Internet zarada

Baš sam malo prelistavao Zakon o porezu na dohodak i tamo nadjem sledeće:
Право на паушално опорезивање не може се признати обвезнику из става 1. овог члана:
1) који обавља делатност из области: рачуноводствених, књиговодствених и ревизорских послова, послова пореског саветовања, рекламирања и истраживања тржишта;

Pošto bi moja delatnost bila vezana za reklamiranje to znači da ne bih mogao biti paušalac, ali sada mi nije jasno da li bih morao biti u sistemu PDV-a iako ne bih prelazio sumu od 6.000.000 godišnje?
 
Hvala! Bas ovako nešto sam i tražio.
Još me interesuje na koji način, osim ličnog dohotka, vlasnik može podizati novac sa računa preduzeća, a da se ne plati onaj porez na dobit i koliko taj porez na dobit iznosi? Koliko se ja razumem taj porez nije pominjan u priči. Pominjan je paušalni porez. Kada se na kraju godine saberu i oduzmu svi prihodi i troškovi firme ono što ostane je dobit. E koliki je porez na to? Ili taj porez na dobit ne postoji u Srbiji?

Porez na dobit plaćaš ukoliko si pravni subjekt.
Ako budeš u APRu prijavljen kao preduzetnik onda plaćaš samo paušalni porez ili onaj porez od 10% od onoga što ostane kada oduzmeš porez na dohodak građana.

Kao pravni subjekt plaćaš porez na dobit od 15% (Zakon o porezu na dobit pravnih lica, član 39.), a poreski period je poslovna godina (član 38. istog zakona)...
A dobit jeste kada se saberu i oduzmu svi prihodi i troškovi firme :)

Što se tiče raspolaganja novcem sa računa...

Kao preduzetnik paušalac raspolažeš sredstvima sa računa kako želiš jer imovina preduzetnika nije drugačija od imovine fizičkog lica koje je preduzetnik, a i paušal ti je već prethodno određen pa nema potrebe za nekim ogromnim proverama knjiga.

Kao samooporezujući preduzetnik ili bilo koje pravno lice, moraš uvek da pravdaš podizanje novca sa računa.

To podizanje može da bude za uređenje radnog prostora ili reprezentaciju ili šta god, ali je potrebno zbog knjiženja da se podizanje pravda...

To sve radiš u dogovoru sa svojim knjigovođom jer neće svaki knjigovođa da ti pravda sve i svašta bez fiskalnog računa (a neki i hoće :))...
 
Baš sam malo prelistavao Zakon o porezu na dohodak i tamo nadjem sledeće:
Право на паушално опорезивање не може се признати обвезнику из става 1. овог члана:
1) који обавља делатност из области: рачуноводствених, књиговодствених и ревизорских послова, послова пореског саветовања, рекламирања и истраживања тржишта;

Pošto bi moja delatnost bila vezana za reklamiranje to znači da ne bih mogao biti paušalac, ali sada mi nije jasno da li bih morao biti u sistemu PDV-a iako ne bih prelazio sumu od 6.000.000 godišnje?

Ti ne možeš da budeš paušalac jer obavljaš delatnosti za koju se ne priznaje paušalno oporezivanje.

U sistemu PDVa ne bi bio jer ne bi prelazio sumu od 8 miliona dinara godišnje, pa bi se zbog toga smatrao malim obveznikom, a mali obveznici ne obračunavaju PDV za izvršen promet dobara i usluga, nemaju pravo iskazivanja PDVa u računima, nemaju pravo na odbitak prethodnog poreza i nisu dužni da vode evidenciju koja uključuje PDV (Zakon o porezu na dodatu vrednost, član 33.)
 
A da li bih kao samooporezujuci preduzetnik morao da imam poslovni prostor i fiskalnu kasu ili bih mogao prijaviti kucnu adresu posto bih ionako radio od kuce?

Rekoste:
ili onaj porez od 10% od onoga što ostane kada oduzmeš porez na dohodak građana.
Da li pod porez na dohodak gradjana mislite na doprinose za licni dohodak(platu) ili je neki drugi porez u pitanju?
Primera radi, na 100 dinara koje prihoduje moja firma koje sve poreze moram platiti i u kojim iznosima da bih sa ostatkom novca mogao u potpunosti raspolagati i trositi ga na sta ja hocu?
 
A da li bih kao samooporezujuci preduzetnik morao da imam poslovni prostor i fiskalnu kasu ili bih mogao prijaviti kucnu adresu posto bih ionako radio od kuce?

Rekoste:
ili onaj porez od 10% od onoga što ostane kada oduzmeš porez na dohodak građana.
Da li pod porez na dohodak gradjana mislite na doprinose za licni dohodak(platu) ili je neki drugi porez u pitanju?
Primera radi, na 100 dinara koje prihoduje moja firma koje sve poreze moram platiti i u kojim iznosima da bih sa ostatkom novca mogao u potpunosti raspolagati i trositi ga na sta ja hocu?

Možeš da budeš prijavljen na kućnoj adresi i kao preduzetnik i kao neko drugo pravno lice.
Što se tiče fiskalne kase, u Uredbi o određivanju delatnosti kod čijeg obavljanja ne postoji obaveza evidentiranja prometa preko fiskalne kase možeš da vidiš da li ti za to čime želiš da se baviš treba fiskalna kasa.
Kako sam shvatio, tvoj posao bi se obavljao preko Interneta... Za to ti ne treba fiskalna kasa, ali ako sam pogrešno shvatio u Uredbi možeš da vidiš.

Što se drugog pitanja tiče. da. mislim na bruto dohodak građana, sa sve doprinosima.

Možeš da koristiš ovaj kalkulator. Verovatno ćeš lakše da shvatiš kako stvari funkcionišu.
Popunjavaš samo žuta polja u kojima već ne postoji neki broj i klikneš na dugme Obračunaj u dnu kalkulatora.

Stope za doprinose su još uvek iste, ali najniža i najviša osnovica doprinosa nisu više iste... Najniža je sada 21,216, a najviša 329,330. Poresko oslobođenje je sada 15 hiljada dinara, pa možeš to da izmeniš još.

Ako negde zapneš pitaj.
 
Što se drugog pitanja tiče. da. mislim na bruto dohodak građana, sa sve doprinosima.

Možeš da koristiš ovaj kalkulator. Verovatno ćeš lakše da shvatiš kako stvari funkcionišu.
Popunjavaš samo žuta polja u kojima već ne postoji neki broj i klikneš na dugme Obračunaj u dnu kalkulatora.

Stope za doprinose su još uvek iste, ali najniža i najviša osnovica doprinosa nisu više iste... Najniža je sada 21,216, a najviša 329,330. Poresko oslobođenje je sada 15 hiljada dinara, pa možeš to da izmeniš još.

Ako negde zapneš pitaj.

Ja bih sebe prijavio na minimalnu zakonom propisanu zaradu kao preduzetnik, tako da mi to nije bitna stavka. Bitno mi je da znam da kada odbijem platu i troškove firme ostane mi neki prihod. Na taj prihod, koliko sam shvatio kao samooporezujući preduzetnik platim 10 posto poreza i da li u tom slučaju kada platim tih 10 posto mogu slobodno da uzmem novac sa računa i raspolažem sa njim kako hoću? Nema više nikakvih dodatnih poreza ili uredbi?

Imate li neku knjigovodstvenu agenciju za preporučiti u Novom Sadu,ali da im nije peglanje raditi sa malim preduzetnikom. Znam da neki imaju puno posla pa uzmu malog preduzetnika, a posle im pegla da ih neko nešto pita? Ako je reklama može u PP.
 
Poslednja izmena:
Ja bih sebe prijavio na minimalnu zakonom propisanu zaradu kao preduzetnik, tako da mi to nije bitna stavka. Bitno mi je da znam da kada odbijem platu i troškove firme ostane mi neki prihod. Na taj prihod, koliko sam shvatio kao samooporezujući preduzetnik platim 10 posto poreza i da li u tom slučaju kada platim tih 10 posto mogu slobodno da uzmem novac sa računa i raspolažem sa njim kako hoću? Nema više nikakvih dodatnih poreza ili uredbi?

Imate li neku knjigovodstvenu agenciju za preporučiti u Novom Sadu,ali da im nije peglanje raditi sa malim preduzetnikom. Znam da neki imaju puno posla pa uzmu malog preduzetnika, a posle im pegla da ih neko nešto pita? Ako je reklama može u PP.
Porez od 10%, koji pominjemo se plaća godišnje isto kao kod pravnih lica porez na dobit, samo što se kod preduzetnika zove porez na prihod od samostalne delatnosti.

Profit koji je baš kao profit i iskazan u bilansu uspeha na kraju poslovne godine možeš da koristiš kako želiš, a do tada svako podizanje novca sa računa moraš da pravdaš nekim razlogom. Taj razlog ne mora obavezno da bude prihvaćen kao neki rashod koji će da umanji poresku osnovicu, ali mora da prođe kroz knjige.

To znači da u suštini ti novcem možeš da raspolažeš kako želiš samo je bitno da napišeš nešto kada dižeš taj novac (pomenuo sam u jednom od prethodnih postova) :)

Knjigovođe će da ti pomognu da i to što si podizao za svoj trošak uguraju u rashode koji će da smanje poresku osnovicu... Sve to zavisi od toga koliko je knjigovođa iskusan i koliko želi da se "bakće".

Pored pomenutih poreza, u slučaju da ne prelaziš 8 miliona dinara, drugih poreza nema...

Dakle, plaćaš sledeće:
- porez na ličnu zaradu preduzetnika - 10%
- doprinos PIO fondu - 26%
- doprinos za zdravstveno osiguranje - 10,3%
- doprinos za osiguranje za slučaj nezaposlenosti -1,5%
- porez za prihod od samostalne delatnosti - 10%

Znači, kada oduzmeš od prihoda sve rashode koji uključuju i prve 4 stavke ostaje ti profit koji predstavlja poresku osnovicu za porez za prihod od samostalne delatnosti (poslednja stavka).

Da napomenem da ne smanjuju svi rashodi tu poresku osnovicu.

Recimo trošak za službeni put bi se u poreskom bilansu računao kao rashod, ali trošak za reprezentaciju ne bi. To znači da neće svi rashodi da ti smanje sumu koja se oporezuje...

Samo da kažem još i ovo zbog drugih koji možda čitaju...

Preduzetnik koji isplaćuje ličnu zaradu je kategorija stara oko 5 godina. To je opciona kategorija. Nisi zakonom obavezan da isplaćuješ zaradu, ali je to mnogo jeftinije nego da si samo samooporezujući preduzetnik, jer pored tog poreza od 10% imao bi i gomilu još doprinosa za svašta koji ukupno iznose 37,8%. To je skoro polovina profita....

Što se tiče knjigovođe u Novom Sadu... ne znam baš... Ja sam iz Smedereva... Kapiram da možeš da cimaš knjigovođu koliko god želiš s obzirom da ga plaćaš... A uvek možeš i da ga promeniš ako ti ne odgovara...
 
Poslednja izmena:
Preduzetnik koji isplaćuje ličnu zaradu je kategorija stara oko 5 godina. To je opciona kategorija. Nisi zakonom obavezan da isplaćuješ zaradu, ali je to mnogo jeftinije nego da si samo samooporezujući preduzetnik, jer pored tog poreza od 10% imao bi i gomilu još doprinosa za svašta koji ukupno iznose 37,8%. To je skoro polovina profita....
.

Ovo mi je veoma važna stavka. Da ja kao preduzetnik mogu sebi da isplatim zakonom propisani minimalac kao lični dohodak i na njega platim doprinose iz ove gore navedene prve četiri stavke. Na ostatak prihoda plaćam porez od 10 posto bez ovih gore navdenih doprinosa.

Imam još jedno pitanje koje sam zaboravio. Da li kao preduzetnik mogu da imam devizni račun na firmu u banci na koji bih naplaćivao novac iz inostranstva?
 
Ovo mi je veoma važna stavka. Da ja kao preduzetnik mogu sebi da isplatim zakonom propisani minimalac kao lični dohodak i na njega platim doprinose iz ove gore navedene prve četiri stavke. Na ostatak prihoda plaćam porez od 10 posto bez ovih gore navdenih doprinosa.

Imam još jedno pitanje koje sam zaboravio. Da li kao preduzetnik mogu da imam devizni račun na firmu u banci na koji bih naplaćivao novac iz inostranstva?

Možeš, naravno.

Kao preduzetnik imaš sva prava i obaveze koje ima i bilo koji pravni subjekt kada je u pitanju devizni račun.
 
Baš sam malo prelistavao Zakon o porezu na dohodak i tamo nadjem sledeće:
Право на паушално опорезивање не може се признати обвезнику из става 1. овог члана:
1) који обавља делатност из области: рачуноводствених, књиговодствених и ревизорских послова, послова пореског саветовања, рекламирања и истраживања тржишта;

Pošto bi moja delatnost bila vezana za reklamiranje to znači da ne bih mogao biti paušalac, ali sada mi nije jasno da li bih morao biti u sistemu PDV-a iako ne bih prelazio sumu od 6.000.000 godišnje?

U našoj državi sve zavisi od toga kako se snadješ i koliko si sposoban, čak i kod toga da li ćeš biti paušalac ili ne.
Pošto u zakonu stoji da paušalac ne možeš biti ako se baviš poslovima reklamiranja, a ti onda lepo to preimenuješ i kažeš da se baviš poslovima promovisanja.
Sinonim za istu stvar, ali zakonski sasvim drugačije.......

Ili ..Staviš da ti je osnovna delatnost nešto drugo, slično tome, a onda se baviš čime hoćeš, jer je to sada dozvoljeno.
 
Wow, ni ne znam da od države mogu zahtijevati korist. Zakon zvuči prilično čudno zašto se tim područjima daju beneficije, ali ako takav zakon postoji, zašto ga ne koristiti, pogotovo jer radim u savjetovanju
 

Back
Top