlogicnija je i najveca ljubav prema sebi samom), sklonost rasipnistvu (zivot je jedan)...Ipak, ono sto je lose ostaje rdjavo i ne moze se preobratiti u svoju suprotnost osim u jednom slucaju, ako se seme poseje u tlo koje takve osobine smatra sasvim prirodnim, normalnim, redovnim. One dobre ce uvek biti dobre osim u uslovima koje dobit mere ostvarenom koriscu bez obzira na izopacenost namere i dela.

Nisam na taj način mislila da su ''loše'' osobine korisne....da bih ti ovo objasnila morala bih uvijek imati dvostruku spiralu DNK pred očima sa bazama, adenin-A, guanin-G, citozin-C, timin-T..koje se sparuju po principu A-T i C-G..znači dva lanca uporedo povezana ovim bazama pri čemu sekvence više parova određuju recimo dio neke osobine čovjeka..psihičke, fizičke, svejedno....pa u tom sparivanju jedna ''ljubomorna'' osoba (bolje rečeno ljubomornija, ajd recimo neurotična ili agresivna ili posesivna), pod uslovom da druga ima drugačiji neurotransmiterski sklop, može biti baš ono što je potrebno da bi se dobio ''novi'' kvalitet ( genetički kvalitet )..opet različitost....
...ali baš je dobro što smo svi drugačiji..i moramo biti...jer da nismo ne bi nas ni bilo....različitost je gotovo imperativ ..biološki..prirodni...genetički..


...dio mog prethodnog posta:
..i znate ono ''Niko nije savršen''...i svako ima neku manu koju otkrijemo prije ili kasnije, (kad faza zaljubljenosti malo splasne) ima svoju ulogu baš u tom genetičkom sklopu....prednosti i nedostatci..?....za nas ili za prirodu..?...mislim za ljudsku vrstu.

A ovo drugo sam mislila da različitost koju ne volimo i ne razumijemo kod partnera je nedostatak naše veze, ali genetička prednost, prirodna prednost....neophodna za opstanak ljudske vrste...
....život je jednostavan..nije romantičan...lijep ponekad..ali je uvijek '' preživljavanje'' realna činjenica sa kojom se susrećemo svaki dan...
...alkoholizam, kockanje, rasipništvo su navike a ne strukturalne osobine ličnosti...one se mogu razviti, a i ne moraju....postoji genetička predispozicija, ali je okolina ta koja presuđuje....mnogi ''potencijalni'' alkoholičari mogu zapravo biti ''agresivni protivnici pića....
..ne mora se birati osoba sa lošim navikama..biramo mi one sa dobrima...ali šta se ''krije'', da tako kažem pod ''manama'' koje nam smetaju je ono što ja zovem ''potencijalnom'' genetičkom prednošću....
.....ne svakako da nećete izabrati narkomana, alkoholičara, raspikuću..ali da napomenem to su sve reverzibilna stanja, a ne osobine ...a da se takva osoba ''odvikne'' loših navika.....kakva bi bila ko zna....i recimo ko kaže da ti se ne bi svidjela ....z:)
 
Poslednja izmena:

Back
Top