Indijski jorgovan

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
67.181
Nemam ovu biljku. Možda jednog dana. :)
Za razliku od običnog, domaćeg jorgovana cveta par meseci. Ne piše da li miriše ili ne. Ja bih rekla da ne ali ako ga neko ima neka napiše :)
Da li je iz iskustva lako za održavanje? Brzo raste?

Dekorativno drvo predivnih boja: Kako se neguje indijski jorgovan

indijski-jorgovan1-pixabay.jpg

Indijski jorgovan je najleši ukras terase i bašte zbog svoje bogate krošnje sa neobičnim cvetovima jarkih boja. Indijski jorgovan je listopadno drvo ili žbun, koji potiče iz Japana i Kine, i gde može da naraste i do 8 metara u visinu, dok na našem podneblju obično naraste do 3 metra. Najlepši je u vreme cvetanja sa prelepim purpurnim, belim ili tamnoružičastim cvetovima.​

Cveta sredinom leta, pa sve do kasne jeseni, a cvasti grupisane u bukete mogu biti i do 25 centimetara. U jesen lišće menja boju od tamno zelene, preko žute, narandžaste i crvene. Na pravoj lokaciji se veoma lako uzgaja.

Postoji više vrsta indijskog jorgovana te, prilikom kupovine sadnice, prvo treba obratiti pažnju na vrstu, odnosno da se ne uzme sadnica koja nije otporna na zimske uslove. Takođe, ukoliko se sadi u malom dvorištu ili saksiji ne bi bilo loše uzeti patuljastu ili polu patuljastu sortu. Manje sorte bolje rastu u saksijama, a neki hibridi su se odlučno pokazali za hladnija područja.

Sadnja jorgovana​

Naš stručni saradnik Vladimir Milutinović dodaje i da kada se kupi sadnica trebalo bi da se odmah premesti u zemlju, ali da se vodi računa o tome da se ne raspe busen. Zato ga treba fino i polako spustiti u već iskopanu jamu.Jama bi trebalo da bude duplo veća od saksije u kojoj se trenutno nalazi biljka. Onda bi trebalo da pomešate pola baštenske zemlje i pola humusa za cveće.

Zatim dodajte na dno jedan sloj ove mešavine pa spustite busen biljke i onda opet naspete zemlju i humus pomešane. Blago pritisnite zemlju oko biljke i dobro je zalijte. Tek posađene biljke potrebno je zalivati dok se ne uspostavi koren. Ako je ovako ostavite neće izmrznuti preko zime čak iako je samo pola metra visoka biljka. Ali kako biste bili sto posto sigurni da neće zadobiti promrzline tokom zime onda već u novembru biljku ogrnite agrilnim platnom, mada ni ovo nije neophodno.

Zaštita indijskog jorgovana​

Sadnicu indijskog jorgovana treba posaditi na osunčanoj lokaciji, koja je zaštićena od jakog vetra. Nije potrebno bogato tlo jer indijski jorgovan uspeva gotovo na svim vrstama zemljišta, osim na onim koja su preterano vlažna. Mesto sa dosta sunca i dobro drenirano zemljište obezbediće raskošno cvetanje u leto i držati insekte dalje od biljke.

Indijski jorgovan je dosta otporan na sušu. Đubrenje, odnosno prihrana nije potrebna, jedino ako se biljka nije dovoljno rascvetala. Svoj pun cvet indijski jorgovan daje u drugoj godini. Od bolesti napadaju ga pepelnica i gljivična oboljenja ali se to može rešiti organskim preparatima protiv ovih oboljenja. Tada je važno isprskati i donju stranu listova.

Ako primetite da listovi nekada dobijaju belu prevlaku ili rđastu i ljubičastu boju, potražite neki preparat u poljoprivrednim apotekama. Preporuka našeg stručnog saradnika je da se i preventivno i ako se ova prevlaka pojavi uradi prskanje preparatom Tebukonazol.

Takođe, prilikom sadnje biljke trebalo bi da unapred ostavite mesta za jedan ili dva drvena štapa koji će držati biljku prve dve godine da bi ste formirali lepo stablo. Sa druge strane možete je i ostaviti tako pa da ona raste kao žbun – razgranata. Na to da li će biljka postati žbun ili drvo dosta utiče i orezivanje.

Orezivanje jorgovana​

Ovo je vrlo važna mera održavanja prvenstveno zato što se orezivanjem biljka oblikuje i usmerava da li će biti drvo ili žbun. Indijski jorgovan se orezuje svake zime, pre početka vegetacije. Tada bi trebalo odrezati samo vrhove bar po nekoliko centimetara. Na taj način će se formirati jake cvetne i pravilne grane koje će na leto nositi tekstove. Cvetovi se stvaraju na ovogodišnjim granama, tako da pre početka vegetacije treba odstraniti slabe i nepotrebne grane. Pravilno orezivanje pozitivno deluje na jačanje cvetanja.
 
Indijski ne,
ali Persijski jako lepo,.. izuzetno,.. jedan od najlepših mirisa. I njega ima Doca.
Ali BELI persijski,.. sad videh da na taj upit Gugl izbacuje običan - drvo jorgovan.
Docin je drugačiji.

Ovakav:
national-plant-network-shrubs-hedges-hd7188-64_1000.jpg
 
Poslednja izmena:
Ili ako sam postavio teška pitanja,.. ajde ovako :
Indijski jorgovan ima tanku koru koju možete zagrebati noktom . To možete učiniti kako biste proverili zdravlje svog stabla. Ovo je "test grebanjem". Ako je ispod kore zelene boje, vaše drvo je još živo.

Rano su posadili,.. pretpostavljam da je to uradila neka firma za biljke - po sadnji bih rekao?. Biljka je (negovana i orezivana ) verovatno imala listove napadnute Cerkosporom - lisna pegavost - (opasna bolest). Usled ranog pesađivanja od stresa, pobedila je bolest,.. ( ali ima još po koji list , koji nisu uveli - da se drvo osušilo, svo bi lišće bilo uvelo i dosta bi visilo na drvetu).
Biljka ima dobru poziciju (na uzvišenju i suncu).
Ako je biljka živa ( nakon što proverite grebanjem stabla) , napisaću još ponešto.
 
Pre dva meseca je posađen, a pre koliko su mu pali listovi ?
Koliko je puta zaliven od sadnje ?
Kolika je širine rupa kopana za sadnju ? Optimista :)
Ne mogu tačno da se setim kad su listovi počeli padati, ali evo na slici se vidi da su dve nedelje posle sadjenja bili zeleni i nisu padili, ali 25.10 su promenili boju, crveni su i padaju.
Ne znam koliko puta je zaliven od sadnje, a kiša nije padala.
Ne znam kolika je širina rupe, jer je to firma sadila i oni to u početku održavaju.
 

Prilozi

  • IMG_5907.jpeg
    IMG_5907.jpeg
    319,4 KB · Pregleda: 12
  • IMG_5906.jpeg
    IMG_5906.jpeg
    333,9 KB · Pregleda: 12
Sve bude OK,.. ja sam ti živi garant :).
Sve što sam napisao stoji,.. Na prvoj slici

1699119815581.jpeg


Vidi se da su biljci već tada opali mnogi listovi (to mi kazuje da je imala napad Cerkospore - tada hoće da odbaci ),..
Ima više kultivara tog indijskog jorgovana, ( više od 60) pa neki su osetljiviji na bolesti (oni finiji su osetljiviji), pa neki ranije odbace a neki kasnije,..

Test grebanjem uradi (uslikao sam ja danas to, da vidiš,..) da se utešiš i uveriš da će biti sve OK,..


Za proleće kad olista spremi ovaj fungicid da sprečiš tu Cerkosporu: Immunox

Ili neki, koji ga menja ( ima ih u poljoapotekama, jer i šećerna repa oboljeva od Cerkospore, samo da li ćeš naći u malom pakovanju,.. ili se snađi od nekog poljoprivrednika koji gaji repu)..
ps: Obavezno spali otpalo lišće,.. u njemu su spore te gljivične bolesti - nemoj ga ostaviti ispod drveta da istrune.
 

Prilozi

  • 1699120452711.png
    1699120452711.png
    463,7 KB · Pregleda: 12
  • IMG_20231104_162126.jpg
    IMG_20231104_162126.jpg
    122,8 KB · Pregleda: 12
Poslednja izmena:
Uradila sam test grebanjem, drvo je ispod zeleno.
Skupila sam otpalo lišće i spalila, ali se bojim da je to lišće zarazilo i drugu biljku koja je pored njega, a počela je da se suši.
 

Prilozi

  • IMG_8259.jpeg
    IMG_8259.jpeg
    191,3 KB · Pregleda: 6
  • IMG_5911.jpeg
    IMG_5911.jpeg
    285,3 KB · Pregleda: 6

Back
Top