GRČKA VIZA U PRIŠTINI, PROČITAJTE!!!

OVO SAM DOBILA OD JEDNOG SUGRADJANINA, KOJI JE JOS BOLJE UPUCEN OKO PROBLEMA VIZA U PRISTINI I SVE CINI DA SE NESTO RESI.

"...Mislim da bi kopiju ovog pisma trebalo uputiti i novom ministru inostranih poslova gosp Vuku Jeremicu ali svakako i predsednici Koordinacionog Centra za KIM gospodji Sandri Raskovic jer drzava ako to jeste i ako postoji mora brinuti o svojim gradjanima ne moze jedna mala i jedina srpska licencirana agencija da se bori za prava Srba to mora uciniti drzava, ista ona koja nas je ostavila na Kosovu i ona koja je dozvolila bratskoj grckoj drzavi otvaranje konzularnog predstavnistva u Pristini.
Draga Ivana ja sam jos Decembra meseca 2005 uputio notu Ministarstvu inostranih poslova Republike Srbije o nasem neslaganju sa otvaranjem grcke kancelarije u Pristini i sa grckom odlukom da svi pasosi izdati na teritoriji KIM moraju da apliciraju za vizu u Pristini i slicno, nakon mog zustrog razgovora sa grckim konzulom u Nisu medjutim , kako to obicno biva sa birokratijom primio me je zameneik direktora direkcije za konzularne poslove u Beogradu / naravno da nisam ocekivao da ce me gosp Draskovic primiti / i obecao je da ce se to resiti. No nije se resilo nista i ja sam bio proslog leta prinudjen da radim viziranje u Pristini. Ovom prilikom zelim da istaknem izuzetno korektnu saradnju sa gosp. Zavarosom Hristosom sefom konzularnog odeljenja koji nam je omogucio viziraje preko 500 pasosa prosle godine a onda su se Albanci pobunili i dobio sam pravo da viziram svega 5 pasosa dnevno.To je bilo mucenje za nas ali isli smo i za 5 pasosa jer su mnogi gradjani uplatili veoma skupe avio aranzmane,Grupne vize radio sam normalno.
Da bi krajem septembra potpuno obustavili rad sa nama po pitanju individualnih viza a pre nekoliko meseci suspendovali su i grupne vize sto smatram direktnim krsenjem mojih radnih obaveza jer su mi onemogucili normalan rad.
No diplomatija je cudo, normalno je da Srbija nece kvariti dobre odnose sa Grckom pogotovu ne u ovo sudbonosno vreme po pitanju naseg statusa. Ja sam optimista to sam i u danasnjoj emisiji na KIS radiju i rekao ali Vasa akcija je potpuno ispravna i ja je potpuno podrzavam i ukoliko ne uspemo cak cemo je i medijski prosiriti jer ja cu prozvati sve od naseg nesposobnog tzv Koordinacionog centra / sta to on koordinira, sta ce nam on u Beogradu on mora biti na terenu tamo gde zive i rade preostali Srbi/ do svih KPD-a /Konzularno diplomatskih predstavnistva u Pristini gde ste dobro primetili ne rade uopste Srbi kao da smo izumrli. Jel to ta demokratija, standardi i nasa buducnost na Kosovu? Kada zovete italijanski kozulat ukoliko ne govorite albanski ne mozete dobiti vizu."

NASA SE BORBA NASTAVLJA, A OD SVIH VAS OCEKUJEM POMOC, NA BILO KOJI PRAKTICAN I KORISTAN NACIN.
 
Bezimeni...nikada ali NIKADA kada nekom nesto ucinis ne trazi ni aplauze ni hvala. Razumem da ocekujes to ali ne reci na glas. Ucinio si najbolje sto si mogao i to je tebi samom dovoljna hvala...ucinio si nesto ne samo za zenu koja ti se obratila vec i za sve nas pa i samog sebe.

Ni ja ne volim nezahvalnost ali jos vise ne volim kada i neko nesto ucini pa posle nabije na nos.
Evo ja ti se zahvaljujem, moze?;)
Pozzz

p.s. 5 puta ti je rekla hvala...i to "Caps"..evo sad vidim;)
 
Hajde, nemojmo da samo nakraj srca. Bezimeni, ja nisam shvatila da je neko nezahvalan i da su komentari upuceni tebi licno, samo da clanak verovatno nije bio udarna vest (nisam uspela da ga pronadjem na sajtu kurira da procitam), i da samim tim nije izazvao ocekivanu reakciju, sto je i normalno za nase okruzenje, trenutno su novine pune clanaka o ukucanima VB!?, jer narod u Srbiji to trenutno najvise zanima! Ja mislim da je taj clanak ipak uspeh i super ako ce izaci u jos nekim novinama. Tebi svaka cast, a i novinama, jer oni na kraju krajeva, nisu ni morali da objave tako nesto, zar ne?
 
Pa ja sam se zahvalila.
Moram da kazem da sam danas zvala Konzulat u Pristini, i da su mi se konacno javili, RAZGOVARALI SMO i bili su jako ljubazni, a naravno prvi slobodan termin za intervju je 10. oktobar!
Mislim da je promena ponasanja, verovatno jednim delom, rezultat clanka u Kuriru i novinarskog angazovanja, jer su se zaista angazovali oko toga i zvali sve adrese konzulata u Srbiji.
E sad...
U sredu ce jedan politicki zvanicnik ici u Pristinu bas povodom ovoga, pa cemo videti sta ce dalje biti.
Bezimeni, zaista hvala, jos jednom, jer si dao sve od sebe da se ovo medijski proprati i pokrije.
 
Pozdrav ja sam imao isti problem.
Uplacen aranzman za Grcku, nemoze grupna viza jer sam sa Kosova i Metohije, pozovi famozni broj koji moze da se dobije svakog 29-tog februara, nasao sam siguran prevoz da odem do Grcke kancelarije u Pristini (sto uopste nije prosto), tamo sam dizao buku i svadjao se sa nekim Grkom bradonjom koji radi tamo, a njegov odgovor na sve to je uvek bio samo "IMATE LI ZAKAZANO ZA DANAS, AKO NE POZOVITE PA ZAKAZITE".
Posle toga sam pojurio veze preko nekih Grka koji rade po stranim organizacijama i oni su mi objasnili u cemu je problem.

Grcka kancelarija u Pristini je bila veoma tolerantna prema srbima sa Kosova i Metohije poslednjih par godina, veoma se lako dobijala viza i srbi su uvek zavrsavali preko reda, prosle godine su cak dozvolili da se pojedinacne vize rade preko agencija bez licnog predavanja dokumenata (zbog nemogucnosti dolaska u Pristinu, nedostatak slobode kretanja). Tu mogucnost su mnogi iskoristili da bez problema uzmu sengen vizu i da odu kao azilanti u zapadne zemlje (najvise u Norvesku).
To je razlog za poostravanje pravila u Grckoj kancelariji u Pristini.

Ne opravdavam grke za takav postupak, ali nazalost mi koji zelimo samo da putujemo na kraju ispastamo zbog ljudi koji gledaju da pobegnu iz ove zemlje (verovatno sa razlogom).

Na kraju ni ti Grci nisu mogli nista da mi pomognu.

Ja sam na kraju prijavio boraviste u Beogradu i predao za grupnu vizu, to naravno ne znaci da cu da idem odavde.
 
Bezimeni77:
A gde je HVALA!!!???

Lično sam zvao urednika Kurira. Mislim da je i u Pressu izašlo. Blic će sutra ili prekosutra objaviti.

Ja ne znam šta ste očekivali. Ovako sve počinje, a Kurir ima tiraž blizu 200.000.
Pročitaće ko treba.

Mrzim nezahvalnost!

Ti si sjajan i svaka ti cast !!!!! Ali mi smo odreagovali malo emotivno,ocekivali smo cudo .Jasno je da stvari tek treba da se pokrenu i rese,a nadam se da ce ovaj clanak da ih pokrene,kao sto si i sam rekao.Niko nije tebi nesto zamerio,bili bi stvarno neposteni.
Pa vidis koliko malo ljudi se uopste zainteresovalo za ovu temu,tuzno.Nisu mogli barem da saosecaju sa Tashom i drugim....kako bi onda mogli da zamerimo tebi ,koji si dao sve od sebe ?! :) Ti si ispunio ocekivanja,hvala ti i divan si !!!!
 
zgodnjikava:
Ti si sjajan i svaka ti cast !!!!! Ali mi smo odreagovali malo emotivno,ocekivali smo cudo .Jasno je da stvari tek treba da se pokrenu i rese,a nadam se da ce ovaj clanak da ih pokrene,kao sto si i sam rekao.Niko nije tebi nesto zamerio,bili bi stvarno neposteni.
Pa vidis koliko malo ljudi se uopste zainteresovalo za ovu temu,tuzno.Nisu mogli barem da saosecaju sa Tashom i drugim....kako bi onda mogli da zamerimo tebi ,koji si dao sve od sebe ?! :) Ti si ispunio ocekivanja,hvala ti i divan si !!!!

:lol: :lol: :lol: :wink: :wink: :lol: :lol: :lol:

Laže ko kaže da mu ne prija zahvalnost!

:lol: :lol: :lol: :wink: ;-) :lol: :lol: :lol:
 
zgodnjikava:
Pa vidis koliko malo ljudi se uopste zainteresovalo za ovu temu,tuzno.Nisu mogli barem da saosecaju sa Tashom i drugim....QUOTE]

Mislim da to nije tacno. Ja od pocetka pratim razvoj situacije, ali stvarno nemam nista pametno da dodam, niti imam nacina da devojci pomognem. Mislim da je to slucaj i sa drugima. U svakom slucaju, Tasha, ako ti nesto znaci, stvarno mi je zao sto moras kroz sve ovo da prolazis, i nadam se da ce se sve razresiti u tvoju korist.
 
Evo teksta iz Kurira

ŽIGOSANI
Srbima sa Kosova grčki konzulati u Beogradu i Nišu odbijaju da izdaju vizu, upućuju ih u Prištinu, gde je nemoguće zakazati viziranje

BEOGRAD - Građani Srbije sa Kosova i Metohije ne mogu da dobiju vizu za odlazak u Grčku, jer nijedno od tri konzularna odeljenja grčke ambasade u našoj državi neće da im vizira pasoš. Naime, brojni građani Kosovske Mitrovice koji pokušavaju da razreše Gordijev čvor zvani dobijanje grčke vize uverili su se proteklih dana na sopstvenoj koži do koje mere su obespravljeni. Pored toga, mogli su i da naslute šta ih čeka u bliskoj budućnosti, ukoliko južna srpska pokrajina dobije nezavisnost.

Jedna od njih, Tatjana Kompirović, iznervirana zbog činjenice da deset dana bezuspešno pokušava da zakaže termin za viziranje pasoša, pozvala je redakciju Kurira i zatražila pomoć za nju i sugrađane koji su se našli u sličnoj situaciji.

- Osećam se kao trinaesto prase. U agenciji preko koje smo uplatili aranžman rečeno mi je da, budući da živim i radim u Kosovskoj Mitrovici, oni ne mogu da mi obezbede kolektivnu vizu, već da to moram sama da odradim. U konzulatu u Beogradu objasnili su mi da oni ne mogu da mi izdaju vizu, jer je moj pasoš izdat na teritoriji Kosova. Sugerisali su mi da pozovem konzularno predstavništvo u Nišu. Međutim, i oni su se proglasili nenadležnim i uputili me na konzularno odeljenje u Prištini - priča Kompirovićeva.

Umesto da na prištinskoj adresi reši svoj problem i da mirne duše sačeka 22. jul i odlazak na Skijatos, Kompirovićeva već deseti dan nekoliko sati dnevno provodi u telefoniranju.

- Samo u toku jučerašnjeg dana provela sam četiri sata pozivajući broj telefona tog odeljenja. Ili je linija zauzeta, ili se niko ne javlja. Ipak, desetak puta uspela sam da dobijem vezu, međutim, osobe sa druge strane žice uopšte nisu odgovarale na moja pitanja, niti su se predstavile. Pokušala sam i na engleskom jeziku da im objasnim šta mi treba, međutim, bezuspešno - očajna je Kompirovićeva.
Ona dodaje da još najmanje 15 ljudi iz njenog okruženja ima isti problem te da se svi osećaju potpuno bespomoćno.

- Od prijatelja koji su imali tu sreću da im se neko na tom telefonskom broju obrati saznali smo da slobodnih termina za izdavanje viza nema, te da im je rečeno da se jave u oktobru - kaže naša sagovornica i dodaje da joj više nije stalo ni do para ni do odlaska u Grčku.

KONZULAT U BEOGRADU "NENADLEŽAN"

U konzularnom odeljenju grčke ambasade u Beogradu ističu da su oni zaduženi isključivo za građane koji žive i rade u Vojvodini i užoj Srbiji, a da je za građane sa Kosova nadležno konzularno odeljenje u Prištini.
- Oni građani kojima je pasoš izdat na teritoriji Kosova, ali žive i rade u južnoj Srbiji mogu da apliciraju za vize u konzularnom odeljenju u Nišu. Mi smo svesni činjenice da se ovakve stvari dešavaju i smatramo da je to ogroman problem. Međutim, situacija je, nažalost, takva da mi na ta dešavanja nemamo uticaj, niti mogućnost da pomognemo - objašnjavaju u konzulatu.
U petak smo zatražili reagovanje konzula i prištinskog odeljenja grčkog konzulata, ali nam se do kraja radnog dana niko nije obratio.
 

Back
Top