Фашизам

Ok, prihvatam - cp6aj mi se ne cini zlonameran ali ima jedno hardlinersko rezonovanje koje je na socijalnom planu stetno a na individualnom nije toliko u vezi sa njegovom inteligencijom koliko sa psihologijom, te je u toliko i moja opaska bila neprimerena. To ga, medjutim, ne oslobadja odgovornosti da racionalno potkrepi svoje stavove ali od toga nismo videli (niti cemo) nista jer je sama tema antisemitizma, kako krauter rece, duboko iracionalna...
Mislim da je to samo licno (tvoje i njegovo) misljenje.
Eto postavio sam nesto recionalno. Citao sam Sozejnicina, kroz njega sam upoznao uticaj jevreja na ruse kao i delimicno njihovu narav. Naravno Solzenjicinu se ne mora verovati, ali sve sto je pisao moze se proveriti, jer nista nije napisao a da nije naveo izvor. Napisao sam i koliko je jevreja u SAD administraciji, a svi znamo kakvu spoljnu politiku ima ta zemlja.
Revoluciju 1917 su mogu to slobodno reci organizovali i podrzali pripadnici jevrejskog naroda.
A ako cemo verovati Pelagicu, onda je jevrejska vera stvarno bolesna i stetna po okolinu.
A ne vidim razlog da mu se ne veruje.
O toj njihovoj veri neki jevreji imaju lose misljenje. Oto von vajniger jer rekao
" Апсолутни Жидов нема душе. Стога не чуди да у Старом Завјету нема веровања у бесмртност душе. Како ће онај ко нема душу осетити потребу за њеном бесмртношћу? Код Жидова нема ни истинске мистике, ако се изоставе пусте предрасуде и интерпретативна магија звана Кабала. Жидовски монотеизам нема с правом вером у Бога ама баш никакве везе."
Naravno prema njegovom misljenju treba biti oprezan, ako znamo kakvo mu je misljenje o zenama. Evo priznajem, mislim da je u nekim slucajevima upravu. Ali pustimo sad to.

P.S.
U onom tekstu sto si malopre postavio, pise da ne postoji kolektivna nacionalna krvica. Eto Solzenjicin se nebi sa tim slozio, on misli da je to jos jedna svrha narodnog bica, da zajdno dele sudbinu. Eto i ja kao univerzalista prema pogledu na drustvo, slazem se sa tim.
Medjutim, mislim da se izraelci nebi slozili, jer bi u tom slucaju izgubili one basnoslovne sume novca koje dobijaju svake godine od Nemacke. I zasto i nemackoj postoji kult krivnje? Iskreno, mislim da im se taj osecaj namece, ali zasto ako narod ne bi trebao odgovarati zbog pojedinaca? To sto je skoro citava nemacka nacija ucestvovala u ratu i mnogo njih u samim zlocinima nad jevrejima, to nije izgovor.
 
Ne znam, pitaj Slozenjicina, on dobro poznaje Jevreje. Ako nisi procitaj knjigu o kojoj govorim i sam razmisli. Zar ne postoji objektivan razlog da mi ne volimo SAD i NATO, ili albance??? Mozda samo kad su u pitanju jevreji ne postoji dobar razlog da ih se ne voli. A jadni ti jevreji, toliko su propatili, ali eto sad im je dobro, ne smije postojati ni dobar razlog da ih se ne voli.
 
Poslednja izmena:
Mogu ja isto tako sada da pokupim nekoliko snimaka, muziku iz Maratonaca i isječke iz tog filma itd...pa da opet bude nekakva "poenta", koju neće shvatiti niko osim onih koji unapred dolaze sa stavovima koji su identični mojima, tako da prave svrhe zaista nema.
Pa to ti je kao poezija, metaforicno. Shvatas:D
 
cp6aj, tvoji argumenti se svode na rekli ovaj i onaj i na to da nemamo razloga da im ne verujemo - zao mi je ali to je nivo koji moras da preguras i da naucis da necije reci same po sebi nisu nikakav argument ma koliki autoritet taj neko bio. Drugo -

Zar ne postoji objektivan razlog da mi ne volimo SAD i NATO, ili albance???

Za otklon i animozitet prema medjunarodnoj politici SAD mogu da se iznosu odredjeni principijelni razlozi ali to nije razlog da mrzis Amerikance kao narod. Sto se Albanaca tice, u velikom delu tog naroda, kao i medju njegovim politickim elitama, vlada jedan negativan odnos prema Srbima, kao i obratno, zbog specificnih istorijskih okolnosti o kojima moze da diskutuje sa razlicitih aspekata, jer su i jedni i drugi zainteresovana strana u jednom visevekovnom sukobu lokalnog karaktera. Samo retki uzdignuti duhovi i moralne gromade u takvim situacijama mogu da se postave iznad proseka i ne podlegnu stereotipnim generalizacijama. Ono sto ja tebe pitam na koji nacin si ti i zbog cega, za razliku od jednog Palestinca, recimo, zainteresovana strana da na taj nacin govoris o Jevrejima?

U onom tekstu sto si malopre postavio, pise da ne postoji kolektivna nacionalna krvica. Eto Solzenjicin se nebi sa tim slozio, on misli da je to jos jedna svrha narodnog bica, da zajdno dele sudbinu. Eto i ja kao univerzalista prema pogledu na drustvo, slazem se sa tim.

Ne mislim da je to Solzenjicinovo misljenje ali u slucaju i da jeste i ti i on ste u dubokoj zabludi.
 
Poslednja izmena:
@Krauter
Ja ne mrzim, pravoslavac sam, samo zelim da svoje misljenje o jevrejima pokazem drugim ljudima. Smatram da je veoma bitno za nas narod da smo sto vise svesni ko je vladar u senci.
Mislis li da je Henri Ford napisao citavu knjigu o jevrejskom uticaju u SAD, samo zato sto je imao neku mentalnu manu? Rekao ja da ukoliko pridobijemo 50 najbogatijih jevreja bankara, koji financiraju ratove, da ce ratovi nestati. Mislis li da je to samo ispoljavanje njegove mrznje prema jevrejima, koja je rezultat nekog poremecaja ili nekog neugodnog iskustva sa manjom grupom jevreja? Mislis li da mu se zamerila manja grupa jevreja ili jedan jevrej, pa da je on tu mrznju onda generalizovao?
Izvini cp6aj ali to što je neko pravoslavac to ga nikako automatski ne amnestira od činjenja “gluposti”. Isto kao što nijedna strana političkog spektra nije pelcovana protiv idiotizma, tako to nije i nijedna religija.
A kada je riječ o Fordu, naravno da se ne radi o mentalnoj mani i ja mislim da sam to koliko-toliko uspješno probao pojasniti sa ovim
Jer ja npr. mogu biti izuzetno racionalan, logičan, praktičan i uspješan na svakom polju gdje treba da se dokažem, ali da na sve to baca sjenku moja strast prema kocki.
Ford je genijalan inovator, industrijalac i poduzetnik .., i to je to, i sada je pitanje šta od svega toga njega uopšte čini kompententnim za analizu tzv. “Međunarodnog Jevrejstva”?

Po meni npr. Forda, kao objektivnog analitičara odmah u startu diskvalifikuje fakt što uopšte koristi pojam "Jevrejstvo". Eksploatisanje bilo kakve reifikacije, bilo Srbstva, bilo Jevrejstva je ekstremno smrdljiva rabota.
I jedno i drugo su organicistički konstrukti, u kojima se uporedo sa apoteiziranjem kolektivnog, vrši destrukcija individualnog.

Samo u okviru takvog jednog konstrukta moguće je da jedan Rotšild sa svojom nezajažljivom žeđi za profitom postane jedno sa siromašnim jevrejskim obućarom iz Žitomira i samo kroz takvo shvatanje moguće je i sa nepodnošljivom lakoćom automat egzekutora iz jedinice "Škorpiona", premjestiti u moje ruke i nakon toga i u meni gledati potencijalnog ubicu.

Bez toga Rotšild je samo Rotšild, jevrejski obućar je samo jevrejski obućar, ubica je ubica, a ja sam ja.

Uostalom o Fordu i toj njegovoj pisaniji nema smisla uopšte razgovarati, pošto se sam autor nakon WWII nje javno odrekao, izjavivši pri tome da je bio u zabludi.

A u ovome dole
Zasto su jevreji toliko puta protjerivani i toliko puta je vrsen pogrom nad njima? Da li je to bilo bez razloga? U Rusiji su gradjani i seljaci ustajali protiv jevreja. Jednom prilikom u jednom danu su ubili 500 jevreja (u jednom gradu) i 1500 jevrejskih kuca srusili. Jevreji su imali vraterno oruzje, a narod ne, pa ipak su i deca isla protiv njih. Nije valjda da su svi imali neku mentalnu manu ili da im je jednostavno doslo da to naprave. Mora da su jevreji imali nepovoljan uticaj na stanovnistvo. Naravno ostaje ti da ih branis time sto su se danas promenili, u mdernom svetu. Ali to je samo pretpostavka, mozda su nasli nove nacine kako da iskoristavaju stanovnistvo. Ranije nisu bili ravnopravni i njihova tradcionalna zanimanja su bila zabranjena, pa su u odredjenoj meri otvoreno radili protiv naroda. U takvom stanju bili su izlozeni pogromima, pa su stalno tezili da postanu ravnopravni i da budu na uticajnim mestima u drstvu. Ruski car Petar Veliki je rekao da ih ne zeli pustiti u svoju zemlju ali da oni potkupljuju njegove plemice i na taj nacin postaju ravnopravni.
Ja sam napisao neke od jevreja koji su veoma uticajni u SAD, ali ima ih jos. Nije li neobicno da narod koji broji oko 15 miliona, posjeduje toliko vaznih pozicija... ali u drzavi koja (moze se slobodno reci) terorise sve druge narode sirom sveta, i izaziva ratove koji su odneli 200 miliona ljudskih zivota (u to ukljucujem sve ratove u kojima je ucestvovala SAD, ne secam se gdje sam procitao ovo)
Evo recicu vam kako sam se poceo interesovati za jevreje. Moj bivsi nastavnik istorije iz osnovne skole, preporucio mi je knjigu od Aleksandra Solzenjicina, "200 godina zajedno".
Pozajmio sam knjigu iz biblioteke i procitao. Do tad sam mislio da su oni najobicniji gradjani. Ali u knjizi sam saznao da oni zive, na neki nacin, u potpuno drugom svetu, odvojeni od ostalih. Naravno, to se sa vremenom menjalo, nekad su vise izolovani, nekad manje. U knjizi sam saznao koja su im tradicionalna zanimanja, kako su konstantno potkupljivali drzavne radnike i plemice da bi postali ravnopravni ili zbog nekog drugog cilja. Ipak ono sto me je najvise zainteresovalo je njihova uloga u komunistickoj revoluciji.
cp6aj ti si toliko toga naveo da bi mi stvarno oduzelo jako mnogo vremena da to analiziram rečenicu po rečenicu.
No radi se o Soljženicinu i njegovoj knjizi “Двести лет вместе”.

Soljženicinovu knjigu imama u kompu i čitam je (već 7. god.), ali polako i nevoljno. Kada se 2001. pojavila nisam ni znao o čemu se radi i tek sam saznao nakon žestokih reakcija Reznika,Dajča, Petrovskog-Šterna, Vojnoviča …

Ono što sam ja primjetio je to da Solženjicin, shodno naslovu, skoro pa da zaobilazi Jevreje u Rusiji do ovih posljednih 200 g. koji ga interesuju. A bilo je Jevreja i tom periodu i ima i izvora o tome kako su oni u Rusiji prolazili.
Taj jedan brzi prelaz može se povezati sa Soljženicinom kao velikim pravoslavcem. On naime nikako nije htio hrišćansko judeofobstvo smjestiti u temelj modernog judeofobstva,tj. tzv. antisemitizma.
A ta latentna intencija amnestiranja pravoslavlja, pomješana je sa dominanatnom i (ovog puta) neskrivenom namjerom opravdanja države za sve loše što se Jevrejima u Rusiji događalo, a loši su po Soljženicinu bili samo povremeni progoni.

A to opet naravno ne odgovara istini. Ima masa pisanih dokaza u kojima je više nego očito da je država (ponekad sve, a ponekada samo neke njezine instance) blagonaklono gledala na progone.

Takođe nije istina ni da je sve drugo (osim progona) bilo u suštini solidno.
Kako može biti solidno ako je tek 1864.. nekih 2-3% ruskih Jevreja dobilo mogućnost, da živi van tzv. “zone stanovanja” (koju je za njih odredila još Katarina II) i da konkuriše za mjesta u državnoj službi. A i to konkurisanje je bilo farsa, dr Abrahamu Garkaviju (čovjeku koji se inače smatra ocem ruske judaistike) nije bilo dopušteno da predaje ni na jednom univerzitetu u carstvu. Da bi postao profesor morao se krstiti.

Da li je solidno to što je 1874. konačno ukinut Vojni zakon iz 1827. po kojem su Jevreji na hiljadu ljudi svake godine davali 10 momaka, a hrišćani 7 i to svake dvije godine i što su po ovom novom (iz 1874.) zakonu za Jevreje važili sniženi (sic!) kriteriji pri pregledima vojnih medicinskih komisija.

Možda je (vjerovatno jest’), solidno ukidanje “janičarskog” odvođenja jevrejske djece (između 8 i 12 godina) u posebne vojne škole, koje su zapravo bile institucije za pokrštavanje (od1827. do 1856. pokršteno je 25.000 tih tzv,” kantonistov”), a za što uspješnije izvođenje tog posla čak je i Sv. Sinod izdao posebna upustva vojnim sveštenicima.

Kao solidno mogu se shvatiti i riječi Aleksandra II, kojim je on popratio svoju naredbu da se preispitaju postojeće odredbe koje se odnose na Jevreje “a radi njihovog usklađivanja s opštim vidovima stapanja ovog naroda s izvornim življem, ukoliko (pazi sada) "moralno stanje Jevreja to može da dozvoli”.

A ako te zanimaju neke od tih “preispitanih” odredbi, mogu i o tome (mada mislim da stvarno nema svrhe) .., evo onako uopšteno, da li npr. znaš da je za vrijeme vladavine Nikolaja I doneseno 600 zakona i odredbi u vezi sa Jevrejima (skoro polovina od svih donesenih zakona u prvoj polovini XIX v.).

Da bi Soljženicin bio u pravu trebao je postojati samo jedan zakon u kojem je trebalo pisati dasu svi podanici carstva ravnopravni.
Ne samo da su svojim uticajem oslabili drzavu, ubilii su i Stolipina
jedinog coveka koji je mogao spasiti Rusiju.
Atentat na Stolipina je izvršio je Jevrej, ali agent “Ohrane”, pozorišnu kartu je dobio od načelnika kijevske Ohrane, a i sam Stolipin je nekoliko dana prije smrti izjavio kako će biti ubijen i to od strane “Ohrane”.
I na kraju bili u ogromnom broju su ucestvovali u revoluciji.
Pa naravno da su učestvovali, pa i ja bih da sam na njihovom mestu. U svim revolucijama uvijek najveću rolu igraju ugnjetene nacionalnosti i ugnjetene klase.
 
Poslednja izmena:
@coachenko
1.Ja se pozivam na "istoriju" koju je napisao Solzenjicin, a kad vi dokazete (ili bil oko drugi) da je ona lazna onda se obratite. I vi se pozivate na istoriju koju je neko napisao, zar ne?
Rotschildu naravno nije stalo da li ce neki tamo zidovcic u nekom selu zivjeti dobro ili ne, on ima svoj cilj, a drugi jevreji i njihova narav su mu oruzje. On je lider. I naravno da obicni jevreji ne znaju sta planira Rotschild ili Rockefeler, isto kao sto vojnik u ratu ne zna sta planira njegov general.
2.Nisam ni napisao da mrzim amerikance, lijepo sam napisao SAD. I ako sam te dobro shvatio kazes da ima razloga da mi ne volimo albance (samo to to moras malo uviti u nekakve visko intelektualne nacine izrazavanja)
3.To sto ti mislis da narod ne treba imati zajednicku sudbinu to je tvoje licno misljenje, sa pozicije jenodg individualiste. To ne moze znaciti da smo Sozenjicin i ja u zabludi.
4.oprosti, nisam doktorirao vodjenje diskusija.
 
Poslednja izmena:
Izvini cp6aj ali to što je neko pravoslavac to ga nikako automatski ne amnestira od činjenja “gluposti”. Isto kao što nijedna strana političkog spektra nije pelcovana protiv idiotizma, tako to nije i nijedna religija.
Da li vi imate problem sa razumjevanjem mojih rijeci, na kojem jeziku ja pricam? Rekao sam da sam pravoslavac i da stoga ne mrzim.
krauterbox:
A kada je riječ o Fordu, naravno da se ne radi o mentalnoj mani i ja mislim da sam to koliko-toliko uspješno probao pojasniti sa ovim
Ford je genijalan inovator, industrijalac i poduzetnik .., i to je to, i sada je pitanje šta od svega toga njega uopšte čini kompententnim za analizu tzv. “Međunarodnog Jevrejstva”?
Po meni npr. Forda, kao objektivnog analitičara odmah u startu diskvalifikuje fakt što uopšte koristi pojam "Jevrejstvo". Eksploatisanje bilo kakve reifikacije, bilo Srbstva, bilo Jevrejstva je ekstremno smrdljiva rabota.
I jedno i drugo su organicistički konstrukti, u kojima se uporedo sa apoteiziranjem kolektivnog, vrši destrukcija individualnog.
Samo u okviru takvog jednog konstrukta moguće je da jedan Rotšild sa svojom nezajažljivom žeđi za profitom postane jedno sa siromašnim jevrejskim obućarom iz Žitomira i samo kroz takvo shvatanje moguće je i sa nepodnošljivom lakoćom automat egzekutora iz jedinice "Škorpiona", premjestiti u moje ruke i nakon toga i u meni gledati potencijalnog ubicu.
Bez toga Rotšild je samo Rotšild, jevrejski obućar je samo jevrejski obućar, ubica je ubica, a ja sam ja.
Uostalom o Fordu i toj njegovoj pisaniji nema smisla uopšte razgovarati, pošto se sam autor nakon WWII nje javno odrekao, izjavivši pri tome da je bio u zabludi.
Vi ste zalepljeni za individualisticki pogled na svijet, pa ne mozete ni razumjeti neke stvari. Jevreji su veoma kolektivan narod i stoga oni razumiju.
Evo jednog vrlo jasnog pitanja: Zasto bi Henri Ford rekao da ce ratovi nestati ukoliko na svoju stranu pridobijemo 50 najznacajnijih jevrejskih bankra?
To je neka mentalna mana, potreba da se laze i izmislja o jevrejima, ili sta?
A sto se tice ovog njegovog odricanja, uviek postoji mogucnost prisile, zar ne?
krauterbox:
A u ovome dole
Zasto su jevreji toliko puta protjerivani i toliko puta je vrsen pogrom nad njima? Da li je to bilo bez razloga? U Rusiji su gradjani i seljaci ustajali protiv jevreja. Jednom prilikom u jednom danu su ubili 500 jevreja (u jednom gradu) i 1500 jevrejskih kuca srusili. Jevreji su imali vraterno oruzje, a narod ne, pa ipak su i deca isla protiv njih. Nije valjda da su svi imali neku mentalnu manu ili da im je jednostavno doslo da to naprave. Mora da su jevreji imali nepovoljan uticaj na stanovnistvo. Naravno ostaje ti da ih branis time sto su se danas promenili, u mdernom svetu. Ali to je samo pretpostavka, mozda su nasli nove nacine kako da iskoristavaju stanovnistvo. Ranije nisu bili ravnopravni i njihova tradcionalna zanimanja su bila zabranjena, pa su u odredjenoj meri otvoreno radili protiv naroda. U takvom stanju bili su izlozeni pogromima, pa su stalno tezili da postanu ravnopravni i da budu na uticajnim mestima u drstvu. Ruski car Petar Veliki je rekao da ih ne zeli pustiti u svoju zemlju ali da oni potkupljuju njegove plemice i na taj nacin postaju ravnopravni.
Ja sam napisao neke od jevreja koji su veoma uticajni u SAD, ali ima ih jos. Nije li neobicno da narod koji broji oko 15 miliona, posjeduje toliko vaznih pozicija... ali u drzavi koja (moze se slobodno reci) terorise sve druge narode sirom sveta, i izaziva ratove koji su odneli 200 miliona ljudskih zivota (u to ukljucujem sve ratove u kojima je ucestvovala SAD, ne secam se gdje sam procitao ovo)
Evo recicu vam kako sam se poceo interesovati za jevreje. Moj bivsi nastavnik istorije iz osnovne skole, preporucio mi je knjigu od Aleksandra Solzenjicina, "200 godina zajedno".
Pozajmio sam knjigu iz biblioteke i procitao. Do tad sam mislio da su oni najobicniji gradjani. Ali u knjizi sam saznao da oni zive, na neki nacin, u potpuno drugom svetu, odvojeni od ostalih. Naravno, to se sa vremenom menjalo, nekad su vise izolovani, nekad manje. U knjizi sam saznao koja su im tradicionalna zanimanja, kako su konstantno potkupljivali drzavne radnike i plemice da bi postali ravnopravni ili zbog nekog drugog cilja. Ipak ono sto me je najvise zainteresovalo je njihova uloga u komunistickoj revoluciji.
cp6aj ti si toliko toga naveo da bi mi stvarno oduzelo jako mnogo vremena da to analiziram rečenicu po rečenicu.
No radi se o Soljženicinu i njegovoj knjizi “Двести лет вместе”.

Soljženicinovu knjigu imama u kompu i čitam je (već 7. god.), ali polako i nevoljno. Kada se 2001. pojavila nisam ni znao o čemu se radi i tek sam saznao nakon žestokih reakcija Reznika,Dajča, Petrovskog-Šterna, Vojnoviča …

Ono što sam ja primjetio je to da Solženjicin, shodno naslovu, skoro pa da zaobilazi Jevreje u Rusiji do ovih posljednih 200 g. koji ga interesuju. A bilo je Jevreja i tom periodu i ima i izvora o tome kako su oni u Rusiji prolazili.
Taj jedan brzi prelaz može se povezati sa Soljženicinom kao velikim pravoslavcem. On naime nikako nije htio hrišćansko judeofobstvo smjestiti u temelj modernog judeofobstva,tj. tzv. antisemitizma.
A ta latentna intencija amnestiranja pravoslavlja, pomješana je sa dominanatnom i (ovog puta) neskrivenom namjerom opravdanja države za sve loše što se Jevrejima u Rusiji događalo, a loši su po Soljženicinu bili samo povremeni progoni.
A to opet naravno ne odgovara istini. Ima masa pisanih dokaza u kojima je više nego očito da je država (ponekad sve, a ponekada samo neke njezine instance) blagonaklono gledala na progone.

Takođe nije istina ni da je sve drugo (osim progona) bilo u suštini solidno.
Kako može biti solidno ako je tek 1864.. nekih 2-3% ruskih Jevreja dobilo mogućnost, da živi van tzv. “zone stanovanja” (koju je za njih odredila još Katarina II) i da konkuriše za mjesta u državnoj službi. A i to konkurisanje je bilo farsa, dr Abrahamu Garkaviju (čovjeku koji se inače smatra ocem ruske judaistike) nije bilo dopušteno da predaje ni na jednom univerzitetu u carstvu. Da bi postao profesor morao se krstiti.
Ja sam vec u jendom postu napisao da se radi o toj knjizi.
Jeste, Ruska drzava nije dopustala da jevereji zive gdje hoce niti da rade sta hoce. A progone nije sprecavala u kasnijem periodu, jer je po onome sto sam procitao bila nesposobna za to, a i sami plemici i cinovnici su bili antisemiti, kao i narod.
Ti samo spominjes "maltretiranja" jevreja od strane drzave, ali ne spominjes razloge za to.
A razlog je negativan uticaj jevreja na stanovnistvo i na samu drzavu. Glavna zanimanja su im bila sverc, zelenasenje i prodaja i proizvodnja alkohola. Ne spominjes ni pokusaje dzave da ih preusmjeri u korisna zanimanja ili da ih asimilira kako se nebi sirio antisemitizam.
Sozenjicin spominje samo 200 godina, jer su jevreji bili masova pojava u Rusiji tek 1772.g. kad je pola Poljske pripalo Rusiji.

krauterbox:
Da li je solidno to što je 1874. konačno ukinut Vojni zakon iz 1827. po kojem su Jevreji na hiljadu ljudi svake godine davali 10 momaka, a hrišćani 7 i to svake dvije godine i što su po ovom novom (iz 1874.) zakonu za Jevreje važili sniženi (sic!) kriteriji pri pregledima vojnih medicinskih komisija.

Možda je (vjerovatno jest’), solidno ukidanje “janičarskog” odvođenja jevrejske djece (između 8 i 12 godina) u posebne vojne škole, koje su zapravo bile institucije za pokrštavanje (od1827. do 1856. pokršteno je 25.000 tih tzv,” kantonistov”), a za što uspješnije izvođenje tog posla čak je i Sv. Sinod izdao posebna upustva vojnim sveštenicima.
To su ti pokusaju dzave da se nose sa jevrejskim pitanjem. Naravno, ne moze se reci da je drzava uvijek imala efikasne i ispravne metode da rijesi to pitanje.

krauterbox:
Da bi Soljženicin bio u pravu trebao je postojati samo jedan zakon u kojem je trebalo pisati dasu svi podanici carstva ravnopravni.
Opet misljenje jednog individualiste. Ljudi nisu jednaki, jevreji su negatoivno uticali na Rusiju i samo im je trebalo dati odrijesene ruke.
krauterbox:
Atentat na Stolipina je izvršio je Jevrej, ali agent “Ohrane”, pozorišnu kartu je dobio od načelnika kijevske Ohrane, a i sam Stolipin je nekoliko dana prije smrti izjavio kako će biti ubijen i to od strane “Ohrane”.

Pa naravno da su učestvovali, pa i ja bih da sam na njihovom mestu. U svim revolucijama uvijek najveću rolu igraju ugnjetene nacionalnosti i ugnjetene klase.
Da cudno je kako se u svakom vaznijem dogadjaju pojavi neki jevrej.
A to koliko su oni ugnjeteni, to je upitno? Oni su u isto vrijeme i ugnjeteni u ugnjetaci.
U prvim zadnjim godinama carstva jevreji su cinili veliki dio bogatih ljudi. Nadji mi razumno objasnjenje zasto bi bogati jevreji, vecinom vlasnici secerana, financirali KP.
 
@coachenko
1.Ja se pozivam na "istoriju" koju je napisao Solzenjicin, a kad vi dokazete (ili bil oko drugi) da je ona lazna onda se obratite. I vi se pozivate na istoriju koju je neko napisao, zar ne?

Prvo, Solzenjicin nije nikakav istoricar vec pisac, umetnik. Drugo, ne treba ja da dokazujem negativnu cinjenicu tj. da nesto nije tako vec ti treba da pokazes da jeste. Svo tvoje dokazivanje svodi se na citiranje hronoloski razudjenih primera intelektualaca i drugih poznatih licnosti sa antisemitskim sentimentom na koji se onda ti naslanjas jer cim su oni bili intelektualno autoritativni i priznati u nekoj oblasti ne moze biti da svi grese kao latentne ili manifestne antisemite. I tako u krug... Uzalud sto bi na istorijskoj vertikali moglo da se istakne jos mnogo primera naprednih umova medju kojima je bio postignut 'konsenzus' po pitanju mizoginije, rasizma, 'gvozdene nuznosti' sloma kapitalizma, itd. ali vrlo je lako primetiti da su svi oni pravili greske i da su bili u dubokoj zabludi.


Rotschildu naravno nije stalo da li ce neki tamo zidovcic u nekom selu zivjeti dobro ili ne, on ima svoj cilj, a drugi jevreji i njihova narav su mu oruzje. On je lider. I naravno da obicni jevreji ne znaju sta planira Rotschild ili Rockefeler, isto kao sto vojnik u ratu ne zna sta planira njegov general.

Jao, ti stvarno pojma nemas, kakav lider, kakav general, kakvi bakraci. Tvoja percepcija je takva da sve Jevreje posmatras kao jedan hijerahijski organizaovan, monolitan narod, u kome vrh pirmaide manipulise bazom instrumentlizujuci njenu ionako zlocudnu narav. To je najgora moguca predrasuda na psiholoskom i jedno veliko neznanje na intelektualnom planu. Doduse, tacno je to da su Jevreji u zapadnohriscanskom svetu razvili svest o tome da je njihov opstanak postignut u jednoj tudjoj i neprijateljskoj sredini, sto je u takvoj izolaciji dovelo do toga da porodica medju Jevrejima postane poslednje utociste i da se na svakog clana svoje grupe gleda kao na clana prosirene porodice. Ili kako to Hana Arent kaze 'antisemitska slika jevrejskog naroda kao porodice tesno povezane krvnim vezama ima nesto zajednicko sa slikom koju su Jevreji imali sami o sebi'. Medjutim, za sve antisemite prica pocinje odatle, bez preispitivanja okolnosti i istorijskih uzroka koji su doveli do razvitka takve svesti i opredeljenja Jevreja za aktivnosti koje se medju antisemitima najcesce podvalce kao drustveno stetne. Da se raspolaze malo vecim znanjem i sposobnoscu da se razviju istorijski horiznti videlo bi se da takav odgovor (religiozno) diskriminisane manjine nije usamljen slucaj u istoriji. Parsi su, kao otcepljeni ogranak zoroastrizma, posle arapskog osvajanja Sasanida izbegli u Indiju i u hindu civilizaciji imali ekvivalentnu ulogu kao Jevreji medju hriscanima. Pokazali su slicnu fleksibilnost i inicijativu u hindu ekonomiji u domenima trgovine i finansija i bili natproporcionalno zastupljeni u tim oblastima. Jermenski monofiziti su pod Turcima pokazali slicnu sposobnost i prilagodljivost kao vesti trgovci, dok su koptski monofiziti u muslimanskom Egiptu skoro drzali trgovacki monopol na poljoprivredno zemljiste. Nestorijanci slicno pod Sasanidima (kasnije Omajadima i Abasidima) a bili su i najzastupljenija i najprodornija forma hriscanstva u imperiji Dzingis Kana. Uzmi drugi primer, carigradski Fanarioti - grcki pravoslavni hriscani, bili su natproporcionalno zastupljeni u administraciji Osmanskog carstva, nametnuli se cak kao potencijalni naslednici otomanske administracije u upravljanju i kontroli Carstvom. Medju prvima uspostavili trgovacke veze sa Zapadom donoseci u Otomansku imperiju inovacije sa drugog kraja Evrope... Hriscansko-pravoslavna zavera reako bi neki ortodoksni Turcin...

Rotsildovi? Zanimljiva dinastija - poceli iz tolerantnog Frankfurta, gde su Jevreji pocetkom 19. veka cinili 10% stanovnistva, kao finasijske sluge izbornog kneza od Esena a bili su direktno odgovorni beckom caru, sto ce reci da su za razliku od vecine Jevreja bili politicki nezavisni od lokalnih vlasti, kneza, aristokratije, etc, sto je bio vazan cinilac za razvoj biznisa. Kada se ostatak Evrope dobro izrokao sa Naopoleonom i kada je trebalo pristupiti obnovi porusenog, Rotsildovi su iskoristili splet povoljnih okolnosti i bez vece konkurencije zauzeli monopol u izdavanju drzavnih zajmova. Sa boljom startnom pozicijom vremenom su porazili sve jevrejske i nejevrejske konkurente i izgradili finasijsku imperiju. Rotsildovi su imali bankarske filijale u Frankfurtu, Parizu, Londonu, Nauplju i Becu. Medjutim, pravo pitanje je koliki je bio politicki uticaj ove dinastija na zbivanja u Evropi. Ne, mali ali nikako presudan. Niko to bolje nije analizirao od Hane Arent:

U memoarima drzavnika iz proslog veka mnoge primedbe ostavljaju utisak da nece biti rata jer ga Rotsild u Londonu ili Parizu ili Becu ne zeli. Cak i tako trezven i pouzdan istoricar kao J. H. Hobson mogao je da izjavi cak 1905: “Da li iko ozbiljno pretpostavlja da ijedna evropska drzava moze da povede rat ili da moze da se raspise veliki drzavni zajam ako se kuca Rotsild i oni koji su sa njima povezani namrgode na to?” Ovaj pogresan sud zabavan je po svojoj naivnoj pretpostavci da su oni svi kao jedan, poput Meternihovog iskrenog verovanja da “kuca Rotsild u Francuskoj igra vecu ulogu nego ijedna strana vlada”, ili njegovo samouvereno predskazanje beckim Rotsildovima neposredno pre revolucije u Austriji 1848: Ako ja treba da propadnem, i vi cete sa mnom.” Istina je zapravo da su Rotsildovi imali isto tako malo politickih ideja kao i drugi jevrejski bankari o tome sta zele da izvedu u Francuskoj, da zapravo nisu imali nikakvu jasnu svrhu koja bi cak i iz daleka nagovestavala rat. Naprotiv, kao i drugi Jevreji, oni se nikada nisu udruzivali sa nekom posebnom vladom, vec radije sa vladama, sa vlascu kao takvom...

Politicka emancipacija Jevreja u nekim drzavama na kraju osamnaestog veka i diskusija o tome u ostalim delovima Srednje i Zapadne Evrope rezultirala je pre svega odlucnom promenom u njihovom stavu prema drzavi, koja je nekako bila simbolizovana usponom kuce Rotsild. Nova poli-tika ovih dvorskih Jevreja, koji su prvi postali sasvim razvijeni drzavni bankari, izasla je na videlo onda kad se oni vise nisu zadovoljavali time da sluze jednog odredjenog kneza ili vladu putem svojih medjunarodnih veza sa dvorskim Jevrejima u drugim drzavama, vec su odlucili da se postave internacionalno i da istovremeno i konkurentno sluze vladama Nemacke, Francuske, Velike Britanije, Italije i Austrije...

Ili da ti prevedem ovo na konkretan primer - Nije sporno da je jevrejski kapital ucestvovao u finansiranju Oktobarske revolucije ali iskljucivo kao sredstvo Kajzerove spoljne politike jer je u ratnim okolnostima Nemackoj odgovarao drzavni puc i haos u neprijateljskoj zemlji. Sve druge konspirativne price su obicna zamena teza. Ako vredi vise govoriti...

2.Nisam ni napisao da mrzim amerikance, lijepo sam napisao SAD. I ako sam te dobro shvatio kazes da ima razloga da mi ne volimo albance (samo to to moras malo uviti u nekakve visko intelektualne nacine izrazavanja)

Ali ti govoris o Jevrejima kao narodu, ti zigoses ceo jedan narod. Ako ti Rotsildi i Rokfeleri nisu simpaticni iako njihovi potezi imaju kapitalisticku logiku, a kapitalizam, nazalost, nije neki altruisticki sistem, isto onako kako ti nisu simpaticne politicke i vladajuce elite SAD, zasto u jednom slucaju mrzis sve Jevreje a u drugom ne mrzis Amerikance vec samo kazes SAD? Ocigledno da sa Jevrejima imas poseban problem... Drugo, animozitet izmedju Albanaca i Srba je razumljiv usled specificnih istorijskih okolnosti izmedju ta dva naroda, slicno kao odnos Jevreja i Palestinaca, na primer. Ali za razliku od jednog Palestinca cija mrznja prema Jevrejima kao narodu je takodje iracionalna (kao i svaka druga) ali razumljiva, kakvih razloga ti kao covek i Srbin pravoslavac, kako si se izjasnio, imas za isti odnos prema Jevrejima?
 
Poslednja izmena:
Prvo, Solzenjicin nije nikakav istoricar vec pisac, umetnik.
Grijesis, kad je u pitanju knjiga "200 godina zajedno" Sozenjicina se moze smatrati i istoricarom.



coachenko:
Jao, ti stvarno pojma nemas, kakav lider, kakav general, kakvi bakraci. Tvoja percepcija je takva da sve Jevreje posmatras kao jedan hijerahijski organizaovan, monolitan narod, u kome vrh pirmaide manipulise bazom instrumentlizujuci njenu ionako zlocudnu narav. To je najgora moguca predrasuda na psiholoskom i jedno veliko neznanje na intelektualnom planu. Doduse, tacno je to da su Jevreji u zapadnohriscanskom svetu razvili svest o tome da je njihov opstanak postignut u jednoj tudjoj i neprijateljskoj sredini, sto je u takvoj izolaciji dovelo do toga da porodica medju Jevrejima postane poslednje utociste i da se na svakog clana svoje grupe gleda kao na clana prosirene porodice. Ili kako to Hana Arent kaze 'antisemitska slika jevrejskog naroda kao porodice tesno povezane krvnim vezama ima nesto zajednicko sa slikom koju su Jevreji imali sami o sebi'. Medjutim, za sve antisemite prica pocinje odatle, bez preispitivanja okolnosti i istorijskih uzroka koji su doveli do razvitka takve svesti i opredeljenja Jevreja za aktivnosti koje se medju antisemitima najcesce podvalce kao drustveno stetne. Da se raspolaze malo vecim znanjem i sposobnoscu da se razviju istorijski horiznti videlo bi se da takav odgovor (religiozno) diskriminisane manjine nije usamljen slucaj u istoriji. Parsi su, kao otcepljeni ogranak zoroastrizma, posle arapskog osvajanja Sasanida izbegli u Indiju i u hindu civilizaciji imali ekvivalentnu ulogu kao Jevreji medju hriscanima. Pokazali su slicnu fleksibilnost i inicijativu u hindu ekonomiji u domenima trgovine i finansija i bili natproporcionalno zastupljeni u tim oblastima. Jermenski monofiziti su pod Turcima pokazali slicnu sposobnost i prilagodljivost kao vesti trgovci, dok su koptski monofiziti u muslimanskom Egiptu skoro drzali trgovacki monopol na poljoprivredno zemljiste. Nestorijanci slicno pod Sasanidima (kasnije Omajadima i Abasidima) a bili su i najzastupljenija i najprodornija forma hriscanstva u imperiji Dzingis Kana. Uzmi drugi primer, carigradski Fanarioti - grcki pravoslavni hriscani, bili su, slicno Jevrejima danas u SAD, natproporcionalno zastupljeni u administraciji Osmanskog carstva, medju prvima uspostavili trgovacke veze sa Zapadom donoseci u Otomansku imperiju inovacije sa drugog kraja Evrope. Hriscansko-pravoslavna zavera reako bi neki ortodoksni Turcin...
Ne pricam ja gluposti, oni se mogu organizovati preko svoje religije, kao sto nas patrijarh upravlja nasim svestenicima. Naravno i medju jevrejima ima dezertera :)
A ti svi narodi koje si nabrojao su bili isto tako praziti kao i jevreji, ali vjerujem malo bezazleniji.
A sto se tice fanariota, hm.... razmisli malo. Da li bi jevreji imali vecu moc da su na njihovoj poziciji, ili fanariota da su na poziciji rokefelera?
coachenko:
Rotsildovi? Zanimljiva dinastija - poceli iz tolerantnog Frankfurta, gde su Jevreji pocetkom 19. veka cinili 10% stanovnistva, kao finasijske sluge izbornog kneza od Esena a bili su direktno odgovorni beckom caru, sto ce reci da su za razliku od vecine Jevreja bili politicki nezavisni od lokalnih vlasti, kneza, aristokratije, etc, sto je bio vazan cinilac za razvoj biznisa. Kada se ostatak Evrope dobro izrokao sa Naopoleonom i kada je trebalo pristupiti obnovi porusenog, Rotsildovi su iskoristili splet povoljnih okolnosti i bez vece konkurencije zauzeli monopol u izdavanju drzavnih zajmova. Sa boljom startnom pozicijom vremenom su porazili sve jevrejske i nejevrejske konkurente i izgradili finasijsku imperiju. Rotsildovi su imali bankarske filijale u Frankfurtu, Parizu, Londonu, Nauplju i Becu. Medjutim, pravo pitanje je koliki je bio politicki uticaj ove dinastija na zbivanja u Evropi. Ne, mali ali nikako presudan. Niko to bolje nije analizirao od Hane Arent:
O rotschildovima mi ne treba istorijska lekcija.
Da citiram tebe:
coachenko:
tvoji argumenti se svode na rekli ovaj i onaj i na to da nemamo razloga da im ne verujemo - zao mi je ali to je nivo koji moras da preguras i da naucis da necije reci same po sebi nisu nikakav argument ma koliki autoritet taj neko bio.
A jos kad uzmemo u obzit da citiras jednu jevrejku... pa to je kao da pitas albanca, ko ima pravo na Kosovo.
Bravooo coachenko, bravo!!! :super: :rotf:
Ali eto ako cemo citirati jevreje, mogao bi procitati ovo:
http://www.scribd.com/doc/19437421/Bedamin-Fridman

naravno ja i ovo sa oprezom prihvatam. Moguce je da Fridman stvarno govori istinu, jer su mu dosadile lazi, a moguce je i da su ove njegove izjave imale neku posebnu svrhu.

coachenko:
Ili da ti prevedem ovo na konkretan primer - Nije sporno da je jevrejski kapital ucestvovao u finansiranju Oktobarske revolucije ali iskljucivo kao sredstvo Kajzerove spoljne politike jer je u ratnim okolnostima Nemackoj odgovarao drzavni puc i haos u neprijateljskoj zemlji. Sve druge konspirativne price su obicna zamena teza. Ako vredi vise govoriti...
E sad ti pricas gluposti, kako li to samo na brzinu smisli izgovor za jevrejsko ucesce u revoluciji. A reci ti meni sad, kako je to Kajzer natjerao jevrejske bogatase da se odricu svog bogatstva?


coachenko:
Ali ti govoris o Jevrejima kao narodu, ti zigoses ceo jedan narod.
Pazi:
-gdje kod su se pojavili dijelovali su kao parazitski virus.
-zasluzni su za pad ruskog carstva i sirenja komunizma uopste.
-u prevelikom broju su ucestvovali i ucestvuju kao vazne licnosti u "drzavama-carstvima zla", ako mogu tako da ih nazovem, SSSR-u i SAD-u.
-Istaknuti jevreji su zahvaljujuci svom novcu veoma mocni i vrlo lako mogu da kontrolisu predsjednika SAD ili neku drugu licnost. Svojim bogatstvom mogu da izazivaju ratove.
-ja zalim jadne obicne jevreje, njihova satanisticka religija im je isprala mozak a istaknuti clanovi njihove zajednice u saradnji sa vjerskim vodjama samo ih iskoristavaju. A to su oduvijek radili, eto da napomenem, stvarno mi ih je bilo zao kad sam u Solzenjicinovoj knjizi citao kako ih iskoristavaju bogati jevreji u saradnji sa vjerskim vodjama.

coachenko:
Ako ti Rotsildi i Rokfeleri nisu simpaticni iako njihovi potezi imaju kapitalisticku logiku, a kapitalizam, nazalost, nije neki altruisticki sistem, isto onako kako ti nisu simpaticne politicke i vladajuce elite SAD, zasto u jednom slucaju mrzis sve Jevreje a u drugom ne mrzis Amerikance vec samo kazes SAD?
Pa sta ti tu nije jasno, ako postoji jedna nacija koja se nebi smijela generalizovati, onda je to americka.

coachenko:
Ocigledno da sa Jevrejima imas poseban problem... Drugo, animozitet izmedju Albanaca i Srba je razumljiv usled specificnih istorijskih okolnosti izmedju ta dva naroda, slicno kao odnos Jevreja i Palestinaca, na primer. Ali za razliku od jednog Palestinca cija mrznja prema Jevrejima kao narodu je takodje iracionalna (kao i svaka druga) ali razumljiva, kakvih razloga ti kao covek i Srbin pravoslavac, kako si se izjasnio, imas za isti odnos prema Jevrejima?
1.Nadam se da ti je jasno da ih ne mrzim, cak neke i zalim.
2.Kakvih razloga? Mozda tih koje sam vec nabrojao u ovom postu, plus sto me ti isti razlozi navode da razmisljom o teoriji zavjere kao o necemu veoma realnom.
 
Ne pricam ja gluposti, oni se mogu organizovati preko svoje religije, kao sto nas patrijarh upravlja nasim svestenicima.

:hahaha:

A ti svi narodi koje si nabrojao su bili isto tako praziti kao i jevreji, ali vjerujem malo bezazleniji.

To u sta ti verujes neka je na saucesce tvom CNS.


O rotschildovima mi ne treba istorijska lekcija.

I te kako treba, rekoh negde da je od neznanja jedino gora samouverena utvrdjenost u njemu kao znanju.

Ovo ispod sam slutio da bi moglo doci kao odgovor ali sam bio preveliki optimista misleci da ni cp6aj ne moze napisati nesto toliko nisko:

A jos kad uzmemo u obzit da citiras jednu jevrejku... pa to je kao da pitas albanca, ko ima pravo na Kosovo.

Ti si stvarno neki tezak bolesnik, taman ja sa krstarice bio proteran zanavek. Pa i Solzenjicin je Rus, kako onda on kao ruski pravoslavni hriscanin moze objektivno govoriti o negativnoj ulozi Jevreja u Rusiji? Drugo, podvucene delovi iz citata Arentove su cinjenice, lako proverljive a glavno je sto se takva konjuktura jevrejskog kapitala i politickog uticaja ne uklapa u tvoje vidjenje jevrejske uloge u istoriji kao jednog destruktivnog monolita, pa je jedini odgovor bio infantilna konstatacija da je to napisala jedna Jevrejka.

A reci ti meni sad, kako je to Kajzer natjerao jevrejske bogatase da se odricu svog bogatstva?

Kako je Putin naterao Jevrejina Abramovica da investira i ulaze po vukojeebinama Cukotke? Tako sto drzava raspolaze necim sto se naziva monopol drzavne sile.

-ja zalim jadne obicne jevreje, njihova satanisticka religija im je isprala mozak a istaknuti clanovi njihove zajednice u saradnji sa vjerskim vodjama samo ih iskoristavaju.

Sudeci po tebi, pravoslavlje bi bilo najsatanistickija religija medju svim verskim praznovericama diljem Zemljinog sara.

Pa sta ti tu nije jasno, ako postoji jedna nacija koja se nebi smijela generalizovati, onda je to americka.

Zasto ne bi smela, zar jedna nacija ne treba zajednicki da deli svoju sudbinu i odgovornost, zar ne postoji nacionalna krivica Amerikanaca za sve zlocine koje je vlast SAD pocinila po svetu? Rekoste ti i Solzenjicin...

Bullshit!
 
Poslednja izmena:
Gdje je Krauterbox, on barem traži činjenice i argumente i za razliku od tebe ne trudi se da ismijava sagovornika, da kritikuje njegov nalin izlaganja i sl.

I te kako treba, rekoh negde da je od neznanja jedino gora samouverena utvrdjenost u njemu kao znanju.

Ovo ispod sam slutio da bi moglo doci kao odgovor ali sam bio preveliki optimista misleci da ni cp6aj ne moze napisati nesto toliko nisko:

Ti si stvarno neki tezak bolesnik, taman ja sa krstarice bio proteran zanavek. Pa i Solzenjicin je Rus, kako onda on kao ruski pravoslavni hriscanin moze objektivno govoriti o negativnoj ulozi Jevreja u Rusiji? Drugo, podvucene delovi iz citata Arentove su cinjenice, lako proverljive a glavno je sto se takva konjuktura jevrejskog kapitala i politickog uticaja ne uklapa u tvoje vidjenje jevrejske uloge u istoriji kao jednog destruktivnog monolita, pa je jedini odgovor bio infantilna konstatacija da je to napisala jedna Jevrejka.
Glavno je da Pelagićev rad nema provjerljivih činjenica i da se ne uklapa u tvoje viđenje jevrejske uloge u istoriji.
Možda će se ovoga puta Krauterbox složiti samnom, jer je čitao knjigu, da je Soženjicin veoma objektivan. On uopšte nije pristrasan u svom izlaganju i za svaku svoju konstataciju on navodi izvor informacija. Osim toga Hana Arent i piše sa namjerom da brani jevreje, ili u ovom slučaju jednu veoma bogatu jevrejsku porodicu.
Konstatacija uopšte nije infantilna.


Kako je Putin naterao Jevrejina Abramovica da investira i ulaze po vukojeebinama Cukotke? Tako sto drzava raspolaze necim sto se naziva monopol drzavne sile.
Pitaću te ponovo, ali ovog puta želim malo ozbiljniji odgovor. Kako je njemački Kajzer mogao natjerati ruske jevreje da ulažu u revoluciju, koja ih je, da napomenem koštala bogatstva ali ne i moći.

Sudeci po tebi, pravoslavlje bi bilo najsatanistickija religija medju svim verskim praznovericama diljem Zemljinog sara.
Ne, sudeći po Pelagiću judeizam je jedna bolesna religija, ali naravno on samo halucinira i priča gluposti :roll:


Zasto ne bi smela, zar jedna nacija ne treba zajednicki da deli svoju sudbinu i odgovornost, zar ne postoji nacionalna krivica Amerikanaca za sve zlocine koje je vlast SAD pocinila po svetu? Rekoste ti i Solzenjicin...
Sad sam siguran da se ne razmijemo nikako ili ti namjerno nećeš da me razumiješ.
SAD je sastavljena od raznih naroda, SAD je jednistven primjer. Veoma je malo u SAD-u ljudi koji su američki patrioti, a mnogo je onih koji ne žele satanste u pentagonu (ili penta gramu) i ostalih koji se bore protiv vlade SAD. Ni Srbi sad nebi trebali nositi zajedničku krivicu za nešto što bi eventualno sproveo Tadić. Narodna država ne postoji, a mnogo a narod je zahvaljujući demokratiji podijeljen više nego ikad. Trebale bi postojati narodne države koje bi bile garant narodnog jedinstva. Nemoj me pitati šta za mene znači narodna dražava, rasprava bi mogla krenuti u drugom smijeru.
E sad, Jevreji su nekako posebni, oni netrebaju državu, pa bi se o odnosu prema njima moglo još diskutovati.

Sa tobom je nemoguće voditi diskusiju, iako ja to nastojim, ona se polako pretvara u svađu.
Evo jednog teksta koji bi ti možda pomogao da razumiješ moje stavove:
http://www.ivonazivkovic.net/Izrael posed Rotsilda.htm

Jesi pročitao ono od Fridmana?
 
Poslednja izmena:
Не, то кад појединац каже "мрзим... па сад, по вољи испунити... Јевреје, Цигане, Србе, Немце, Русе, Амере, Хрвате, итд, је глупост/необавештеност/последица манипулације појединца.
Много већа глупост/зла намера, него то је правити неку врсту читаве идеологије о томе, на пример, да "зли Јевреји владају светом", па онда тиме залуђивати народ.

Amen!!!
 
Možda će se ovoga puta Krauterbox složiti samnom, jer je čitao knjigu, da je Soženjicin veoma objektivan

Za njega ne znam ali u tom slucaju se ti ne mozes sloziti sam sa sobom jer je Solzenjicin Rus i ne moze biti objektivan kada pise o Jevrejima i Rusima isto kao sto Hana Arent sa svojim jevrejskim poreklom ne moze biti objektivna kada pise o Jevrejima i ostalima. To je tvoja logika, zar ne? Ne mozemo koristiti duple standarde...


Pitaću te ponovo, ali ovog puta želim malo ozbiljniji odgovor. Kako je njemački Kajzer mogao natjerati ruske jevreje da ulažu u revoluciju, koja ih je, da napomenem koštala bogatstva ali ne i moći.

Ja cu ti ponovo odgovoriti - Kako je Putin naterao Jevrejina Abramovica da investira svoj kapital - koji je mogao utrositi na kupovinu jos neke jahte, naftne platforme ili nekog drugog fudbalskog kluba - po vukojeebinama Cukotke gde u pojedinim delovima ljudska noga jos nije krocila?


Ne, sudeći po Pelagiću judeizam je jedna bolesna religija, ali naravno on samo halucinira i priča gluposti :roll:

Ja mislim da je svaka religija takva i da oni koji traze bilo kakve odgovore u njoj haluciniraju i pricaju gluposti... bas kao i ti - nas Srbin pravoslavac, bre.

Evo jednog teksta koji bi ti možda pomogao da razumiješ moje stavove:
http://www.ivonazivkovic.net/Izrael posed Rotsilda.htm

Buahahahaha - Ivona Zivkovic :hahaha: je li to ona sto je tvrdila da je islam osnovan od strane Vatikana kao sredstvo za borbu protiv istocnog hriscanstva?

Jesi pročitao ono od Fridmana?

Nisam, polako, idem redom, on je tek treci po redu -tek sam kod Lazara Prokica - http://www.scribd.com/cp6aj :per:

Kakavi izvori, takvo i znanje!
 
Poslednja izmena:
Za njega ne znam ali u tom slucaju se ti ne mozes sloziti sam sa sobom jer je Solzenjicin Rus i ne moze biti objektivan kada pise o Jevrejima i Rusima isto kao sto Hana Arent sa svojim jevrejskim poreklom ne moze biti objektivna kada pise o Jevrejima i ostalima. To je tvoja logika, zar ne? Ne mozemo koristiti duple standarde...
Da to je moja logika. Samo mi reci da li je kod Arentove sve onako crno-bijelo, jer kod Solženjicina nije, on negdje kritikuje i Rusiju i Ruse, ali i Jevreje. Zapravo trudi se da uopšte ne daje svoj sud već da samo napiše ono što je otkrio i gdje je to otkrio. Ovo zadnje je obavezno.

coachenko:
Ja cu ti ponovo odgovoriti - Kako je Putin naterao Jevrejina Abramovica da investira svoj kapital - koji je mogao utrositi na kupovinu jos neke jahte, naftne platforme ili nekog drugog fudbalskog kluba - po vukojeebinama Cukotke gde u pojedinim delovima ljudska noga jos nije krocila?
Odgovor nimalo ne zadovoljava. Situacija je slična ali nedovljno. Nije ni bitno.
Jevreji su olagali svoje veliko bogatstvo u kom. partiju i revoluciju, to je dosta.

coachenko:
Ja mislim da je svaka religija takva i da oni koji traze bilo kakve odgovore u njoj haluciniraju i pricaju gluposti... bas kao i ti - nas Srbin pravoslavac, bre.
Znači Pelagić halucinira. :roll:

coachenko:
Buahahahaha - Ivona Zivkovic :hahaha: je li to ona sto je tvrdila da je islam osnovan od strane Vatikana kao sredstvo za borbu protiv istocnog hriscanstva?
da budem iskren na tekst sam slučajno naletio, dok sam tražio nešto što bi tebi približili moje stavove. Nemam ja pojama ko je ona, tekst mi se učinio pogodan za temu.

coachenko:
Nisam, polako, idem redom, on je tek treci po redu -tek sam kod Lazara Prokica - http://www.scribd.com/cp6aj :per:
Kakavi izvori, takvo i znanje!
Sve što sam tamo postavio, postavio sam za potrebe rasprave na ovom forumu.

Ova rasprava me smorila, pa ću postaviti par konstatacija za kraj. Istina biće malo opširnije.

-Većina današnjih Jevreja nisu semiti već Hazari, koji su primili judaizam i nakon par vijekova njihove psihičke osobine su se drastično promijenile. Od ratničkog naroda postali su lutalice bez zemlje, ali sa skolonšću ka financijama i sa jednim posebnim udžbenikom - Talmudom.
-Jevreji su se u skoro svakoj sredini ponašali kao parazitski virus, dok god nebi zauszeli sve važnije privredne i političke funkcije. Naravno prije toga su morali postati ravnopravni.
A kako su to postizali svjedoči Petar Veliki (ali i Solženjicin):
"Више волим да видим у мојој земљи мухамеданце и многобошце, него Јевреје. Последњи су преваранти и лупежи. Они неће добити одобрење да се населе и организују свој посао. Без обзира на моја наређења, они настоје да то остваре поткупљивањем мојих чиновника са циљем да постану равноправни."
Zbog tog svog uticaja, za koji Napoleon kaže da ne potiče od nekih pojediniaca iz jevrejskih redova već od same prirode tog naroda, Jevreji su bili izloženi mnogim pogromima, ali i protjerivanjima. Koliko mi je poznato ni jedan narod u istoriji nije bio toliko škodan za okruženje u kom se nalazio, iako su neki narodi imali slične karakteristike.
-Neki međiu jevrejskim redovima su postali najuticajnji ljudi u Velikoj Britaniji i SAD. Posjedovali su i pojeduju monopol na neke strateške sirovine i vlasnici su tzv. Centralnih banaka. Tako da imaju mogućnost da financiraju ratove i izazivaju ekonomske krize, što naravno ne znače da to i rade. Sa takovom moći se ne mogu porediti ni Fanarioti, iako su i oni bili moćni i uticajni, i imali su dovoljno moći da kuju zavjere protiv Otomanskog carstva ili da ga bar mijenjaju prema njihovim potrebama.
-Komunizam je plod jevrejstva i oni su ga doveli do vrhunca, tj. do revolucije u Rusiji, gdje su činili veliki dio boljševika, komunističkih vođa. Takođe su financirali komunističku partiju, iako su znali da će izgubiti bogatstvo u revoluciji.
Nadam se da ne moram nabrajati koji su sve istaknuti komunisti bili jevreji.
-Jevrejin je ubio Stolipina, čovjeka koji je možda mogao spasiti Rusiju od komunizma. Nije sad bitno za koga je radio, bitno je da se jevreji uvjek pojave u nekom bitnom događaju, kao što je ubistvo Linkolna.
-Jevreji su činili većinu političara i rukovodioca SSSR-a ali i jedne druge "zle" države, SAD-a, zato nije ni čudno zašto je SAD toliko na strani Izraela. Ako želite mnoge iz SAD mogu nabrojati, već sam to uradio na ovoj temi iako to nije sve (što se istaknutih tiče). Evo baš sam danas čitao u novina o Majklu Blumbergu, gradonačelniku Nju Jorka, biznismen i medijksi mogul. Inači drži televiziju koja obavještava ljude širom svijeta o svijetskoj ekonomiji i biznisu. Dođam kući potražim nešto o njemu na internetu, i šta vidim....JEVREJ.
-Smatram da imaju apsolutnu kontrolu nad američkim medijima, ali to ne mogu dokazati. Ipak mogu lako dokazati da imaju ogromnu kontrolu nad Britanskim medijima. Ako hoće mogu vas uputiti na stranicu koja objašnjava taj fenomen, a zatim na stranice koje potvrđuju da su pomenuti ljudi jevreji. Npr. Na jednoj stranici o biznisu, navodi se citat Majkla Grina, jednog od vodćih ljudi britanske ITV, u kom piše "I'm Jewish ....."
-U periodu nakon raspada SSSR, nekom slučajnošću večinom su Jevreji bili ti koji su se obogatili.
-Prema Pelagiću, religija im je takva da im je smisao života pokoravanje goja. Možda Pelagić halucinira, možda ne, ha koće ga znati :roll: Ali zamislite američki senatori vjeruju u to, pa onda postupci SAD i nisu čudni. Ako neko ne znao o čemu se radi :http://www.scribd.com/doc/19437546/Vasa-Pelagi-Vjerozakonsko-uenje-talmuda
-Postoji tajno (u određenom smisli) sruštvo Slobodnih Zidara, koje se navodno (prema Wiki) bavi humanitarnim radom. Bilo kako bilo njihov je uticaj izgleda poveći, jer se na postolju "Kipa Slobode" u Nju Jorku nalazi njihov znak. To društvo ima jednu posebnu ložu za Vatikan "P-2" (ako ste gledali film "Kum-3" spominje se u njemu) i jednu isključivo za jevreje, "B'nai B'rit".
-Jevreji su bili veoma uticajni u K. Jugi, i danas su u Srbiji, pogotovo u vladajućoj stranci. Vidi
Čini se i kako Boris Tadić lobira za Izrael (postaviću o tome u sledećem postu)

Do su samo neke činjenice. Eto neću tvrditi da jevreji kuju zavjeru ili njihovi najistaknutiji predstavnici, ali o gore navedenom treba razmisliti.
 
21. и 22. јануар 2006.
ИЗРАЕЛАЦ
Председник Борис Тадић и ДС важе за кључне израелске лобисте у Србији

БЕОГРАД - Прозивка актера афере "кофер" на тему ко је чешће путовао у Израел отворила је питање јеврејског лобија у српској привреди. Упућени кажу да најбоље односе с израелским инвеститорима има Демократска странка и да се многи послови завршавају преко Привредне коморе, на чијем челу је кадар ове странке Слободан Милосављевић!
Фото

Поклон жртвама Холокауста

Лидер ДС и председник Србије Борис слови за једног од кључних јеврејских лобиста у Србији. Тадић је од 2001. године у неколико наврата службено посећивао Израел и најављивао улагања израелских компанија у Србију. Са компанијом ТАДИРАН, као министар за телекомуникације, Тадић је разматрао испоруку и производњу електронске опреме и програма у СРЈ. Док је био министар одбране,

Тадић се договарао о сарадњи са челним људима израелске војне и авио индустрије. У својству лидера Демократске странке, Тадић је у Вашингтону ангажовао консултантску фирму РСЛБ, коју води група израелских бизнисмена и бивших политичара. Члан РСЛБ је и Јувал Рабин, син убијеног израелског премијера Јицака Рабина.

Отац оснивач

Занимљиво је и да је Љубомир Тадић, отац председника Србије, оснивач Друштва српско-јеврејског пријатељства. У политичким круговима прича се да министар за капиталне инвестиције Велимир Илић има веома добре односе са израелском амбасадорком Јафом Бен-Ари, због чега је његово министарство организовало неколико привредних сајмова израелских фирми у Београду.

Добрим пословним односима са Израелцима похвалио се социјалиста Ивица Дачић када је у изјави Куриру признао да је више пута прошле године путовао у ту земљу. Дачићеви партијски непријатељи тврде да су баш он и његов страначки колега Бранко Ружић интервенисали да Израелци победе на тендеру за водовод у Лесковцу и Врању.

Бранећи се од оптужби да је тражио мито од Владимира Цизеља, представника акционара израелске ТБИ група, гувернер НБС Радован Јелашић недавно је изјавио да га је позвала амбасадорка Израела и пожалила се због гушења "инвестиција из њене државе", оптужујући га за антисемитизам. Она је јуче за Курир поручила да не жели да одговара на оптужбе Јелашића. У информативној служби израелске амбасаде речено нам је да су се "израелски инвеститори који долазе у Србију, попут других инвеститора, сусретали са одређеним проблемима", али да се "проблеми решавају
- Влада Србије ради изузетан посао на побољшању пословне атмосфере за инвеститоре, генерално, као и помажући Израелцима да би осигурали успех њихових пословних подухвата овде. Познато је да су највећи гринфилд инвеститори у Београду Израелци. Србија и Црна Гора потписала је Споразум о промовисању и заштити инвестиција са Израелом, а недавно смо припремили и Споразум о статусу најповлашћеније нације, који ће свакако унапредити постојећу економску сарадњу - кажу у Прес служби амбасаде Израела.

Некретнине

Куриров извор из ТБИ група, међутим, тврди да јеврејски капитал, који је међу највећим и најутицајнијим у свету, само у Србији наилази на отпор.
- Када је Јелашић изјавио да му је Шпилман, председник ТБИ група, рекао да не треба да потцењују њихов утицај, потпуно је истргао ту реченицу из контекста. Шпилман је хтео да нагласи колико је моћан и утицајан тај капитал, а овде нас називају "играчима с прљавим картама". Додуше, јеврејски капитал је слабо заступљен у финансијском сектору. Ту је из неких разлога дошло до гушења тог капитала. Наш покушај да уђемо у посао банкарства је пропао, а НБС нам прави велике проблеме и за лизинг и за осигурање - наводи наш саговорник.

Према његовим речима, израелски капитал у Србији углавном је концентрисан у некретнине.
- То потврђују многе фирме из Израела које граде по Србији. Ту су ГТЦ који гради 50.000 метара квадратних пословно-стамбеног простора у Блоку 19А на Новом Београду. Израелске фирме су и "Левинштајн", "Аштром", "Енџл". Колико су ту јаке фирме, најбоље се види по томе што ГТЦ у Пољској има акције у вредности од 1,4 милијарде долара - каже наш саговорник. "Аштром" у Београду гради пословни комплекс од 31.500 квадратних метара у Рајићевој улици, на месту археолошког налазишта.".
eto.... još uticaja
Naravno samo po sebi ovo ne znači ništa, treba gladati širu sliku.
 
Poslednja izmena:
Докле дошао сам до једног закључка, да према вама:
Јевреји јесу утицајни, јер имају банке, истакнути су политичари западних земаља, власници медијских кућа итд. Затим кроз историју они су били кичма комунизма, финанцирали су КП и револуције у Русији. Јевреји су били најистакнутији комунисти Лењин, Троцки и можда најпознатија комунисткиња Роза Луксембург. Осим тога син рабина Карл Маркс је и основао комунизам. Али Јевреји нису повезани и према томе не кују никакву завјеру. Нису организовани ни преко своје религије, за коју Васа Пелагић у свом истраживачком раду нема похвале. Али наравно Пелагић халуцинира.
Они јесу да тако кажем паразитски народ, који је много пута у Европској историји привлачио гњев локалног становништва. Али нису једини народ таквог типа, и осим тога то никако нема везе са њиховом религијом. И наравно то су морали радити, јер ни су били како треба прихваћени у средини у којој су се налазили. Па су према поткупљивањем чиновника не само постигли равноправност него су доспјели и на водеће друштвене позиције из којих су могли наставити са легалним искориштавањем домаћег становништва.
Е сад, то што су многи интелектуалци имали лоше мишљење о њима, то је само грешка у њиховом мозгу. Они могу бити генијални код свега другог, али кад су у питању јевреји онда су у заблуди и нису разумни. СВИ они, па макар њихове тврдње изгледале као нешто што се не може тек тако измислити. Као што су рецимо тврдња Мартина Лутера да стално настоје да наметну своју верзију Библије или да је они нама тумаче. Или Бенџамина Френклина да ће за сто година јевреји владати САД-ом и да ће његови унуци радити за њих. Или Хенрија Форда да би ратови могли нестати [барем овакви данашњи] ако придобијемо 50 најбогатијих јудео-банкара који финанцирају ратове. Невјероватно је и то да је Форд купио и новинску кућу како би упозорио народ америке на опасност о међународног јеврејства. Зар је толико био луд, па се тек послије 2. СР опаметио???
 
Poslednja izmena:
Da li vi imate problem sa razumjevanjem mojih rijeci, na kojem jeziku ja pricam? Rekao sam da sam pravoslavac i da stoga ne mrzim.
Odlično sam te razumio, kažeš da ne možeš mrziti zato što si pravoslavac. To nema veze sa vezom – nemoj da sada počnemo nabrajati kakva su sve sranja pravoslavci radili.
Vi ste zalepljeni za individualisticki pogled na svijet, pa ne mozete ni razumjeti neke stvari. Jevreji su veoma kolektivan narod i stoga oni razumiju.
Na ovo ti je tako decidno odgovorio coach da bi bilo kakvo dalje elaboriranje bilo u najmanju ruku kontraproduktivno

coach-ov odgovor
Tvoja percepcija je takva da sve Jevreje posmatras kao jedan hijerahijski organizaovan, monolitan narod, u kome vrh pirmaide manipulise bazom instrumentlizujuci njenu ionako zlocudnu narav. To je najgora moguca predrasuda na psiholoskom i jedno veliko neznanje na intelektualnom planu. Doduse, tacno je to da su Jevreji u zapadnohriscanskom svetu razvili svest o tome da je njihov opstanak postignut u jednoj tudjoj i neprijateljskoj sredini, sto je u takvoj izolaciji dovelo do toga da porodica medju Jevrejima postane poslednje utociste i da se na svakog clana svoje grupe gleda kao na clana prosirene porodice. Ili kako to Hana Arent kaze 'antisemitska slika jevrejskog naroda kao porodice tesno povezane krvnim vezama ima nesto zajednicko sa slikom koju su Jevreji imali sami o sebi'. Medjutim, za sve antisemite prica pocinje odatle, bez preispitivanja okolnosti i istorijskih uzroka koji su doveli do razvitka takve svesti i opredeljenja Jevreja za aktivnosti koje se medju antisemitima najcesce podvalce kao drustveno stetne. Da se raspolaze malo vecim znanjem i sposobnoscu da se razviju istorijski horiznti videlo bi se da takav odgovor (religiozno) diskriminisane manjine nije usamljen slucaj u istoriji.
Evo jednog vrlo jasnog pitanja: Zasto bi Henri Ford rekao da ce ratovi nestati ukoliko na svoju stranu pridobijemo 50 najznacajnijih jevrejskih bankra?
Nemam pojma.
Mnogo šta je on rekao u onoj svojoj pisaniji … i zbog toga što je svašta pričao kasnije se i posuo pepelom.
To je neka mentalna mana, potreba da se laze i izmislja o jevrejima, ili sta?
Mržnja, kao što rekoh, nije mentalna mana, ali ta potreba da se falsifikuje i laže e to već jeste. Ebg o tome sam već na forumu pisao i mogu samo da se ponavljam

ponavljanje:

Antisemita falsifikuje ili guta falsifikate zato što to jednostavno mora, nije samo stvar u nedostatku argumenata, nego u opsjednutosti i monoidejnosti koja mora nečim da se hrani .
Antisemita je u suštini sretan i zadovoljn čovjek, jer ga ne muči problem istorije i stvarnosti, kao mora sivila – kod antisemite je sve crno-bijelo. Njegova manihejsko-dualistička logika striktno i hirurški precizno, odredila je šta je zlo, a šta je dobro.

Niko normalan antisemiti ne može osporiti da vjeruje u to što govori, jer on u stvari i jeste vjernik.
Antisemitizam pored toga što je strast, ujedno je i vjera, njegovo prihvatanje je čisti čin vjere. Samo tako, uz odsustvo trunke skepse, jedino se i može zastupati onako dualističko viđenje svijeta.
Antisemita sebe vidi kao prosvjetitelje, kao čuvara i misionara dobra, zlo ispred njega je apsolutno i zbog toga u toj borbi sa njim njemu je sve dopušteno, pa čak i da čini zlo. Falsifikovanje je u stvari najmanje od svih zala, koje je antisemita u stanju da uradi.
A sto se tice ovog njegovog odricanja, uviek postoji mogucnost prisile, zar ne?
Kao što uvijek postoji i mogućnost osvještenja.
Ja sam vec u jendom postu napisao da se radi o toj knjizi.
Jeste, Ruska drzava nije dopustala da jevereji zive gdje hoce niti da rade sta hoce. A progone nije sprecavala u kasnijem periodu, jer je po onome sto sam procitao bila nesposobna za to, a i sami plemici i cinovnici su bili antisemiti, kao i narod.
Ako je u januaru 1905. bila sposobna pucati po narodu koji je nosio ikone i slike cara, onda je i ovakve stvari mogla spriječiti, ali nije ih sprečavala nikada, a kako bi to i radila kada su npr. Nikolaj II i njegov sin javno nosili značke vodećih pogromaša iz “Saveza ruskog naroda”.
Ti samo spominjes "maltretiranja" jevreja od strane drzave, ali ne spominjes razloge za to.
A razlog je negativan uticaj jevreja na stanovnistvo i na samu drzavu. Glavna zanimanja su im bila sverc, zelenasenje i prodaja i proizvodnja alkohola.
Joj cp6aj šta pričaš bolan to?

Krajem 19 v. (po opštem popisu iz 1897.) 32% Jevreja se bavilo sitnom i srednjom trgovinom, 37% činili su zanatlije i fabrički radnici, a oko 15% njih bili su zemljoradnici, ostatak odpada na službenike, advokate, ljekare, inteligenciju i buržoaziju, ali i na sluge, radnike u trgovini, vozače, zlatare itd.

I kakav ba parazitizam? Pa početkom ’70. g. u jednom izvještaju Komiteta za jevrejska pitanja izneseno je da u anketi, koja je sprovedena među nosiocima mjesne vlasti, preovladava, kao većinski stav, povoljna ocjena učešća Jevraja u privrednom životu .
Isto to je ponovljeno u izvještaju iz 1880, kao i 1889. u izvještaju Vrhovne komisije za preispitivanje zakona o Jevrejima, pod predsjedništvom grofa Palena.

A evo šta 1915. kaže ministar privrede knez Šahovski povodom prisilnog iseljavanja Jevreja iz rejona koji su blizu fronta, po njemu taj potez će “nanijeti nepopravljivu štetu nacionalnoj privredi”.
Ne spominjes ni pokusaje dzave da ih preusmjeri u korisna zanimanja ili da ih asimilira kako se nebi sirio antisemitizam.
Spominjem brate, a evo šta si čak i ti rekao za njih
To su ti pokusaju dzave da se nose sa jevrejskim pitanjem. Naravno, ne moze se reci da je drzava uvijek imala efikasne i ispravne metode da rijesi to pitanje.
A kako je država bila dobronamjerna evo i na još jednom primjeru.
1873. dozvoljeno je radi okončanja “jevrejske izdvojenosti” da se jevrejska djeca upisuju u državne škole. Jevreji su naravno pošli u škole, ali već 1880. “Novo vrijeme” povodom porasta broja upisane jevrejske djece objavljuje članak “Jevrej dolazi”, u kojem se tvrdi da je približavanje Jevreja ruskoj kulturi štetno i opasno.
Ubrzo počinje poplava takvih članaka i 1886. dobronamjerna država uvodi ograničenja za upis Jevreja, a iduće godine i procentnu normu (od 10% - 3% zavisno od gubernije).
Sozenjicin spominje samo 200 godina, jer su jevreji bili masova pojava u Rusiji tek 1772.g. kad je pola Poljske pripalo Rusiji.
E dobro kada smo već kod Solženjicina, ‘ajde da kažem i šta ja mislim o njegovoj knjizi.
Ja se ne mogu oteti utisku da su njegove namjere bile dobre. Vjerujem u to ako ništa, ono zbog naslova, ali smatram i da Solženjicin nije uspio u svojoj namjeri.
Knjiga zanatski daleko od toga da je dobro urađena, vidi se da Solženjicin nije istoričar i tu je coach apsolutno u pravu. Najveći broj mana proizilazi kako iz toga, tako i iz one dvije intencije koje sam pomenuo u prošlom postu.

Solženjicin npr. koristi staru literaturu i što je veoma interesantno naročito se voli pozivati na jevrejsku enciklopedistiku, što nikako ne ide, ako se želi pretendovati na naučnost. Ali još veći grijeh je to nekorištenje novijih istraživanja (Klir, Stanislavski, Mendelson, Budnicki …).
Ovaj posljednji je npr. izdao knjigu, koja je i u Rusiji i u svijetu ocjenjena kao maestralna, naslov joj je “Ruski Jevreji među crvenim i bijelim (1917-1920)”.

Ali Solženjicin tu knjigu npr. ne koristi, ali zato koristi Dikog i Šuljgina (a time i posredno Rida) i one njihove spiskove Jevreja u boljševičkoj vlasti, a u tim spiskovima ne da ima i ljudi koji nisu postojali, nego čak i resora, kojih nikada nije bilo.

Diki (što je nedavno u svojoj knjizi “Jevreji I KGB” utvrdio Vadim Abramov) od 51 uticajnog funkcionera ОGPU-NKVD Jevrejima proglašava 41, a kao prvo od onih 51 samo su 16 stvarno bili čekisti, a od tih 16 Jevreja je bilo 6.
Solženjicin je morao, ako pretenduje na naučnost, mnogo kritičnije da pristupi takvim sumnjivim izdanjima.

I ima toga još, ali neću sada brate da pišem recenziju Solženjicina.
Opet misljenje jednog individualiste. Ljudi nisu jednaki, jevreji su negatoivno uticali na Rusiju i samo im je trebalo dati odrijesene ruke.
Nije to mišljenje individualiste nego mišljenje humaniste.
Da cudno je kako se u svakom vaznijem dogadjaju pojavi neki jevrej.
Generalizuješ.
A to koliko su oni ugnjeteni, to je upitno? Oni su u isto vrijeme i ugnjeteni u ugnjetaci.
Pa je l’ hoćeš još zakona iz doba Carske Rusije da ti navedem … ili možda hoćeš neke zakone iz A-U monarhije?
Imaš vrlo čudno shvatanje fenomena ugnjetavanja? Da je to rađeno npr. Srbima da li bi onda to prepoznao kao ugnjetavanje.
U prvim zadnjim godinama carstva jevreji su cinili veliki dio bogatih ljudi. Nadji mi razumno objasnjenje zasto bi bogati jevreji, vecinom vlasnici secerana, financirali KP.
Prvo ne znam odakle ti to? Je l’ I to iz Solženjicina? Na kojoj je strani?
Ako je tačno nemam pojma zašto?

Isto kao što nemam pojma ni zašto je rostovska jevrejska buržoazija bila prva koja je skupila priloge za Dobrovoljačku armiju ili zašto su to isto uradili i Jevreji Omska, Ufe, Tomska i Ekaterinburga za armiju Kolčaka?

Nađi mi ti za to razumno objašnjenje.
 
Докле дошао сам до једног закључка, да према вама:
Јевреји јесу утицајни, јер имају банке, истакнути су политичари западних земаља, власници медијских кућа итд. Затим кроз историју они су били кичма комунизма, финанцирали су КП и револуције у Русији. Јевреји су били најистакнутији комунисти Лењин, Троцки и можда најпознатија комунисткиња Роза Луксембург. Осим тога син рабина Карл Маркс је и основао комунизам. Али Јевреји нису повезани и према томе не кују никакву завјеру. Нису организовани ни преко своје религије, за коју Васа Пелагић у свом истраживачком раду нема похвале. Али наравно Пелагић халуцинира.
Они јесу да тако кажем паразитски народ, који је много пута у Европској историји привлачио гњев локалног становништва. Али нису једини народ таквог типа, и осим тога то никако нема везе са њиховом религијом. И наравно то су морали радити, јер ни су били како треба прихваћени у средини у којој су се налазили. Па су према поткупљивањем чиновника не само постигли равноправност него су доспјели и на водеће друштвене позиције из којих су могли наставити са легалним искориштавањем домаћег становништва.
Е сад, то што су многи интелектуалци имали лоше мишљење о њима, то је само грешка у њиховом мозгу. Они могу бити генијални код свега другог, али кад су у питању јевреји онда су у заблуди и нису разумни. СВИ они, па макар њихове тврдње изгледале као нешто што се не може тек тако измислити. Као што су рецимо тврдња Мартина Лутера да стално настоје да наметну своју верзију Библије или да је они нама тумаче. Или Бенџамина Френклина да ће за сто година јевреји владати САД-ом и да ће његови унуци радити за њих. Или Хенрија Форда да би ратови могли нестати [барем овакви данашњи] ако придобијемо 50 најбогатијих јудео-банкара који финанцирају ратове. Невјероватно је и то да је Форд купио и новинску кућу како би упозорио народ америке на опасност о међународног јеврејства. Зар је толико био луд, па се тек послије 2. СР опаметио???
Ništa od ovoga gore ti nisi mogao zaključiti čitajući "nas".

A pogotovo ne da je Lenjin Jevrej i da je Pelagićevo "Vjerozakonsko ..." "istraživački rad - ono je obično prepisivanje.
 
Досадила ми је ова дискусија и нма м времена да све одоговарам, Ипка нешто ћу коментарисати.
Odlično sam te razumio, kažeš da ne možeš mrziti zato što si pravoslavac. To nema veze sa vezom – nemoj da sada počnemo nabrajati kakva su sve sranja pravoslavci radili.
Па неки јесу.. шта то има самном? Ти си ако се не варам неки комуниста? Шта су комунисти радили.

krauterbox:
Joj cp6aj šta pričaš bolan to?

Krajem 19 v. (po opštem popisu iz 1897.) 32% Jevreja se bavilo sitnom i srednjom trgovinom, 37% činili su zanatlije i fabrički radnici, a oko 15% njih bili su zemljoradnici, ostatak odpada na službenike, advokate, ljekare, inteligenciju i buržoaziju, ali i na sluge, radnike u trgovini, vozače, zlatare itd.
Ма то је већ касније кад су многу јевреји били међу најбогатијим људима у Русији.
Оно што сам рекао је истина, почели су са тим. Почели су са ситном производњом алкохола, да би постали власници фабрика. Почели су као шверцери да би постали трговци. Почели су као зеленаши да би постали банкари. И то све кад су постали, да тако кажем равноправни, а равноправност су постизали подмићивањем. Осим тога знали је бити случајева да оснују секте. А знаш како је са сектама, из тог круга се не можеш извући, веч само покорно извршаваш наређења главног секташа. У овом случају Јеврејина. Дакле само увуку чиновнике и угледније људе у секту и то је то. Чини ми се да и Солжењицин спомиње такве случајеве.
Док нису постали моћни бизнисмени живјели су на сличан начин као цигани, само са другим занимањима. А они који би били богатији заједно са рабинима су искориштавали друге. То је први период паразитизма. Касније како су се ти богатији више богатили и постајали моћнији тако се мијењала и ситуација са средњим слојевима. Није све баш црно-бијело. Друга фаза је кад паразит заузме главну позицију, постане власник централне банке или диктатор државе и када јединке вируса заузму најважније медијске куће. Да се разумијемо, није све онако како ти мислиш да ја мислим. И Солжењицин о томе говори а и Хитлер. Јевреји су често у међусобном сукобу, али увијек побједу над гојом стављају испред личних потреба и често их њихови лидери усмјеравају тамо гдје хоће. А већ сам споменуо да су их малтретирали.
krauterbox:
I kakav ba parazitizam? Pa početkom ’70. g. u jednom izvještaju Komiteta za jevrejska pitanja izneseno je da u anketi, koja je sprovedena među nosiocima mjesne vlasti, preovladava, kao većinski stav, povoljna ocjena učešća Jevraja u privrednom životu .
Isto to je ponovljeno u izvještaju iz 1880, kao i 1889. u izvještaju Vrhovne komisije za preispitivanje zakona o Jevrejima, pod predsjedništvom grofa Palena.
Нисам сигуран каква је прича о том грофу, али у сваком случају мислим да је то период кад су јевреји били међу богатијим грађанима, бизнисмени. Е сад ипак народ је на њих увијек био љут. Нисам сигуран који је то период (читао сам књигу давно и немам је код себе) али јевреји су у одређеном периоду били искуључиво штеточине, па произвођачи алкохола. Некад "сумњиви" трговци и сл. Некада су већину чинили занатлије, посебно часовничари, дакле било је разних периода. Зато послије читања Солжењицина нисам одмах постао антисемита, посебно послије првог дијела. Доста сам кривио Руску државу са ситуацију, некад су њени потези били штетни за обе стране, некад само за једну. У сваком случају мислим да бих ја био много оштрији према јеврејима, али не у смислу да сад прописујем неке садистичке законе. Јевреји вјероватно неби на себе привукли велику мржњу као данас, али неби ни били толико моћни.
krauterbox:
A evo šta 1915. kaže ministar privrede knez Šahovski povodom prisilnog iseljavanja Jevreja iz rejona koji su blizu fronta, po njemu taj potez će “nanijeti nepopravljivu štetu nacionalnoj privredi”.
Па добро, то је његово лично мишљење, ко зна да ли је од тога има неку корист или је то била реална ситуација. Можда је у питању био погрешан потез Русије, али можда и оправдан. Ако се добро сјећам јевреји су расељавани зато што се не боре за Русију и велика је опасност да преко веза са јеврејима са друге стране оштете Русију.
krauterbox:
A kako je država bila dobronamjerna evo i na još jednom primjeru.
1873. dozvoljeno je radi okončanja “jevrejske izdvojenosti” da se jevrejska djeca upisuju u državne škole. Jevreji su naravno pošli u škole, ali već 1880. “Novo vrijeme” povodom porasta broja upisane jevrejske djece objavljuje članak “Jevrej dolazi”, u kojem se tvrdi da je približavanje Jevreja ruskoj kulturi štetno i opasno.
Ubrzo počinje poplava takvih članaka i 1886. dobronamjerna država uvodi ograničenja za upis Jevreja, a iduće godine i procentnu normu (od 10% - 3% zavisno od gubernije).
Види сад, ја се као националиста слажем, асимилација није добра. Држава је испрва мислила да ће тако ријешити проблем али само је створила још један. И о томе је писао А.С. Ово је још једна примјер како је Руско царство било неспособно да се носи са јеврејским питањем. Јеврејски лидери су планирано наносили штету, а народ свјесно-својим понашањем или чак несвјесно учествовао у разградњи.

krauterbox:
Оne njihove spiskove Jevreja u boljševičkoj vlasti, a u tim spiskovima ne da ima i ljudi koji nisu postojali, nego čak i resora, kojih nikada nije bilo.
Ма види ти то.
krauterbox:
Diki (što je nedavno u svojoj knjizi “Jevreji I KGB” utvrdio Vadim Abramov) od 51 uticajnog funkcionera ОGPU-NKVD Jevrejima proglašava 41, a kao prvo od onih 51 samo su 16 stvarno bili čekisti, a od tih 16 Jevreja je bilo 6.
Solženjicin je morao, ako pretenduje na naučnost, mnogo kritičnije da pristupi takvim sumnjivim izdanjima.
Абрамов? Хм, знамиљиво.....Јеврејско презиме бре:evil: , а и име. Наравно не значи да јесте, али дајем 99% шанси да јесте, на основу имена и презимена. И требао бих вјеровати томе.

Pa je l’ hoćeš još zakona iz doba Carske Rusije da ti navedem … ili možda hoćeš neke zakone iz A-U monarhije?
Imaš vrlo čudno shvatanje fenomena ugnjetavanja? Da je to rađeno npr. Srbima da li bi onda to prepoznao kao ugnjetavanje.
Да ли је Руска држава поклонила јеврејима јако добре парцеле у ново освојеним губернијама? И шта су јевреји урадили, са стоком и алаткама коју су добили? Шта су урадили са земљом. Истина они нису земљораднички народ ( и то је још једна проблем, зато и имају поремећене моралне вриједности, ако хоћеш образложићу), али да су у тако велико број напустили имања, а ту су им били и сељаци вољни да помогну и да их нешто науче. Не они једноставно не желе да се баве часним занимањем и физичким радом.

Prvo ne znam odakle ti to? Je l’ I to iz Solženjicina? Na kojoj je strani?
Ako je tačno nemam pojma zašto?
Да од Солжењицина и из других извора. Не знам на којој страни али период је од, можда 1980-1917. Не могу ти дати прецизније информације. Али ако су читао тај дио, спомињу се јеврејске шећеране, затим пропаганда у новинама прокомунистичка, затим лоша државна анти-комунистичка пропаганда. Лоша пропаганда ван Русије, и сл.

Isto kao što nemam pojma ni zašto je rostovska jevrejska buržoazija bila prva koja je skupila priloge za Dobrovoljačku armiju ili zašto su to isto uradili i Jevreji Omska, Ufe, Tomska i Ekaterinburga za armiju Kolčaka?

Nađi mi ti za to razumno objašnjenje.
Па зар неби сви богати јевреји требали тако да раде како би сачували своје богатство. Па можда и не ако постоји неко изнад њих. И не будите смијешни јевреји итекако знају да се организују кад имају потребе за тим, а то је најчешће кад им неко стоји на путу.
Одакле ти ови подаци, бијели су били антисемитски настројени. Било би разумно да су се јевреји зезнули, тј. да су им исправа помагали (ако је тачно да јесу) па да су касније видјели да нису у праву. Да претпоставим да је то тачно, колики број јевреја је то учинио?
 
Ništa od ovoga gore ti nisi mogao zaključiti čitajući "nas".

Ни ово(?):
"Јевреји јесу утицајни, јер имају банке, истакнути су политичари западних земаља, власници медијских кућа итд. Затим кроз историју они су били кичма комунизма."
Али боље би било да сам рекао мозак и мишићи, јер су најистакнутији лидери комунизма били јевреји, а у масама их је исто тако био велики број.
Да ли се слажеш? Није у питању ни завјера и разлог за антисемитизам, само констатација.

Ни ово(?):
"Јевреји су били најистакнутији комунисти Лењин, Троцки и можда најпознатија комунисткиња Роза Луксембург. Осим тога син рабина Карл Маркс је и основао комунизам. Али Јевреји нису повезани и према томе не кују никакву завјеру. Нису организовани ни преко своје религије."

krauterbox:
pogotovo ne da je Lenjin Jevrej
Лењин је 1/4 јевреј.

Ни ово(?):
"Они јесу да тако кажем паразитски народ, који је много пута у Европској историји привлачио гњев локалног становништва. Али нису једини народ таквог типа, и осим тога то никако нема везе са њиховом религијом.И наравно то су морали радити, јер ни су били како треба прихваћени у средини у којој су се налазили." (осим овога да су паразити, наравно)

Ни ово(?):
"Па су према поткупљивањем чиновника не само постигли равноправност него су доспјели и на водеће друштвене позиције" (вјероватно не мислиш да су на тај начин дошли али остало...)

Ни ово(?):
"Е сад, то што су многи интелектуалци имали лоше мишљење о њима, то је само грешка у њиховом мозгу. Они могу бити генијални код свега другог, али кад су у питању јевреји онда су у заблуди и нису разумни. СВИ они, па макар њихове тврдње изгледале као нешто што се не може тек тако измислити."

krauterbox:
da je Pelagićevo "Vjerozakonsko ..." "istraživački rad - ono je obično prepisivanje.
Мислиш на преписивање из Талмуда? Па добро, назови то како хоћеш.
Али рецимо када би се сами увјерили да је Пелагић у праву онда би то битно мијењало ствари. У случају да им је религија заиста таква онда би и вама имало смисла СВЕ ово што ја говорим. А то је да они раде против других народа, лидери плански, а народ својим свјесним понашањем и несвјесно.

coachenko, ако се мислиш убацити, знај да немам времена обојици овако опширно одговарати.

Бојкотујмо јеврејске производе иако је то скоро немогуће.
 
coachenko, ако се мислиш убацити, знај да немам времена обојици овако опширно одговарати.

Necu, ne boj se :)


Jesi razmisljao da umesto "jevrejskog" Carlsberga bojkotujes srpsku brlju aka sljivovica, stomaklija...? Vise ostecuje mozak...

beer3.gif
 
Necu, ne boj se :)
Jesi razmisljao da umesto "jevrejskog" Carlsberga bojkotujes srpsku brlju aka sljivovica, stomaklija...? Vise ostecuje mozak...

beer3.gif

Немогуће је бојкотовати све њихове производе. А ти се слободно укључи, само немој опширно.
А заправо мислим да је ова тема већ приведена крају. Стварно ме је сморила. :mrgreen:
 

Back
Top