GRČKA VIZA

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ma, ja sam sve radila u sopstvenom aranzmanu, bez agencije direktno sa hotelom u koji idemo,i sve ono sto ti uradi agencija ,vaucer, osiguranje sve sam sama, i sam si kriv ako si se presao za smestaj. Dobila sam vizu bez ikakvih problema, nikad vise ne bih isla preko nasih agencija.
 
popito:
Ma, ja sam sve radila u sopstvenom aranzmanu, bez agencije direktno sa hotelom u koji idemo,i sve ono sto ti uradi agencija ,vaucer, osiguranje sve sam sama, i sam si kriv ako si se presao za smestaj. Dobila sam vizu bez ikakvih problema, nikad vise ne bih isla preko nasih agencija.

Evo sad JA tebe pitam :)
sta si dobila od hotela samo garantno pismo ili jos nesto treba?
i mi cemo tako ove godine.
 
emma05:
Evo sad JA tebe pitam :)
sta si dobila od hotela samo garantno pismo ili jos nesto treba?
i mi cemo tako ove godine.

Od hotela smo dobili vaucer kojim se potvrdjuje rezervacija i uplatili smo 10% od aranzmana.
To je to, u principu ono sto uradi i agencija, i to sam odnela u ambasadu pored druge potrebne dokumentacije o cemu sam pisala.

Malo Tasos, malo vize, malo guzve na Makedonskoj granici :p
 
mirarbi:
Evo, da skoncentrisem pitanja u vezi INDIVIDUALNE vize na jednom mestu:

- Aranzman nam pocinje 30.07., ali bismo mi usli u Grcku 2-3 dana ranije. Naravno, uplatili bismo zdravstveno osiguranje u skladu sa tim. Da li je moguce dobiti vizu na veci broj dana od uplacenog smestaja i da li mi u individualnoj vizi tacno pise kad moram da udjem u Grcku?

kada dobijes vizu u pasosu ti pise od kog dana ona vazi.neka ti agencija napravi vaucer samo za ambasadu i neka napisu da aranzman traje od 27.07. do zavisi vec koliko uplatis osiguranje.tako mozes da udjes par dana ranije.viza je 35 eur.dobijaju i nezaposleni (kao ja)
 
Miro, Iako su Ti drugi uglavnom odgovorili, 'ajde da se i ja pridružim pošto si se uspaničila. Zato ću biti opširan. "Don't happy, be worry" što bi rek'o Rambo Amadeus :p

- Aranzman nam pocinje 30.07., ali bismo mi usli u Grcku 2-3 dana ranije. Naravno, uplatili bismo zdravstveno osiguranje u skladu sa tim. Da li je moguce dobiti vizu na veci broj dana od uplacenog smestaja i da li mi u individualnoj vizi tacno pise kad moram da udjem u Grcku?

Da, moguće je dobiti vizu (turističku, kraći boravak, jedan ulazak) na veći broj dana od uplaćenog smeštaja a ukupan broj dana koji ćeš dobiti zavisi pre svega od kupljenog zdravstvenog osiguranja, to jest dobićeš tačno onoliko dana koliko si kupila osiguranja. Postoji i slučaj kada imaš zdravstveno osiguranje u vidu kartice, koju si besplatno dobila uz AmEx ili neku od kreditnih kartica Banca Intesa (prilažeš fotokopiju obe strane), i koja važi godinu dana od dana izdavanja - tada će ti broj dana dodeliti na osnovu onoga ŠTO SI TRAŽILA tj upisala u zahtev. Ovo ne znači da možeš da upišeš npr. 50 dana, jer to onda nije po njihovoj definiciji kraći boravak, ne spada u tu kategoriju. Ako, dakle, imaš tu karticu možeš da upišeš par dana pre i obavezno par dana duže od trajanja aranžmana i to će prihvatiti kao što su i meni, a sve u okviru od 30 dana. Obavezno duže jer može npr. da ti se pokvari auto, a ako prekoračiš datume u vizi onda mogu da ti naplate kaznu i da ti zabrane 5 godina ulazak u EU.

U individualnoj vizi ti piše prvi dan kada MOŽEŠ da uđeš u Grčku, poslednji dan dokle možeš da ostaneš kao i broj dana koliko možeš da ostaneš (piše i koliko puta možeš da uđeš). U primpicu :) ovo znači da možeš da im uđeš i poslednjeg dana dokle viza važi ali istg dana moraš i da izađeš, ali samo ako i osiguranje važi za taj dan. Nije komplikovano, ko razume, shvatiće :)

- Jos nesto. Ako bismo u Grcku usli npr. 27.07., mogu li da zakazem termin u ambasadi vec za 1. ili 2. juli?

Možeš. Ja sam zakazao za 29.05. a ulazim 01.07.

- Ta dva svedoka u opstini za overu izjave za nezaposlene da su izdrzavani, jel' mogu da budu i rodjaci ili to nije pozeljno? Koliko ste platili overu takve izjave?

Ne znam, ali to ti neće trebati jer...

- A ako preduzece supruga moje nezaposlene drugarice da izjavu da je ona osigurana preko njega, kao izdrzavano lice, da li to menja tu izjavu iz opstine, ili pored tog dokumenta iz preduzeca treba i izjava iz opstine?

---------------------
Ovim potvrđujem da (ime i prezime), sa stanom u (adresa koja je i na pasošu), rođen/a (datum). godine u (mesto), kao nezaposleno lice ostvaruje zdravstveno osiguranje i ostala prava koja joj po Zakonu pripadaju kao članu uže porodice, odnosno venčana supruga našeg radnika (ime i prezime).

Potvrda se izdaje na lični zahtev našeg radnika, a radi pribavljanja putne vize za Republiku Grčku i u druge svrhe se ne može koristiti.
potpis/pečat/datum
----------------------

- Da li se tih 36Eura (ili 35Eura) za individualnu vizu nosi u Ambasadu u gotovom i predaje sa dokumentacijom za vizu ili se uplacuje na racun ili se placa (u gotovom ili na racun) tek posto cujemo da li smo dobili vizu?

Zakazanog dana, prilikom predaje dokumenata, kad proveri da l' ti je sve od papira tu, tražiće ti 35€ po pasošu. Kada daš lovu, dobićeš zeleni papirić sa brojem i datumom kada treba da dođeš po (eventualno vizirani) pasoš. "Don't happy, be worry" :grin:

- Da li su potrebne obične fotokopije dokumenata ili overene fotokopije?

samo obične fotokopije! Osim dokumenata koji treba da budu originali - potvrda o zaposlenju od firme, i ova druga od firme zaposlenog muža tvoje nezaposlene drugarice :) kao i potvrda od biroa za zapošljavanje tvoje nezaposlene drugarice da sedi i čeka po'so)

- Da li je potreban taze izvadjen vencani list ili moze i neki od pre par godina?

Ne mora da bude taze, moj je izvađen 2004. kad smo prvi put aplicirali za vizu i taj redovno kopiram.

- Da li je cena individualne vize 36 ili 35 Eura?

Ako kažeš pasoš - onda kaži Evro, pošto onda kažeš i Evropa. Ak' misliš na putovnicu tada možeš kazat Euro jer onda izgovaraš Europa, ne :)
 
Poslednja izmena od moderatora:
Evo vec danima se nerviram..Jos u februaru smo uplatili aranzman za Tasos u septembru.Prosle godine smo dobili vize,ali sada sam se bas uspanicila,citajuci o vizama.Kod nas je slucaj da je muz nezaposlen,nije ni student,nije ni na birou za zaposljavanje..Do sada smo nosili tu potvrdu o zaposljavanju i nije bilo problema..Dete je kod njega upisano u pasos,ima vec dosta sengen viza u pasosu,valjda nece pomisliti da zelimo da ostanemo..
 
Neznam dali moze sa osiguranim a nezaposlenim bracnim drugom da se dobije individualna viza ali ja sam dobio uz izjavu 2 svedoka u opstini i nisam pominjao zdravstveno osiguranje [koje naravno imaju i moja zena i deca] Sad pisite sta hocete, sta znate ili neznate ali ovo je moje iskustvo. Jos jedno, u Grcku putujem 14 jula a vize smo dobili pre otprilike 2 meseca sto znaci da datum zakazivanja nije vazan. Bolje sto pre, da te neboli glava. Pozdrav !
 
Atrix:
Da li ste culi da su grci od 8. maja poostrili izdavanje grupnih viza i da ih ne izdaju nezaposlenima, apsolventima kojima staz traje duze od jedne godine, a za nezaposlenog bracnog druga postoji mala sansa da ove godine ode u Greece na letovanje.
Mi vec uplatili, a ja apsolvent sa isteklim stazom. Sta da se radi?! Da li odustati, jer znate vec da se samo par dana pred put zna ko je dobio vizu, a agencije tada bas i ne vracaju
parice?
Vido sam da je doslo do neke strke:shock:......Al im je fora...To su nasa ''grcka braca''....Sta da im ne prebegne armija apsolvenata.......E....Drukcije cemo razgovrati od sada......Moja sestra je pre dve godine jedva dobila ,a spada u nezaposlene....Vidi molim te, pa nije u Grckoj takvo blagostanje.....Znam da dosta nasih radi na crno, ali to je zanemarljivo u odnosu na ukupnu ekonomiju.....Bre, jos da mi neko kaze da sipci imaju povlastice....Bolje odes u Tursku ,Hrvatsku......
Tvoj problem konkretno je tezak i gotovo neresiv8-).....jedino ako imas jaku vezu npr sa nekim ataseom....Ne mislim ljubavnu:roll:, mada moz i to......
 
elmed:
Evo vec danima se nerviram..Jos u februaru smo uplatili aranzman za Tasos u septembru.Prosle godine smo dobili vize,ali sada sam se bas uspanicila,citajuci o vizama.Kod nas je slucaj da je muz nezaposlen,nije ni student,nije ni na birou za zaposljavanje..Do sada smo nosili tu potvrdu o zaposljavanju i nije bilo problema..Dete je kod njega upisano u pasos,ima vec dosta sengen viza u pasosu,valjda nece pomisliti da zelimo da ostanemo..

Nemaš razloga da se brineš i nerviraš, a posebno jer kažeš da Tvoj muž ima dosta Šengen viza... pa, to je najvažnija stvar! Uz isto tako važan uslov - da nije predhodno prekoračio datume na vizi!. To već nekoliko puta podvlačim, ali to i Grci na svom sajtu ističu a ko god se malo bolje informiše o tome kako funkcioniše birokratski (papirološki) mehanizam EU biće mu jasnije zašto je to važno.

Umesto potvrde o zapošljavanju sada ćete imati izjavu overenu od dva svedoka da je izdržavano lice i to je, sa birokratsko-paiprološkog stanovišta dovoljno da se zadovolji jedan od traženih papira za takav slučaj - a važno je da imaš što traže.

Ako sam dobro video, prva informacija o tome da je Grčka pooštrila režim izdavanja grupnih viza je plasirana 08.05. tj na početku sezone. Nisam video da je to zvanično objavila Ambasada Grčke već su, navodno, agencije dobile takav dopis koji je potom stigao do javnosti. Zašto baš grupnih - pa, možda zato što je to najjeftiniji način da uđeš u Grčku i posle "ispariš".

Bio sam u Grčkoj u drugoj polovini maja, tri dana na Skijatosu. Za ta tri dana sam bio u 10-tak različitih restorana i, gle čuda, u većini je bio zaposlen po neki "naše gore list". Baš čudno, ajde da se ponegde zalomi naš čovek, ali ovo... Bilo mi je veoma prijatno, ja se inače u Grčkoj osećam bezbedno i prijatno ali ovakovo "okruženje" daje dodatnu prijatnost. Jedino u hotelu u kome sam bio nisam primetio nekog našeg, a da je od osoblja. Istini za volju, većina su iz Makedonije - dakle, ne baš sasvim naše gore list :) ali me je u jednom kafiću služila Leskovčanka a u drugom Nišlija. Naravno, nisam ih pitao kako su došli i da li legalno rade. Ali sad kad čitam o vizama nešto mi se film premotava... :)

Predpostavljam da je na početku sezone najveća navala radne snage »na crno«. Vizni režim EU postoji pre svega zato da bi se sprečile nekontrolisane migracije radne snage. Kako sezona odmiče, tako se i navala smanjuje pa i kontrola popušta.
 
Evo vec danima se nerviram..Jos u februaru smo uplatili aranzman za Tasos u septembru.Prosle godine smo dobili vize,ali sada sam se bas uspanicila,citajuci o vizama.Kod nas je slucaj da je muz nezaposlen,nije ni student,nije ni na birou za zaposljavanje..Do sada smo nosili tu potvrdu o zaposljavanju i nije bilo problema..Dete je kod njega upisano u pasos,ima vec dosta sengen viza u pasosu,valjda nece pomisliti da zelimo da ostanemo..

Nije nikakav problem da se prijavi u Nacionalnu sluzbu za zaposljavanje, da ga evidentiraju kao nezaposleno lice i da mu odmah izdaju potvrdu o nezaposlenosti na kojoj pise za koju je svrhu izdata. To moze da obavi u centrali NZS-a na Gundulicevom vencu u Beogradu, na nekom od saltera, za pola sata.

Drugarica koju sam pominjala, koja je nezaposlena, a putuje sa svojim zaposlenim suprugom, je danas pre podne odradila sve sto sam navela, tako da pouzdano znam kako ide. Nek' tvoj suprug Elmeda u NZS ponese fotokopiju diplome o srednjem, visem ili vec kojem obrazovanju, licnu kartu i radnu knjizicu, ako je ima. Upisace ga u evidenciju, izdati plavi evidencioni kartoncic i reci da se za tri meseca javi savetniku za njegovu strucnu spremu (na to posle ode, a i ne mora ako nece - posledica je brisanje iz evidencije na par meseci). Odmah neka trazi da mu izdaju potvrdu o nezaposlenosti i to je to.

Kad to obavite, srocite onu izjavu da ga izdrzavas, navatajte dva svedoka i pravac opstina ili opstinski sud (bilo koji) na overu izjave. Ako idete u Palatu pravde, salteri su dole u prizemlju. Prvo na info pultu desno pitate tetu koja tamo radi da vam kaze koliko da uplatite za overu izjave, zatim na racun I ili II ops. suda odmah tu u posti pored, levo, uplatite taksu i onda u salter sali pored stanete u red tog suda na ciji racun ste uplatili taksu. Najbolje je doci od 13-14,30 jer je tad najmanja guzva. Ovo kazem iz iskustva, jer sam pravnik pa stalno overavam ugovore, izjave i sl. u sudu.

Ostalu dokumentaciju fotokopirate, slozite i nema brige.
 
pitanje za pravnicu mirarbi.. :)
postoje li neki formulari za davanje izjave o tome da je pasos jedini koji imam (stari izgubljen)
ili se pise u slobodnoj formi? Sta sve od podataka treba navesti (JMBG, br l.k., br. pasosa..)?
 
postoje li neki formulari za davanje izjave o tome da je pasos jedini koji imam (stari izgubljen) ili se pise u slobodnoj formi? Sta sve od podataka treba navesti (JMBG, br l.k., br. pasosa..)?

Ne znam da li postoji obrazac. Pretpostavljam da ne. Napisi izjavu u slobodnoj formi i trudi se da sadrzi sve potrebne podatke o tebi i dokumentu koji si izgubila.

Npr.

Ja _____________ rodjena ___________ od oca ___________ i majke ______________ sa JMBG br. ________________ i l.k. br. _______________ SUP _______, sa prebivalistem u _______________ na adresi __________________, pod punom krivicnom i materijalnom odgovornoscu izjavljujem da sam dana ___________ godine izgubila svoju putnu ispravu - pasos br. ________________, sto sam prijavila nadležnom MUP-u i u zakonskom roku oglasila gubitak iste u Sluzbenom glasniku RS br. ____ od ___________ godine.
 
:) ..nisam izgubila vazeci pasos nego stari, ponisten..
..rekose mi da treba da dam izjavu
da mi je ovaj koji imam (vazeci) jedina putna isprava koju posedujem..

..forma je slicna, predpostavljam, tako da - thanx,anyway...

..jos jedno pitanje - kako se u ovoj izjavi nazivaju svedoci i da li daju jos neke podatke
osim br.l.k?

..jerotije, hvala za info..
 
..jos jedno pitanje - kako se u ovoj izjavi nazivaju svedoci i da li daju jos neke podatke
osim br.l.k?

Osim imena i prezimena i broja licne karte, za svedoke ti nista drugo i ne treba. Mozes da ih nazoves bas tako - svedoci, a mozes i da napises "ova izjava data i overena u prisustvu ____________ iz _______________ sa adresom _______________ i l.k. br. i ________________ iz _____________ sa adresom __________________ i l.k. br. _____________________ , koji potvrdjuju verodostojnost sadrzine iste."
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top