Istine i zablude o bombardovanju 1999.

DSC_7710.jpg

DSC1.jpg

DSC2.jpg

DSC3.jpg

DSC4.jpg

DSC5.jpg

Pristina - unutrasnjost podzemnog aerodroma Slatina
 
cz_1.jpg

cz_2.jpg

cz_3.jpg

cz_4.jpg

Umetnost oslikana na zidovima operativnog centra aerodroma Slatina.
cesta_do_OC.jpg

Put do operativno centra. U pozadini se vidi juzna pista aerodroma Slatina.
severna_pista.jpg

Severna pista aerodroma Slatina. U pozadini se vide beli tankovi koji su skladiste goriva Kfora. Vidi se takodje i zgrada policijske akademije.
gozdi_ek.jpg

Pogled na severnu pistu.
jjj.jpg

Pogled od severne piste ka operativnom centru. Levo je kantina.
lll.jpg

Pogled na brdo Goles gde je postojao radar koji je unisten.
Goles_z_novim_radarjem.jpg

Goles sa novim radarom, ovog puta Nato-a.
Goles.jpg

Goles, radarska stanica pre i posle napada.
Slatina.jpg

Aerodrom Slatina.
 
Očigledno da su uspeli samo nadstrešnicu iznad tunela da probiju, unutra nisu ništa pogodili. Ne znam da li je RV koristilo ove tunele tokom bombardovanja za skrivanje aviona i kao bazu odakle su polazili na zadatke. Ovaj srušeni svod nadstrešnice uz malo raščišćavanja uopšte nije ometao izlazak aviona iz skloništa, bar koliko se vidi na ovim slikama. Ne znam u kakvom su stanju bili pristupni putevi i sama pista. Ako neko ima informacije naka piše.
 
Bilo bi dobro da pronadjemo kako su te zgrade izgledale pre napada,bas me zanima,posto kazes da je bila jedna od najlepsih u vojsci.
Inace sto ne bi bio takticki potez da ostave nesto i da eksplodira prilikom napada, da bi NATO koliko toliko zadovoljio svoju dusu da je nesto i unisitio. Gresim li?

Tako je, u pomenutim magacinima bila je municija stara od 40 pa sve do 70 godina. Bilo je municije i nesto komada oruzja starosti od pre 1941.
 
http://http://www.glas-javnosti.rs/clanak/ljudi-i-dogadjaji/glas-javnosti-25-03-2010/kapetan-koji-je-preziveo-pakao
http://www.novostitop.com/kursumlija/343-ispovest-jedinog-prezivelog-u-bombardovanju-sklonista-u-kursumlijskoj-kasarni
Ovo je prica o dogadjaju prvog dana bombardovanja i o prvim zrtvama na strani nasih vojnika od NATO saveza. Poginulo je tad 11 vojnika u podzemnom bunkeru u Kursumliji.
990422-O-9999M-015.jpg

Kursumlija - Kasarna pre napada.

Da, bilo ja par visokih oficira, ubacili su im bombu kroz ulaz.

- - - - - - - - - -

Čitam o ovom kapetanu i ne mogu da dođem sebi. Napasti jednu suverenu državu tek tako, neverovatno. Izgiboše ljudi zbog njihovih ludih interesa i dolara. Uh, sad bih psovao i psovao. Nego imam pitanje za poznavaoce, on kaže da su tri tomahavka probila zid debeo 6 m od armiranog betona. To mi je malo čudno. Naime mislim da nisu toliko debeli ni zidovi atomskog skloništa. Nije mi jasno kako to da tomahavk ima toliku razornu moć. Zar za utvrđena skloništa ne postoje specijalizovane bombe koje padaju direkt od gore i prvo svojom težinom i brzinom potpomognute vrhom bojeve glave od nekog vrlo tvrdog čelika (ili osiromašenog uranijuma) prodiru u beton a zatim nastupa eksplozija. Tomahavk leti nisko i na maloj visini, nema neku brzinu i čudno mi je da on služi za uništenje tako dobro utvrđenih skloništa.

Tomahavk pred ciljem, se penje na vecu visinu, podize se gore i pada pod ulgom od 90 stepeni, otprilike, tako postize i brzinu i masu.
 
Fabrika je jako blizu njegove kuce (tvrdjave) gde je i skoncao. U fabrici kazu da je bilo policije i da su tu dovodili Sipce na prevaspitavanje.

Pa kada nisu isli u skolu, morali su da prodju neki skraceni kurs, a pocinje se prevaspitavanjem...

- - - - - - - - - -

Tom sto se vratio u kancelariju je bilo znaci sudjeno da pogine. Neke stvari jednostavno ne mozes da izbegnes.
A portir ko portir, zaspao. Nek mu je laka zemlja.

Jbg nekome sudbina, nekome radna obaveza.
 

Back
Top