Jel vam gorelo ulje u tiganju?

Umri_muski

Legenda
Poruka
55.139
Meni jedno 20 puta, i svaki put nije bilo opasno tj gori i samo polako nosis do sudopere i pustis vodu i voda tece i ti onda prosipas ulje u sudoperu koja se puni...
Ili ako je manje, onda neko pokriva krpom..

U filmu sipaju vodu pa naprave haos....to nisam probao da radim...da mi ne bi prskalo...

Tema , prva pomoc u kuhinji...
 
Meni jedno 20 puta, i svaki put nije bilo opasno tj gori i samo polako nosis do sudopere i pustis vodu i voda tece i ti onda prosipas ulje u sudoperu koja se puni...
Ili ako je manje, onda neko pokriva krpom..

U filmu sipaju vodu pa naprave haos....to nisam probao da radim...da mi ne bi prskalo...

Tema , prva pomoc u kuhinji...

Далеко чешће користим свињску маст уместо уља, а свињска маст не гори.

Уље користим, нпр. за палачинке, а и то стављам минимално. Ако и за нешто користим зејтин (нпр. нестане ми свињске масти), само минимално обложим тигањ.
 
Prva lekcija iz hemije je nama bila "Nikad VuK" (nikad vodu u kiselinu). Ulje je, u sustini, kiselina, tako da se voda nikako ne dodaje u ulje, pogotovo ne u vrelo :)

Ulje, po pravilu, ne bi smelo da se zagreva duze od temperature dimljenja, a ne gorenja. Cim krene da dimi, ono vec krece da gubi svoja hranljiva svojstva.
Nije ovde baš to u pitanju... ulje ima neutralan pH, dakle nije ni kiselina ni baza. Razlog zašto je loša ideja je činjenica da je tačka ključanja ulja daleko veća od vode, preko 200 stepeni C, pa u dodiru hladne vode i vrelog ulja dolazi do eksplozivne evaporacije vode, i pritisak vodene pare može da izbaci kapljice vrelog ulja napolje i da te poškropi :)

Kada je hladno ulje, dodavanje vode nije nikakav problem, samo će ulje isplivati na površinu i to je to. Dok u slučaju kiseline to nije dobra ideja ni na kojoj temperaturi, jer će zbog oslobađanja energije u superkoncentrovanom rastvoru kiseline svakako doći do ključanja.
 
Nikada mi nije gorelo ulje, gori jer zaboraviš da si krenuo da spremaš nešto. Malo više fokusa na spremanje.
Prva pomoć- isključiš šporet i skloniš tiganj.
Ne znam šta bi se desilo da staviš pola kile brašna i zatrpaš plamen. @Sizif ? Moguće da je to moje luda ideja
 
Meni jedno 20 puta, i svaki put nije bilo opasno tj gori i samo polako nosis do sudopere i pustis vodu i voda tece i ti onda prosipas ulje u sudoperu koja se puni...
Ili ako je manje, onda neko pokriva krpom..

U filmu sipaju vodu pa naprave haos....to nisam probao da radim...da mi ne bi prskalo...

Tema , prva pomoc u kuhinji...
Наравно, у кухињама се то стално дешава ...
Без панике и полако поклопиш поклопцем или другим тигањем и угаси се, наставиш да пржиш нормално.

НЕ СИПАШ НИШТА.
НЕ ЦИМАШ ПОСУДУ.
САМО ПОКЛОПИШ !
 
Nikada mi nije gorelo ulje, gori jer zaboraviš da si krenuo da spremaš nešto. Malo više fokusa na spremanje.
Prva pomoć- isključiš šporet i skloniš tiganj.
Ne znam šta bi se desilo da staviš pola kile brašna i zatrpaš plamen. @Sizif ? Moguće da je to moje luda ideja
Brasno i malo aleve paprike i dobijes malo jacu zaprsku.Inace desavalo mi se nekoliko puta da se zablejim u TV,onda ugasim sporet i stavim tiganj sa poklopcem na sudoperu da se malo hladne.I to se uvek desilo da je sa przenim mesom,koje kasnije pojedem,jer nije toliko strasno,koliko se oseti tog momenta taj jak miris prevruce(zagorelog) ulja,ili masti.Inace kad god nesto przim uvek sam uz sporet,jer koristim plinski sporet i na otvorenoj vatri,sta god da se sprema mnogo brze se zagreva.
 
Ne znam šta bi se desilo da staviš pola kile brašna i zatrpaš plamen. @Sizif ? Moguće da je to moje luda ideja
U najboljem slučaju bi se vatra ugasila, ali to nikako nije dobra ideja, jer je i brašno zapaljivo (zapravo prašina od brašna pomešana sa vazduhom je izuzetno zapaljiva). Znači, loša ideja.

Najsigurnija i najbolje rešenje za zapaljeno ulje je da ga poklopiš metalnim poklopcem. (pomeranje tiganja isto nije dobra ideja, ja sam se tako spalio gadno jer mi je vrelo ulje palo na stopalo).

Naravno, ne moram to ni da pominjem, podrazumeva se - čim ulje pređe "smoking point", tj. počne da dimi, treba ga baciti, jer više nije za upotrebu.
 
ne ide kuvanje i mobilni i kuvanje i kompjuter a tek ne ide kuvanje i programiranje.
Jedino moze pasulj ili sarma da se kuva na polako kad se programira.
Programeri uglavnom nađu nekog da im kuva, da li naručuju ili imaju kuvara...

Nismo vični...

Ja sam navikao na bafet...
A kući ukoliko sam sam mi je ukusnije i povoljnije, i jednostavnije, da naručim nego da petljam ručak/večeru za jedna gladna usta...
Mada petljao sam. Nije da nisam.
 
Programeri uglavnom nađu nekog da im kuva, da li naručuju ili imaju kuvara...

Nismo vični...

Ja sam navikao na bafet...
A kući ukoliko sam sam mi je ukusnije i povoljnije, i jednostavnije, da naručim nego da petljam ručak/večeru za jedna gladna usta...
Mada petljao sam. Nije da nisam.

Ko bre nije vican ?!? Vicem ja svaki dan po ceo dan :)

retki su oni kod kojih mozes da kupis gotovu hranu a da nesto valja, nema dok ne napravim sam kako volim. Nije bas da nema, ali ponuda i nije bas nesto - generalno.

Al' kad se nema vremena, daj sta das. Ili ono sto zaista ne bi da se smaram jer je nabavka komplikovana (napr sushi)
 
Meni jedno 20 puta, i svaki put nije bilo opasno tj gori i samo polako nosis do sudopere i pustis vodu i voda tece i ti onda prosipas ulje u sudoperu koja se puni...
Ili ako je manje, onda neko pokriva krpom..

U filmu sipaju vodu pa naprave haos....to nisam probao da radim...da mi ne bi prskalo...

Tema , prva pomoc u kuhinji...
Kazu da treba posuti solju,a ne gasiti vodom.
 
I meni se desilo, tačnije mojoj sestri. Imala sam 10 godina, ona 15,tata i mama na putu, i buknuo je plamen. Sestra se uspaničila, jer je stvarno strašno izgledalo, ja sam izbacila tavu na stepenice ispred ulaza, usput uzela krpu i bacila preko plamena.. Ugasilo se, baš strašno iskustvo za dete, i ne znam ni otkud mi ideja da to uradim, jedino sam se setila da je mama jednom rekla nešto kao nikako vrelo ulje pod vodu...i otada, nikad više.
 
U najboljem slučaju bi se vatra ugasila, ali to nikako nije dobra ideja, jer je i brašno zapaljivo (zapravo prašina od brašna pomešana sa vazduhom je izuzetno zapaljiva). Znači, loša ideja.

Najsigurnija i najbolje rešenje za zapaljeno ulje je da ga poklopiš metalnim poklopcem. (pomeranje tiganja isto nije dobra ideja, ja sam se tako spalio gadno jer mi je vrelo ulje palo na stopalo).

Naravno, ne moram to ni da pominjem, podrazumeva se - čim ulje pređe "smoking point", tj. počne da dimi, treba ga baciti, jer više nije za upotrebu.
Ja sam zamislila da zatrpam plamen brašnom.
Proverila bih, ali ne znam koliki to plamen bude kad se zapali ulje ?
 

Back
Top