ГРЕХ - С(а)ВЕСТ

Е сада - ево у првом тренутку интернет-тумачења шта је ид, его и супер-его. У принципу се постаавља озбиљно питање да ли је између ова три дела код данашњих људи дошло до озбиљних поремећаја, невезано са тим да ли су или нису атеисти.

Id

Id je prema psihoanalitičkoj teoriji ličnosti jedan od tri dela strukture ličnosti, pored ega i super-ega. Id je prvobitna instanca ličnosti koja, zbog svoje nagonske prirode, ne poznaje zakone vremena, logike i morala i u kojoj ne postoje vreme i prostor. Frojd je id označio kao arhaičnu oblast i jezgro nagonskih sila čiji je jedini cilj neposredno i potpuno zadovoljenje. Zbog svoje fluidne i neorganizovane energije i nerazumnosti, snaga ida je nedostupna svesti. Zato se sve što se događa u idu može razumeti putem analize slobodnih asocijacija, snova i simptoma neurotičnih poremećaja. Prema psihoanalitičkoj teoriji iz prvobitnog „sirovog“ materijala ida kasnije se, procesima diferencijacije, razvijaju druge (pod-)strukture, a pre svega ego.

Ego

Ego je po psihoanalitičkoj teoriji središnji deo trodelne strukture ličnosti, nastao modifikacijom ida u dodiru sa spoljašnjim svetom. Kao središnja instanca ličnosti često je proglašavan „slugom“ ida i superega. Najvažniji zadatak ega je da se upravlja principom realnosti. Time on igra glavnu ulogu u integraciji pojedinih psihičkih delova ličnosti u skladnu celinu. Ukoliko ego ne uspeva da „pomiri“ težnje ida sa merilima super-ega često se javljaju različiti mehanizmi odbrane. I u takvim slučajevima uloga ega u prilagođavanju stvarnosti ostaje najvažnija jer u suprotnom dolazi do poremećaja u funkcionisanju ličnosti.

Super-ego

Super-ego je, po Frojdu, deo organizacije psihološkog „aparata“ ličnosti koji je nosilac moralnih normi. Formira se tokom procesa socijalizacije u najranijem detinjstvu.

Mito, da se ne lazemo...jerbo je to navodno...grijeh
vrijeme ti je da pazaris malo..svjeziju literaturu...
naime, "psihoanalitickom teorijom" covjecanstvo vise nije toliko...opetereceno...
kao ni npr. Biblijom...
to ne znaci da su "danasnji ljudi poremeceni"
ne vidim zasto bi tako bilo?
i ako cemo opet onim dobro znanim putem: "danas nije ko...juce, a juce je, naravno bilo....bolje" i onda trucanje o "tradiciji"...to ti je bzvze...

http://www.dummies.com/how-to/content/analyzing-theories-of-psychology.html

inace, obrati paznju na konstruktivizam
ne kazem posprdno vec stvarno mislim da bi ti bilo zanimljivo...nekako...otvara...
 
Mito, da se ne lazemo...jerbo je to navodno...grijeh
vrijeme ti je da pazaris malo..svjeziju literaturu...
naime, "psihoanalitickom teorijom" covjecanstvo vise nije toliko...opetereceno...
kao ni npr. Biblijom...
to ne znaci da su "danasnji ljudi poremeceni"
ne vidim zasto bi tako bilo?
i ako cemo opet onim dobro znanim putem: "danas nije ko...juce, a juce je, naravno bilo....bolje" i onda trucanje o "tradiciji"...to ti je bzvze...

http://www.dummies.com/how-to/content/analyzing-theories-of-psychology.html

inace, obrati paznju na konstruktivizam
ne kazem posprdno vec stvarno mislim da bi ti bilo zanimljivo...nekako...otvara...

Хоћеш да кажеш да је осећање гриже савести - нешто застарело???

п.с. конструктивизам нема никакве благе везе са овом темом...
 
eremita
Re: ГРЕХ - С(а)ВЕСТ

Super-ego je, po Frojdu, deo organizacije psihološkog „aparata“ ličnosti koji je nosilac moralnih normi. Formira se tokom procesa socijalizacije u najranijem detinjstvu.

Možda ti nije poznato ali nije suvišnim da pročitaš jednu Frojdovu izjavu.Pročitaj je pažljivo ...

''Bilo bi lepo da je bio Bog koji je stvorio svijet i da postoji dobra sila Božje providnosti, moralni poredak svemira i život poslije smrti; ali upada u oči činjenica da je sve to upravo ono što bismo mi želeli.
Cela ta stvar je tako očevidno detinjasta, tako strana stvarnosti, da je svakome ko ima prijateljski stav prema čovečanstvu bolno pomisliti da velika većina smrtnika nikada neće biti u stanju uzdići se iznad takvog pogleda na svijet.''
Sigmund Freud
felix.gif
 
Хоћеш да кажеш да је осећање гриже савести - нешто застарело???

п.с. конструктивизам нема никакве благе везе са овом темом...

itekako ima;
stvari jednostavno vise/uvijek ne gledamo kroz istu...prizmu...
zapravo je stalno tako...nema fiksnih "vrijednosti"...mislim, ima...al onda, donekle, pase termin "zastarjelo"
i ne zelim reci da je termin "griza savjesti" zastario vec da JEST zastarjelo tvoje
shvacanje istog...
jednostavno, dopustas da te opsjedaju...formalnosti...
i od istih (pa ni njima...) ne vidis...bit
ili ti one sluze kao paravan...tvoja stvar, naravno

primjer; shvacanje ljudske seksualnosti; danas i "nekad" npr. u vrijeme
kad je napabircena Biblija...
dopustas li uopce mogucnost da danas o... sebi znamo vise nego smo tada znali? :lol:
 
Човеков дух може да созерцава Бога!То је нешто невероватно!И ако стално изнова одступам од Бога и падам у грехе због гордости и неумереног сластољубља,опет могу да одем на исповест,да ми се то све обрише и да опет кренем путем који ме може довести до тога да Дух Свети живи у мени!То је јуначки пут!А кукавицама се то чини као лицемерје,заклањање иза Бога…Па како могу сам себе исправити?Могу само да стално молим Бога да ме промени!.Само проста послушност ономе што каже Бог!Па шта и ако сам учинио све сем убиства?Опет иде ватрено покајање и ово што каже Еремита на почетку.Бог се усељава у оне који иако 1000 пута поражени од ђавола, и даље глуме „велике вернике“ и верују да ће постати Богови по благодати(основно православно учење,не по суштини наравно!).А човек сам да нешто промени – то је смешно
 
Poslednja izmena od moderatora:
Човеков дух може да созерцава Бога!То је нешто невероватно!И ако стално изнова одступам од Бога и падам у грехе због гордости и неумереног сластољубља,опет могу да одем на исповест,да ми се то све обрише и да опет кренем путем који ме може довести до тога да Дух Свети живи у мени!То је јуначки пут!А кукавицама се то чини као лицемерје,заклањање иза Бога…Па како могу сам себе исправити?Могу само да стално молим Бога да ме промени!.Само проста послушност ономе што каже Бог!Па шта и ако сам учинио све сем убиства?Опет иде ватрено покајање и ово што каже Еремита на почетку.Бог се усељава у оне који иако 1000 пута поражени од ђавола, и даље глуме „велике вернике“ и верују да ће постати Богови по благодати(основно православно учење,не по суштини наравно!).А човек сам да нешто промени – то је смешно.

Čovek boga najbolje sozercava mozgoutucanijem. To je neverovatno. Jer uvek mogu na ispovedanije gde ću izvesti grehodeparazitanije i ponovno svetog duha okluzanije. To je higijenski put. Deparazitanije pa sogrešenije, pa mozgoutucanije, pa pokajanije.
A života traćenije i filozofiranije za one što ne idu u litanije.
 
Poslednja izmena od moderatora:
itekako ima;
stvari jednostavno vise/uvijek ne gledamo kroz istu...prizmu...
zapravo je stalno tako...nema fiksnih "vrijednosti"...mislim, ima...al onda, donekle, pase termin "zastarjelo"
i ne zelim reci da je termin "griza savjesti" zastario vec da JEST zastarjelo tvoje
shvacanje istog...
jednostavno, dopustas da te opsjedaju...formalnosti...
i od istih (pa ni njima...) ne vidis...bit
ili ti one sluze kao paravan...tvoja stvar, naravno


primjer; shvacanje ljudske seksualnosti; danas i "nekad" npr. u vrijeme
kad je napabircena Biblija...
dopustas li uopce mogucnost da danas o... sebi znamo vise nego smo tada znali? :lol:

Ја уопште нисам тема - него питање да ли атеисти икада имају савест-свест па сходно томе и грижу савести и шта је њима мерило за осећање да су било шта у животу погрешили??? Јер до сада нисам успео да установим која су и каква су правила понашања атеиста уколико уопште и постоје.

Верници се труде да се држе Божијих закона без обзира које су вере - а за атеисте ми није јасно којих се они закона придржавају???
 
Ја уопште нисам тема - него питање да ли атеисти икада имају савест-свест па сходно томе и грижу савести и шта је њима мерило за осећање да су било шта у животу погрешили??? Јер до сада нисам успео да установим која су и каква су правила понашања атеиста уколико уопште и постоје.

Верници се труде да се држе Божијих закона без обзира које су вере - а за атеисте ми није јасно којих се они закона придржавају???

pa sad...nisi bitan ti kao ti ili ja...kao ja
mi smo samo...primjer(c)i...
tj. dio smo te price...

npr. kad Crkve promjene stavove o homoseksualnosti, a promijenit ce ih i to FORMALNO...to je neminovnost...sta ces/cete onda...s nagomilanom mrznjom...koju, btw, sebi niste...implantirali sami...?

e, vis u tome se ti - vjernik, i ja - agnostik, razlikujemo;
oboje smo ponesto dobili rodjenjem, ponesto odgojem sto u obitelji sto u zajednici...
medjutim, ja biram sta cu uzeti od toga, a ti ne biras...vec dopustas da drugi
"misle"/"znaju" umjesto/za tebe...

moj... svjetonazor je, vjerojatno, cak i blizi onome sto je npr. Hrist, navodno, "naucavao"...od npr. tvog
iz prostog razloga sto me ne opterecuju tricarije poput mrznje i straha....
u odnosu na sebe/druge...

tebe, kao vjernika, to itekako opterecuje inace se ne bi onako/ovako...besmisleno
brecao na ljude koji drukcije (od tebe...) razmisljaju (tj. razmisljaju) po forumu...

tj. dok tebe 'ebe forma, ja sam fokusirana na sustinu; svakodnevno...
 
Poslednja izmena:
Ја уопште нисам тема - него питање да ли атеисти икада имају савест-свест па сходно томе и грижу савести и шта је њима мерило за осећање да су било шта у животу погрешили??? Јер до сада нисам успео да установим која су и каква су правила понашања атеиста уколико уопште и постоје.

Pa tako pitaj, brale. z:lol:
A ne tamo da vazda zavijaš i uvijaš. Daklem, oćeš da znaš kolko su ateisti pokvareni.
Kao dokazani ateista će ti kažem kako to ide. Na primer, prva stvar kad ustanem je da pustim radio. Tako da znam koje banke su orobljene u toku noći, pa da ne idem na prazno.
Radnim danom prvo svratim u crkvu. Obično nema nikoga, a i tasić je prazan. Zato smotam bar jednu ikonu sa pozlaćenim ramom ili jedan od onih svećnjaka i tako to. Popa i crkvenjak više ni ne izlaze iz oltara kad čuju da dolazim, jer znaju kako su prošli oni pre njih.
Na poso obično idem autobusom. Ima one žute trake pa se brže probija kroz saobraćaj, a sem toga u ono jutarnjoj gužvi niko se više ne seća kako je izgledao tip koji je vozaču pretio kalašnjikovim.
Moj poso je da otvaram ljudima vrata od lifta. Nekad prvo pozovem lift, a nekad ne. Zavisi kako kaže šef. Pred pauzu raznesem biblije po WCjima jer smo mi firma koja pazi na higijenu.
Dnevna norma mi je tri-četer silovanja, ali tu mi kao starijoj osobi progledaju kroz prste.
Dok pođem kući, taman vreme za večernje, pa svratim u crkvu i kresnem popa.
Kad prolazim kroz parkić, razdelim dečici bombone, slikam ih, a odeću im bacim u prvi kontejner. Kada se nakupe cigani, kontejner polijem benzinom i zapalim.
Uveče još naštancam koje kilo lažnih para i idem na počinak.
Tako nekako izgleda dan prosečnog ateiste. :neutral:
 
Ја уопште нисам тема - него питање да ли атеисти икада имају савест-свест па сходно томе и грижу савести и шта је њима мерило за осећање да су било шта у животу погрешили??? Јер до сада нисам успео да установим која су и каква су правила понашања атеиста уколико уопште и постоје.

Верници се труде да се држе Божијих закона без обзира које су вере - а за атеисте ми није јасно којих се они закона придржавају???

A mene interesuje da li vernici imaju grizu savesti?

Jer jedino sto sam ja video do sad je samo strah od Boze ali ne i savest z:shock:
 
Poslednja izmena:
Zazi, spusti malo loptu, molim te. :neutral:

JA? z:shock:

него питање да ли атеисти икада имају савест-свест па сходно томе и грижу савести и шта је њима мерило за осећање да су било шта у животу погрешили??? Јер до сада нисам успео да установим која су и каква су правила понашања атеиста уколико уопште и постоје.

Верници се труде да се држе Божијих закона без обзира које су вере - а за атеисте
ми није јасно којих се они закона придржавају???
z:((

Naravno, ti radi šta misliš i kako misliš. :neutral:
 
Pa tako pitaj, brale. z:lol:
A ne tamo da vazda zavijaš i uvijaš. Daklem, oćeš da znaš kolko su ateisti pokvareni.
Kao dokazani ateista će ti kažem kako to ide. Na primer, prva stvar kad ustanem je da pustim radio. Tako da znam koje banke su orobljene u toku noći, pa da ne idem na prazno.
Radnim danom prvo svratim u crkvu. Obično nema nikoga, a i tasić je prazan. Zato smotam bar jednu ikonu sa pozlaćenim ramom ili jedan od onih svećnjaka i tako to. Popa i crkvenjak više ni ne izlaze iz oltara kad čuju da dolazim, jer znaju kako su prošli oni pre njih.
Na poso obično idem autobusom. Ima one žute trake pa se brže probija kroz saobraćaj, a sem toga u ono jutarnjoj gužvi niko se više ne seća kako je izgledao tip koji je vozaču pretio kalašnjikovim.
Moj poso je da otvaram ljudima vrata od lifta. Nekad prvo pozovem lift, a nekad ne. Zavisi kako kaže šef. Pred pauzu raznesem biblije po WCjima jer smo mi firma koja pazi na higijenu.
Dnevna norma mi je tri-četer silovanja, ali tu mi kao starijoj osobi progledaju kroz prste.
Dok pođem kući, taman vreme za večernje, pa svratim u crkvu i kresnem popa.
Kad prolazim kroz parkić, razdelim dečici bombone, slikam ih, a odeću im bacim u prvi kontejner. Kada se nakupe cigani, kontejner polijem benzinom i zapalim.
Uveče još naštancam koje kilo lažnih para i idem na počinak.
Tako nekako izgleda dan prosečnog ateiste. :neutral:

................................................
немој само да зовеш у помоћ модове када добијеш по носу јер увек први почињеш са вређањем
 
A mene interesuje da li vernici imaju grizu savesti?

Jer jedino sto sam ja video do sad je samo strah od Boze ali ne i savest z:shock:

Па чекај ако се ви безбожници придржавате овога:

- не кради,
- не лажи,
- не убиј,
- не сведочи лажно..... итд.

ви се онда придржавате Божијих заповести. А ако то није тачно мене интересује чега се ви онда придржавате???
 
Pa tako pitaj, brale. z:lol:
A ne tamo da vazda zavijaš i uvijaš. Daklem, oćeš da znaš kolko su ateisti pokvareni.
Kao dokazani ateista će ti kažem kako to ide. Na primer, prva stvar kad ustanem je da pustim radio. Tako da znam koje banke su orobljene u toku noći, pa da ne idem na prazno.
Radnim danom prvo svratim u crkvu. Obično nema nikoga, a i tasić je prazan. Zato smotam bar jednu ikonu sa pozlaćenim ramom ili jedan od onih svećnjaka i tako to. Popa i crkvenjak više ni ne izlaze iz oltara kad čuju da dolazim, jer znaju kako su prošli oni pre njih.
Na poso obično idem autobusom. Ima one žute trake pa se brže probija kroz saobraćaj, a sem toga u ono jutarnjoj gužvi niko se više ne seća kako je izgledao tip koji je vozaču pretio kalašnjikovim.
Moj poso je da otvaram ljudima vrata od lifta. Nekad prvo pozovem lift, a nekad ne. Zavisi kako kaže šef. Pred pauzu raznesem biblije po WCjima jer smo mi firma koja pazi na higijenu.
Dnevna norma mi je tri-četer silovanja, ali tu mi kao starijoj osobi progledaju kroz prste.
Dok pođem kući, taman vreme za večernje, pa svratim u crkvu i kresnem popa.
Kad prolazim kroz parkić, razdelim dečici bombone, slikam ih, a odeću im bacim u prvi kontejner. Kada se nakupe cigani, kontejner polijem benzinom i zapalim.
Uveče još naštancam koje kilo lažnih para i idem na počinak.
Tako nekako izgleda dan prosečnog ateiste. :neutral:

odlicno,odlicno :D :D :D
nemam reci Zazi,prevazisao si sam sebe :D :D :D :D
 
Па чекај ако се ви безбожници придржавате овога:

- не кради,
- не лажи,
- не убиј,
- не сведочи лажно..... итд.

ви се онда придржавате Божијих заповести. А ако то није тачно мене интересује чега се ви онда придржавате???

da ne idemo u buvaru na ~10 god.
 
................................................
немој само да зовеш у помоћ модове када добијеш по носу јер увек први почињеш са вређањем

Ono što sam napisao zove se ironija.

Mnogo gore stvari mogu se videti ovde:

Original postavio eremita
Како то сад??? Па већину злочина 'рвати не би починили да то није била политика Сотоне из Ватикана о проширењу "царства" на Исток - о томе постоји безброј докумената. Хрвати су одувек били злочиначка песница Ватикана - њихови јуришни одреди. Данашња прича о "уједињењу" је само покушај да се мирним путем настави Крсташки рат. О изјашњавању римског папе и залагању за бомбардовање Србије - неки други пут. Немој више да ме нервираш, молим те, аналитичаре.

Не могу ја нити било који православац да носим терет појединаца који имају проблем са личним идентитетом јер су из мешовитих бракова. Шта то мене брига. Не желим било када у животу да будем у ситуацији да Хрватима пружим прилику за било какав злочин на који су навикли да чине и да за то не одговарају. И зато - само што даље...

Viš? Razlika je što sam ja bio ironičan na tvoju bezveznu postavku da su ateisti nemoralni, a ti ovo navedeno zaista misliš.
Osećaš razliku?
 
Па чекај ако се ви безбожници придржавате овога:

- не кради,
- не лажи,
- не убиј,
- не сведочи лажно..... итд.

ви се онда придржавате Божијих заповести. А ако то није тачно мене интересује чега се ви онда придржавате???

Zar stvarno mislis da su svi ljudi na ovoj planeti cekali mojsija da im kaze sta treba da rade a sta ne?

Vec ti rekoh - ne cini drugima sto ne zelis da drugi cine tebi.

Ali ocigledno da ti ne moze da shvatis da ljudi mogu da postoje i budu dobri i bez bozanstava.

Po tebi su svi zli koji ne veruju u Jesusa
 
Па чекај ако се ви безбожници придржавате овога:

- не кради,
- не лажи,
- не убиј,
- не сведочи лажно..... итд.

ви се онда придржавате Божијих заповести. А ако то није тачно мене интересује чега се ви онда придржавате???


rekoh ti vec u prvom postu;
izmedju tih "zapovijedi" kojih se vjernici pridrzavaju i zakona postoji izvjesna slicnost;
za pocetak u...funkciji...
eto; pametnom dosta...sto bi moja baka rekla... : )))
 
Ono što sam napisao zove se ironija.

Mnogo gore stvari mogu se videti ovde:

Viš? Razlika je što sam ja bio ironičan na tvoju bezveznu postavku da su ateisti nemoralni, a ti ovo navedeno zaista misliš.
Osećaš razliku?

Оно што си ти написао углавном се зове дрско и безобразно вређање које лично у повратној реакцији ниси способан да истрпиш а највише се служиш оним што се зове НЕИСТИНА и њоме се неизоставно служиш у смешном покушају да дискредитујеш неистомишљеника.

То што сам ја написао за Хрвате је НЕОБОРИВА ИСТИНА саздана на чињеницама и историјским доказима, и већ сам ти раније рекао да ти ја нисам крив за твоје животне комбинације и узалудне наде да ће поново да проради "братство-јединствени циркус".
 
Jacob
Re: ГРЕХ - С(а)ВЕСТ

A men interesuje da li vernici imaju grizu savesti?
Jwer jedino sto sam ja video do sdad je samo strah od Boze ali ne i savest

Ja mislim da vernici nemaju grižu savesti.Strah od boga od božije kazne,strah od mogučnosti da se ne dospe u carstvo božije isključuje mogučnost postojanja griže savesti kod vernika.Zašto tako mislim...Zato što bi onog trenutka kada bi vernik osetio grižu savesti,istog tog trenutka na neki način sam sebi priznao da je učinio greh.Kako vernici žive moralno bez učinjenosti greha biva apsurdnim egzistiranje griže savesti.
Grižu savesti ne može imati niko ko moralne vrednosti prihvata samo zbog božije naredbe i mogučnosti božije kazne.Grižu savesti kauzativno prouzrokuje svesnost učinjenosti bilo čega što nije u skladu sa moralom.Grižu savesti ne prouzrokuje nikakav strah od boga več čovekova svesnost da je u bilo čemu pogrešno postupio.Ako bi vernik mogao imati osećaj griže savesti i isti doživeo samo nekoliko puta u životu,po prirodi stvari taj vernik bi morao da posumnja u svoju veru...u svoj strah od boga.Pojednostavljeno strah od boga kao osnov vere nekako ne ide u saglasju sa grižom savesti.Pitanje je zašto...Grižu savesti može da prouzrokuje samo pogrešan izbor u bilo kojoj radnji a kako kod vernika nije dopušten nikakav pogrešan izbor zbog onog straha od boga, logičnim je da vernici ne mogu imati ni uzrok, koji bi prouzrokovao osećaj griže savesti.Bezuslovno i na strahu božijem zasnovano ponašanje u smislu moralnih vrednosti kod vernika čini apsurdnim mogučnost postojanja griže savesti.
A veoma je diskutabilno koliko bi vernik sebe mogao smatrati vernikom kada bi malo pa malo osetio osečaj griže savesti...Ne bi li to u svojoj indikativnosti bio najbolji pokazatelj da se takvi vernici samo deklarišu vernicima a da ih njihov osećaj griže savesti u tom demantuje.

I na kraju da zaključim da je meni kao nekom ko nije vernik jedini ''sudija'' moj osećaj griže savesti koji imam ali koji ne doživljavam ... često.I kada osetim grižu savesti to se dogodi zbog nekih tako sitnih stvari ali se zbog neke prevelike moje emotivnosti negde duboko u meni to ponekad i ...dogodi. Inače nemam grižu savesti zbog činjenice da nisam vernik.I da naznačim da je ovo samo moje mišljenje iskristalisano u ovim trenutcima.
felix.gif
 

Back
Top