Грб и застава Србије

Evo gore imamo jednog kolegu (Uros985) koji naivno i laicki misli da ako nesto nije legalizovano, tj. zakonski regulisano, onda je ilgalno. Da li vredi da mu dokazujem suprtono? Ne, naravno da ne. Sa takvim nemam nameru da gubim vreme.

I s tobom se nesto cudno desava, prvo kazes “savrseno tacno”, a onda pocinjes da celu stvar uvijas u spiralu. Zaista, uvrnuto vidjenje stvari. Ja “Savrseno tacno”, citiram Ustavnu odredbu o grbu SFRJ, a ti uzvraca da se isti, pazi sad, “navod” nalazi u knjizi nekog popovica, a zatim ponovo tvrdis da to nije grb, vec pecat. Drugo, zasto se trudis da opisuje grb i da na njemu nalazis “nedefinisan” stit koji je, po tebi, “nevidljiv”, pa cak i da ti se nesto cini, oko venca i zvezde, kad si mogao da ga ovde postavis ne svom postu, pa da ga do milo volje opisujes onima koji su slepi. Sta vise, ti dalje teras svoj, da to nije bio grb jedne zemlje vec, ni manje ni vise, pecat.

Dalje, navodis, “Naravno da grbove država propisuje Ustav i Zakon a njegovu upotrebu dozvoljava Skuoština.” Zar ne vidis koliko ovo tupavo zvuci. Ustave i zakone donose supstine odnosnih drzave. U nekim drzavama se oni donose ili potvrdjuju referendumom, a u nekima ih donosi ustavotvorna skupstina. Dakle kada ustav ili zakon donese skupstina, zasto bi ona trebalo da naknadno “dozvoljava njegovu upotrebu”.

Datoteka:Emblem_of_SFR_Yugoslavia.svg
130px-Emblem_of_SFR_Yugoslavia.svg.png

Komšija dragi, ja sam upravo stajao na stanovištu da nije potrebno da neko pitanje bude legalizovano da bi bilo u legalnoj upotrebi!!! Ne znam šta tu nije jasno...

Zato sam i postavio pitanje o stavu koji si izrekao da je "ova vlast legalizovala ovaj grb" ili nešto sl. Kako je to legalizovala? Zašto do tada upotreba nije bila legalna ako je bila nelegalna (a ja to ne mislim)...


To što se u ustavu za amblem kaže da je grb to ne znači da je taj amblem zaista grb!
Dakle, Ustav SFRJ govori o grbu, ali to o čemu govori nije grb iako ga tekst utava tako naziva.

Nema grba bez štita. "Grb" SFRJ, odnosno amblem, nema štit i nije uređen po heraldičkim pravilima i to nije grb.
Ponavljam - iako se u ustavnom tekstu on tako naziva... Je l' se razumemo?
 
Evo gore imamo jednog kolegu (Uros985) koji naivno i laicki misli da ako nesto nije legalizovano, tj. zakonski regulisano, onda je ilgalno. Da li vredi da mu dokazujem suprtono? Ne, naravno da ne. Sa takvim nemam nameru da gubim vreme.

I s tobom se nesto cudno desava, prvo kazes “savrseno tacno”, a onda pocinjes da celu stvar uvijas u spiralu. Zaista, uvrnuto vidjenje stvari. Ja “Savrseno tacno”, citiram Ustavnu odredbu o grbu SFRJ, a ti uzvraca da se isti, pazi sad, “navod” nalazi u knjizi nekog popovica, a zatim ponovo tvrdis da to nije grb, vec pecat. Drugo, zasto se trudis da opisuje grb i da na njemu nalazis “nedefinisan” stit koji je, po tebi, “nevidljiv”, pa cak i da ti se nesto cini, oko venca i zvezde, kad si mogao da ga ovde postavis ne svom postu, pa da ga do milo volje opisujes onima koji su slepi. Sta vise, ti dalje teras svoj, da to nije bio grb jedne zemlje vec, ni manje ni vise, pecat.

Dalje, navodis, “Naravno da grbove država propisuje Ustav i Zakon a njegovu upotrebu dozvoljava Skuoština.” Zar ne vidis koliko ovo tupavo zvuci. Ustave i zakone donose supstine odnosnih drzave. U nekim drzavama se oni donose ili potvrdjuju referendumom, a u nekima ih donosi ustavotvorna skupstina. Dakle kada ustav ili zakon donese skupstina, zasto bi ona trebalo da naknadno “dozvoljava njegovu upotrebu”.

Datoteka:Emblem_of_SFR_Yugoslavia.svg
130px-Emblem_of_SFR_Yugoslavia.svg.png

Pa kažem za navod da je savršeno tačan, čak sam naveo i knjigu (jednu od rijetkih iz SFRJ koje se bave heraldikom) gdje se tag navod ponavlja. Tu nema ništo spono. Jedino napominjem da boja polja nije definisana. To bi trebalo da znači da se radi o "nevidljivom ili bestjelesnom ovnosno providnom" kakva postoje u heraldici a znače da je boja jednaka boji pozadine na koju se objekat stavlja. To znači da se izjednačavaju kvaliteti "unura" i "spolja" što jeste kvalitet pečata. Naročito odsustvo heraldičkoh kvaliteta upućuje na pečat.
Heraldičari su se o jadu zabavljali pokušavajući opistai ovaj i slične grbove. Zamisli nemogući zadatak heraldičkog opisivanja grba SFRJ. Početak bi terbao izgledati "Na bijelom okruglom štitu" niti postoji štit niti znaš da li je okrugao a naravno ni boju niko nezna.

Zakone i Ustav pišu nekakve komisije pa ih šalju Skupštini pa ih ona usvaja ili ne. To je valjda procedura svuđe na svijet. Monarhije sa grbovima imaju drugačije postupke. Grb prvog vladara postaje grb države i svaki sljedeći usvaja taj grb kao vladar, mada on njegova familija i dalje koristi stari grb koji je njihov lični. Grbovi monarhija su grbovi sarih vladara. Tu sad imamo mi na Balkanu jedan problem jer grbovi naših država koliko god bili heraldički ispravni, ne znamo čiji su zapravo. Za grb Srbije znamo pouzdano da je srebrni orao na crvenom grb cara Dušana Silnog i to je u redu ali srebrni krst sa ognjilima na crvenom nije bio grb nijednog gospodara Srbije, osim ako se ne misli na vazalni odnos prema Vizantiji. Kod grba Hrvatske šahirao polje je grb nekog austrijskog plemića iz XV vijeka. Kod Crne Gore dvoglavi zlatni orao na crvenom jeste grb Crnojevića a lav je najvjerovatnije došao od vazalnog odnosa prema Veneciji. Ostale ne vrijedi pominjati.
 
Овај лимин грб Шумадије се баш добро уклапа са амблемом Државне штампарије Краљевине Југославије.

15840960070358koska-suma-1.jpg


+

orao1589x600-1.jpg


=

grb-lima-1.jpg

Ova stilizacija krunisanog dvoglavog orla je prelepa!!!

Po meni najlepša! :D

Jedini problem je što nema mesta za krinove... :(
 
Mислим да би највише Српском орлу одговарао управо кружни штит, на коме би био нацртан у полету, највише места има за стилизацију и реалнијој представци крила... Мало ми изгледа скучен на оном садашњем штиту...
 
Poslednja izmena:
Bedj.gif
Mислим да би највише Српском орлу одговарао управо кружни штит, на коме би био нацртан у полету, највише места има за стилизацију и реалнијој представци крила... Мало ми изгледа скучен на оном садашњем штиту...

Кружни штит су имали једно време Обреновићи и црква. А шта мислиш на овако нешто?[IMG
 
Poslednja izmena:
...svidja mi se ideja o kružnom štitu... nacrtaću jednog orla da probam...

Sad nešto ne vezano za to... pošto su neki "KUKALI" kako ne valja kljun na sadašnjem grbu SRB i kako nije dovoljno orlovski, rekoh ajd malo da ga "SREDIM"... :D :D :D

grb-srbije-by-koska-2b-1.jpg


Kako vam izgleda ? Mislim da je dovoljno orlovski... :D :D :D
 
lima,
или можда оваква глава, смањен језик, повећан горњи део кљуна, око и шупљина на носу од старог орла и скинуто перце на глави. Вероватно би требало да се доради доњи део кљуна...

orao.png


Покушај и са овим, ако имаш времена...
Унапред сам Ти захвалан :hvala:
 
Ово је нешто брзински, нисам професионалац као lima, али ево као неки пример или основа, треба га дорадити и укомбиновати на кружни штит, и можда крила подићи одприлике до висине круне, да би се добио утисак полета орла. Као овај...

orao1589x600-1.jpg


1copysw.gif
 
Ово је нешто брзински, нисам професионалац као lima, али ево као неки пример или основа, треба га дорадити и укомбиновати на кружни штит, и можда крила подићи одприлике до висине круне, да би се добио утисак полета орла. Као овај...

Dobra ideja... Samo mislim da srpski orao bez perceta i nije baš srpski... ;)
 
Зар није грбописцу остављено да нацрта орла како он жели? Ако би могао да ми нађеш где пише то за орла са пером и сокола без пера у хералдичким правилима. Ваљда се соко разликује по кљуну од орла, јер орао има много већи кљун за разлику од сокола...

Унапред захвалан на одговору
 
Poslednja izmena:
Зар није грбописцу остављено да нацрта орла како он жели? Ако би могао да ми нађеш где пише то за орла са пером и сокола без пера у хералдичким правилима. Ваљда се соко разликује по кљуну од орла, јер орао има много већи кљун за разлику од сокола...

Унапред захвалан на одговору
Zapravo sokolu je kljun uvijek zatvoren a orlu otvoren ja sam tao našao u Parkerovom heraldičkom rječniku
http://www.heraldsnet.org/saitou/parker/Jpglossa.htm
a i ova dva su izvanredna. Ja sam ih sve iskopirao i spojio u jedan i preveo. E đe se što nalazi ne mogu se sad sjetiti.
http://www.digiserve.com/heraldry/pimbley.htm
http://www.dictionaryofheraldry.com/blazonfront.html
Znam da je pouzdana ta razlika odnosno nakostriješena pera koje orao uvijek mora imati da bi bio orao i zatvoren kljun kod sokola da bi bio soko. Ranije su obje ptice imale glavu uzdignutu prema gore i zatvorene kljunove pa se valjda u XVII vijeku to promijenilo i glave su okrenute u stranu, kljun otvoren i jezik isplažen.
Prikaz oblika i broja pera u krilu i repu je proizvoljan.
 
Supporters, (fr. supports and tenants, the former applied to animals, the latter to human beings): the figures placed on each side of the shield to support it. There is much difference of opinion concerning their origin. They are found attached to the arms of Edward III. and Richard II., but the only examples(e.g. in glass, &c.) are of later date, and cannot be accepted as authorities. Perhaps the earliest for which there is contemporary evidence are those supporting the arms of Henry VI. Not many supporters are found even for peers much before the reign of Henry VIII.
At present supporters are used in this country by.
The Sovereign and Princes of the blood. (See ARMS, Royal.)
Ово је важно знати такођер.
 
Држачи штита у хералдици
Из Википедије, слободне енциклопедије

У хералдици, држачи штита су фигуре које обично стоје са обе стране штита и држе га усправним. Ове фигуре могу бити праве или митолошке животиње, људи и историјске личности, а понекад чак и биљке или неживи објекти.

Држачи штита су углавном објашњавали на чему носилац грба темељи свој ауторитет, па су се могли наћи најчешће разни светитељи (који истичу божанско право) и животиње (које су имале да истакну духовне или физичке квалитете носиоца грба) на које су се позивали разни владари и племићи, и темељили свој статус.

Фигуре често могу бити од чисто локалног значаја, као што је пример рибара и рудара који су додељени Већу округа Корнвол у Енглеској, или историјску везу, као на пример лав у Енглеској и једнорог у Шкотској. Слова абецеде су употребљена као држачи штита код грба града Валенсије.

Обично је по једне фигуре са обе стране штита, мада има и случаја само једне фигуре која стоји иза штита, а изузетно редак пример је грб Конгоа где фигуре излазе иза самог штита.

У Великој Британији, држачи штита су углавном знак краљевске наклоности, добијене од стране суверена. Наследни држачи штита су углавном дозвољени само наслеђујућим лордовима (члановима горњег дома у Енглеској), краљевској породици, поглаварима шкотских кланова, и шкотским феудалним баронима који су титулу барона стекли пре 1587. године. Ненаслеђујући држачи штита се доживотно даривају лордовима, витезовима и дамама Реда Гартера, Реду светог Михаела и светог Георгија, итд.

Грб Ниша
Escudonis.gif

Држачи грба су српски устаник из времена Српске револуције и цар Константин Велики, рођен у Нишу. Српски устаник у рукама носи стег Србије са златним (or) крстом и четири оцила. Цар Константин носи стег са пурпурном основом и двоглавим белим орлом окружен златним ловоровим венцем.

Испод штита је сребрна трака са натписом Ниш, Naissos i Naissus, што показује припадност града Србији у садашњости а грчко-византијској и римској сфери утицаја у прошлости.
 

Back
Top