FENOMEN

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Јер народ није народ и "човек није човек ако не уме искрено да се диви делима другог човека", па и другог народа. То дивљење, чак и великом делу љутог противника, јер добро дело превазилази све нас, део је хуманистичке традиције, једно је од најплеменитијих осећања, које су неговали Гете и Томас Ман, поред осталих.

Зацело, нисмо имали среће са браћом и суседима. Не само са Хрватима него и са Словенцима, којима смо помогли да стану на сопствене ноге, да се, уз помоћ Срба, наших херојских предака и нашега витешког краља, домогну свога универзитета и своје академије, најзад и државе, да би на крају за све то, и због свега тога, постали непријатељи наши. Нешто није у реду са психом таквих људи и народа.
 
Рецимо најпре да је било и светлих тренутака у хрватско-српским односима. 1848. српски патријарх Јосиф Рајачић устоличио је хрватског бана Јосипа Јелачића. Било је и братске сараднје за коју су се Хрвати опредељивали кад би им било претешко и кад им је српска помоћ била неопходна. Тад би признали постојање и права српског народа; али чим би опасност прошла, окренули би лист. Народнјаци, блиски Штросмајеру, пријатељски би се приближили Србима само кад би изгубили наду. Али ни тада нису заборављали своје великохрватске циљеве. Један од тих циљева је био истиснути српски утицај у Босни и Херцеговини и освојити те земље за Хрватску.
 
DOBROSTOJECI:
Komšinice već sam primetio da ti čuvaš stražu na pdf ! Ja koji ne obraćam mnogo pažnje na to mogu samo da ti budem zahvalan. Zaista ima puno zlonamernih i provokatora iz bivših rep. a nije ni mali broj zlonamernih iz Srbije ali su najčešće druge vere i nacije . Ali ima li neko efikasno rešenje za takve ? Moje skromno mišljenje je jedino da se apeluje na admina da deli ban svakom ko vređa i provocira na nacionalnoj osnovi.

Pa 'de si ti...nešto te nema. :wink: :lol:

Vidim da se i ti družiš s pojedinim, al' 'ajde...da ti se tolerisati ako je žeMska u pitanju... :lol: :lol: :lol:

Mrka kapa što se moda tiče...rešenje bi bilo u ignorisanju istih...ali totalnom ignorisanju...i njih a i domaćih paćenika, što se naravno, neće izvesti... :roll: :lol:

Nisi odgovorio na moja pitanja : zašto dolaze i zašto u čoporu??? :shock:
 
KoscheiBesmertnii:
Јер народ није народ и "човек није човек ако не уме искрено да се диви делима другог човека", па и другог народа. То дивљење, чак и великом делу љутог противника, јер добро дело превазилази све нас, део је хуманистичке традиције, једно је од најплеменитијих осећања, које су неговали Гете и Томас Ман, поред осталих.

Зацело, нисмо имали среће са браћом и суседима. Не само са Хрватима него и са Словенцима, којима смо помогли да стану на сопствене ноге, да се, уз помоћ Срба, наших херојских предака и нашега витешког краља, домогну свога универзитета и своје академије, најзад и државе, да би на крају за све то, и због свега тога, постали непријатељи наши. Нешто није у реду са психом таквих људи и народа.

Da...al' Slovenci bar ne baljezgaju ovuda.... :roll:

Oni dolaze uživo, al' tada su jako fini i troše lovu ovde, što i nije loše po našu privredu. :wink: :smile:
 
SANDRINAbg:
Da...ovo je interesantna pojava. To njihovo dolaženje u krdu...čoporu. :evil:

Nikad nećemo ovde videti jednog samog/samu...uvek ih je po 3-4. :roll:

Zar im nije udobnije da se druže u svojoj "kući", kada se većinom i lično poznaju...male su to mahale iz kojih potiču, a i način oslovljavanja im je intiman te sve upućuje na to.? :lol: :lol: :lol:

To bi bilo isto, k'o da ja, a kad bi mi vrane mozak popile, sada kažem nekome od vas, 'ajde da odemo do 'rvata il' muslimana i tamo se onda međusobno ispričavamo... :lol: :lol: :lol:

Не верујем да их је више, можда двоје, највише троје, али у овом

виртуелном свету није нарочито тешко направити привид мноштва.

Мислим да ми не треба да се обазиремо на њих, а поготово да не

улећемо на њихове теме, па нек' причају сами са собом.

Њима је овде циљ, да изазову општу кофузију и да нам одвуку пажњу

од битних проблема.Чула сам да хрватска ДБ, или како се то већ код

њих зове, озбиљно роваши по Србији.
 
DOBROSTOJECI:
Komšinice već sam primetio da ti čuvaš stražu na pdf ! Ja koji ne obraćam mnogo pažnje na to mogu samo da ti budem zahvalan. Zaista ima puno zlonamernih i provokatora iz bivših rep. a nije ni mali broj zlonamernih iz Srbije ali su najčešće druge vere i nacije . Ali ima li neko efikasno rešenje za takve ? Moje skromno mišljenje je jedino da se apeluje na admina da deli ban svakom ko vređa i provocira na nacionalnoj osnovi.
Само што они то раде врло перфидно, осмишљено је све то, увек жонглирају на ивици бана, углавном им не можеш ништа.
Најважније је да ми Срби будемо сложни, и да им одговарамо аргументовано, против тога не могу!
Оставимо своје међусобне размирице за неке друге прилике, пред њима нам је потребно јединство!
Како иначе кажу наши непријатељи: Не дај Боже да се Срби сложе!
Последице српске слоге се могу видети на спортским теренима, колико год нас уситњавали и цепали, ми их опет растурамо!

ЖИВЕЛА СРБИЈА!
 
Вешто су нас опсењивали југословенством: јер том идејом, идејом југословенства, требало је успавати и поништити српство. Занети југословенством, дивном замисли, Срби нису налазили праве одговоре на хрватска лицемерја и подвале. А кад би се пренули из сна о јединству и срећи, суштина свих прогрма разочараних Срба, особито после 1880. била је: заштита српског имена, то јест борба за национални опстанак.
 
Strela:
Не верујем да их је више, можда двоје, највише троје, али у овом

виртуелном свету није нарочито тешко направити привид мноштва.

Мислим да ми не треба да се обазиремо на њих, а поготово да не

улећемо на њихове теме, па нек' причају сами са собом.

Њима је овде циљ, да изазову општу кофузију и да нам одвуку пажњу

од битних проблема.Чула сам да хрватска ДБ, или како се то већ код

њих зове, озбиљно роваши по Србији.

I ja sam to čula, a kaže mi jedna koleginica da se muslimani na svojim forumima i javno hvale da im je plaćeno rovarenje ovuda. :roll:

Bolesno...zaista bolesno. :confused:
 
SANDRINAbg:
A zašto dolaze kolektivno...u čoporima...jel' se boje nečega? :shock: :smile:
Pa znas valjda ko ide u coporu?! ;) Naravno, mi smo srbi uvek "Majke Tereze" pa makar to bilo i na nasu stetu...Za sve sto nam se desava i desavace se, sami smo krivi.
Ja prva nisam zlonamerna nikada bila, mogu da budem sarkasticna, to da. Uvek sam kosmopolitski, nikako mizantropski raspolozena, to mi je u prirodi, karakteru i pre svega vasspitanju. Ali, fraza jeste "tudje necu, svoje ne dam"!
Mogu ja sa nekim da se "podzapam" ali ga nikada ni po kom osnovu necu uvrediti. Pa neka mi kaze i da sam debela :lol: :lol: :lol: /a nisam/! :lol: :lol: :lol: :lol:
 
KoscheiBesmertnii:
Само што они то раде врло перфидно, осмишљено је све то, увек жонглирају на ивици бана, углавном им не можеш ништа.
Најважније је да ми Срби будемо сложни, и да им одговарамо аргументовано, против тога не могу!
Оставимо своје међусобне размирице за неке друге прилике, пред њима нам је потребно јединство!
Како иначе кажу наши непријатељи: Не дај Боже да се Срби сложе!
Последице српске слоге се могу видети на спортским теренима, колико год нас уситњавали и цепали, ми их опет растурамо!

ЖИВЕЛА СРБИЈА!

Joj da...kako se samo ućute kada dobijemo u sportu ili uspešno ispamuju temu...a dokumentovano..?

Pa ti se zaista trudiš da dokumentuješ mnoštvo stvari, al' vidiš i sam da se to ubrzo pogubi u mnoštvu besmislica s njihove strane. :roll: :evil:
 
Пред Први светски рат, а особито под утиском српских победа у Балканским ратовима, дошло је до позитивних промена у знатном делу хрватског грађанства, које одбацује фанатичку искључивост и признаје националну индивидуалност Срба. Златно доба у приближавању два народа десило се у време Хрватско-српске коалиције, од 1905. до 1918. које је завршено уједињењем 1. децембра осамнаесте, стварањем прве заједничке државе.

Али се демон мржње брзо пробудио!
 
После геноцида над Србима у време Павелићеве НДХ, и последнјег, у Туђманово доба, намеће се питање: како је тај грозни злочин био могућ и зашто се десио? Василије Крестић сматра да се на то питање може одговорити само ако се суживот Хрвата и Срба прати током последнјих пет-шест столећа, од петнаестог до под крај двадесетог века, од тренутка кад су се Срби затекли са Хрватима у истој државној заједници.
 
Крестићеве анализе су минуциозне, увек засноване на документима. Омогућујући чињеницама да оне говоре, аутор је осигурао пуну научну објективност овог свог дела. Истраживања Крестићевих претходника не одликује таква узорна темељитост: Васо Богданов је мржњу Хрвата према Србима, па и геноцид, објашњавао шестојануарском диктатуром краља Александра Карађорђевића. Другим речима Срби су најкривљи за хрватску мржњу и њихове пориве за осветом - тумачење крајње неуравнотежено, једнострано и непристрасно. Темељитост покушаја Душана Поповића само је привидна: он покушава да докаже да Хрвати нису чисти Словени него су помешани са дивљим Азијатима, па је геноцидним радњама над Србима дошла до изражаја, злочинима склона, азијатска крв.
 
KoscheiBesmertnii:
После геноцида над Србима у време Павелићеве НДХ, и последнјег, у Туђманово доба, намеће се питање: како је тај грозни злочин био могућ и зашто се десио? Василије Крестић сматра да се на то питање може одговорити само ако се суживот Хрвата и Срба прати током последнјих пет-шест столећа, од петнаестог до под крај двадесетог века, од тренутка кад су се Срби затекли са Хрватима у истој државној заједници.

Treba da se istorijski potkujemo i više i bolje...neznanje kao i naivnost su nas kroz istoriju, skupo koštali. :confused:
 
"Први и највећи, али, нажалост, доскора усамљени продор у сазнавању истине о узроцима геноцида у усташкој НДХ начинио је Виктор Новак књигом Магнум каримен. Њоме је обухватио, како у наслову каже, "пола вијека клерикализма у Хрватској", јер католичким клерикализмом многа зла је могуће објаснити. - Крестић је остварио намеру да у истраживањима иде дубље, све до 16. и 17. века, кад су Срби, под притиском Турака, почели масовно да насељавају хрватске земље. "Појавом "православних шизматика" на тлу Хрватске искрсла су многа питања верског, социјалног и економског карактера. Насељени на поседима хрватских феудалаца, како духовних тако и световних, Срби су били изложени двоструком притиску; притиску покмећивања и унијаћења", или покрштавања.
 
И, наравно, Срби су се томе одупрли желећи да остану слободни људи, претежно тежаци, са обавезом да буду и војници-крајишници, који бране границу од Турака, вазда верни свом имену и својој православној вери.

У Крајини која је трајала преко три века, као засебна област под непосредном управом Беча, Срби су стекли нарочита права која су проистицала из тешких дужности: да вазда буду спремни проливати крв у одбрани хришћанства. То је изазивало мржњу феудалних господара, и хрватских у угарских, па и завист хрватских сељака, који су били кметови, то јест неслободни - однос који делимично подсећа на разлику између козака и мужика у Русији. Кажем делимично, јер су и козаци и мужици били православни, па није било повода за верске мржње, док су хрватски сталежи и тада били познати по мрзећем верском фанатизму.
 
paranoja je bolest
a170.gif
 
Већ 1608. године хрватски сабор доноси закон, до којега је нарочито стало загребачким бискупима, који у Хрватској јавна права признаје само католицима, држећи се гесла: чија земља онога и вера. Управник загребачке бискупије Амброз Кузмић, киван што православни Срби нису дужни да плаћају католичкој цркви разне дажбине, у извештају од 13. новембра 1700, пише да би било боље "Влахе все поклати него зтанити", тј. настањивати - поклати православне Србе зато што нису били католици и кметови.
 
Али, "незване госте", "уљезе", ипак је, од најгорега, штитио бечки цар јер су му били неопходни за одбрану царства: они су своје повластице заслуживали проливајући своју крв.
 
У освит 18. столећа, опијени класним и верским интересима, хрватски феудалци су већ били спремни на геноцид чија је мета српско православно становништво. А у Европи, којом се често заклињу Хрвати, то осамнаесто столеће биће доба просвећености, то јест антиклерикализма и великог ослобађања од феудалних предрасуда, доба грађанске револуције која ће прогласити права човека, док је у Хрватској и даље владао најцрњи мрак. Реч "поклати", наравно Србе, понављаће се током деценија и векова, па ће до клања и доћи чим ту могућност историјске прилике и неприлике дозволе. Држећи се начела "подели, па владај!", политички и војни кругови аустријског царства не мало су доприносили да се односи између Срба Крајишника и хрватских феудалаца заоштравају до непомирљивости.
 
Na nekoj od tema sam dala jedan primer, al' bolje da ga ponovim ovde, a i tema je primerenija.

U mom komšiluku živi baka koja sada ima preko 80 godina. Hrvatica je iz Dalmacije i nikada se nije udavala i ovde nema nikog od bliže familije.

Odjednom su se kod nje počele pojavljivati čudne face. Kako se svi uglavnom znamo, starosedeoci smo ovde, tako se i vidi ko ulazi kod koga.

Starica je godinama upućena na nas, komšiluk, a svi smo joj se uvek nalazili u bezbroj situacija kada je trebala neka pomoć.

Još uvek ima rodbinu u Dalmaciji i odlazi kod njih svakog leta i bilo je i logično i normalno da će je njeni naslediti...ali ne.
Odjednom se pojavljuje informacija, a i ona potvrđuje da je sve prepisala toj čudnoj osobi, a u pitanju je isto Hrvatica koja je navodno izbeglica ovde, radi i " čuva" još najmanje jednu baku ( ne pitajte me da je i tamo u pitanju nasledstvo jedne vile na Dedinju). :?

Da naglasim da nisu rod, a da je ta čudakinja ovu baku iz komšiluka srela preko svog posla. :confused:

Na pitanje zašto joj sve ostavlja, kada se i ne slažu nešto, baka odgovara " pa zemljakinja je...'rvatica k'o i ja". :roll:

Uopšte me savest nije zagrizla kada je tražila da je nešto poslušam...samo sam odgovorila :" Pa zovite zemljakinju, nek' i ona zaradi sve što će joj pripasti". :evil:

Ovo je samo uopšteno, al' cela priča je i više nego jeziva...postupanje prema baki...nebriga i svašta nešto...fenomen...još jedan. :roll: :evil:
 
KoscheiBesmertnii:
Али, "незване госте", "уљезе", ипак је, од најгорега, штитио бечки цар јер су му били неопходни за одбрану царства: они су своје повластице заслуживали проливајући своју крв.

Volim da su mi neprijatelji u blizini, lakse ih kontrolisem... ;)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top