Филолошки факултет

Шта студирате?

  • неолатинске језике и књижевности

  • германске језике и књижевности

  • словенске језике и књижевности

  • општу књижевност са теоријом књижевности

  • оријенталну филологију и књижевности

  • општу лингвистику

  • библиотекарство и информатику

  • неохеленистику или хунгарологију или албанологију


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Evo, ja nisam sa srpskog ali posto izborne predmete uzimaju svi studenti, sa raznih smerova, mogu ja da kazem nesto o estetici. Nisam je uzela kao izborni ali neki sa moje grupe jesu, okej je, sta znam, cini mi se da moze ispit preko kolokvijuma da se da.
E sad, ovo je pod uslovom da mislimo na istu estetiku, mozda postoji jos neka estetika na faksu, ja govorim o ovoj estetici sa seminara za drustvene nauke.
 
Naravno da neces, mozes da radis u ambasadi mozda, da budes prevodilac, odes u Japan (eh, svi bi mi to hteli :3)
Ja cu Japanski smer. Mada se mozda i predomislim za 3 godine.
Pazi, zavisi kako se snadjes posle, potrudis se malo i nacices posao.

Ehhh hvala na odgovoru. ali tek sad ne znam sta da upisem. Posle svega ovog sto se desilo u Japanu. moji snovi propadaju. ...
 
Ehhh hvala na odgovoru. ali tek sad ne znam sta da upisem. Posle svega ovog sto se desilo u Japanu. moji snovi propadaju. ...

Propali bi i ovako...
Jer Japanski za 4 god ucenja po sistemu koji se praktikuje na Filoloskom - ne moze da se nauci!
Mozes ti da znas kompletnu gramatiku... i pisanje, ajde... mozda i da pricas pomalo... ali ovi japanolozi koje sam ja upoznao, ne mogu za sebe da kazu da su ovladali jezikom.

U Engleskoj je npr. to mnogo bolje zamisljeno. Prve 2 godine se radi japansko pismo i gramatika... onda studenti celu trecu godinu provode u Japanu, na njihovom Univerzitetu (takva je praksa za sve jezike... ide se u Kinu, Hong Kong, Ujedinjene Emirate, Evropu itd... na godinu dana)... a cervrtu godinu se vracaju, i utvrdjuju nauceno... tako da posle dobijanja diplome strani jezik govore skoro pa savrseno.
 
Propali bi i ovako...
Jer Japanski za 4 god ucenja po sistemu koji se praktikuje na Filoloskom - ne moze da se nauci!
Mozes ti da znas kompletnu gramatiku... i pisanje, ajde... mozda i da pricas pomalo... ali ovi japanolozi koje sam ja upoznao, ne mogu za sebe da kazu da su ovladali jezikom.

U Engleskoj je npr. to mnogo bolje zamisljeno. Prve 2 godine se radi japansko pismo i gramatika... onda studenti celu trecu godinu provode u Japanu, na njihovom Univerzitetu (takva je praksa za sve jezike... ide se u Kinu, Hong Kong, Ujedinjene Emirate, Evropu itd... na godinu dana)... a cervrtu godinu se vracaju, i utvrdjuju nauceno... tako da posle dobijanja diplome strani jezik govore skoro pa savrseno.

Ne slazem se bas. Onaj ko zel da nauci on ce i da nauci. Onaj ko nece i nece. Ja zelim, i pored toga sto bih ucila na faxu, ucila bih i kuci nesto. Jezik se dobro nauci i ako se gledaju filmovi ili slusaju muzika uz to, a kamoli i ako se uci u skoli.
 
Замолио бих некога са смера општа књижевност, ако му није тешко да ми пошаље списак обавезне лектире током трајања студија. Или да ме упути на неки линк. Веома бих био захвалан. (извињавам се ако је о томе већ било речи на претходним страницама).
 
Поздрав свима, имам једно питање.
Освојио сам ове године на републичком такмичењу из немачког 3. место, па ме занима ако хоћу да упишем немачки у Београду на филолошком, да ли треба да радим пријемни или упадам без пријемног на буџет?

Хвала унапред.
 
Студентски покрет Српски политички форум и ове године организује Хуманитарни концерт за децу са Косова и Метохије.

Извођачи на концерту су:

ДЕЧИЈИ ХОР "ЧАРОЛИЈА", хор из Београда који води Леонтина Пат

БИЉАНА ЂУРЂЕВИЋ, финалисткиња такмичења ЈА ИМАМ ТАЛЕНАТ

ЗОРАНА ПАВИЋ, поп певачица

ЕКСТРА НЕНА, прва дама српске шансоне

ТИЈАНА ДАПЧЕВИЋ, поп певачица

АЛЕКСА ЈЕЛИЋ, млади поп певач из Београда


Потрудили смо се да спремимо и једно изненађење за вас а то су СПЕЦИЈАЛНИ ИНОСТРАНИ ИЗВОЂАЧИ.

Концерт ће се одржати 21. априла 2011. године у сали малог позоришта "Душко Радовић" у Београду, Абердарева 1 ( Ташмајдан, иза цркве Св. Марка) са почетком у 19: 30 часова.


Сав приход од продатих улазница биће искоришћен у оквиру хуманитарне акције за помоћ деци са Косова и Метохије која се организује на Факултету политичких наука.

Цена карте: 1000 динара
За студенте: 400 динара

Продаја карата:

060/ 3342569 - Андријана Тасков
060/ 1312122 - Љиљана Тојагић
064/ 1642329 - Ненад Узелац

БРОЈ МЕСТА ОГРАНИЧЕН !!!
 
oslobođen si prijemnog iz nemačkog, ali moraš da radiš prijemni iz srpskog. on ti nosi 20 bodova.

edit: zar je već prošlo republičko, nije ni polovina aprila :)

ovo za takmičenja važi samo za 3. i 4. razred
Ako se osvoji neko od prva tri mesta na republickom iz srpskog jezika i jezicke kulture, oslobodjen si dela ispita iz 'gramatike,jezika' ili kako god ?
( ofc III i IV razred)
 
Нико нема списак литературе која је обавезна да се прочита на групи Светска (општа) књижевност? :-/
Значило би ми ако би неко постовао овде. Хвала унапред! :-)
 
oslobođen si prijemnog iz nemačkog, ali moraš da radiš prijemni iz srpskog. on ti nosi 20 bodova.

edit: zar je već prošlo republičko, nije ni polovina aprila :)

ovo za takmičenja važi samo za 3. i 4. razred

Хвала пуно на одговору, јесте прошло је републичко, било је у Горњем Милановцу за викенд. Сад не знам шта да радим :/ Да ли да уписујем политичке науке или немачки... Не бих да завршим у просвети као професор немачког никако, а опет с друге стране и са политичким наукама маса људи нема посао после. Јел можеш да ми кажеш да ли постоји могућност да се оде негде "преко" током студија немачког? Може и на пп, не мора овде.

Хвала ти пуно :)
 
postoji mogućnost, ima ona DAAD stipendija za studente germanistike, izguglaj. verovatno postoje i neke druge.

pazi, što se mene tiče, ogroman plus grupe za germanistiku u odnosu na razne druge jezike na fakultetu jeste to što možeš da završiš u prosveti - siguran posao, in a manner of speaking (kažem tako zato što ništa nije sigurno, ali opet, postoji mogućnost - za razliku od npr. skandinavskih, slovenskih, japanskog, kineskog, turskog...). ja ne studiram nemački, ali recimo kad sam upisivala fakultet prosveta mi nije bila ni na kraj pameti a što sam dalje čini mi se kao sve lepši posao.

naravno i nažalost, vizija posla s filološkim je jedna velika crna rupa, kažem ti ja kao dobar student (doduše ne-baš-tako-perspektivne grupe), sve se svodi na to kako se snađeš, priča koju slušam i pričam godinama i ne znam kako ću se snaći. :neutral:

u krajnjem slučaju, ništa te ne košta (okej, lažem; košta nekoliko hiljada) da predaš papire i za nemački i za fpn, pa vidiš posle prijemnih šta ćeš.
 
Poslednja izmena:
Ja ne mislim da te smerove (srpski, srpska književnost itd.) upisuju samo lošiji đaci. Je l' znate koliko knjiga treba tamo da se pročita i zna u prste? Možda neki i upišu jer je navodno lakši prijemni (tako se priča, mada ja nisam upisivala te smerove pa ne znam), ali ih ne mogu završiti. Na svim smerovima ima dobrih studenata, ali i džabalebaroša. Neki smerovi su tako okarakterisani kao 'lakši', a neki kao 'teži'. Lično smatram da su u pitanju nijanse.
 

Back
Top