Ikone placu


aman coek pa jednostavno je...
evo, probacemo "prakticno" to da...objasnimo;

vjera te u neku ruku..."obavezuje" da "ispostujes" sebe i druge (ovaj, redoslijed...varira...), zar ne?
mislim, tako bar (uglavnom) pise po tim..."svetim" spisima od glinenih slikovnica naovamo...
takodjer, svaka religija (kapiram razliku vjera - religija, hvala...) ima neke...specificne moralne...kodekse...
kao "vjernik" to mozes i ne moras ispostovati...cak imas i "mogucnost" da se "pokajes", "duhovno reformiras" i te fore...kao - nista nije izgubljeno, ukljucujuci i zabludjele hovcice i ostale zivuljke...:mrgreen:
cijela ta...procedura koju mozes i ne moras proci, naravno, govori nesto o..."snazi tvoje/vase/nase vjere" (el tako ide parola?...pa otkud ja da znam...)

tako da vjera ne zavisi od morala, ali moral...kanda, zavisi od vjere...

el mozemo sad dalje...sta ono bi tema?
aha, ikone placu...vala bas...:mrgreen:

btw tu ti je negdje i...mjera...;)
 
Poslednja izmena:
Stvarno ne mogu sve da vas citiram ali tako nesto da vera nema veze sa moralom je jedna od stvari koje do sad nisam mogao ni pomisliti da cu bilo gde cuti.Takvo ne shvatanje vere i njene svrhe jos nisam cuo.Vidite ja iskreno pokusavam da vam pomognem da to shvatite ali procitajte malo pazljivije moje i jos neke postove samo ce vam se mnogo toga reci.Ako bih vam poceo pricati zaista o svemu sta se krije iza vere i sta je zaista prava problematika pre bih vam naskodio nego pomogao.Shvatam kako vas i mene ogranicava ovakvo drustvo i sitem ali ja vam savetujem trgnite se dok jos ima vremena.I takodje ne zelim da me shvatite pogresno ja vam pruzam prijateljski savet ne namecem vam svoje misljenje ako zelite razmotrite ga ako ne niko vas ne tera ali nemojte samo povrsno da ulazite u raspravu dzabe gubite vreme.

znas kako;
- prvo, meni je jezivo dosadno jutros (moram raditi, a spava mi se...:()
inace se ne bih cimala da na ovo repliciram (al fensi zvuci jbte...),
- drugo, tvoji postovi nam govore jedino da te/nas(koji te, eto, citamo) grdno muci prored
nemam pojma kojoj religiji pripadas, nije ni bitno
u vecini tih...sistema lijenost se ne tretira kao vrlina
stoga, stisni koji put enter, makar nasumicno, i odskrini sebi kapiju te neke ...zemlje/livade/dvorane/cega god "obecane"...:D
 
aman coek pa jednostavno je...
evo, probacemo "prakticno" to da...objasnimo;

vjera te u neku ruku..."obavezuje" da "ispostujes" sebe i druge (ovaj, redoslijed...varira...), zar ne?
mislim, tako bar (uglavnom) pise po tim..."svetim" spisima od glinenih slikovnica naovamo...
takodjer, svaka religija (kapiram razliku vjera - religija, hvala...) ima neke...specificne moralne...kodekse...
kao "vjernik" to mozes i ne moras ispostovati...cak imas i "mogucnost" da se "pokajes", "duhovno reformiras" i te fore...kao - nista nije izgubljeno, ukljucujuci i zabludjele hovcice i ostale zivuljke...:mrgreen:
cijela ta...procedura koju mozes i ne moras proci, naravno, govori nesto o..."snazi tvoje/vase/nase vjere" (el tako ide parola?...pa otkud ja da znam...)

tako da vjera ne zavisi od morala, ali moral...kanda, zavisi od vjere...
Vera te ne obavezuje, vera te ucenjuje. Ukoliko ne budes radio ovo, desice ti se ono i obrnuto. Dakle, to sto vera 'obavezuje', nema veze sa moralom. Jer ako se drzis moralnih kodeksa zbog neke nagrade na kraju zivota, ili pak zbog straha od kazne, to nije moral - to je nabedjeni moral.
Uostalom, neka moralna nacela se razlikuju od religije do religije. Pogledaj samo stari i novi zavet. Dve razlicite price. Kako onda graditi svoj moral na osnovu vere? Ako prihvatimo kodekse jedne religije, automatski okrecemo ledja drugim religijama. Ako pak izaberemo moralna nacela iz vise religija, a ona apsurdna ignorisemo, na osnovu cega cemo birati osim na osnovu licnog shvatanja morala?
 
Vera te ne obavezuje, vera te ucenjuje. Ukoliko ne budes radio ovo, desice ti se ono i obrnuto. Dakle, to sto vera 'obavezuje', nema veze sa moralom. Jer ako se drzis moralnih kodeksa zbog neke nagrade na kraju zivota, ili pak zbog straha od kazne, to nije moral - to je nabedjeni moral.
Uostalom, neka moralna nacela se razlikuju od religije do religije. Pogledaj samo stari i novi zavet. Dve razlicite price. Kako onda graditi svoj moral na osnovu vere? Ako prihvatimo kodekse jedne religije, automatski okrecemo ledja drugim religijama. Ako pak izaberemo moralna nacela iz vise religija, a ona apsurdna ignorisemo, na osnovu cega cemo birati osim na osnovu licnog shvatanja morala?

ono sto ja rekoh odnosi se na skup pravila koji omogucavaju jednom drustvu da "opstane" bez zesceg krvoprolica koje bi ih dokrajcilo ili sl. ;
znaci, tabui - jos iz vremena "prije crkve", sakupljeni i uvezani, servirani...
pravila "prakticnog morala"...ostalo je, manje vise, povijest, a bogami i sadasnjost...

graditi.... na fundamentu vjere - fakat mozes, nisu to skroz zjebani temelji niti je u pitanju iskustvo jedne generacije...
naravno, to ne znaci da ne treba renovirati tu i tamo, jelte....
e sad...to sto moras biti malo..."tezi" slucaj, cisto ne smugnes prvi put kad se ukaze "precica"...to je druga prica ;)

evo se vracamo na onu pricu; da li kanibalizam "moralan"...ebiga, tesko je reci - ovisi....vrijeme, mjesto....obicaji? :lol:

ps ucjenjuje? jap, lijepo kaze moj ujak - efikasan odgoj pociva na ucjeni, prisili, mitu i korupciji ( kad krene u srednju skolu....) + razgovor, dosta razgovora...:mrgreen:
 
Mislim da svi trebate shvatiti razliku između vjere i religije.
Vjera kao takva ne podliježe nikakvoj prinudi niti je ucjenjivačka. Ona je duboko
lična i predstavlja lični stav, lični odnos prema svijetu i životu. Da bi neko bio
vjernik, ne mora ići u crkve, džamije, sinagoge ili druge objekte.
Religija je, s druge strane, institucionalizovana vjera. Podrazumijeva objekte
u kojima se upražnjava vjera, hijerarhijsku strukturu s Bogom ili bogovima na
vrhu. A ni jedna hijerarhijska struktura ne može se održati bez mehanizama
prisile.

Daleko smo odlutali od teme (pogledaj naslov).
Ima li neko nešto novo reći po tom pitanju?
 
Mislim da svi trebate shvatiti razliku između vjere i religije.
Vjera kao takva ne podliježe nikakvoj prinudi niti je ucjenjivačka. Ona je duboko
lična i predstavlja lični stav, lični odnos prema svijetu i životu. Da bi neko bio
vjernik, ne mora ići u crkve, džamije, sinagoge ili druge objekte.

Religija je, s druge strane, institucionalizovana vjera. Podrazumijeva objekte
u kojima se upražnjava vjera, hijerarhijsku strukturu s Bogom ili bogovima na
vrhu. A ni jedna hijerarhijska struktura ne može se održati bez mehanizama
prisile.


Daleko smo odlutali od teme (pogledaj naslov).
Ima li neko nešto novo reći po tom pitanju?

eto. coek sve reko.
jel smo gotovi?
 
Vragana:
ono sto ja rekoh odnosi se na skup pravila koji omogucavaju jednom drustvu da "opstane" bez zesceg krvoprolica koje bi ih dokrajcilo ili sl. ;
Ta 'moralna pravila' napravise vise krvoprolica nego sve ostale stvari zajedno.
Vragana:
graditi.... na fundamentu vjere - fakat mozes, nisu to skroz zjebani temelji niti je u pitanju iskustvo jedne generacije...
naravno, to ne znaci da ne treba renovirati tu i tamo, jelte....
A ja lepo navedoh za to 'renoviranje'. Na osnovu cega cemo to raditi osim na osnovu licnog shvatanja morala?

Yoda, ne bih se slozio da u ovom slucaju mozes religiju i veru staviti u razlicitt kos. U veri ti takodje postoji hijerarhija: Bog (ili sta vec) u odnosu na nas. Zatim ti ne moras ici u crkvu, ali ako duboko u sebi verujes da ces ici u pakao ako pocinis greh, ili u raj ako ga ne pocinis, i zbog toga gledas da budes bolji, to nije moral nego izvlacenje koristi.

Izvinite sto idem u off, ali kad je vec zapoceto, ne mogu da ostavim ovako, ***. Uostalom, smatram da je diskusija sasvim zrela, tako da nije za kantu, nego bar za novu temu.
 
Ta 'moralna pravila' napravise vise krvoprolica nego sve ostale stvari zajedno.

A ja lepo navedoh za to 'renoviranje'. Na osnovu cega cemo to raditi osim na osnovu licnog shvatanja morala?

Yoda, ne bih se slozio da u ovom slucaju mozes religiju i veru staviti u razlicitt kos. U veri ti takodje postoji hijerarhija: Bog (ili sta vec) u odnosu na nas. Zatim ti ne moras ici u crkvu, ali ako duboko u sebi verujes da ces ici u pakao ako pocinis greh, ili u raj ako ga ne pocinis, i zbog toga gledas da budes bolji, to nije moral nego izvlacenje koristi.

Izvinite sto idem u off, ali kad je vec zapoceto, ne mogu da ostavim ovako, ***. Uostalom, smatram da je diskusija sasvim zrela, tako da nije za kantu, nego bar za novu temu.

aj ti dollare idi i otvori, gdje nadjes za zgodno, novu temu i mirna Bosna...;)
 
Poslednja izmena:
Vera te ne obavezuje, vera te ucenjuje. Ukoliko ne budes radio ovo, desice ti se ono i obrnuto. Dakle, to sto vera 'obavezuje', nema veze sa moralom. Jer ako se drzis moralnih kodeksa zbog neke nagrade na kraju zivota, ili pak zbog straha od kazne, to nije moral - to je nabedjeni moral.
Uostalom, neka moralna nacela se razlikuju od religije do religije. Pogledaj samo stari i novi zavet. Dve razlicite price. Kako onda graditi svoj moral na osnovu vere? Ako prihvatimo kodekse jedne religije, automatski okrecemo ledja drugim religijama. Ako pak izaberemo moralna nacela iz vise religija, a ona apsurdna ignorisemo, na osnovu cega cemo birati osim na osnovu licnog shvatanja morala?


Religija ucenjuje.
Vera ne ucenjuje i ne moze da ucenjuje.
Ako verujes, u sta bilo, ne moras sebe da forsiras protiv svoje (lose?) prirode zarad "desice ti se obrnuto" ili cega vec.
Ako verujes, delanje po osnovi te same Vere postaje tvoja priroda.
Inace nemas Veru.
 
@Vragana
Da, ali ne mogu da prebacim ove poruke u tu temu :)

@Meda
Verujes zahvaljujuci religiji. Ona ti prva namece osnovne kodekse po kojima ces ti graditi 'neku svoju religiju' (ako se pak odreknes zvanicne).
 
@Vragana
Da, ali ne mogu da prebacim ove poruke u tu temu :)

@Meda
Verujes zahvaljujuci religiji. Ona ti prva namece osnovne kodekse po kojima ces ti graditi 'neku svoju religiju' (ako se pak odreknes zvanicne).

ma...pocecemo iz pocetka...nije prvi put da se ta prica vrti...;)

btw vrlo smjelo...pretpostavljas u "sta" npr. Meda vjeruje...:roll:
 
znas kako;
- prvo, meni je jezivo dosadno jutros (moram raditi, a spava mi se...:()
inace se ne bih cimala da na ovo repliciram (al fensi zvuci jbte...),
- drugo, tvoji postovi nam govore jedino da te/nas(koji te, eto, citamo) grdno muci prored
nemam pojma kojoj religiji pripadas, nije ni bitno
u vecini tih...sistema lijenost se ne tretira kao vrlina
stoga, stisni koji put enter, makar nasumicno, i odskrini sebi kapiju te neke ...zemlje/livade/dvorane/cega god "obecane"...:D

Pa recimo da sam iz tvog posta jedino uvide da ti je zaista dosadno.Zato molimte nemoj da se vise mucis mojim postovima a i mrzime da udaram enter
.
 
Jep. Zamisli da u danasnjem svetu ne postoji ni jedna jedina religija (a ni verska sekta). Koliko bi bilo vernika? Na cemu bi se zasnivao taj moral koji je usko vezan za veru?

@Meda
Prosvetli me, molim te.

aj dollare odaberi aren....htjedoh reci - pdf, postavi temu i....vidimo se tamo, ok? ;)
vis' da ovdje svijet propada (jopet), a mi opusteno oftopicimo...:lol:
 
Jep. Zamisli da u danasnjem svetu ne postoji ni jedna jedina religija (a ni verska sekta). Koliko bi bilo vernika? Na cemu bi se zasnivao taj moral koji je usko vezan za veru?

@Meda
Prosvetli me, molim te.

Ne mozes ti da platis moje "prosvetljivacke" usluge;)... nisam ja neki mesija ili novoverac sto radi to besplatno da bi privukao vise sektasa kod sebe.
A i bice skoro propast sveta... kasno je

Da je moral i etika povezan sa religijom... pa jeste.
A da je zavisan i da se zasniva na njoj... mislim, jeste, bili Pasah i Uskrs pre neki dan... ali sta je mnogo, mnogo je.

Moze li moral da se zasniva na altruizmu?
Mozda na ljubavi ka svetu, pravdi... ili je religija postojala jos dok smo od primata postajali covekoliki... pa su nam popovi i hodze dolazili da nas moralu i etici uce?
 
moral postoji sam po sebi, dogradjuje ga ili mjenja (da ne kazem uvrce) religija,
ali da nema religije i dalje bi bilo moralnih ljudi

iako one koji su "moralni" samo radi svoje religije ni ne smatram moralnim osobama

i evo ideje za kultne --> kada bi se svaki offtopic kaznjavao i preusmjeravao na otvaranje nove teme, ne bi bilo zapostavljanja tog pdf
ovako na ikonama obradismo dosta toga
 

Back
Top