Grčka zbirno

codemaker:
Cesto odlazim u Atinu, ali ne znam imena predgradja :(
Inace za Sounion nisam siguran, jer znam da postoji mesto Sounio, juzno od Atine, gde se nalazi Posejdonov hram, na samoj litici. Nisam znao da postoji i predgradje Atine koje se isto zove.
U svakom slucaju, Atina mi se dopada, pa mislim da nista ne gubim sto ne znam imena predgradja :)
Moja greska i mislio sam na Sounio,nije predgradje Atine ali nije ni mnogo daleko.
 
Мени је у сећању остао Порто Карас као један од најлепших градова које сам видео у животу. Хиљаду и једна јахта, радњице, право монденско место!
 
Porto Karas na Sitoniji?
To nije grad, letovalište je. Tamo je održan Evropski samit pre 2-3 godine...a Neos Marmaras je gradić u blizini, lep i jedno od omiljenih letovališta Srba, rekao bih i najbolje mesto na Halkidikiju.. postoji tzv. Markova krivina (tako je Grci zovu), gde je mladić uletao i sletao automobilom...
Porto Karas je udaljen peške oko 20 minuta, ekskuzivni kompleks hotela, ja sam bio tamo na jednom seminaru..
I za Atinu, da se ne uvredite - najružnija evropska prestonica. Solun je meni po meri u Greece : )
 
Ja sam zadnjih desetak godina odlazila u Paraliju (mislim na onu kod Katerinija). Nismo imali viska love, pa nismo hteli da eksperimentisemo sa drugim destinacijama u Grckoj. Paralija je generalno OK. Svidja mi se sto je prilicno urbana i ziva u nocnim satima. Ima dovoljno vanpansionskog sadrzaja, prodavnica, super marketa, pekara, poslasticarnica, taverni, diskoteka - svega. Jedino sto mi smeta i to BAS smeta je guzva na plazi i more koje nije najcistije. Ne volim plaze u kojima talasi podignu pesak i zamute vodu, a jos donesu i tone one braon travuljine sve do plicaka. Zamerka je i to sto u blizini nema bitno drugacijih plaza, tako da turisti nemaju sta da istrazuju. Ipak, bez obzira na plazu koja mi se ne dopada, iz Paralije nosim samo lepe uspomene.

Proslog leta smo prvi put bili na Tasosu. Prelep je!!! Plaza Aliki me je ostavila bez daha. Raj za plivanje i ronjenje. Kad bih nasla mesto u Grckoj koje ima takvu plazu, ali bas u samom mestu, samo bih tamo odlazila. Mi smo odseli u Limenariji, na jugu ostrva, koja ima jako malu i neprivlacnu plazu, tako da je to bio promasaj. Najbolje je odsesti u Limenasu, Potosu ili Pefkariju.

Za leto 2006. planiram Krf - Kasiopi ili Dasiju, sve zavisi gde bude bolja ponuda ovdasnjih agencija.

Mada, ako ne budemo imali dovoljno novca za avion, mozda se odlucimo i za Sarti (Halkidiki, drugi prst - Sitonija). Videla sam fotografije plaze u tom mestu i okolnih plaza i stvarno je FANTASTICNO, kao u nekim tropskimkrajevima (Bora Bora i sl.). Mozda je neko od vas bio tamo? Kakvi su utisci?

Sad kad sam videla toliko lepih plaza, ne bih ponovo odsela u Paraliji.

Sta jos reci - Grcka ima toliko prelepih odredista da do kraja zivota mogu da biram po jedno za letovanje i da se ne pokajem!!!
 
Toplo savetujem svima koji budu letovali u Grckoj da kupe knjigu (mogu da izaberu na jednom od svetskih jezika) koja se zove 777 wonderful Greek islands.Knjiga je F E N O M E N A L N A ! Imate sva Grcka ostrva sa predivnim fokama, sve objasnjeno, predlozi za obilaske najatraktivnijih i vaznih odredista itd....Inace knjigu sam platila 15-ak e - smesno!
 
Da li si tu knjigu kupila kod nas ili u Grckoj? Ima li je u beogradskim knjizarama?

Mada, opet, ja vise verujem vama koji ovde iznosite svoje utiske iz prve ruke, nego li nasminkanim brosurama i montiranim, retusiranim forografijama. Ko zna da li je to u knjizi realno prikazano.
 
mirarbi:
Da li si tu knjigu kupila kod nas ili u Grckoj? Ima li je u beogradskim knjizarama?

Mada, opet, ja vise verujem vama koji ovde iznosite svoje utiske iz prve ruke, nego li nasminkanim brosurama i montiranim, retusiranim forografijama. Ko zna da li je to u knjizi realno prikazano.
Knjiga je kupljena u Grckoj, imas je u bilo kom vecem mestu (ja moju kupila na Tasosu).Fotke su sjajno odradjene i ima ih kako pise u knjizi 360 + 81 mapa!!! Na prednjoj strani je fotografija San Torinija i one divne plave kupole sa krstom a u daljini se vidi more sa ostrvima.Knjiga je korisna jer sadrzi puno vaznih informacija, imate tacne udaljenosti vecih gradova od neke interesantne lokacije koju oni predlazu za obici i sl.(aheoloska nalazista, hramovi, prirodni fenomeni,manastiri i sl.) Slazem se sa tobom da je dobra preporuka bolja od svake fotke i knjige, jer je na (u) ovim sve lepo! ;)
 
Evo me sa svezim informacijama. Bila sam na sajtu beogradskog sajma. Kazu ovako:

"SAJAM TURIZMA (ETTFA) - Turističke agencije, savezi i organizacije, hoteli, turistički centri, lovni turizam, vazduhoplovne kompanije, međunarodni tur operatori (Hale: I, IIA, IIS, III, V i XIV). od 19. 04. '06. do 22. 04. '06."

I dalje vazi pitanje za SARTI !!!
 
xpajamacax:
da. definitivno. prebivala poduže u oba. ja mnogo volim solun:p

Nema uvrede, ali ipak za mene je Atina jedan od gradova sa dusom. Nije lepotica ali ima dusu i smek. Rado ostanem u tom gradu kad god mogu.

Inace trenutno spartam uzduz i popreko po Grckoj i mogu reci da se vidi mahnita priprema za sezonu. Vec se u vazduhu oseca kako ce ovo leto biti izgleda jedno od boljih.
Farbaju, svajsuju, asfaltiraju, opremaju se, jure patke (ovo zadnje nema veze sa tirizmom) i smisljaju sta ce sa parama na leto... bice veselo na leto :)
Malo su poskupeli putarine, ali i napravili podosta novih kilometara
...
...
Puce mi veza u sred pisanja...
...
Jedino sto ovi Grci pojma nemaju sta da rade kad padne sneg... Uleteo sam u sred kijameta ove godine (24.januar) i jedino sto su umeli je da rasporede 4.2 miliona pandura duz puta prema Atini od Soluna i da mi na svakih kilometar traze "aljisides" - lance! Na pitanje sta misle da mogu da uradim na totalno zaledjenom putu sa lancima, samo su slegali ramenima - valjda ce se lancima sve srediti. Nisam stavio, pa sam sacekao dva dana u Platamonasu, hotel Dias, mnogo lep mali hotelcic, gde stalno svracam kad god prodjem.
Ostavio sam Grcima da se tociljaju sa svojim letnjim gumama i lupaju se sve u sesnaest.
Malo malo pa prozvizdi putem neki unezverini Grk, koji je poceo da koci jos kod Soluna, a kod Katerini jos uvek pici 80km na sat... :) Trazi bilo kakvo uporiste da zakoci, makar i zadnji deo kamiona, jer inace ode pavac Atina, bez potrosene kapi goriva :)


Vidim da sredjuju plaze na Pelopnezu a i gore severnije se radi na veliko (Katerini, Larisa pa dalje prema Lamiji)

Cene benzina su za dlaku vislje od prosle godine ali se radi o par centi. Sjajno je sto imaju V100 Racing bezolovni, pa i starije masine prosto zivnu.
Klopa jednaka po ceni ali su cene u radnjama i samoposlugama nesto nize nego prosle godine u ovo doba. Jedino je suvlaki i giros ostale djakonije poskupeo malo ali nista znacajno, zavisi i gde se uzme i kako jede (ako uzmes u sake pitu, jeftinije nego kad zasendnes)
Inace jos je veci broj restorana gde nakon jela obavzeno sluze i dezert, sto ranije nije bas bio svuda slucaj.

Devojke im se nesto prolepsale, ili sam ja predugo na putu :)
Jedva cekam leto pa da se razgacimo negde na bilo kojoj plazi, svuda je lepo.

Ovde se vec sve rascvetalo skoro. Naradze ko lubenice, mandarine preslatke. U vrtu kuce gde mi je baza, se razrakoljilo drvo na kom rastu i limunovi i mandarine zajedno! :) Malo limuna za rostiljsko meso pa mandarine da se zasladis, prvi put sam to video ove godine, iako je to drvo vec duze vremana u dvoristu.

A knjigu, koju je pomenula Goscica, nije bas lako naci u ovo doba, video sam je samo u Korintu, na mesti gde se moze pogledati Korintski kanal, kosta 17 evra. Vredi svaku stranu.

Ljudi, ako ikako mozete, spremajte papire za vize :)
Cujem da ce se malo olabaviti rezim izdavanja viza, prica se i ovde na dosta viskom mestu sam cuo, pa da se u zdravlju i veselju i preplanuli vidimo u zemlji Helena! :)
 
e,code baš si srce.
već sam se zabrinusda da tebe nema na ovoj temi:p
znaš kako Atinu ili voliš ili ne.
ja sam privrženija solunu.
jer mi atina prilično konfuzna:p
ma jel znaš ti da sam ja gurala auto kroz taj lavirint pokušavajući da našem pumpu, za koju su svi grci pokazivali rukom kako da stignem do nje (a pešaci) a atina cela jednosmerna:p
dakle malo malo pa kažu " edo" a ja blejim...i na kraju provalim matorca u sileđijki, sa peškirom preko ramena sedi pored aparata za benzin!!!! u sred ulice, koja je kao npr naša (oprostite ne znam joj sad ime) Maršala Tita...bem ti atinu.
imala sam sreće pa sam živela kod Caravel hotela i na kiffisiji, koji su onako prilično lepi delovi grada...
ali ĐaBa ne volem je bwe:p
ali zato Solun....ah kada štukne sa mora da padneš u nesvest od smrada:p
ma nema ništ aslađe od kafe na kalamariji:p
ajde priznaj:p
CmOk
lepo se provodi, i ne gledaj mlade cice mnogo...može da ti pozli, znaš kako su one živahne:p
 
Code, druže, kako si nam ti? Po ovome sto citam rekla bih da ti nije loše, spojio si lepo i korisno, srećniče jedan! Baš sam uživala dok sam čitala tvoj izveštaj sa terena.Uhhh, naročito me ponelo ono drveće sa limunovima i mandarinama....moram da ti priznam - zavidim ti malo! :P Evo ja već sada razmišljam uveliko o letovanju, ako ne juli (zbog posla), onda neki početak septembra i pravac jug, kao što rekoh najverovatnije Krit! Ahhh, ko će dočekati....:roll:
 
@maca
:) Da u Atini su sve ulice jednosmerne :) I to tako da nikakav matematicki model ne moze to razmrstit, dok atinjani to resavaju ocas posla, jer jednostavno ne postuju pravce, pa svako vozi gde stigne i kako stigne. I da vidis cuda, sve funkcionise besprekorno. Panduri odavno odustali od kaznjavanja, pa sad samo spasavaju zivu glavu da ih neko ne pokupi onako usput...
I tacno je - Atinu ili volis ili ne, nema sredine. Moja cerka i ja smo zatreskani u taj grad, ona provela praznike tamo i kaze da se fenomenalno provela, verujem joj. Atina nudi stvarno dobar provod, jos ako imas dobro drustvo - gde ti je kraj.

@Goscica
"no money - no honey.. " kako rekose braca nam burmanci ili tako neki... Dakle treba i raditi da bih mogao malo i uzivati :)
Istrpi se jos malo drugarice moja :) Nije jos mnogo ostalo do leta, ako posmatramo optimisticki :) Poslacu ti sliku onog drveta, cim napunim baterija za fotoaparat. Istrosih sve jer ima mnogo toga da se zapamti i zabelezi.
Nazalost ja letujem dosta juznije od tebe, pa nema sanse da se sretnemo i popijemo neko hladno picence zajedno, ali mozda se sretnemo na autoputu? :)

Inace trenutno je oko 15 stepeni, suncano i upravo pijem kaficu na dvoristu i kuckam mojim ljubimicama :)
Vreme se znatno poboljsalo u zadnjih par dana, tako da sad Grcka opet postaje ona prava.
 
Bravo bravo Code ti samo uživaj i pali narod.Mene si več upalijo ,kad sam pročitao najnoviji izveštaj sa juga.Ove godine svi moji planiraju negde u Dalmacijo ali ja još uvijek vučem prema Grčkoj.
Uživaj dalje i nađi neki otok gde se je vreme zaustavilo negde u kikladima možda pa mi javi.c
ciao
 
Code, cmokić hahahahhaha
E, pojasničeš nam to "labavljenje viza" kada se budeš vratio..
Uživaj i lepo se provedi, nemoj da kradeš mandarine u Botaničkoj bašti u Atini, ja sam jeo, nisam znao da su to samo ukrasne mandarine odvratnog ukusa :)))
 
ee, pola krfa (turisti ) se svake godine časte ispiranjem,je klopaju koum quat- koji liči na mandarine, pomoradze, a imam ga u izobilju:p:p:p
a ne se jede:p slatko je što ih niko ne upozorava....:mrgreen:
 
codemaker:
@Goscica
"no money - no honey.. " kako rekose braca nam burmanci ili tako neki... Dakle treba i raditi da bih mogao malo i uzivati :)
Istrpi se jos malo drugarice moja :) Nije jos mnogo ostalo do leta, ako posmatramo optimisticki :) Poslacu ti sliku onog drveta, cim napunim baterija za fotoaparat. Istrosih sve jer ima mnogo toga da se zapamti i zabelezi.
Nazalost ja letujem dosta juznije od tebe, pa nema sanse da se sretnemo i popijemo neko hladno picence zajedno, ali mozda se sretnemo na autoputu? :)

Inace trenutno je oko 15 stepeni, suncano i upravo pijem kaficu na dvoristu i kuckam mojim ljubimicama :)
Vreme se znatno poboljsalo u zadnjih par dana, tako da sad Grcka opet postaje ona prava.
Code željno očekujem fotke i detaljniji izveštaj.Nego, druže, zbunio si me skroz - ako ja budem na Kritu kao što planiram i kao što rekoh - gde ćeš ti južnije od toga??? :lol:
 
malinero:
Bravo bravo Code ti samo uživaj i pali narod.Mene si več upalijo ,kad sam pročitao najnoviji izveštaj sa juga.Ove godine svi moji planiraju negde u Dalmacijo ali ja još uvijek vučem prema Grčkoj.
Uživaj dalje i nađi neki otok gde se je vreme zaustavilo negde u kikladima možda pa mi javi.c
ciao
Pa vuci JACE prema Grckoj :) :)
Ala bi to bila festa kad bi svi se nekako sakupili na nekoj zgodnoj plazi pa da seirimo! :)
Puste zelje....
 
HeBePoBaTaH_:
Code, cmokić hahahahhaha
E, pojasničeš nam to "labavljenje viza" kada se budeš vratio..
Uživaj i lepo se provedi, nemoj da kradeš mandarine u Botaničkoj bašti u Atini, ja sam jeo, nisam znao da su to samo ukrasne mandarine odvratnog ukusa :)))
Ok, ok, pomeri se dva koraka nazad! :) Kakav cmokic sunce ti kalajisano! Odbij! :) :)
Pre mnogo godina kad sam prvi puta vide te "mandarine" kojih ima i uz ivicu ulica, pomislio sam "yebote, ovi Grci i manadrine uberu onako usput dok setaju..." Naravno da sam naseo prvi puta i naravno da mi nije prijalo, ali sam probao :)
Vidim da neki ovde prave i neke vrste kao slatko od tih "mandarina" a nije ni lose - probao.

Sto se labavljenja viza tice, razgovarao sam sa nekim ljudima koji su onako "povisoko" u administraciji ovde. Nesto se suska, pripprema ali nista odredjeno niko ne zna. Takodje znam ljude koji rade u abmasadi u Beogradu, isto su nesto naculi. Sve u svemu izgleda, kako sam razunmeo, da ce se vize lakse dobijati, pogotovo za vreme sezone. Koliko lakse i kako lakse, stvarno ne znam.
Sigurno je jedino da nema nista od "bele sengenske liste" ali mi se isto tako cini da se vise i njima smucilo to natezanje sa vizama.
Videcemo, nije bas toliko daleko leto :)
 
Goscica:
Code željno očekujem fotke i detaljniji izveštaj.Nego, druže, zbunio si me skroz - ako ja budem na Kritu kao što planiram i kao što rekoh - gde ćeš ti južnije od toga??? :lol:
Bice, bice :)
Inace nisam izgleda dobro citao pa mi je promaklo da bi ti na Krit. Ma, nema problema, nemozes ti toliko juznije koliko JA mogu juznije :) Ako treba, cu otplivam barem 2 metra JUZNIJE od tebe! :)
A bilo bi sjajno da se negde sakupimo :)
Ja cu ove godine na Krit ali na kratko jer imam neke obaveze. Ali zato za 5 dana.... Da vidimo sta braca na Kritu rade i spremni li su za nas navalentne :)
Nazalost, opet na kratko :(
 

Back
Top