HRANA SKUPLJA NEGO U EVROPI

Nemogu bas da iscitavam sve postove, bez ljutnje .
Samo u prilog temi ja zivim vec 9 godina u jednoj od zemalja EU i podpisujem da je u Srbiji hrana i kvalitetnija i jeftinija, ovde zadnjih godinu dana cene perfidno divljaju, a reziski troskovi su tek tema. Svaka nabavka je sok, a hrana je bljak.
Necu da se upustam u situaciju u Srbiji jer je sigurno da ne bi imala dovoljno argumenata, jer sam ispala iz te price, ali ljudi vi u Srbiji ipak jedete kvalitetnije za svoj novac.
 
Kalaz:
Nemogu bas da iscitavam sve postove, bez ljutnje .
Samo u prilog temi ja zivim vec 9 godina u jednoj od zemalja EU i podpisujem da je u Srbiji hrana i kvalitetnija i jeftinija, ovde zadnjih godinu dana cene perfidno divljaju, a reziski troskovi su tek tema. Svaka nabavka je sok, a hrana je bljak.
Necu da se upustam u situaciju u Srbiji jer je sigurno da ne bi imala dovoljno argumenata, jer sam ispala iz te price, ali ljudi vi u Srbiji ipak jedete kvalitetnije za svoj novac.

Што се тиче квалитета хране - наша храна је сигурно квалитетнија, а што се тиче цена, па ту нема произвољности, то су званични подаци.......не заборави да су тамо плате 10 пута веће - ........
 
Registra:
Pa dobro, "izdajniče", :lol: imaš registrovane firme u Engleskoj i USA, u zemljama koje su osvedočene kao najveći neprijatelji srpstva.
Jedva čekam da se tvoj prijatelj Mitke oglasi, baš me zanima kako gleda na radikale koji posluju sa inostranstvom, pa ne samo što posluju, nego i imaju firme tamo (sve nekako, ali u Americi, to je sramota) :lol: :lol:

Imam i u Rusiji. A i u Srbiji. Imas neki problem sa tim?

drugo ovakvi kao ja su najvece ekonomske patriote jer mi prodajemo svoje proizvode/znanje/usluge u inostranstvu i tako unosimo svez strani kapital u Srbiju.

a ne kao neki vlastima bliski tajkuni koji visoke profite ostvaruju uvozom proizvoda u nasu zemlju a posle taj kapital iznose u razne offshore drzave.
 
Jerry Ropero:
Imam i u Rusiji. A i u Srbiji. Imas neki problem sa tim?

drugo ovakvi kao ja su najvece ekonomske patriote jer mi prodajemo svoje proizvode/znanje/usluge u inostranstvu i tako unosimo svez strani kapital u Srbiju.

a ne kao neki vlastima bliski tajkuni koji visoke profite ostvaruju uvozom proizvoda u nasu zemlju a posle taj kapital iznose u razne offshore drzave.

Bilo puno svežine tj promaje na rafovima 1993 kad ste učestvovali u ekonomskoj politici...
 
Iron Lord:
Bilo puno svežine tj promaje na rafovima 1993 kad ste učestvovali u ekonomskoj politici...

Није тема ШТА ЈЕ БИЛО, него ШТА ЈЕ САД СА ЦЕНАМА...... тако да то стално позивање на оно уназад постаје више него бесмислено.......јер у овоме сада нешто заиста не ваља.....
 
heheh cene na evropskom a plate na africhkom nivou
evo poshto vidim da neki lupaju ali bash ono
cene u londonu (kazhu da je london najskuplji shto je i najverovatnije tachno)
inache obichno pazarim u tesco ili sainsbury

vino cabernet sauvignon chile 0.75l £4
becks 20x033l £10
carlsberg 4x0.5l £2.5
heineken 6x0.33l £4.5
mineralna voda evian 6x1.5l £3
red bull 4x0.25l £3.5
schweppes bitter lemon 1l £0.4
orange juice 1l £1-1.5
fileti beef 1kg £3-10
fileti chicken 1kg £6-10
hleb £0.5-1
mleko £0.5-0.8
jaja class-a 10 komada £1-2
sir kachkavalj chedar 0.5kg £4
ulje vegetable 1l £0.5-1
ulje maslinovo 1l £7
bolognese sos 0.5l £1.2
jabuke 1kg £1-1.5
banane 1kg £0.8
narandze 1kg £1
grejp 1kg £1.5
kiwi 1kg £6
vochna salata 0.5kg £3

okvirno u najskupljem gradu u evropi
 
hahahh pa shta ako si postavio temu
jel si ti onda vlasnik ove teme
ili ti je dozvoljeno da seresh na ovoj tvojoj temi
ili shta

na google inache mozete lako da vrshite konverziju vrednosti valuta npr
5 UK£ in eur
dobichete trenutnu vrednost britanske funte u evrima
5 UK£ = 7.39601705 Euros
 
eremita:
Немој сада да приписујеш да сам сунећен када сви знамо да су те тамо у Каиру "љуљали" годинама - и морали су да те сунете .....знаш то и сам....хехехе...

Овако како пишеш почињем да не верујем да ти било где имаш било какву фирму или приватни бизнис - јер би морао да знаш (а то чак знам и ја који никакве везе немам са економијом) да преко тих земаља где је фирма регистрована уопште не мора да иде роба него само папири....... 8-)


.........i porez, gluperdo......i porez.....a to je najvaznije ;-)
Ako Jerry ima firme u USA i UK, kako kaze, onda je on poreski obveznik tih drzava, bez obzira gde je roba, i kuda ona ide..........

A kao poreski platisa, on svojim parama finansira izmedju ostalog i vojske USA i UK, pa i one tomahavke, koje su padale po Srbiji.......a ovde je jedan od najglasnijih patriJota, i siri mrznju satro , prema zapadu :D :D :D

Dakle, Jerry je , prodana dusa, cijim parama su ameri pravili tomahavke ........ :D

Kao pravi patriJota, on bi otvorio firmu u SSSRu, i pomogao Putinu da pravi S 300 i S 400 :D :D :D :D :D

Koji ste vi, patriJote mentoli, pa to je neverovatno.......ko da je neka mentalna bolest obaveza da bi usao covek u krug domacina i patriJota...... :D
 
Jerry Ropero:
Imam i u Rusiji. A i u Srbiji. Imas neki problem sa tim?

drugo ovakvi kao ja su najvece ekonomske patriote jer mi prodajemo svoje proizvode/znanje/usluge u inostranstvu i tako unosimo svez strani kapital u Srbiju.

a ne kao neki vlastima bliski tajkuni koji visoke profite ostvaruju uvozom proizvoda u nasu zemlju a posle taj kapital iznose u razne offshore drzave.

Imas firme u USA, UK, Rusiji i Sribiji???? :D :D :D :D :D

Pa za tebe su Misko i Karic male bebe...... :D :D :D

Cekaj.......pa to si ti??. :shock: ......Bogoljube, kuco stara....... :D :D :D
 
Hrana kod nas je ukusnija - ali daleko nekvalitetnija ! Čak opasna !

Danas se umesto reči začin, ili dodatak, sve više koristi jedna reč stranog porekla – aditiv. Na pakovanjima namirnica za ishranu aditivi se najčešće označavaju trocifrenim brojevima, a ispred njih stoji oznaka E.
E označava da se radi o dodacima koji se primjenjuju u Evropi.
[font=&quot][/font]


Iako su kuhinjska so, šećer, soda bikarbona, vanilija, sastavni sastojci svake kuhinje, retko se o njima razmišllja kao o aditivima. [font=&quot][/font]

Veoma čest i neškodljiv dodatak mnogih proizvoda je E 330 ili limunska kiselina (limuntus). E 330 ima u sokovima, majonezu, senfu, konzerviranim proizvodima.E 330 je oznaka za limunsku kiselinu. Da li ste znali da je limunska kiselina - materija koja izaziva skupljanje usta i smešne grimase koje pravimo kada jedemo limun ili narandžu? To je jedan od najčešćih aditiva koji je danas u upotrebi, ali i predmet velike zablude.
Naime, limunska kiselina (E 330) je potpuno neškodljiva, a pojedini naučnici joj čak pripisuju i ulogu antioksidansa (što znači da neutrališe slobodne radikale u telu, koji dovode do starenja ćelija i mogu izazvati različite bolesti).
[font=&quot][/font]

Limunska kiselina predstavlja deo prirodnog ciklusa u ćelijama koji se po njoj zove i ciklus limunske kiseline. Postoje i drugi nazivi za ovaj ciklus, a jedan od njih je i Krebsov ciklus, prema nemačkom naučniku Hansu Krebsu koji je 1953. godine za ovo otkriće dobio Nobelovu nagradu (zajedno sa Amerikancem Lipmanom). Kod ovog aditiva postoje nesuglasice oko prevoda sa nemačkog jezika, jer su ime autora ciklusa čiji je prirodni deo limunska kiselina (Krebs) preveli kao rak, a onda zaključili da se radi o kanceru. S obzirom da se radi o veoma poznatom sastojku (koji se primenjuje od prehrambene do kozmetičke industrije), ova zabluda je danas veoma raširena. [font=&quot][/font]

[font=&quot] [/font]
UPOZORENJE!
E 123 je veoma opasan aditiv zabranjen od strane Svetske zdravstvene organizacije! [font=&quot][/font]
Lepe i živopisne boje sokova i slatkiša, kao i različiti ukusi, ponekad potiču od štetnih dodataka, naročito za decu: E 129, E 102, E 122, E 124, E 210, E 211 i E 110. Njih ima i u gotovim sosovima, nekim gumenim i čokoladnim bombonama, slatkoj pavlaci za kuvanje, u topljenim sirevima, suhomesnatim proizvodima, pudinzima, konzervama, gotovim supama, sladoledima... Oficijelno ime za E 123 je amarant, prema nazivu biljke iz koje je ekstrahovan. Primena ovog aditiva dovela je do masovne pojave alergijskih reakcija kod ljudi. Izazivač je astme, ekcema i hiperaktivnog ponašanja, pogotovu kod dece. U eksperimentima na životinjama izaziva defekte ili smrt fetusa, kao i kancer.
Sintetički parnjak E 123 je E 129, stvoren da zameni amarant, koji je osamdesetih godina XX veka, zbog dokazane štetnosti, zabranjen. E 129 je ekstrakt narandžasto – crvene boje koji se može naći u slatkišima, pićima, konditorskim i kozmetičkim proizvodima. I ovaj aditiv izaziva alergijske reakcije, pre svega kod osoba osetljivih na aspirin i astmatičara, kao i kod osoba sa osetljivom kožom. Povezuje se i sa pojavom kancera kod eksperimentalnih miševa. Nepoželjan je za primenu u većini zapadnoevropskih zemalja. Zajedno sa E 110 može se naći u gotovim sosovima svih vrsta, nekim gumenim i čokoladnim bombonama, slatkoj pavlaci za kuvanje, u topljenim sirevima, pudinzima, konzerviranoj ribi, gotovim supama, sladoledima...
[font=&quot][/font]

[font=&quot] [/font]

Nauka[font=&quot] [/font]
Šta se krije iza "E"?[font=&quot][/font]
NEŠKODLJIVI ADITIVI:[font=&quot][/font]
E 100, E101, E103, E104, E105, E111, E121, E130, E132, E140, E151, E152, E160, E161, E162, E170, E174, E175, E180[font=&quot][/font]
E 201, E 202, E 203, E 236, E 237, E 238, E 260, E 261, E 263, E 270, E 280, E 281, E 282, E 290[font=&quot][/font]
E 300, E 301, E 303, E 305, E 306, E 307, E 308, E 309, E 322, E 325, E 326, E 327, E 330 E 331, E 332, E 333, E 334, E 335, E 336, E 337, E 382[font=&quot][/font]
E 400, E 401, E 402, E 403, E 404, E 405, E 406, E 408, E 410, E 411, E 413, E 414, E 420, E 421, E 422, E 440, E 471, E 472, E 473, E 474, E 475 E 480[font=&quot][/font]
SUMNJIVI DODACI:[font=&quot][/font]
[font=&quot]E 125, E 141, E 150, E 153, E 171, E 172, E 173, E 240, E 241, E 477[/font][font=&quot][/font]
[font=&quot] [/font]
DODACI KOJI IZAZIVAJU SMETNJE U RADU UNUTRAŠNJIH ORGANA:[font=&quot][/font]
E 210, E 220, E 221, E 232, E 224, E 338, E 339, E 340, E 341, E 407, E 450, E 461, E 463, E 465, E 466 (nalaze se u pakovanim sladoledima)[font=&quot][/font]
DODACI KOJI SNIŽAVAJU NIVO VITAMINA B I E: [font=&quot][/font]
E 200, E 220, E 222[font=&quot][/font]
[font=&quot] [/font]
DODACI KOJI POVEĆAVAJU NIVO HOLESTEROLA:[font=&quot][/font]
E 320, E 321[font=&quot][/font]
[font=&quot] [/font]
DODACI KOJI IZAZIVAJU OBOLJENJA KOŽE:[font=&quot][/font]
E 129, E 230, E 231, E 232, E233[font=&quot][/font]
[font=&quot] [/font]
DODACI KOJI IZAZIVAJU MIGRENE I NEUROLOŠKE SMETNJE:[font=&quot][/font]
E 102, E 311, E 312[font=&quot][/font]
[font=&quot] [/font]
ŠKODLJIVI DODACI (izazivači kancera kod eksperimentalnih životinja):[font=&quot][/font]
E 102, E 120, E 122, E 124, E 129[font=&quot][/font]
[font=&quot] [/font]
EKSTREMNO ŠTETNI DODACI:[font=&quot][/font]
E 110, E 123, E131, E 142, E 211, E 213, E 214, E 215, E 216, E 217, E 239[font=&quot][/font]
[font=&quot] [/font]
 

Back
Top