Grčka zbirno

E ja sad idem u subotu u grcku i interesuje me d ali je moguce da je los provod :?: . Ja sam cula da je tamo super ali sad po netu vidim pricaju da je dosadno. Ako je neko bio skoro nek malo opise kako je tamo (npr. kakve su plaze i voda, ima li meduza, kafica,..).Ajde samo malo pozurite sa odgovorima jer ja idem za koji dan. :)
 
i ja idem sad u subotu za paraliu tj polazim u petak
ja sam bila tamo pre 3 godine i fenomenalno se provela
plaza ti je bolja u olimpic beach-u ali je to blizu, imas lezaljki i dosta kafica na samoj plazi, e sad more nije nesto tj ima puno meduza ali nije toliko strasno

moja drugarica je bila pre 15 dana i kaze da je nocni provod i dalje fantasstican imas puno diskoteka ,e da i princip je kod njih da svake veceri neki od klubova ima ladies night(koji ukljucuje besplatan ulaz i 1 pice)a inace tada je u tim klubovima tj diskotekama najbolji provod

sto se cena tice neko je prethodno naveo i to je to
imam da dodam da je npr neko pice-alkoholno u diskoteci oko 6-7 evra

pozdrav milici pa se mozda i sretnemo
 
Ja sam se pre nedelju dana vratila iz Paralije. Bila sam sa cerkicom od 3 godine i fantasticno se provela. Nisam mogla previse da izlazim zbog deteta ali postoje silni kafici, dve velike diskoteke... O cenama u njima su vam vec pisali ostali.

Plaze su kilometarske, pescane i sto je najvaznije - ciste. Redovno se skupljaju otpaci, svako jutro izravnava pesak a i sa velikog platoa ispred crkve se pesak redovno cisti. Mi smo svih 10 dana imali talase, pre podne blage a popodne malo vece koji su donosili trave i meduze, ali nista strasno. Obicno ih neko primeti pa ih koficama izvade napolje. Dubina pocinje tek posle nekih dvadesetak metara tako da je odlicno za decu a i nema guzve, ima dovoljno mesta za sve.

Sto se klope tice: dinje, breskve i kajsije su od 0,80 do 1 euro, lubenice 0,20 centi... Glavno jelo u restoranima je oko 4-5 eura a salate od 1,50 do 2. Pivo i sokovi po kaficima od 1 do 2 eura, ice-kafe 1 euro. Imaju pijacu vodu, najcistiju u celom regionu, jer se Paralija nalazi ispod Olimpa, pa slobodno i deca mogu da je piju.

Mi smo imali polupansion u divnom hotelu Orea Eleni a devojcica nije imala obrok jer za nju nisam nista placala, ali smo imali izuzetno ljubaznu devojku koja je par puta i njoj donela celu porciju. Grci su inace ljubazni, vole da se cenjkaju pa spustaju cenu za 1 do 2 eura.

Isli smo u obilazak manastira Meteori, koje smatraju osmim svetskim cudom jer se nalaze na vrhovima velikih stena do kojih se ranije dolazilo samo uzadima. Taj celodnevni izlet sa obilaskom radionice fresaka, Meteora i crkve Svete Petke koja se nalazi u stenama iznosio je 25 eura - deca do 4 godine ne placaju. Vredi otici i u obilazak brodom ostrva Skiatos sa prelepim plazama - koji kosta 35 eura a organizuju se i ture za Waterland i Olimp.

Ako vas jos nesto zanima, pitajte a svima koji odlaze u Paraliju zelim lep provod.
 
Anonymous:
Ja sam se pre nedelju dana vratila iz Paralije. Bila sam sa cerkicom od 3 godine i fantasticno se provela. Nisam mogla previse da izlazim zbog deteta ali postoje silni kafici, dve velike diskoteke... O cenama u njima su vam vec pisali ostali.

Plaze su kilometarske, pescane i sto je najvaznije - ciste. Redovno se skupljaju otpaci, svako jutro izravnava pesak a i sa velikog platoa ispred crkve se pesak redovno cisti. Mi smo svih 10 dana imali talase, pre podne blage a popodne malo vece koji su donosili trave i meduze, ali nista strasno. Obicno ih neko primeti pa ih koficama izvade napolje. Dubina pocinje tek posle nekih dvadesetak metara tako da je odlicno za decu a i nema guzve, ima dovoljno mesta za sve.

Sto se klope tice: dinje, breskve i kajsije su od 0,80 do 1 euro, lubenice 0,20 centi... Glavno jelo u restoranima je oko 4-5 eura a salate od 1,50 do 2. Pivo i sokovi po kaficima od 1 do 2 eura, ice-kafe 1 euro. Imaju pijacu vodu, najcistiju u celom regionu, jer se Paralija nalazi ispod Olimpa, pa slobodno i deca mogu da je piju.

Mi smo imali polupansion u divnom hotelu Orea Eleni a devojcica nije imala obrok jer za nju nisam nista placala, ali smo imali izuzetno ljubaznu devojku koja je par puta i njoj donela celu porciju. Grci su inace ljubazni, vole da se cenjkaju pa spustaju cenu za 1 do 2 eura.

Isli smo u obilazak manastira Meteori, koje smatraju osmim svetskim cudom jer se nalaze na vrhovima velikih stena do kojih se ranije dolazilo samo uzadima. Taj celodnevni izlet sa obilaskom radionice fresaka, Meteora i crkve Svete Petke koja se nalazi u stenama iznosio je 25 eura - deca do 4 godine ne placaju. Vredi otici i u obilazak brodom ostrva Skiatos sa prelepim plazama - koji kosta 35 eura a organizuju se i ture za Waterland i Olimp.

Ako vas jos nesto zanima, pitajte a svima koji odlaze u Paraliju zelim lep provod.

Da li mozes da napises sa kojom si agencijom isla na izlet/e/ (ili nije vazno sa kojom se ide?). koliko zapravo ima do Meteroa od Paralije?
pozdrav :)
 
Da li mozes da napises sa kojom si agencijom isla na izlet/e/ (ili nije vazno sa kojom se ide?). koliko zapravo ima do Meteroa od Paralije?
pozdrav :)[/quote]
Mozes da uplatis kod lokalnih agencija...Meteori nisu daleko od Paralije...a ako hoces do Atine ide se osam sati autobusom...Trude se da organizuju grupe,npr.svi Srbi zajedno i imaju vodica na srpskom...Mi smo bili zakasnili za prijavu,pa su nas ubacili sa Poljacima... valjda misleci da je poljski srodan srpskom... :) Sve u svemu,vrijedi otici...U blizini Paralije je i Dion...Tamo ti je daleko jeftinije otici lokalnim autobusom,koji ide svaki dan iz Katerinija nego da placas agencijama...
Od izleta imas jos i Olimp,ali tu nisam bila pa ne znam kako je...Uglavnom,...fino se provedi... :D
 
Na Meteore stvarno vredi otici. Cena je 25 eura sa nasom agencijom,a sa drugim se moze ici i za manje pare. Mi smo se odlucili za nasu zbog jezika,ali smo se razocarali u vodica. Devojka je bila totalno nespremna za taj posao,a pri tome to radi vec par godina. Zato se treba raspitati i nekad je bolje otici sa Poljacima,Cesima,Slovacima,a prethodno procitati nesto iz knjga o Meteorima. Na Olimpu nisam bila,ali se onima koji su isli nije svidelo. Kazu da nije nista narocito. Obisli su neko etno-selo,videli vrh Olimpa,klopali na brzaka i kazu da su za takav izlet vise nego preplatili. Ja sam se odlucila da na izlete do Larise i Soluna odem vozom. Nije uopte problem snaci se. Tamo je sada sezona rasprodaja,ali imaju nezgodno radno vreme. Korisna informacija ako se odlucite za shoping: ponedeljkom,sredom i petkom radnje rade do 13:30, a utorkom i cetvrtkom ceo dan. Tako je makar u Solunu,a za ostala mesta se raspitajte. Zelim vam lep provod :D
 
Cao :),

treba mi preporuka gde treba ici na krit. Ono sto me zanima su bele pescane plaze, cisto i providno more i lokacija gde nema vetra. Ono sto me NE zanima je blizina veceg grada, diskoteke, nocni provod ...
Jedno sto sam ja chuo je da se iz grada Jerapetra (Ierapetra) organizuju dnevne ekskurzija brodicem na ostrvo Hrisi (Chrissi), koje je nenastanjeno i predivno :)

poz,
alex
 
Bila sam na Kritu, u Agios Nikolau, pre dve godine. U Agiosu nam je bila baza dok smo kolima svaki dan isli u obilazak ostrva.
Na celom Kritu voda je topla i cista, plaze su pristojne do odlicne, vetar umeren - da lakse podneses vrucinu
Bila sam na Krisiju, super je : pesak, libijski kedar i tirkizna cista voda . Mozes slobodno da se izdvojis od grupe i uzivas u miru i tisini. Do Krisija se vozi malim brodom (oko 50 ljudi) oko sat vremena. Ponesi neku tabletu protiv mucnine jer na otvorenom moru moze biti prilicno valovito. Obecali su nam da cemo usput videti delfine, ali nista od toga. Bela boja peska potice od okrunjenih sitnih skoljki (koje je zabranjeno skupljati , ali ...).
Poseban utisak na mene je ostavila plaza Preveli, na jugu ostrva, do koje se stize starim neasfaltiranim putem (raspitaj se kako da dodjes do nje). Da bi se doslo do same plaze peske se prelazi jedno prilicno strmo brdo (ima putic sa velikim stepenicama)ali nagrada je prekrasan pogled sa vrha. Preveli je ustvari usce jedne recice u more. Krit je prilicno ogoljeno ostrvo, ali uz ovu recicu raste prava džungla. Iduci uz recicu (koja u donjem delu ima miran tok) moze se doci do njenih brzaka. Preporucujem ako si avanturista.
Cini mi se da je sever vise komercijalizovan od juga ostrva. Tako da juzno mozes naci vise mirnih uvalica.
Najpoznatija plaza na Kritu je Vai (na istoku) u cijoj pozadini je jedina suma palmi u Evropi. Gužva je ali vredi videti.
Kada god nekom pricam o svom boravku na Kritu obavezno spomenem jednodnevni izlet brodom na Santorini. Jedan dan za Santorini je malo, ali sasvim dovoljno kao mamac za neko sledece putovanje.
Uživaj!
 
Lep opis, ali videti Agios Nikolaos, a ne pomenuti jezero... C..C..C...U svakom slucaju, Krit VREDI VIDETI. Prilicno se razlikuje od ostatka Grcke. Cak i sami stanovnici Krita, uglavnom ne priznaju da su Grci,nego tvrde da su Kricani.

P.S. Meni se svidja i Elounda,pa i Sisi iako to svakako nije klasa jednog Krisija koji je ipak neponovljiv.
 
Krit je sjajan i treba ga videti.Najbolje je rentirati autic i krenuti, buduci da je ovo najvece grcko ostrvo.Hania-po meni najlepsi grad(nalazi se na zapadnoj strani ostrva)podseca na Veneciju, Matala na jugu je prelepa za odmor(u blizini se nalazi par plaza ''divljakusa'', beo pesak i kristalno libijsko more) I naravno ako krenete od Hanie ka jugu NE PROPUSTITI PLAZU Elafonisi(speling mozda i nije tacan), beo pesak a boja vode je kao u reklami za Pils pivo.(put je malo nezgodan ali vredi)Ako odete na Preveli plazu, krenite niz reku uzvodno(peske naravno).Ako uspete da se probijete kroz ''pustinju i prasumu'' izacice te na FENOMENALNE brzake(bez obzira sto se za spustanje koristi sopstvena guza, dozivljaj je nikad jaci) A tek Elunda ...Pakujte kofere i pravac KRIT
 
Krit je sjajan i treba ga videti.Najbolje je rentirati autic i krenuti, buduci da je ovo najvece grcko ostrvo.Hania-po meni najlepsi grad(nalazi se na zapadnoj strani ostrva)podseca na Veneciju, Matala na jugu je prelepa za odmor(u blizini se nalazi par plaza ''divljakusa'', beo pesak i kristalno libijsko more) I naravno ako krenete od Hanie ka jugu NE PROPUSTITI PLAZU Elafonisi(speling mozda i nije tacan), beo pesak a boja vode je kao u reklami za Pils pivo.(put je malo nezgodan ali vredi)Ako odete na Preveli plazu, krenite niz reku uzvodno(peske naravno).Ako uspete da se probijete kroz ''pustinju i prasumu'' izacice te na FENOMENALNE brzake(bez obzira sto se za spustanje koristi sopstvena guza, dozivljaj je nikad jaci) A tek Elunda ...Pakujte kofere i pravac KRIT
 
Moze li neko da podeli samnom svoja iskustva u putovanju kolima do Atine ili Korinta? Kako stoje sa plinom za kola? Dali nociti negde uz put u Makedoniji ili je sigurnije u Grckoj? Kakve su im cene goriva? HVALA
 
trut21:
Moze li neko da podeli samnom svoja iskustva u putovanju kolima do Atine ili Korinta? Kako stoje sa plinom za kola? Dali nociti negde uz put u Makedoniji ili je sigurnije u Grckoj? Kakve su im cene goriva? HVALA
Zavisi odakle kreces.
Ja vozim od Beograd do Atine za 15 sati sa sve granicama, pijenjem kafe i ruckom. Moze i brze ako imas para da platis kazne.
Do granice sa Makedonijom je dosta ok, osim onog dela kod Leskovca kad prestaje autoput. Predpostavljam da mislis na put leti. U tom slucaju kreni iz BG negde oko 6 uvece, da stignes do Makedonije oko 10 sati recimo. AKo imas srece stajaces oko 1 sat a ako ne, moze i 7 sati (kao ja pretprosle godine. Zato sam prosle godine posao adnjeg dana jula. Nakon toga te sustizu Turci iz Nemacke i naprave takvu guzvu da bolje da odustanes :) Ili, 3-4 dana avgusta, da opet zaobidjes Turke.
Kros Makedoniju uvek vozim nocu i ne stajem, ne tocim gorivo i ne idem u WC. 2.5 sata. Putevi sasvim pristojni iako ne nesto posebno. Pazi na brzinu obavezno i ne nasedaj kad ti se neko nalepi na branik, kao "ajde sta gnjavis" a brzina ogranicena na 70.

U Grckoj, ako ides do Atine (ja idem i dalje, do Sparte), imas dobre puteve, osim par delova koji su jos u izgradnji. Autoputem slobodno vozi do 140, niko te nece dirati, vozi levom trakom, desavalo mi se da levom trakom vozim 160 a policija zaustavlja one iz desne trake koji voze 130 (ogranicenje 120 na autoputevima). I ako te zaustave, vrlo su ljubazni, nekoliko puta su me zaustavili ali nisam nista platio. Jedino su osetljivi na telefoniranje dok vozis i na nevezivanje pojaseva (za telefon, kazna 250 evra na primer)
Benzin pokusavaj da kupis samo na Shell-ovim pumpama. Inece ces se lose provesti. Jednom sam se preracunao pa kupio bezolovni na nekoj drugoj pumpi. Jdeva sam istrosio benzin auto ne vuce...
Cene benzina zestoko variraju, u zavisnosti od mesta gde se pumpa nalazi. Bezolovni V6 (super 100 kako ga jos zovu) kosta 1.15 do 1.20 na autoputu. Isit bezolovni u nekom manjem mestu se nadje i za 0.90 evra. U jos manjim mestima moze se naci i za 0.75 evra. Ako ti nije znacajan kvalitet benzina (kola bas nisu najnovija) kupuj gde je jeftinije (pumpa do pumpe ume da ima drasticno razlicitu cenu)
Nemoj da promasis jedan fantastican deo pre Katerini, prolazi se kroz neku klisuru, zastani i odmori tamo. Na izlasku iz klisure proci ces pored Platamonasa i starog dvorca na uzvisni, nocu fantasticno osvetljen.A i pazi, put je uzan i treba biti pazljiv.

Sto se nocenja tice, u sezoni ces tesko naci za jednu noc, sve je krcato. Pre dva meseca sam se vratio iz Atine, opet jedva nasao da prespavam, jer izvan sezone maltene nista ne radi :) Ako imas suvozaca, menjajte se i lako ces stici do Atine bez problema. Kad mogu ja sam, mozes i ti da se menjas :)

Cuvaj se i lepo putuj.
Ja krecem 3-4 avgusta za Atinu pa dalje za Korint. Mozda se i sretnemo usput :)
 
trut21:
Moze li neko da podeli samnom svoja iskustva u putovanju kolima do Atine ili Korinta? Kako stoje sa plinom za kola? Dali nociti negde uz put u Makedoniji ili je sigurnije u Grckoj? Kakve su im cene goriva? HVALA
Da, zaboravih za deo do Korinta (posto i ja prolazim tuda) svake godine. Zavisi gde oko Korinta. Mislis na Lutraki, Epidaurus, Patru, Kjato..".. Kad iz Atine natrefis prema Korintu, imas autoput sve do korinta, nov i sa prelepim tunelima. Nemoj da omasis a da ne pogledas Korintski kanal. Jedne godine sam skakao "na lastis" sa mosta (80 metara...crko' od straha). Ako ides za Tripoli, samo prati autoput, isto za Epidaurus ili dalje. Ako ides u Patru ili neko mesto izmedju Korinta i Patre, predlazem ti da ides starim putem, mada ima autoput do Patre. Stari put je fantastican uza samo more oko 90 km od Korinta. Jedino sto je krcat leti, pa nema sanse da stignes pre 2 sata voznje Korint - Patra
Ako ides do Olimpije slucajno (predlazem), obavezno idi starim putem (Korint - Patra - pa na jug prema Olimpiji) sve je uz more, fantasticno, mada nije neki put ali je prelepo. Usput se i okupas pa milina :)
 
E ovo se zove: Detaljno opisati put!!!! Bas ovako nesto mi je trebalo. Inace, put planiram negde za septembar jer su mi prijatelji kod kojih idem to preporucili jer je prosla guzva a i cene su nize. Tako oni kazu.
Krecem iz nedodjije pod nazivom Podgorica iz zemlje od koje je i Bog digo ruke zvane Crna Gora.
Koliko sam razumeo preporucujes nocni polazak, da bi se po danu putovalo kroz Grcku? Mislim da je dobar savet.
Hvala ti na iscrpnim informacijama i samo me jos zanima kako stoje sa plinom za kola, posto sam ga i ugradio sa tom namerom da sto jeftinije prodjem.
Mesto u koje idem se zove Vharati ( valjda se tako pise, prvi put idem i tamo a i u Grcku ).
Ah da, umalo da zaboravim na veoma bitnu stavku, a to su vize za mene i suprugu. Kakva je tu procedura, sta mi treba i koliko to sve kosta?
Eto, mojim pitanjima nikad kraja, ali evo ti mali domaci zadatak pa ako te ne mrzi cekam tvoj odgovor.
HVALA!!!
 
Ej covece, pa moja baza je u Korintu sto se tice posla (da, i leti se radi :)) a inace sam stacioniran u jednoj kuci u Zevgolatio, 1km od Vrahati-ja! :). Zapravo iz samog Vrahatija skrecem levo, tako da su sto se mene tice Vrahati i Zevgolatio spojeni prakticki. A i kupamo se na Vrahati plazi.. :) Lepo je tamo, posebno za mladje ljude, moja cerka visi u kaficima na samoj plazi, ili se odvezu u Kjato (oko 15 km prema PAtri, ili u Lutraki (opet nekih 15km) ili.. pojma nemam :)
Ako ces u Vrahati, gldeaj da nadjes smestaj na samoj ulici koja ide uz more. Ima i jedna paralelna, koja ide kroz gradic, ali je guzva i bucno.
Ako ces u hotel, ima odlican hoel u samom Vrahatiju, bas je dobar, pomalo skup, ali stvarno dobar..

Zanimljivo, da bas ides u Vrahati - neki poseban razlog? Zasto ne Lutraki? (jeste skuplji ali je mnogo lep)

Sto se tice plina, rekose mi poznanici tamo, ima ga navodno, doduse ne na svim pumpama, ali izgleda da nema problema, to ne znam stvarno, trosim bezolovni.

Doduse, sve je jeftinije u tom delu nego u Atini.
Ali zato, imas odlican pocetni point za obilazak Peloponeza. Ne zaborav da obidjes muzej u Korintu, Epidaurus, Olimpiju, Spartu (ima prelep smestaj na samom brdu iznad Sparte hotelcic), Tripoli je zanimljiv itd, itd... svasta ima da se vidi.. :)

Pozdrav
 
elleni1980:
codemaker svaka cast na opisu!!vidi se da krstaris grckom uzduz i popreko:))
ako zelis javi mi se na private posto sam i ja veliki ljubitelj grcke i svega u vezi te prelepe zemlje... :D
:)
Ma ne da sam je prokrstario, ukljucujuci otoke, za ove godine :) Iskljucivo putujem kolimam sve do juga gde je i Sunio, Posejdonov hram, to tek treba videti! Smrzao sam se od uzbudjenja... Volim da posecujem muzeje, istorijske lokalitete, to mi je manija, moja i moje cerke. Prosle godine smo obisli i Delfi, Tebu i taj deo..
 

Back
Top