Ima li nekog sa matematickog fakulteta?

Samo da se malo pojasnim: Matematiku studiram jer je VOLIM i odlicno mi ide, a u prosvetu NECU jer mi taj poziv ne lezi i nemam zivaca za to tako da predavanje prepustam drugim ljudima (koji su bolji u tome od mene). Politika i parlament me NE ZANIMA, na fakultetu sam da steknem znanje (nije mi bitno koje cu zvanje na kraju da dobijem, imam cime da dokazem svoje znanje) i da posle toga mogu da odem u inostranstvo gde se moja struka trazi.
 
malena_pmf:
Samo da se malo pojasnim: Matematiku studiram jer je VOLIM i odlicno mi ide, a u prosvetu NECU jer mi taj poziv ne lezi i nemam zivaca za to tako da predavanje prepustam drugim ljudima (koji su bolji u tome od mene). Politika i parlament me NE ZANIMA, na fakultetu sam da steknem znanje (nije mi bitno koje cu zvanje na kraju da dobijem, imam cime da dokazem svoje znanje) i da posle toga mogu da odem u inostranstvo gde se moja struka trazi.
Slazem se sa tobom, osim u tome da imas cime da dokazujes svoje znanje. Zar posle zavrsenog matematickog faksa moras da dokazujes svoje znanje?! Ja sam licno umoran od dokazivanja onoga sto sam sa mukom stekao i ucio. Postavlja se pitanje zasto onda ici na fakultet, i alternativnim nacinom se moze steci znanje ali se ne moze materijalizovati u obliku diplome koja nam je svima ipak potrebna. A politika i parlament.. nazalost, politika se uvukla i medju studente... Vec smo usli u offtopic, mada vise ne znam ni koji je topic... :?
 
Апсолутно се слажем да ко год заврши наш факултет нема потребе да додатно доказује своје знање, јер нам факултет не спада у лаке, нити је могуће завршити га на муфте. Напротив, потребно је изузетно добро загрејати столицу да би се догурало до краја. Ипак, ко се определи да од почетка квалитетно и редовно ради неће имати проблема. Невоља је што је у последње време интересовање за упис мало, изузетно је лако положити пријемни, па сад имамо гомилу људи на факсу којима реално ту није место (јер, да се не лажемо, ипак није свако за математику) и који шире фаму да је факс нешто специјално тежак. Сад, треба ли нам признавати Мастер степен одмах по дипломирању, или је ипак неопходно урадити и дипломски рад на крају (што је мени некако логичнија варијанта), наравно, без додатних испита - о томе можемо још да расправљамо. А тај проблем са доплатом постоји, и то је свакако једна од ствари о којима Парламент и сви студенти треба да размишљају.

Иначе, Парламент је ствар која је добро замишљена и конципирана, али у пракси још није профункционисала како смо се надали кад смо га правили. Рачунам да је потребно мало времена да све легне на своје и да се ухода, и надам се да ћемо већ сад, од друге генерације имати неке боље резултате. И немојте мислити да се у наш Парламент неко пријављује зарад пилићарења и истеривања неких својих ситно-сопственичких интереса. Готово за сваког од тих људи могу да потпишем да се прихватио посла из најбоље намере. Наше представнике у органима Универзитета из поспрде зову "Freedom fighters", јер нам на факсу не постоји ниједна студентска организација, нити смо се икад са неком од њих слизали, него смо увек били сами за себе, са неким својим идејама. Може то неком да се свиђа и не свиђа, али немојте све те људе паушално оцењивати као криминалце и шлихтаре, то стварно није на месту.

Мада, после овакве Приматијаде све то није ни најмање битно...
 
Последњих пар година граница је 50 поена, дакле само онај законски минимум за буџет. Заправо, готово никада не попунимо буџет из прве, него смо имали обичај накнадно да примамо и оне који су пали испит на ЕТФу, ФОНу, чак и Грађевини и Архитектури. Тако да ако можеш да набијеш скромних 50 мислим да ти је место на буџету загарантовано и по правилу можеш да изабереш смер по жељи.
 
SadPaNikadVise:
Жива истина: Нобелова награда за математику се не додељује јер је математичар денуо Нобелу жену.
To dosta ljudi misli, ali nije tacno. Alfred Nobel je bio zakleti nezenja, a Mitag-Lefler (koji je bio vodeci matematicar u Svedskoj u to vreme i za koga se sada misli da je "denuo" Nobelovu zenu) je bio jos student kada je Nobel emigrirao u Francusku i trajno nastanio u Parizu.
Prava istina je da su sve oblasti za koje se dodeljuje Nobelova nagrada bile usko vezane za Nobelova licna interesovanja. Matematika mu jednostavno nije pala na pamet jer je on smatrao da je matematika teorijska disciplina koja sluzi kao pomocni aparat za resavanje problema iz fizike i da nije posebna grana nauke od veceg interesa. ("Why is there no Nobel prize in Mathematics?", L.Gardiner & L.Hormander)
 
SadPaNikadVise:
Рушиш ми илузије... :-)
:lol:
dejann89:
Pa nije lose,ali mi dodje nekeko malo samo 4-5 ispita iz informatike za 4 godine.Ima mnogo vise ekonomoje nego informatike.
Naravno, kada zavrsis to onda si diplomirani ekonomista, a ne diplomirani informaticar ili matematicar. Savetujem ti da polako sam krenes da ucis programiranje (ako te to interesuje), posecujes forume i dobro naucis engleski. Nemoj da se nadas da ces na (bilo kom, za sada) fakultetu nauciti ono sto ces raditi kasnije. Fakultet ti vise dodje kao deo sistema koji treba da formira odredjeni kadar za potrebe drzavnih institucija i drugde gde se trazi diploma sedmog stepena. Medjutim, nijedan privatnik ili strani partner ti nece (eksplicitno) traziti diplomu vec reference. Eventualno ce ti dati neki zadatak da resis, da vidi tvoj stil rada. Fakultet moze lepo da se iskoristi u smislu da ces sresti dosta zanimljivih ljudi i buduce prijatelje i kolege, medjusobno cete se pomagati (da ne kazem deliti muke), i ako imas srece da budes u kontaktu sa dobrim profesorima i asistentima koji ti mogu preneti dosta caka i iskustva i obeleziti tvoj kasniji razvitak. Ali opet ti ponavljam, nemoj suvise da ocekujes od fakulteta... licno znam dosta programera koji nemaju zavrsen fakultet a kojima bi na znanju mogli da pozavide ljudi sa prosekom 9.9... Dakle, tastaturu u sake i...
 

Back
Top