Inteligencija i psihički poremećaji?

Nije poremećaj, već je čovek satkan i od karaktera, emocija i ostalih primesa. Onda su tu vaspitanje, razni uticaji i pitanje je u kakvu će osobu izrasti.
I što sve dovodi do poremećaja kao kod sestre ti kojem kumuje najviše visoka inteligencija. Poznato je da su visokointeligetni ljudi zabrinutiji od ostalih, brine ih politička situacija, mogućnost rata, ekološki problemi i sl.
 
Brinu i mene al ne verujem da sam visoko inteligentna.
I kad pogledaš kako ćeš utjecati na situaciju u Ukrajini i moguću upotrebu nuklearnog oružja? Brine i mene situacija u Ukrajini kao i moguće posljedice na ovaj prostor. Brinem se i radi ekologije, nastojim pridonijeti(barem mislim), smetaju mi ljudi koji imaju doma non stop uključen klima uređaj ili npr odu u pekaru automobilom i onda idu u nju i ostave automobil upaljenim barem 5 minuta. Ali što ću pridonijeti miru u svijetu i spasu prirode ako upadnem u depru radi toga?

Ja točno znam koliki mi je IQ, veći od prosjeka ali nisam visoko inteligentan. Inteligencija uveliko određuje naše ponašanje i ljudi sličnog IQ se slično ponašaju. Ovi koji ostavljaju parkirani automobil upaljenim po 5 minuta nisu baš naročito inteligetni. Ja sam pametniji i osvješteniji i barem ću nešto malo uraditi da pomognem prirodi, s time da neće sad biti to moja primarna misao. Dok će se tvoja sestra s IQ- em od nekih 150 zdeprati zbog tih koji ostavljaju upaljen automobil.
 
to nije inteligencija.
Pa i nije tako, lisice su to. Inteligencija i karakter ne idu uvek ruku pod ruku. Imaš natprosečno inteligentne ljude koji su monstrumi.
Tako kazu drustvena pravila i norme..........kao i to da je zemlja ploca i da je nose tri slona..................
IQ je ujedno i pokazatelj visine humanizma.
Jedino ako se uvatimo religije po kojoj su i Isus i Sotona visoko inteligentne osobe.
A crkva je odavno pokazala svoju ozbiljnost.
 
Da i Hitler je bio jedanput duševan čovek, imao je IQ 141. Inteligencija i osobine ličnosti su dva različita pojma.
odakle ti podatak o IQ 141 ?..............iz istog izvora po kojem su ruske trupe na americkim granicama a ne americke na ruskim granicama?
Sa nestankom unipolarnog svetskog poretka nestace i ovakve nebuloze. Istorija se pise ponovo, ali ovog puta ne iz Rotschildovog pera.
 
Da i Hitler je bio jedanput duševan čovek, imao je IQ 141. Inteligencija i osobine ličnosti su dva različita pojma.
Ma odakle si to izvadila??? Mislim da si to pobrkala s nacistima kojima su sudili u Nirbergu i kojima su dani psiho testovi i testovi i inteligencije. Koliko se sjećam najveći rezultat je bio IQ=141 što je još jedan znak da si pobrkala. Od te skupine optuženih nacista samo je jedan imao prosječnu inteligenciju i to na samoj gornjoj granici. Koliko znam Hitler nije riješavao takve testove a dosta sam dobro upućen u historijske teme.
 
Ima toga ponekad, mada je u velikoj meri to produkt stereotipa o pametnima kao neshvaćenima, psihički bolesnima itd. Lično mislim da nije tako jer ako pogledamo likove poput Ilona Maksa, Gejtsa i sličnih uglavnom nemaju nikakve poremećaje. Ali ima i onih koji su takvi, tipa Teodor Kačinjski - Unabomber.

Ja poznajem tipa koji je završio težak faks sa čistom desetkom za tri godine i sad je na nekom jako bitnom stranom fakultetu (tipa Kembridž) profesor, član je Mense... sedeo sam sa njim i skapirao da je sasvim normalan, uobičajen, da čak ne voli ni da čita toliko jer o filozofiji npr. zna malo, tj. nimalo, ali ima urodjenu inteligenciju (vrhunsko shvatanje, zaključivanje, brzina donošenja odluke, sjajno pamćenje) i to mu je dozvolilo da bude to što jeste. Mimo toga siv i nebitan lik, da ne kažem vrlo dosadan.

Bil Klinton je npr. bio ženskaroš i faca na studijama i inače, sasvim običan tip, ko neki pivopija iz kraja, ali je zato spremao svaki ispit noć pred odgovaranje, jednom pročita knjigu i sve zapamti. Tako da je to više stereotip i prikaz iz holivudskih tumačenja, da tako kažem, nego što su ti likovi stvarno neki sa poremećajima što bleje u podrumu smišljajući velike formule i mešajući sastojke.

Onaj Uroš Petrović je kod nas najinteligentiji po Mensa standardu... bio je i predsednik Mense. Tip piše neke knjige za decu, nešto, dakle ništa posebno nije rekao ni uradio. Mislim da se jedna od tih knjiga zove 'Kamile su debele', tako nešto.
 
Mnogi povezuju smisao za humor sa inteligencijom i to je vrlo cudna paralela.
Zasto je to po vama tako?
Smisao za humor je direktnoj vezi sa kreativnošću, a za dobru kreaciju potrebna je i inteligencija koja je fundament, uz to i spretnost mozga, njegova oštrina i brzina razmišljanja, zapažanja, takodje i prikupljeno znanje/iskustvo, baratanje istim.

Rowan Atkinson, poznatiji kao Mr. Bean ima nevjerovatan IQ score, 178 !!! Podsjetiću da je za članstvo u Mensi minimalni skor IQ140 odnosno skor koji postiže 2% ljudi ili manje od toga.
Atkinson himself actually is a genius. For real. He has an IQ of 178, which is unthinkably high. He also has a background in electrical engineering, having studied it both at Newcastle University and Oxford University, one of the most prestigious educational institutions in existence.
Takodje Charlie Chaplin, bio je izrazito inteligentan, mislim da je imao skor oko 140... i mnogi drugi.
 
Poslednja izmena:
Ne bih prema ličnom mišljenju tvrdio da nadprosečno inteligentni pojedinci imaju psihološke poremećaje, jer kako onda možeš kognitivno funkcionisati optimalno?

Smatram da je veza ''Nadprosečna inteligencija <-> psihološki poremećaj'' veoma slaba ili u potpunosti nepostojeća, jer poremećaju u ovom smislu ''remete normalno psihičko funkcionisanje/stabilnost'', samim time ne dozvoljavajući pun kapacitet izražavanja inteligencije onako kako bi predvidjeno bilo kada psihički poremećaj ne bi postojao; Takodje, pojam inteligencije je veoma opširan, ali se često relacionira sa intelektualnom proeficijentnošću : Smatram da je ovakvo sagledavanje inteligencije pogrešno, jer ''inteligenciju'' čine mnoge druge komponente osim kognitivnih sposobnosti.

Efikasnost imunološkog sistema, instinktualna osetljivost, emocionalna inteligencija, prostorno koordinisanje, socijalna inteligencija (Gde je emocionalna inteligencija komponenta), prevodjenje čisto-teoretskih ideja u konkretne primere/izume, tolerancija na visoko-stresogene situacije (''Stres'' : Svaki pojedinac toleriše različite stresogene intenzitete (Kada se gornji limit tolerancije predje, veoma je verovatno da nastaje šta se naziva ''Psihička fraktura'', inače poznata kao ''psihička trauma''; Sposobnost pojedinca da se adaptira psihološki na psihičku frakturu je takodje relevantna), kreativnost, fizička urodjena spremnost na fizičke napore, i.t.d.; Ideja je da se inteligencija ne može redukovati na isključivo kognitivni potencijal, jer se samim time ignoriše ostatak ljudskog organizma : U psihičkom smislu, ''Psiha'' nije ograničena samo na kognitivne radnje proizvedene cerebralnim aktivnostima kojih je pojedinac svestan kada ih praktikuje, već se pronalazi u svakom delu ljudskog tela, nezavisno od toga da li pojedinac ne može svesno da ima uvid u istom, kao i u njegovim aktivnostima, u kognitivnom smislu.

Zaključno, psihički poremećaju su, po mom ličnom mišljenju, smetnja za optimalno i puno izražavanje inteligencije; Samim time, ne smatram da je pojedinac koji je psihički poremećen u stanju da koristi svoju inteligenciju u svom punom potencijalu : Psihički poremećaj samo oduzima inteligenciji.
 
Ne mješajte pamet i inteligenciju, da, trebalo bi da je tako, da ide jedno uz drugo ali nije uvijek, inteligentan čovjek može biti ujedno i glup, što smo takodje obradjivali na prethodnoj temi sa linka. Pametan uči na svojim greškama, a pametan može biti i prosečno inteligentan ili ispod toga ili natprosečno. Inteligencija je urodjena, nekada se i ne primeti. Čobanin na selu može da ima visoku urodjenu inteligenciju ali sve što zna je da čuva ovce, neko ko je manje inteligentan od njega, a poseduje odredjene vještine, bolju komunikaciju, znanje itd. biće u očima posmatrača inteligentniji ali u suštini ne.
Ne mješajte pamet, inteligenciju i MUDROST !
 
Inteligentni ljudi su često povučeni, usamljeni, vole samoću i to mnogi smatraju kao poremećaj, naročito u zatucanoj zemlji kao što je Srbija. Takođe, često su nesigurni jer stalno traže perfekcionizam, usavršavanje, manje inteligentni precenjuju svoje sposbnosti. Inteligentni ljudi imaju tendenciju ka crnom humoru, što je naučno dokazano, pa drugi smatraju da su vulgarni i nevaspitani. I ono najvažnije, test inteligncije nije uopšte najvažnije merilo jer inteligentni ljudi uče na svojim greškama, imaju izraženu percepciju, tendenciju ka učenju o novim stvarima, rezonovanje i veštinu rešavanja problema.
Подржавам.Само да убацим да интелигентни људи више имају тенденцију ка сарказму,него ка црном хумору.
 

Back
Top