Ja rekoh:Bogovi ste

Бојам бесмртност има разне конотације:


- кад кажемо за неког чувеног писца, умјетника, спортисту да је "бесмртан" јер успомена на њега вјечно траје

- кад кажемо да је неко "бесмртан" јер има постојање у вјечности


За нас је посебно на овом подфоруму битно то друго значење јер је и оно вишеслојно:

- бесмртност "а приори", по природи, манихејско учење о неуништивости духовног и пропадљивости материјалног

- бесмртност "по дару", "по благодати", они који су бесмртни јер су у заједници са извором живота - Богом

- божанска бесмртност, особина Бога који је извор живота и стваралац

- вјечито постојање које се не сматра "животом" у хришћанском смислу, постојање у којем пребива Сатанаило и душе оних који су у духовном стању пакла - постојања без љубави, саможивости.



Много конотација и много перспектива "живота" и "смрти".
Чини се да је овдје проблем што нисмо издефинисали те појмове, и што просто под "живот" схватамо једино властиту биолошку егзистенцију.
Подсјетићемо да ово није форум "Биологија", већ "Религија".

позз
 
Чини се да је овдје проблем што нисмо издефинисали те појмове, и што просто под "живот" схватамо једино властиту биолошку егзистенцију.
Подсјетићемо да ово није форум "Биологија", већ "Религија".
Nema tu šta da se definiše. Naš život počinje onog trenutka kada se rodimo, počinjemo da učimo o svetu oko sebe, nervni sistem se razvija, postajemo polno zreli, razmnožavamo se, ostarimo i umiremo. Kao i sve ostale životinje. "Duhovni aspekt" je ubacio onaj ko se bojao smrti, i ja ga razumem, ali ga uopšte ne opravdavam.

Pojam "besmrtne duše" kod čoveka je potpuno nekompatibilan sa stvarnim stanjem stvari. On odražava samo naš strah od smrti, što je i prirodno, i druge životinje se refleksno plaše smrti, i sve čine da do nje ne dođe (o tome svedoče silni mehanizmi samoodbrane kod raznih vrsta životinja, od kamufliranja, preko oštrih zuba i kanži kojima se bore, do oklopa kao što ga ima kornjača).

Dakle, činjenica je da živi svet ne želi da umre, ili barem želi da produži svoj život što duže. Čovek je otišao korak dalje u svemu, pa i u tome - izmislio je i zagrobni život! :)
 
...strah od smrti je rezultat nase nesposobnosti da smrt smestimo unutar nekog sireg okvira kao i da razumemo i vrednujemo zivot i da ga smestimo u siru perspektivu smisla i vrednosti.... mi smo samo deo duge istorije neprestanog stvaranja i unistenja materije i svesti koja se pomalja iz kvantnog vakuuma, kratko putujemo prostorom i vremenom a onda se ponovo vracamo u vakuum... mi smo kratkotrajne forme koje taj beskonacni potencijal poprima pre nego nas uzme nazad za stvaranje nekih drugih formi... kolicina energije u univerzumu se nikad ne menja i energija koja smo mi sada ce vecno postojati a smrt je samo prirodan i neophodan deo neprestane transformacije te energije
 
Опет кажем, проблем је када се о појмовима вјечности суди из личне перспективе.


Ствар је потпуно иста, као када би из своје фотеље у дневном боравку доносили закључке о астрономији, свемиру, квантној физици итд.

Просто, за причу о духовним стварима, потребно је одређено духовно искуство,
Без увреде, али судећи по твојим наводима, рекло би се да осим овог свакодневног, другог искуства и немеш.
 
Наравно, судбина свог живог свијета јесте да дијели судбину са Адамом,
и наравно да је читав живи свијет повезан на безброј начина.

(само бојим се да то није тема данашње емисије)
 
...kako nije... nasa svest jeste razvijenija od svesti drugih zivih bica i tek kad shvatimo da smo preko nje povezani sa celim univerzumom shvaticemo da smo bogovi i preuzeti odgovornost koja uz to ide

"U kosmosu je sve povezano i utice jedno na drugo.
Sve sto mislimo, osecamo, kazemo, verujemo ili ucinimo utice kako na nase zdravlje i sudbinu, tako i na celu holografsku vasionu." Mica Jovanovic
 
...sizife koji je ono hemicar sanjao zmiju koja grize sopstveni rep ... znas li da je Ajnstajn rekao da zato sto smo zakljucani u nekom individualno prostornom vremenskom okviru ne mozemo videti stvarnost iz bozje perspektive - istina zavisi samo od toga kako posmatramo stvari i koja pitanja postavljamo
 
Ma jesmo,bogovi smo.Matori,ne zamlacuj ljude glupostima,sklonost ka samobogotvorenju je autodestruktivna.A uostalom,najblizi smo bozanstvu samo kad smo smerni,smireni i u ljubavi.Ti si ocigledno propao u veri,pa zelis ovakvim poluistinama da privuces neke ocajnike.Da bog je kaznjavao,ali ne svoju decu,nego one koje su mu,bas kao sto ti pokusavas sada,prkosili.Tako je bilo spotopom,s Vavilonom,tako ce biti i sa ovim savremenim Vavilonom,koji zidaju ljudi kao ti i mnogi gori.Ali znas sta me raduje?To sto ce mozda i za tvog zivota Isus da sidje medju svoju decu,a sa njim i kazna za neposlusne,destruktivne,zavojevace,manipulatore.Nisam siguran da se imas cemu radovati.'I molice da umru,ali umreti nece moci'.Oh,da,to je taj BOG.
 
...sizife koji je ono hemicar sanjao zmiju koja grize sopstveni rep ... znas li da je Ajnstajn rekao da zato sto smo zakljucani u nekom individualno prostornom vremenskom okviru ne mozemo videti stvarnost iz bozje perspektive - istina zavisi samo od toga kako posmatramo stvari i koja pitanja postavljamo
Ne znam zašto se barem polovina rasprava o religiji završi na Hitleru i Ajnštajnu, kao da su njih dvojica nekako jedino merilo o tome šta jeste a šta nije, šta je loše a šta je dobro. Trudim se da njih dvojicu preskočim kad god mogu, iako se slažem da su obeležili jednu epohu. Ne znam da li uviđaš svoju rekurzivnu definiciju - kako bi mi uopšte mogli sa sigurnošđu da znamo kakva je božja perspektiva ako smo samo ljudi? Ljudi stalno ponavljaju da su bogovi ovakvi i onakvi, kao da svako popodne sa njima piju čaj. To dosta govori o ljudskom karakteru i potrebi da se izmišljaju bogovi koji su uvek, bez izuetka, na strani onih koji u njih veruju.
Sto "metafizika'? Pa i neki "ozbiljni" fizicari se time bave. :)
Sta ti mislis o tome?
Šalu na stranu, preveliki sam skeptik da bih bezuslovno verovao u teorije koje nisu oborive. (u smislu da postoji mogućnost da se u praksi ili teoriji pojavi čvrst dokaz da data teorija nije istinita)

Kod teorije struna i sličnih egzibicija kvantne fizike, usled nemogućnosti praktične provere istih, stvar je malo problematična...
Ma jesmo,bogovi smo.Matori,ne zamlacuj ljude glupostima,sklonost ka samobogotvorenju je autodestruktivna.
Ne znam odakle ti ideja da smo mi bogovi? Bogovi i druga mitska bića imaju (navodno) natprirodne moći, a mi (ljudi) ih definitivno nemamo.

Dakle, niti smo mi bogovi, niti bogovi postoje. Ne znam odakle ti to uopšte?
 
Pa naravno da ne mislim da smo bogovi.Da si pazljivo procitao poruku,shvatio bi da sam bio sarkastican,ali,kao i vecina ljudi,ti razmisljas samo o tome kako da poentiras.Moram te razocarati,ali ovoga puta nisi.I da,pojedini ljudi imaju natprirodne moci,ali te moci im daju demoni,na zemlji te jedino oni mogu uciniti cudotvorcem.
 
Poslednja izmena:
Pa naravno da ne mislim da smo bogovi.Da si pazljivo procitao poruku,shvatio bi da sam bio sarkastican...
Shvatio sam ja da si ti bio sarkastičan, ali ti je poenta sarkazma bila sasvim pogrešna.

Prosto i jednostavno - ja nisam implicirao da smo mi bogovi, nego sam rekao da bogovi ne postoje, a to je velika razlika.

Uzgred, ne postoje (niti su ikad postojali) ljudi koji imaju natprirodne moći, to je mnogo puta dokazano. Postoje šarlatani koji varaju naivce i naivci koji veruju šarlatanima. Eksperimenti bez izuzetka pokazuju da ne postoje nikave natprirodne moći. Ako ti poznaješ nekog ko ih ima, uputi ga na Amazing Rendija koji takvima nudi milion dolara za bilo šta natprirodno što izvedu.

P.S. Ne postoje ni demoni, ne postoji Deda Mraz, i ne postoje zamejvi, vile i vilenjaci. Pomešao si stvarnost i fantastiku.
За твоју информацију - квантна физика је наука, а не чланак из "трећег ока"
Razume se da je kvantna fizika nauka, ja sam konkretno mislio na one teorije u okviru iste oko kojih se i moderni fizičari ne slažu u potpunosti, prvenstveno one koje nisu oborive (teorija struna, npr) pa u strogo naučnom smislu (prema definici K. Popera) nisu striktno naučne.
 
Мили Сизифе, па колико је научних теорија обориво,
а данас се свијету представљају као папске догме...

Прочитах негдје да је у вријеме и Дарвина и Анјштајна постојало још много сличних теорија сличног научног квалитета, али просто да су ове двије однијеле превагу због доброг маркетинга :)

Чак су на пар универзитета и обарали неке данас аксиомски уважене теорије и доказивали чак супротно, али ово ни издалека није имало толику пажњу свјетске јавности.

Шта рећи, очигледно политика држи конце и у науци.
 
Ne znam da li uviđaš svoju rekurzivnu definiciju - kako bi mi uopšte mogli sa sigurnošđu da znamo kakva je božja perspektiva ako smo samo ljudi? Ljudi stalno ponavljaju da su bogovi ovakvi i onakvi, kao da svako popodne sa njima piju čaj. To dosta govori o ljudskom karakteru i potrebi da se izmišljaju bogovi koji su uvek, bez izuetka, na strani onih koji u njih veruju.

Šalu na stranu, preveliki sam skeptik da bih bezuslovno verovao u teorije koje nisu oborive. (u smislu da postoji mogućnost da se u praksi ili teoriji pojavi čvrst dokaz da data teorija nije istinita)

...pojednostavljeni oblik misljenja, na koji se ti oslanjas, kao nesto sto je linearno, logicno i bez emocija nije pogresno ali to nije cela prica... ljudska bica su veoma dobra u ovoj vrsti misljenja u kojoj nadmasuju sve nize zivotinje ali kompjuteri su bolji od njih.... takvo serijsko misljenje zahteva precizno instaliranje od tacke do tacke... neka prekomerno racionalna ljudska bica se tako zaglavljuju u nekom programiranom nacinu misljenje i tesko im je prelomiti pravila ili nauciti nesto novo - serijsko misljenje je konacna igra

...kljucna spona izmedju svesnog i nesvesnog je motivacija - motiv je visi nivo evolucione sposobnosti... mi smo uvek stranci za sebe jer smo uvek nesto vise od onog cega smo svesni... religijski motiv postoji u svim ljudima i odnosi se na pronalazenje smisla i vrednosti u svemu sto cinimo... u nasem zajednickom psihickom nasledju ili kolektivnom nesvesnom ili zajednickom secanju nase vrste nalaze se svi planetarni bogovi i svi arhetipovi koji prodiru do nase svesti preko snova i nesvesnih asocijacija - zahvaljujuci tome ljudi su stvorenje smisla i igraju beskonacnu igru

...za tebe zivot je samo slucajnost u univerzumu i zato bez smisla i svrhe izvan sebe samog...to bi znacilo da su pitanja kao odakle potice svest, gde mi svesna ljudska bica pripadamo u univerzumu i gde su nasi koreni apsolutno nepotrebna
 
Pa naravno da ne mislim da smo bogovi.Da si pazljivo procitao poruku,shvatio bi da sam bio sarkastican,ali,kao i vecina ljudi,ti razmisljas samo o tome kako da poentiras.Moram te razocarati,ali ovoga puta nisi.I da,pojedini ljudi imaju natprirodne moci,ali te moci im daju demoni,na zemlji te jedino oni mogu uciniti cudotvorcem.

Da s ovim se slažem.


P.S Jedino ČUDO ja priznam .čudo LJUBAVI unutar čovjeka.
Sve drugo je bespredmetno.
 

Back
Top