Istraga poturica

Nisi me razumio. Ja pricam o necemu sasvim drugom. O jednom gadnom stereotipu koji je postojao i prije o ljudima iz CG. I to, i o potrebi nekih Crnogoraca koji svoju nesigurnost moraju stalno over and over again dokazivati busajuci se u "srpske" grudi po Srbiji.
Evo ti primjer, ako imas ikog ovdje ko je iz CG vidjeces kako isijava vaskoliko srbstvo puno mrznje prema drugima naravno, iz svake trece recenice.
Jeli to ono sto volis? Jeli to ono sto te zadovoljava i sto ocekujes od posrbica?

Cemu to sve?



I ta podjela na "srbe i crnogorce" u CG u stvarnom zivotu je vise vjestacka, to je iluzija.

Pa naravno da je veštačka etnička podela u stvari ni nema baš prave veze sa geografskih granica.

Evo ti primjer, ako imas ikog ovdje ko je iz CG vidjeces kako isijava vaskoliko srbstvo puno mrznje prema drugima naravno, iz svake trece recenice.
Jeli to ono sto volis? Jeli to ono sto te zadovoljava i sto ocekujes od posrbica?

Cemu to sve?

Ne očekujem ja ništa svakako će mi biti bliži onaj ko me zove bratom a ne komšijom.
Žao mi je što sam se uvukao u ovo ali mnogi od nas imaju rodbine dole i proveli su deo života tako da mi ne treba Njegoš,mediji i td da bi znao o crnogorcima.

Naravno da ne želim nikakvu mržnju i zlo ne znam odakle ti to kada sam govorio suprotno.

Osim možda tebe i Moračanina jedini ste bili tako opredeljeni a da niste pljiuvali po Srbima i isijavali mržnjom.

Ostali su dolazili ovde i zasipali mržnjom Srbe.
Onda već refleksno dođe do spora.

Šta mi imamo jedni drugima da dokazujemo ko smo i šta smo.
Ako to do sada nismo naučili sad je definitivno kasno da to naučimo.

Ono na šta sam aludirao da ne dele svi Crnogorci tvoj stav.
Ti drugi koji kažes da seju mržnju proširuju identitet izvan granica države.

Opet ljudi tvog stava govore o izdvojenoj netaknutoj etničkoj zajednici od 60000 ljudi u kojoj trećina kaže da su Srbi a one dve su Crnogorci,Albanci,Bošnjaci,Latini,Hrvati.....
Vaše vladike i vladari su izmislili onda srpstvo u CG a ne Srbi iz Srbije koja je bila
otomanska pokrajna i nije nikome ni mogla da nametne identitet čak ni samoj sebi.

Dakle zašto su vaši vladari izmislili Srpstvo u CG a ne Hrvatstvo,Bugarstvi,Albanstvo?

I ako su izmislili a mi ne znamo zašto ko je kriv što je trećina izmanipulisana.
Mi Srbi?
 
Podgorickimali:Evo ti primjer, ako imas ikog ovdje ko je iz CG vidjeces kako isijava vaskoliko srbstvo puno mrznje prema drugima naravno, iz svake trece recenice.
Jeli to ono sto volis? Jeli to ono sto te zadovoljava i sto ocekujes od posrbica?

Eto ovo si ti rekao za svoj narod ne ja i ja ih ne zovem posrbicama.

I ako su oni pokazali privrženost nama i mi njima znači ja sam se ogrešio o tebe?
Znači ja delim sa njima haos i anarhiju i versku netoleranciju.

Ne ja delim sa njima nacionalnost veru kao i sa Srbima u Hrvatskoj i u Bosni a ostalo je vaša unutrašnja stvar.
 
U CG svi vole CG, bez obzira ko su.

A ova tz.podjela!
Nema toga u stvarnosti, i to nije ništa ozbiljno.
Neki bi htjeli da su samo Crnogorci a drugi da su isto tako Crnogorci samo da se kaže da smo sa Srbima istog porijekla a treći se na to samo smiju i ne davaju nikakve važnosti.
Ali može se reći, da se svi sa tim na neki način šale, zabavljaju i zajebavaju.

To ti je sve nekako zamumuljeno, pa stranci teško kapiraju.
 
Poslednja izmena:
U CG svi vole CG, bez obzira ko su.

A ova tz.podjela!
Nema toga u stvarnosti, i to nije ništa ozbiljno.
Neki bi htjeli da su samo Crnogorci a drugi da su isto tako Crnogorci samo da se kaže da smo sa Srbima istog porijekla a treći se na to samo smiju i ne davaju nikakve važnosti.
Ali može se reći, da se svi sa tim na neki način šale, zabavljaju i zajebavaju.

To ti je sve nekako zamumuljeno, pa stranci teško kapiraju.

Realno, to nije uopšte ni statistički moguće. Pa nije CG nekakva utopija na planeti. :mrgreen:
 
Ja ti kažem da je tako, pa ti misli šta hoćeš.

Ja jesam sreo mnoge državljane CG da kritikuju to i ono ali da sam čuo ili osjetio, da neko mrzi CG, ja toga još u CG nijesam sreo.

Alo druže pa i mi volimo CG a kamoli neko iznutra od etničkih Crnogoraca.

Da stvar bude jasnija nama strancima Crnogorac se neće odreći njegove kape slave i istorije i nikada neće dozvoliti da ga identifikuju kao "Srbijanac" ostaje veran svojoj tradiciji i u to ga ne smeš dirati.

Ali se nikako neće odreći prava na to da kaže da je Srbin jer mu je to starije ime ali tarži svoje pravo na specifičnost,autentičnost za koje sa pravom ističe kao Crnogorac
sa obzirom na slavnu istoriju i pretke.

dakle ta veštačka trećina ne taži ništa drugo no da mu uz ime Crnogorac dozvole i ime Srbin jer je svestan svog porekla a nije poreklo svih Srba Srbija odnosno Raška.

To je bio vekovni duh moralni i i monarhijski Crnogoraca.
Po meni neki sa pravom toga neće da se odreknu.
Kao i što se drugi sa svojim pravom ne osećaju tako.

Suštinski mislim da istorijski u CG nije nikad broj Srba preskakao 60% ali je ta polovina izgradila temelje nezavisnosti CG njenog oslobađanja od Turaka.
Dakle monarhiju CG.
Danas je u rukama vlast onoj drugoj polovini koja ističe svoja prava i to je ok.
Sve su to naslagane godine iza osvetljenih lađa.
 
U svakoj državi postoje građani koji mrze svoju zemlju. Nećeš mi reći da nema Albanca nijednoga koji ne mašta o Velikoj Albaniji u Ulcinju ili istočnoj Podogorici.

Ovi naši Albanci sigurno ne mrze CG. Možda si tu u pravu, da ima nekih koji, ne da mrze CG, nego bi više voljeli, da bi se ta teritorija (Ulcinj, Tuzi) pripojila Albaniji ili Kosovu ili da su Albanci svi zajedno u jednoj državi. Za to je glavni razlog jezik.

Ja ti odgovaram sa kontra pitanjem:
Ima li naroda (nacionalne manjine) u svijetu, koja to ne želi?

Ja mislim da nema. Znači, to je nešto potpuno normalno sve dotle, dokle se ne postave zahtjevi za teritorijama. Tada nastaje problem.

Jezik je glavna i najvažnija stvar, oko koje se ljudi udružuju, identifikuju. Zato je dugoročno od najveće važnosti, da država ima samo jedan jezik i da se taj zove po državi. Narod bez svog jezika je osuđen na asimilaciju, izumiranje i propast.


To nikako ne znači, da oni mrze zemlju u kojoj su rođeni i žive, već misle, da bi se možda nekako slobodnije osjećali, da su svi zajedno u jednoj zemlji, koja bi se zvala njihova i u kojoj bi živjeli samo oni i govorili jedan jezik.

Dakle, isti jezik je taj ključni faktor, koji udružuje ljude i čini ih na tom teritoriju sigurnijim.
 
kao prvo crnu goru dozivljavam kao srpsku drzavu koja ima neke svoje osobine i karakteristike ali sam svestan da istovremeno i unutar te drzave se mogu naci regionalne razlike . ono sto bosnjaci zovu sandzak a ja mislim da se moze zvati raska ili stara hercegovina nosi neke razlike u govoru, nekad je bila razlika i u nosnji , neka je mala ali je razlika, te u u vremenu i nacinu oslobodjenja od turaka i itd. boka sa svojom istorijom i novostokavskim govorom i svojim nosnjama i itd i itd,, bar i onaj primorski deo sa svojimobelezjima..ceovska crna gora i njene istorijska odredjenost , kao i onaj deo crne gore gde su vecina albanci sa svojim nacinom razmisljanja i svojim nekim istorijskim kontekstom postojanja .. pri tome u zadnjih 70tak godina sve je radjeno na izjednacavanju crne gore u obicajima, folkloru, izgovoru i itd itd.. pojam crne gore je izasao iz politickog odredjenja tih teritorija i presao u etnoloski pojam tj u kategoriju narodnosti... i siren je posebno grubo od 2 svetskog rata naovamo...ceo narod srpski je jedno zivo tkivo.. pa putanje kretanja naseg naroda u zadnjih sesto godina to najbolje govore ,, npr jedan deo sa kosova i jedan dao sa sadasnj skopske crne gore je presao u zetu koja je jednim delom postal crna gora u onom najmanjem njenom delu , kao i u staru hercegovinu i itd itd .. a onda u nekim godinam u 16 i 17 veku sa tog podrucja se to stanovnistvo prebacivalo u sumadiju ili bosnu ili npr u banat .. itd. i tako do danasnjeg dana. tu i tamo se mesalo sa vlasima , sa mlecanima, sa nemcima , sa turcima , sa albancima, sa bugarima, sa hrvatima.. na teritoriji danasnje crne gore stanovnistvo se mesalo sa vlasima , i sa albancima tj sa romanizovanim stanovnistvom primorja... verovatno da je bilo nesto i grka i cincara.. i sta to govori .. da ne treba biti iskljuciv i nasilan u naturanju neceg sto nije istina po svaku cenu...zalosna je i prica o jeziku...ali ja se nadam da ce pobediti istina i toona koja je realna tj koja nije dnevnopoliticka.. i to je to ..pozdrav
 
Jezik je glavna i najvažnija stvar, oko koje se ljudi udružuju, identifikuju. Zato je dugoročno od najveće važnosti, da država ima samo jedan jezik i da se taj zove po državi. Narod bez svog jezika je osuđen na asimilaciju, izumiranje i propast.

Koješta, to naravno da nije istina. Veliki broj naroda nema svoj jezik, pa bezjezični narodi su uspjeli i da vladaju svijetom, namećući drugima svoju kutluru i 'asimilujući' druge upravo. Najbolji primjer su ti Amerikanci.
 
Koješta, to naravno da nije istina. Veliki broj naroda nema svoj jezik, pa bezjezični narodi su uspjeli i da vladaju svijetom, namećući drugima svoju kutluru i 'asimilujući' druge upravo. Najbolji primjer su ti Amerikanci.

To se sa Amerikancima uopšte nemože upoređivati. Tamo nema starosjedilaca osim indijanaca. Tamo su svi doseljenici iz cijelog svijeta pa su svi bili na istim polazištima. Preovlađivao je kod tih doseljenika engleski pa su ga prihvatili svi kao službeni i jedini jezik.
Amerikanci nemaju drugih nacija osim američke, koja se prozvala po državi a to ako hoćemo i teško može biti nacija ali tako se osjećaju i tako je. I to Ameriku čini tako jakom i nema šanse, da bi se koja od njenih država pokušala odcijepiti jer su svi Amerikanci po naciji i državjanstvu.

Isto je i sa Australijom.

Danas bar 50% amerikanaca taj jezik zove američki i nekoliko se razlikuje od engleskog, mislim onoga iz Londona.

To što sam gore napisao, je za male narode neobhodno.

Jedino bi možda za Austrijance tako mogli reći, mada je to sve Njemački narod koji se uvijek držao zajedno.
 
Pa dobro Irska,Škotska engleski je većinski govorni jezik sem malih
enklava keltskog Velšana, u Škotskoj 20% ali to je Velika Britanija.

Irska pak nije Velika Britanija ali govori većinski engleski jezik.
 

Back
Top