Inteligencija i psihički poremećaji?

Путин012

Aktivan član
Poruka
1.585
Da li inteligentni ljudi češće imaju psihičke probleme od normalnih? Meni se čini da da. Neke osobe koje poznajem i smatram pametnim dosta su ogorčeni na okolinu. Trude se da budu pozitivni, ali vidi se ta neka napaćenost u govoru i očima, da im se ne sviđa kuda ide svet oko njih. Takođe češće su introvertni, anksiozniji...
Ne znam da li je to zato jer viša inteligencija bolje vidi, bolje misli, pa je samim tim i veća nervoza i lakše se stvaraju poremećaji. Moja misao je da je to istina, da retko ko visoko inteligentan nema baš neki poremećaj u tom smislu. Nemam naučne dokaze tako da ne mogu tvrditi da li je istina.
 
Ljudi koji su ekstremno primitivni, oni ne znaju za sramotu i sebični su. Ne zanima ih ništa osim njih samih. (A i u vezi njih samih im je bitno samo da imaju para, da imaju da jedu i te neke osnovne potrebe..)
Ја више гледам како хендлују ситуације. Глуп ће се залетети не рачунајући на последице, неспособан неће видети и мислити мало даље од сутра, и слично. Просто немају ћелије да мисле о неким вишим и даљим циљевима и стварима.
 
Da li inteligentni ljudi češće imaju psihičke probleme od normalnih? Meni se čini da da. Neke osobe koje poznajem i smatram pametnim dosta su ogorčeni na okolinu. Trude se da budu pozitivni, ali vidi se ta neka napaćenost u govoru i očima, da im se ne sviđa kuda ide svet oko njih. Takođe češće su introvertni, anksiozniji...
Ne znam da li je to zato jer viša inteligencija bolje vidi, bolje misli, pa je samim tim i veća nervoza i lakše se stvaraju poremećaji. Moja misao je da je to istina, da retko ko visoko inteligentan nema baš neki poremećaj u tom smislu. Nemam naučne dokaze tako da ne mogu tvrditi da li je istina.
prosecni tu i tamo,natprosecni su veoma skloni depresiji,anksioz.,pa i psihoticnim fazama,vecina
 
nisam vodio statistiku svi ljudi imaju neki vid poremecaja, nema ko nije bio na nekim lekovima pre ili kasnije, pa makar uzme
po koji benzos da se smiri. Nema to veze sa inteligencijom nego sa stresovima u zivotu kojima su ljudi podvrgnuti.
Verujem da ako radis na selu na njivi stres je manji, ali ipak tu strepis dal ce ti propasti usev, jel ce otkup
biti bolji itd... nema nista bez stresa...
 
Bio sam u Lazi 2000, stavili me roditelji da me odvrate od ideje da se zamonasim, mogu ti reci ima od zemljoradnika do
hirurga...
Druže, ja nisam nigde rekao da primitivniji ljudi ili nešto ne mogu da imaju problem. Mada i ono, to što je neko hirurg/zemljoradnik nije merilo inteligencije. Imaš jako inteligentne zemljoradnike zapravo.
Samo sam govorio da mislim da inteligentniji ljudi imaju mnogo veće šanse da imaju problem u glavi.
 
Druže, ja nisam nigde rekao da primitivniji ljudi ili nešto ne mogu da imaju problem. Mada i ono, to što je neko hirurg/zemljoradnik nije merilo inteligencije. Imaš jako inteligentne zemljoradnike zapravo.
Samo sam govorio da mislim da inteligentniji ljudi imaju mnogo veće šanse da imaju problem u glavi.
Sve je to sticaj okolnosti. Zavisi kakva je porodica i uslovi zivota. Mislim ono kolko mozes biti inteligentan da poverujes da si neko drugi?
To je tip gde covek poveruje da je neko drugi, bitan. Anksioznost i depresija je drugi tip gde ti sve ladje potonu. Ima mnogo tipova,
ali vecina ljudi moze da zivi sa time, uz lekice...
 
To je zato sto ljudima koji se istsknu od malena se pakuju velika ocekivanja na ledja,pravi pritisak da moraju po svaku cenu da ostvare neke nadprosecne rezultate ali im se ne omogucavaju pravi uslovi za to i pre ili kasnije dobra vecina njih jedostavno prsnu...
Da, moja teorija je da je to sve iz trauma iz detinjstva, a kasnije nemogucnost da se oporave od toga... izmedju ostalog roditelji su ti koji u 90% slucaja
stavljaju decu u ludnicu.
 
Da, moja teorija je da je to sve iz trauma iz detinjstva, a kasnije nemogucnost da se oporave od toga... izmedju ostalog roditelji su ti koji u 90% slucaja
stavljaju decu u ludnicu.
Dobro,i genetika igra tu ulovu jer nekima je jednostavno urodjena sklonost ka depresiji,anksioznosti i tako tim stvarima,ali su cesto roditelji i neki ne bas zrav odnos njih prema deti taj dodatni faktor koji dodje kao okidac
 
Dobro,i genetika igra tu ulovu jer nekima je jednostavno urodjena sklonost ka depresiji,anksioznosti i tako tim stvarima,ali su cesto roditelji i neki ne bas zrav odnos njih prema deti taj dodatni faktor koji dodje kao okidac
Mislim da genetika jedino igra ulogu u slucajevima sizofrenije kada pacijent prirodno uleti u alter state pa gubi vezu sa realnoscu i zbog toga poludi.
Depresija i anksioznost uvek imaju neki razlog u okolini, mislim. No svakako da naprezanje mozga moze uvesti u alter state, sto psihijatri zovu
psihoza. Meni se desilo da mi se upalila anahata, tj osetio sam nevidjenu ljubav, sto me odvelo na put da batalim civilni zivot :P
Primetio sam da kada naprezes mozak mozes doci u to stanje... tako da ima veze sa inteligencijom...
 
Inteligentni ljudi su često povučeni, usamljeni, vole samoću i to mnogi smatraju kao poremećaj, naročito u zatucanoj zemlji kao što je Srbija. Takođe, često su nesigurni jer stalno traže perfekcionizam, usavršavanje, manje inteligentni precenjuju svoje sposbnosti. Inteligentni ljudi imaju tendenciju ka crnom humoru, što je naučno dokazano, pa drugi smatraju da su vulgarni i nevaspitani. I ono najvažnije, test inteligncije nije uopšte najvažnije merilo jer inteligentni ljudi uče na svojim greškama, imaju izraženu percepciju, tendenciju ka učenju o novim stvarima, rezonovanje i veštinu rešavanja problema.
 
Inteligentni ljudi su često povučeni, usamljeni, vole samoću i to mnogi smatraju kao poremećaj, naročito u zatucanoj zemlji kao što je Srbija. Takođe, često su nesigurni jer stalno traže perfekcionizam, usavršavanje, manje inteligentni precenjuju svoje sposbnosti. Inteligentni ljudi imaju tendenciju ka crnom humoru, što je naučno dokazano, pa drugi smatraju da su vulgarni i nevaspitani. I ono najvažnije, test inteligncije nije uopšte najvažnije merilo jer inteligentni ljudi uče na svojim greškama, imaju izraženu percepciju, tendenciju ka učenju o novim stvarima, rezonovanje i veštinu rešavanja problema.
Ne mješajte pamet i inteligenciju, da, trebalo bi da je tako, da ide jedno uz drugo ali nije uvijek, inteligentan čovjek može biti ujedno i glup, što smo takodje obradjivali na prethodnoj temi sa linka. Pametan uči na svojim greškama, a pametan može biti i prosečno inteligentan ili ispod toga ili natprosečno. Inteligencija je urodjena, nekada se i ne primeti. Čobanin na selu može da ima visoku urodjenu inteligenciju ali sve što zna je da čuva ovce, neko ko je manje inteligentan od njega, a poseduje odredjene vještine, bolju komunikaciju, znanje itd. biće u očima posmatrača inteligentniji ali u suštini ne.
 
E, ako tamo pise znaci da nista nisi razumeo.....
nteligentni ljudi su često povučeni, usamljeni, vole samoću i to mnogi smatraju kao poremećaj, naročito u zatucanoj zemlji kao što je Srbija.
Tacnije, da bi koristio intelegenciju ljudi moras prvo da ih razumes, pa da se pozivas na njih. Ne verujem da su pominjali Srbiju u tom kontekstu...:) pa deluje malo seljacki....tipa " seljaci u Srbiji ne razumeju, ali ja sam razumeo"
 
Ja to iz ličnog iskustva. U srednjoj i na faksu su me konstantno pitali? A što si ti uvek sam? Nisam umeo da im objasnim pa su počeli da me izbegavaju: "S njim sigurno nešto nije u redu. On je poremećen." i slično. U inostranstvu su me gledali sasvim drugim očima. Jednostavno, moja samoća, moja stvar. Imaju oni svojih muka. Ovde svako gleda prvo u tuđe dvorište, naročito u malim sredinama. Zato su Islanđani tako dobri u kolektivnim sportovima. Zemlja od nešto više od 300.000 ljudi je redovni učesnik Evropskih prvenstava u fudbalu, košarci, rukometu. Ljudi se jednostavno razumeju iako nisu profesionalni sportisti, svako ima svoje zanimanje, a sportom se bave rekreativno. A kod nas: "Nije mi dodao loptu, što ja da trčim nazad". Čuveni citat Željka Obradovića. "I kako ja da vodim takav tim?" Imate celu konferenciju za štampu na YouTube-u kad je naša reprezentacija izgubila sve tri utakmice kod kuće na Evropskom prvenstvu i ispala.
Konferncija za udžbenike o srpskom mentalitetu.
 
Poslednja izmena:

Back
Top