Imidz Srbije

*BILJA*:
Imidz je tudjica u nasem jeziku.
To je rec koja oznacava OSOBENOST necega, nekoga....licni pecat, recimo, ili prosto licna osobina (otuda i rec osobenost)!
Imas vise primera kako se neke rece glupavo prevode (ovde bih izuzela imidz, ipak) kao na primer- koliko puta si cuo izraz kao sto je "sajber prostor"? E, koliko je glupo da rec sajber preko engleskog dolazi do sprskog, ako znamo da ona vodi poreklo od grcke reci KIBER, pa bi trebalo da bude kiber prostor. Mislim da mi neumereno koristimo engleske reci, a ne u meri u kojoj to ima smisla.

U Njemačkoj se engleski u svakodnevnoj upotrebi više i ne prevodi. Taj tok se uzima ka "prirodan" a na ekonomskom polju se forsira.
Kad čujes na njemački da "Branchmanager " drži "Salesreport" od "CB I" preko "CB II" do "Operationresult" ....Magnat Krupp bi danas razumio :confused: :confused:
Širokog fronta organizovana ofansiva za: "Goethessprache", protiv "Anglicizma" završena neuspjehom. Sigurno neće mimoići ni jednu zemlju na Balkanu.
Točak istorije :|
 
Torius:
У маркетингу се користи много Енглеских изараза хтели ми то или не. Једноставно то је као Латински у медицини или Француски у дипломатији. ИМИЏ је правилан маркетинчки израз због чијег не коришћења се пада испит на свим факултетима на којима се озбиљно изучава Маркетинг.
Bojim se da bi na Filoloskom (odsek za srpski jezik i knjizevnost) pao svako ko bi koristio neki engleski izraz, ili, mozda latinski...!
 
Ja misim da samo forsiranje te price imidz Srbije :lepe devojke razgolicenih nedara na sve strane ,splavovi na kojima tutnji muzika do zore i radnim danima ,ribe igraju po stolovima i sankovima u vlaznim majcama ,pivo jeftino a ni gudra nije skupa ,hrana slasna i masna ,sisotres i drmoguz u Guci uz ubijanje od alkohola i droze ,onda malo drugaciji drmoguz na EXITU uz iste supstance,sta jos ne mogu sada da se setim ,e da kafici puni radnim danom u podne ,pojedine devojke (da se postene ne uvrede) koje cim cuju strani jezik i vide neki telefon sto jos nije izasao ovde su spremne na sve ,svi ljubazni i gostoljubivi u pizdu materinu, rakija tece u potocima .... i to sve gotovo dzaba mislim i to je sve lepo i zanimljivo ali to nikako ne bi smeslo da bude prioritet nase turisticke ponude kao sto ima predloga na forumu i to iz vise razloga .Prvo sto se stvara iskrivljena slika o nama kako smo svi srecni i poludivlji da ne kazem egzoticni primerci ljudske vrste koji non stop zderu,piju,pevaju i boli ih uvo za sve a pogotovo za rad . Pritom se ne istice neka kulturna i istorijska tradicija koju nas narod ima i koju bi trebalo predstaviti strancima vec se sve svodi na telesno zadovoljstvo .Drugo sto bi mogli postati raj za ozbiljnim nedeljnim radom izmorenim zapadnjaka koji bi ovde dolazili samo na vikende da jedu,piju,jebu, mozda se drognu sa necim i tako par dana pa nazad na radne zadatke ko na Ibici samo triput jeftinije mislim i to je u redu donekle al Spanci im za to dadose jedno ostrvo a ne da im se cela turisticka ponuda i imidz svodi na to.Ne treba Srbija mnogo da pametuje vec samo da sledi primere zemalja iz Evrope slicnih nama poput Madjarske ,Ceske ili Slovacke jer se sa primorskim zemljama ne vredi uporedjivati.Osnovno je da kulturno istorijski spomenici i celine poput rimskih gradova Gamzigrada,Sirmiuma ,Viminaciijuma i ostalih ,onda baroknog podrgradja Petrovaradinske tvrdjave ,Golubackog i Smedervskog grada i ostalih srednjovekovnih gradova recimo Maglica kod Kraljeva kao i sakralnih objekata poput crkva i manastira pre svega sacuvaju od propadanja a onda i ucine dostupnim turistima po ugledu na slicna meste sirom Evrope koje posecuju desetine i stotine hiljada turista svake godine a koji nisu nista zanimljiviji i vredniji od ovih nasih spomenika samo je pristup drzave ozbiljniji jer nije sve u splavovima ,Guci i EXITU.
 
*BILJA*:
Ovu recenicu svi prenebregavate: "Mislim da mi neumereno koristimo engleske reci, a ne u meri u kojoj to ima smisla."


Имиџ је позајмљеница и у Српском језику не постоји адекватна реч која би могла да је замени.
 
difrent from others...:
jeli neko ima od vas knjigu turcizam u srpskom jeziku?priblizno ima oko 800 strana.
a gde su ostali jezici?svaka treca "nasa"rec je strana

Тачно, али турцизме или можеш да објасниш или постоји одговарајућа реч на српском језику.
 
Torius:
Имиџ је позајмљеница и у Српском језику не постоји адекватна реч која би могла да је замени.

Па ако не постоји одговарајућа реч, ваљда постоји некакво објашњење, иначе, како одговорити на тему, ако нико не уме да напише шта та реч ИМИЏ значи ? :roll:
 
eremita:
Па ако не постоји одговарајућа реч, ваљда постоји некакво објашњење, иначе, како одговорити на тему, ако нико не уме да напише шта та реч ИМИЏ значи ? :roll:

Написао сам предходно, чак и дефиницију.
 
Е,где је сада Ајрон,да пошаље ову тему на одговарајући пдф! А и мог'о би да реинкарнира ''Длакавог'',да нам објасни значење ове речи!:D
 
...a mene ugled na reputaciju :)
... treba da bude nesto izvorno nase...kad vec nemamo ni jedno od 7 svetskih cuda mozda bi ikona Belog Andjela posluzila, ima neka bas lepa pricica koja je prati - prva slika poslata preko okeana ili u svemir?
 

Back
Top