Kina oduzela Evropi mogućnost proizvodnje baruta!

''Veliki korak napred bio je pronalazak pamuka, materijala na bazi nitroceluloze, od strane nemačkog hemičara Kristijana Fridriha Šenbajna 1846.
..........
Godine 1884, Paul Vieille je izumeo bezdimni barut pod nazivom Poudre B (skraćeno od poudre blanche, beli barut, za razliku od crnog baruta) [6] ‍:289–292  napravljen od 68,2% nerastvorljive nitroceluloze, 29,8% rastvorljive želatinske nitroceluloze i 2% parafina. Ovo je usvojeno za pušku Lebel od 8×50mmR Lebel. [8] ‍:139 Propušteno je kroz valjke da bi se formirali papirni tanki listovi, koji su se sekli na ljuspice željene veličine. [6] ‍:289–292  Dobijeni pogonski gas, poznat kao piroceluloza, sadrži nešto manje azota od pamuka i manje je isparljiva. Posebno dobra karakteristika pogonskog goriva je da neće detonirati ako nije komprimovano, što ga čini veoma bezbednim za rukovanje u normalnim uslovima. Vieilleov barut je napravio revoluciju u efikasnosti malih pušaka jer nije ispuštao gotovo nikakav dim i bio je tri puta snažniji od crnog baruta. Veća nužna brzina značila je ravniju putanju i manje zanošenja vetra i pada metaka, što je činilo pogotke od 1.000 m (1.094 yd) izvodljivim. Pošto je bilo potrebno manje praha za pokretanje metka, patrona bi mogla biti manja i lakša. Ovo je omogućilo trupama da nose više municije za istu težinu. Takođe, izgoreo bi čak i kada je mokar. Municija crnog baruta morala je da se drži suvom i skoro uvek je čuvana i transportovana u vodonepropusnim patronama. Druge evropske zemlje su brzo sledile i počele da koriste sopstvene verzije Poudre B, prve su Nemačka i Austrija, koje su uvele novo oružje 1888. Nakon toga, Poudre B je modifikovan nekoliko puta uz dodavanje i uklanjanje različitih jedinjenja. Krupp je počeo da dodaje difenilamin kao stabilizator 1888. [4] ‍:141–144

U međuvremenu, 1887. godine, Alfred Nobel je dobio engleski patent za bezdimni barut koji je nazvao Balistit. U ovom pogonskom sredstvu, vlaknasta struktura pamuka (nitro-celuloza) je uništena rastvorom nitroglicerina umesto rastvarača. [8] ‍:140 U Engleskoj 1889. sličan prah patentirao je Hajram Maksim, a u Sjedinjenim Državama 1890. Hadson Maksim. [9] Balistit je patentiran u Sjedinjenim Državama 1891. Nemci su usvojili balistit za pomorsku upotrebu 1898. godine, nazvavši ga VPC/98. Italijani su ga usvojili kao filit, u obliku vrpce umesto u obliku pahuljica, ali shvativši njegove nedostatke prešao je na formulaciju sa nitroglicerinom koju su nazvali solenit. Godine 1891. Rusi su zadužili hemičara Mendeljejeva da pronađe odgovarajuće gorivo. On je stvorio nitrocelulozu želatinizovanu etar-alkoholom, koja je proizvela više azota i uniformniju koloidnu strukturu od francuske upotrebe nitro-pamuka [10] u Poudre B. Nazvao ju je pirokolodion.''
danas smo 2024
 

Evropa doživljava nestašicu baruta i više ne može da ga proizvodi.

Ovo prenosi kineski list South China Morning Post…
Prema publikaciji, za to je potrebna nitroceluloza, koja se pravi, od pamuka.

Pogledajte prilog 1510169
Lider u proizvodnji pamuka je Kina, koja je obustavila isporuke u Evropu – piše u publikaciji.

Izdanje takođe naglašava da su, zbog ovoga Evropljani ozbiljno nervozni i prete Nebeskom carstvu sankcijama, zbog podrške Rusiji.

Prestanak snabdevanja motivisan je upravo upotrebom pamuka u vojne svrhe, a to je u suprotnosti sa stavom Pekinga – South China Morning Post objašnjava kineski pogled, na situaciju.

Stav NR Kine, kao jedne od najvećih svetskih sila, iritira Evropu gotovo više od upornosti Moskve u postizanju ciljeva specijalne vojne operacije u Ukrajini.

U Starom svetu veruju da bi Rusija, bez podrške svojih saveznika odavno povukla.

Upravo na to je bila usmerena zapadna politika izolacije Ruske Federacije.

Međutim, objavljivanje South China Morning Posta jasno pokazuje da se ova računica, najblaže rečeno, nije obistinila.

Kao što je predsednik Ruske Federacije rekao prethodnog dana, biti prijatelj Rusije jednako je časno kao i biti njen neprijatelj.

A Kina je, sudeći po reakciji Evrope, napravila svoj izbor.

I ne samo njega. Ranije je, na primer, objavljeno da severnokorejska vojna preduzeća koja rade u interesu Rusije. rade skoro 24 sata dnevno.

Borba.Info
**************************

Nisam znao da je za barut potreban pamuk, ali eto, nikad nije kasno..:mrgreen:
Još jedna komponenta o zavisnosti ostatka svijeta od Kine, tako da je bilo kakva cenzura sa Kinom jednostavno pogubna i neisplativa.
A kad imaš monopol nad tako važnom komponentom kao što je barut, teško da će bilo kakva ograničenja Kine u vezi sa pamukom biti sankcionisana na bilo kakav način.
Ne da mi se čitat. Bit će su Kinezi patentirali barut kao svoj proizvod. Jesam li pogodio? :mrgreen:
 
kako se uopste doslo do toga da je zapad toliko bogatiji od ostatka sveta a nema ni najelementarnije resurse?
ma, ne smeju da se fajtaju, pa kao fora pamuk, mislim barut, svileni europljani, samo lazu, zentare

pa imamo valjda mi ameri baruta, nego eu-rava 'oce badava, nece ni u nato da uplacuju 2%
cek samo da tramp dodje, ima da ih namesti rujama, pa neka kukaju kako nemaju baruta
 

Back
Top