"I svetlost sija u tami i tama je nije nadjačala. " Jovan 1: 5

Koliko je dovoljno da se primeti da bi ljudi imali koristi od te nase svetlosti ?

A sta cemo sa onima koji ne zele videti,dali to znaci da oni ne bi trebali imati benefita od te svetlosti ?

Slazem se.
Mi radimo kolko je u nasoj moci, a iskreni i posteni vide...

Oni koji ne zele videti i oni vide ali nece da priznaju da vide...
a ako je neko totalno zaslepljen tu nema pomoci...

Kriv je sam sto je dozvolio da ga Satana zaslepi da ne vidi istinu...
verovatno zbog prevelikog ponosa ili jednostavno ne maju ljubavi prema istini

kao sto kaze 2 Korincanima 4:3,4

A ako je i skrivena dobra vest koju objavljujemo, skrivena je od onih koji odlaze u propast, 4 nevernicima kojima je bog ovog sveta* zaslepio um, da do njih ne prodre svetlost slavne dobre vesti o Hristu, koji je Božja slika.
 
“I svetlost sija u tami i tama je nije nadjačala. “ Jovan 1:5

Svetlo predstavlja istinu i pravednost, nasuprot tami, koja predstavlja zabludu i nepravednost.
Tako Jovan pokazuje da tama neće pobediti svetlo.

Izavor istine Je Bog JHVH Jehova.
Takodje je Bog JHVH izvor fizickog i duhovnog svetla....
I svega dobrog, posto je i sam Bog ljubav.
1 Jovanova 4
7 Voljeni, volimo jedni druge, jer ljubav potiče od Boga, i svako ko voli rođen je od Boga i poznaje Boga.
8 Ko ne voli, nije upoznao Boga, jer Bog je ljubav.

Bog, posto je izvor svetla i jedini svemoguc, njega ne moze nadvladati tama – duhna tama koja potice
od palih duhovnih stvorenja Sotone i Demona.


Bog JHVH Jehova je apsolut i kao Stvoritelj najmocnije bice u univerzumu.
Istina je ono cime Bog osvetljava nas put koji vodi u vecnost.

A istinu mozemo naci u Bibliji posto je ona Bozja pisana rec.
Istina - koja je Bozja rec, osvetljava nama put i rasteruje tamu...

Takodje da nas ne bi nadvladala duhovna tama, trebamo razvijati osobine koje su Bozanske vrline
kao sto su ljubav dobrota, mirmilosrdje itd... Galatima 5:22


Kada imamo osobine Boga koji je izvorsvetlosti, time i mi ostajemo u svetlosti i istini i takonadvaldavamo tamu...

Rimljanima 12

9 Nekavaša ljubav ne bude licemjerna! Mrzite zlo, držite se dobra!

10 Bratskom ljubavlju srdačno ljubite jednidruge! Prednjačite u iskazivanju poštovanja jedni drugima!

2 Radujte se u nadi! Strpljivo podnosite nevolju! Ustrajteu molitvi!

17 Nikome ne vraćajte zlo za zlo! Činiteono što svi ljudi smatraju dobrim!

18 Ako je moguće,koliko o vama ovisi, budite u miru sa svim ljudima!

19 Neosvećujte se, ljubljeni, nego dajte mjesta srdžbi Božjoj, jerje pisano: “Moja je osveta, ja ću uzvratiti, kaže Jehova.”

21 Ne daj da te zlo nadvlada, nego nadvladaj zlo dobrom!



Jovan 8:12 Tada im se Isus ponovo obratio: „Ja sam svetlost sveta. Ko god me sledi, neće hodati u tami, nego će imati svetlost života.“

Jovan 12:46
Ja sam došao na svet kao svetlost, da niko ko veruje u mene ne ostane u tami.

Dakle ako sledimo Isusove stope u svemu, u zastupanju istine u svojem zivotu, odbacujuci zivot u lazi i licemerju, bicemo na putu svetlosti i zivota i nikakva tama nas nece nadvladati.
 
Jovan 8:12 Tada im se Isus ponovo obratio: „Ja sam svetlost sveta. Ko god me sledi, neće hodati u tami, nego će imati svetlost života.“

Jovan 12:46
Ja sam došao na svet kao svetlost, da niko ko veruje u mene ne ostane u tami.

Dakle ako sledimo Isusove stope u svemu, u zastupanju istine u svojem zivotu, odbacujuci zivot u lazi i licemerju, bicemo na putu svetlosti i zivota i nikakva tama nas nece nadvladati.
Da, treba da sledimo Hrista takodje i da razvijhamo Hristov um, osobine koje on poseduje,
kao sto su poniznost, dobrota ljubav mir itd...
Isus hrist je svojim ucenicima dao lekciju iz poniznosti i jasno je
odrazavao osobine svog Oca
 
„Neka vaša svetlost svetli“

Isus je svojim učenicima govorio da treba da imaju drugu vrstu svetlosti — „svetlost života“
( Jovan 8:12 )
Posedovati tu svetlost jeste posebna čast koja sa sobom nosi ozbiljnu odgovornost.

Isus je uputio svoje učenike: „Neka vaša svetlost svetli pred ljudima“ Matej 5:16.

Stoga, ta svetlost treba da koristi i drugima. Danas vlada duboka duhovna tama i zato treba da nastojimo da ova svetlost svetli više nego ikada ranije! Šta treba da radimo da bi i naša svetlost svetlela poput Hristove?

Propovedanje.

Isus je trošio svoje vreme, snagu i sredstva da bi svetlost istine svetlela gde god je bilo ljudi — u njihovom domu, na trgovima i gorama. Znao je da će im prava duhovna svetlost zauvek koristiti
Jovan 12:46
Ja sam došao na svet kao svetlost, da niko ko veruje u mene ne ostane u tami

. Da bi se došlo do svih ljudi, pripremio je svoje učenike da budu „svetlost sveta“
Matej 5:14

14 „Vi ste svetlost sveta. Grad koji se nalazi na gori ne može se sakriti.
15 Svetiljka se ne pali da se stavi pod korpu, nego na svećnjak, da svetli svima u kući.
16 Tako neka vaša svetlost svetli pred ljudima, da vide vaša dobra dela i slave vašeg Oca koji je na nebesima.

Njihova svetlost je svetlela tako što su činili dobro bližnjima i širili istinu o Bogu.

Božje sluge ozbiljno shvataju odgovornost da ’žive kao deca svetlosti‘ i zato propovedaju gde god ima ljudi
Efezanima 5:8
8 Naime, nekad ste bili u tami, a sada ste u svetlosti jer ste u jedinstvu s Gospodom. Živite kao deca svetlosti .
9 jer svetlost rađa svaku vrstu dobrote, pravednost i istinu.
10 Ispitujte šta je ugodno Gospodu. 11 I ne činite više besplodna dela tame, već ih razotkrivajte

Dobra dela.
Da bi naša svetlost svetlela, moramo svakodnevno paziti na svoje ponašanje
Efezanima 5:9 jer svetlost rađa svaku vrstu dobrote, pravednost i istinu.

Na poslu, u školi i bilo gde u javnosti, hrišćansko ponašanje ne prolazi nezapaženo i tako se stvaraju prilike za započinjanje razgovora o biblijskoj istini

1 Petrova 2:12

Uzorno živite među ljudima iz sveta da bi oni, kad vas optuže da činite zlo, videli vaša dobra dela i zbog njih slavili Boga u dan kad dođe da ispita svačija dela.


Na primer, dobro vladanje jednog petogodišnjeg dečaka navelo je vaspitačicu da pozove njegove roditelje. Ona je rekla: „Nikada nisam videla dete s tako razvijenim osećajem za ispravno i pogrešno!“ Da, svojim propovedanjem i dobrim delima mi privlačimo ljude ’svetlosti života‘ i donosimo hvalu našem Bogu.
 
“I svetlost sija u tami i tama je nije nadjačala. “ Jovan 1:5
pogresan prevod reci - neobuzimanje - sa nenadjacavanje, - jer se ne moze tako prevesti, jer menja znacenje komplet, a treba
Ivan 1,5Svjetlost zasvijetli u tami; ali tama ga ne obuze.
Ivan 1,5i svjetlo u tami svijetli i tama ga ne obuze.
Ivan 1,5i svjetlost sijaše u tminama, i tmine ju nisu nikako obuhvaćale .
Jovan 1,5I vidjelo se svijetli u tami, i tama ga ne obuze.

imas ovde znaci 4 razlicita prevoda, i niko nije pogresio kao vi, js, primi ovo kao dobronameran savet, vi ste pogresili, ne radi se o nadjacavanju, ili ne, vec o obuzimanju ili ne, tama ne moze da ugasi svetlost, ali ne zato sto ne moze da je nadjaca, vec zato sto ne moze da je obuzme, obuhvati, da kazemo najpreciznije - stavi u svoj tamni/mracni kontekst - sva 4 prevoda su odlicna, ali vas ne valja

moze se reci i da tama ne moze da sazme svetlost... proveriti po raznim jezicima, kako su drugi preveli, bilo bi zanimljivo za temu, ali ponavljam da su sva ova 4 prevoda odlicna, samo je vas kiksirao
https://biblija.biblija-govori.hr/glava.php?knjiga=Ivan&prijevod=sve&glava=1
 
Poslednja izmena:
Ne obuze ili ne nadjaca je isto znacenje.
Nadvladati nadjacati.... svi su to izrazi koji dobro objasnjavaju ...

The light shines in the darkness, and the darkness did not overcome it.
ne prevazilazi u smislu cak razumevanja, percepcije iste, apprehend, comprehend, perceive
Amplified Bible
The Light shines on in the darkness, and the darkness did not understand it or overpower it or appropriate it or absorb it [and is unreceptive to it].
https://biblehub.com/john/1-5.htm
Comprehended it not.--The meaning of this word differs from that rendered "knew not" in John 1:10. The thought here is that the darkness did not lay hold of, did not appropriate the light, so as itself to become light; the thought there is that individuals did not recognise it.
znaci ne radi se kvantitetu, tj. jacini, vec o kvalitetu, razumevanju, percepciji, prepoznavanju... e, sad mi bi rekli, pa kako, jer znamo svi sta je svetlo, ali je pitanje da liz namo zaista

overcome
κατέλαβεν (katelaben)
Verb - Aorist Indicative Active - 3rd Person Singular
Strong's 2638: From kata and lambano; to take eagerly, i.e. Seize, possess, etc.

znaci, moja zamerka vama je da pojednostavljujete na primer dobro-lose, bog-djavo, pa ko je jaci i ko ce da pobedi, jer radi se o necem ipak malo slozenijem, a ne ko je ili sta je jace

dakle, ne moze da je obuhvati, i da je razume, cak ni da je prepozna i upije, uopste je ne percipira, ne shvata, ni ne zna da svetlost da postoji cak, pa kako ce se onda nadjacavati sa njom?
 

imas ovde znaci 4 razlicita prevoda, i niko nije pogresio kao vi, js, primi ovo kao dobronameran savet, vi ste pogresili, ne radi se o nadjacavanju, ili ne, vec o obuzimanju ili ne, tama ne moze da ugasi svetlost, ali ne zato sto ne moze da je nadjaca, vec zato sto ne moze da je obuzme, obuhvati, da kazemo najpreciznije - stavi u svoj tamni/mracni kontekst - sva 4 prevoda su odlicna, ali vas ne valja
Tema je lepo krenula u pozitivnom svetlu, pa nisam htela da teram mak na
konac i objašnjavam tu reč. Ali imaš pravo.
Reč nadjačati ukazuje na borbu. To je dualistički pogled na svet. Gde su
dobro i zlo, svetlo i tama u sukobu. Zapravo je mrak samo odsustvo
svetlosti. On sam po sebi nije ništa. Kao što je i zlo samo odsustvo dobra.
 
Zapravo je mrak samo odsustvo
svetlosti. On sam po sebi nije ništa.
ja bih cak rekao da mrak nema pojma da svetlost postoji, a za svetlost je mrak nista, ne postoji, praznina, nistavilo, te nema tu nikakve borbe sa nistavilom, nepostojecim itd

ostavio sam link, pa treba dopuniti kako bi mi preveli sve te navode drugih, sve te reci, koje i nisu bas sinonimi sa nadjacavanjem, ali to je stara boljka js, da ce dobro na kraju da pobedi, tj,. nadjaca... ja samo kazem da nije u tome poenta, da su oni na pogresnom tragu
Reč nadjačati ukazuje na borbu. To je dualistički pogled na svet. Gde su
dobro i zlo, svetlo i tama u sukobu
upravo tako i ja mislim
znaci 4. jevandjelje koristi dualizme, ali je sve ipak malkice slozenije, ti si na odlicnom tragu, isto razmisljamo
 
Poslednja izmena:
Pa ako ne, onda objasni o čemu se na temi radi i šta svetlo i tama simbolišu.

Ne znam šta tebi daje za pravo da moj pogled na dobro i zlo nazivaš lupanjem
gluposti. Možda se slažeš, možda ne. Možda vidiš to drugačije pa objasni..
Ne slažem se samo sa onim što sam citirao...

I nikako ne može biti zlo odsustvo dobra, kao što si rekla...

Tamo možda ne postoji, ali zlo svakako Da....jer da ga nema ne bi bilo ni zakona ni kazne...
 
Ne slažem se samo sa onim što sam citirao...

I nikako ne može biti zlo odsustvo dobra, kao što si rekla...

Tamo možda ne postoji, ali zlo svakako Da....jer da ga nema ne bi bilo ni zakona ni kazne...
Niko ne kaže da zlo kao posledica ne postoji, već da iskonsko zlo
ne postoji. Uzrok zla nije zlo, već neznanje.

Ako nešto ne umeš da objasniš, onda se i uzdrži od komentara. Ja
bih tako po cele dane mogla na tvoje komentare da pišem ''Nemoj
lupati gluposti'' potpuno neargumentovano i na šta bi to ličilo?
 
Tema je lepo krenula u pozitivnom svetlu, pa nisam htela da teram mak na
konac i objašnjavam tu reč. Ali imaš pravo.
Reč nadjačati ukazuje na borbu. To je dualistički pogled na svet. Gde su
dobro i zlo, svetlo i tama u sukobu. Zapravo je mrak samo odsustvo
svetlosti. On sam po sebi nije ništa. Kao što je i zlo samo odsustvo dobra.
nisam siguran da je zlo samo odsustvo dobra kao što je mrak odsustvo svetla....
mislio sam ranije da je uzrok zlih dela sujeta koja obraste kao korov oko srca koje je izvor ljubavi i blokira ga..kao da staviš kutiju preko lampe i ona više ne emituje svetlo dalje od kutije....međutim sad mislim da pravo zlo koje je relativno retko među ljudima ima korene dublje od sujete i može da postoji nezavisno od nje...
 
nisam siguran da je zlo samo odsustvo dobra kao što je mrak odsustvo svetla....
mislio sam ranije da je uzrok zlih dela sujeta koja obraste kao korov oko srca koje je izvor ljubavi i blokira ga...međutim sad mislim da pravo zlo koje je relativno retko među ljudima ima korene dublje od sujete...
Kada bi nekakvo iskonsko zlo postojalo, to bi značilo da je od Boga stvoreno,
a tako nešto je besmisleno. Dualizam u prirodi ne postoji. Mrak potpuni ne
postoji. Zrnce svetlosti da je u njemu, to više nije mrak. Zrnce tame da je u
svetlosti, to je i dalje svetlost.
Suprotnosti poput toplote i hladnoće isto nisu jednake. Postoji najniža moguća
temperatura. Najviša moguća ne postoji. Negativni polariteti imaju granicu,
a pozitivni je nemaju.
 
Kada bi nekakvo iskonsko zlo postojalo, to bi značilo da je od Boga stvoreno,
a tako nešto je besmisleno. Dualizam u prirodi ne postoji. Mrak potpuni ne
postoji. Zrnce svetlosti da je u njemu, to više nije mrak. Zrnce tame da je u
svetlosti, to je i dalje svetlost.
Suprotnosti poput toplote i hladnoće isto nisu jednake. Postoji najniža moguća
temperatura. Najviša moguća ne postoji. Negativni polariteti imaju granicu,
a pozitivni je nemaju.
ne znam...verovatno si u pravu...
 
Niko ne kaže da zlo kao posledica ne postoji, već da iskonsko zlo
ne postoji. Uzrok zla nije zlo, već neznanje.

Ako nešto ne umeš da objasniš, onda se i uzdrži od komentara. Ja
bih tako po cele dane mogla na tvoje komentare da pišem ''Nemoj
lupati gluposti'' potpuno neargumentovano i na šta bi to ličilo?
Ličilo bi na to da pre dođemo do istine..
Zato uvek reci gde grešim, a ja ću ti biti zahvalan na tome...

Ne može ni neznanje biti, ako grize savest...

Ne možemo to uporediti sa fizičkim pojavama i delom koje ostavlja posledice iza sebe...
 
često prevelika ljubav za deo kreacije dovodi do zla prema ostatku kreacije koji je isključen iz odnosa ljubavi jer se vidi kao zlo za deo kreacije koji voliš....pa imaš Hitlera i njegove sledbenike koji preterano vole samo svoju naciju i žele da joj učine dobro na račun drugih koje doživljavaju kao zlo...ili imaš ljude koji kradu i ubijaju da bi obezbedili svoju decu koju vole...sad pitanje je da li je to prava ljubav kad je parcijalna, kad nekog isključuje, kad ga tretira kao zlo ili kao životinju koju treba iskoristiti........
 
Ličilo bi na to da pre dođemo do istine..
Zato uvek reci gde grešim, a ja ću ti biti zahvalan na tome...

Ne može biti ni neznanje biti, ako grize savest...

Ne možemo to uporediti sa fizičkim pojavama i delom koje ostavlja posledice iza sebe...
Ako me grize savest, to znači da neki deo mene zna da grešim. Da postoji
nešto živo u meni što je u kontaktu sa Izvorom, Bogom. To što ja to nisam
osvestila u sebi još uvek, pa zato grešim, zove se neznanje. Kada bih bila
u kontaktu sa savešću u svakom trenutku, ne bih grešila.
 
često prevelika ljubav za deo kreacije dovodi do zla prema ostatku kreacije koji je isključen iz odnosa ljubavi jer se vidi kao zlo za deo kreacije koji voliš....pa imaš Hitlera i njegove sledbenike koji preterano vole samo svoju naciju i žele da joj učine dobro na račun drugih koje doživljavaju kao zlo...ili imaš ljude koji kradu i ubijaju da bi obezbedili svoju decu koju vole...sad pitanje je da li je to prava ljubav kad je parcijalna, kad nekog isključuje, kad ga tretira kao zlo ili kao životinju koju treba iskoristiti........
Tako je. To su primeri neznanja. Kada ljudi čine zlo iz neznanja. Veruju da će ih to
učiniti srećnima, a sreća se ne stiče tako. To je egoistična ljubav. Ja baš ne znam
ni što se ljubavlju zove. Božija ljubav je neuslovljena.
 

Back
Top