Dresura pasa

Imam stene SOP-a staro tek 3 meseca, medjutim interesuje me kada bih trebao da krenem da ga dresiram i kako? Kad ga pozovem imenom nekad dodje nekad nece. Isto tako kad idemo u setnju ide neko vreme i onda legne kao mrcina neka i ubedjujemo se po pola sada da krene. Zamolio bih vas da mi date neki savet sta da radim. Hvala.
 
Imam stene SOP-a staro tek 3 meseca, medjutim interesuje me kada bih trebao da krenem da ga dresiram i kako? Kad ga pozovem imenom nekad dodje nekad nece. Isto tako kad idemo u setnju ide neko vreme i onda legne kao mrcina neka i ubedjujemo se po pola sada da krene. Zamolio bih vas da mi date neki savet sta da radim. Hvala.

Saveti tog tipa su na početku teme, upotrebi pretraživač ili jednostavno kreni da je iščitavaš, možda naletiš i na odgovor na neko pitanje koje si zaboravio da postaviš. A ima i tema "Kako naučiti štene da...", naćiće se i tu nešto interesantno.
 
Cao svima.Imam jedan mali problem.Imam sarplaninca (7.5 meseci) i jako je nemiran.Stalno kad sam sa njim on skace na mene i ujeda za rukave ili za pantalone.Kad on to uradi ja ga malo udarim ili ga odgurnem od sebe.Ali kad ja to uradim on jos vise ujeda.I primetio sam da su mu oci ponekad krvave.Da li je to opasno ili nesto prolazno?Pa ako bi mogli da mi kazete sta da radim bio bih vam zahvalan!
 
Imam i ja jedan problem,naime imam psa (mesanca,ako je to i vazno) koji voli da kopa rupe po dvoristu,a to je posle desetak rupa pocelo da smeta,pa je jadnicak trenutno na lacnu,pa me zanima koji je najbolji nacin da ga oducim od kopanja rupa?
 
Onda probaš da ga odvedeš na "mesto zločina", objasniš mu (nabiješ mu nos u rupu) zašto ga kažnjavaš, pa ga izgrdiš. Ne sekiraj se, znaće da je to njegovo (ne)delo, poznaće da rupa samo na njega miriše.
 
Ja sam Leu cekala na "mestu zlocina" i onda joj viknula ostro NE i gadjala je papucom ali nisam pogodila da je ne bih povredila vec samo da je zaplasim i tako jedno dva puta i posle toga nije kopala tamo gde ne sme!
 
Mimi...citao sam o "naknadno" kaznjavanju...i dosao do zakljucka da to ipak nije bas dobro raditi...jer pas u najvecem broju slucaja ne moze povezati ono sto je napravio prije sat-dva kada ga vi grdite tek dugo poslije...a to sto mi mislimo da pas shvacam je krivo jer pas shvaca da smo ljuti na njega "cita"(govor tijela) nas i mislim da je zato tako zalostan i "manji od misa".:) To govore vecina trenera novijih metoda skolovanja(ali ne nuzno i efikasnijih)...

Volio bih da Migora kaze sta misli o tom "naknadnom" kaznjavanju.
 
Mimi...citao sam o "naknadno" kaznjavanju...i dosao do zakljucka da to ipak nije bas dobro raditi...jer pas u najvecem broju slucaja ne moze povezati ono sto je napravio prije sat-dva kada ga vi grdite tek dugo poslije...a to sto mi mislimo da pas shvacam je krivo jer pas shvaca da smo ljuti na njega "cita"(govor tijela) nas i mislim da je zato tako zalostan i "manji od misa".:) To govore vecina trenera novijih metoda skolovanja(ali ne nuzno i efikasnijih)...

Volio bih da Migora kaze sta misli o tom "naknadnom" kaznjavanju.

Pa ne znam, ja nekako ipak imam utisak (ili bar iz silne ljubavi želim da verujem) da su inteligentniji nego što je moderna nauka u stanju da utvrdi. Moj pas ima 13 godina (od toga je kod mene 12,5) i ponekad imam utisak da samo što ne progovori, tačno razumem šta mu smeta ili šta hoće.
 
Moram malo dase pohvalim! Leo je naucio da sedne da legne da da sapu i da hoda uz nogu. Jedino sto za sada ne mogu da ga naucim jeste da kada uzme hranu na ulici da je ostavi.On zna sta znaci fuj i zna da pljune nesto sto nije za jelo kada mu se kaze fuj ali zato kada je u pitanju hrana stegne vilicu tako jako, ja mislim da ne bih mogla ni kljestima da ih otvorim. Pa ako moze neka pomoc. Da umalo da zaboravim! Da li je normalno da stene od pet meseci napolju nece da slua dok mu ne pokazete poslasticu-mislim da da sapu... Posto mene leo slusa u kuci a napoilju retko?
 
U startu praviš grešku. Ne smeš napolju da mu daješ keksiće niti bilo koju drugu hranu, povezao je već izgleda da sme napolju da jede. Ne znam ko je svog psa gađao svežnjem ključeva, više da padnu pored njega i pritom naprave buku i upalilo je. A kad tako stegne vilicu, insistiraj na FUJ i pritisni mu zube preko njegovih usana, to će da ga zaboli i moraće da pusti. To je veterinarska fora za pregledanje zuba, pali pod garant.
 
Ajde sad Mimi's objasni nama a i mene jako interesuje kako da pritisne zube na usnu ako drzi neki predmet u ustima? Valda usne pritisne na zube,posto je tako kolko ja znam lakse a i logicnije je.Tako ja radim na kraju skroz vilice stisnem palcom usnu na zube i to te zadnje i to malo jace i da vidite kako pljuje joooj.Al to samo kad ima nesto u ustima,jer onda ima efekta jer su usta polu otvorena.Ako gresim izvinjavam se...:bye:
 
To su neke sitne gramatičke nedoslednosti između različitih delova zemlje. Pritiskaju se zubi i usne istovremeno, s tim što se usne pritiskaju direktno a zubi posredno, preko usana. I odnosi se na kutnjake, između njih ima dovoljno prostora da im se tako otvore usta čak i kad su zatvorena, bez ičega u njima. Inače moj Gizmo nijednu tabletu u životu ne bio popio.
 
Imam Američkog Stafordskog Terijera, njemu je sada oko, malo više, 5 nedelja, znači mališan mali. Ali, zabrinut sam, malo i potrebni su mi saveti od nekog ko se stvarno razume.
Elem, AST mali, stalno grize kao nenormalan a ruke obožava najviše da grize. Već smo počeli da ga ćuškamo po njuškici, ali ja sam svestan da to nije pravi način i da je on mali...
On je maza i non-stop ima društvo, kako ljudsko tako i društvo drugih pasa, i strašno vodim(o) računa o njemu, po ceo dan je neko s njim. Jedino što ima stalnu potrebu da grize sve živo, čak i cveće...
Molio bih Vas, svakog ko se razume u Staforde, da da koji savet, kako bih mogao da odgajim jednog normalnog i lepo socijalizovanog, neagresivnog psa.
Jako ga volim i ne želim da pogrešim u nečemu.
Hvala. :)
 
Ali nije sve u snazi i velicini.:nono: Valjda je bitna i okretnost, da ne kazem tehnika:bye::super:

Da u pravu si al kad te ovaj stisne?Al sa ovom brzinom i ovcar te stize nema sanse da p[obegnes:rotf: No u svakom slucaju nereseno je kolko vidim.Al kod Belgijanca sam video i sa rukava da su bezali kad je marker udario sa palicom po ledji.A ovcara nisam video bar ja,moguce da ima i tamo tih problema.Kod BOvcara ili vata ili ne vata nema srednjih a kod ovih ima srednjih(plici zagriz). Sve u svemu ''dobri su obadve rase''
 
Imam Američkog Stafordskog Terijera, njemu je sada oko, malo više, 5 nedelja, znači mališan mali. Ali, zabrinut sam, malo i potrebni su mi saveti od nekog ko se stvarno razume.
Elem, AST mali, stalno grize kao nenormalan a ruke obožava najviše da grize. Već smo počeli da ga ćuškamo po njuškici, ali ja sam svestan da to nije pravi način i da je on mali...
On je maza i non-stop ima društvo, kako ljudsko tako i društvo drugih pasa, i strašno vodim(o) računa o njemu, po ceo dan je neko s njim. Jedino što ima stalnu potrebu da grize sve živo, čak i cveće...
Molio bih Vas, svakog ko se razume u Staforde, da da koji savet, kako bih mogao da odgajim jednog normalnog i lepo socijalizovanog, neagresivnog psa.
Jako ga volim i ne želim da pogrešim u nečemu.
Hvala. :)

To ti je normalno.
Dok ne izmenja sve zube imace potrebu da grize stvari, nema to veze sa agresijom.
Ako ga drzis u kuci nadji mu neke gluposti da se zanima, ali sve jedno osudjen si da ti unisti neku vrednu stvar, videces.
 
Mislim da bi bilo lepo da se ova tema opet aktivira jer nam je svima potrebna steta da se nista ne pise. Ajde ljudi pisite nemoguce da su svi psi poslusni:) i ako jesu da vidimo sta sve znaju.pozzz
 
Mislim da bi bilo lepo da se ova tema opet aktivira jer nam je svima potrebna steta da se nista ne pise. Ajde ljudi pisite nemoguce da su svi psi poslusni:) i ako jesu da vidimo sta sve znaju.pozzz[/QUOTE

O naknadnom kažnjavanju (3-4 sata nakon činjenja stete) mislim da pali. Kad god su naši psi nešto uradili i nisu uhvaćeni na delu kada im to pokazem ili ih odvedem do mesta, tačno su znali o čemu se radi. Dve keruše,jedna unistava a druga samo gleda,i kada dodjem kući pitam "ko je ovo uradio",ona dobra ostane gde je a počinitelj pobegne pod sto. To sam isprobala i na legli stenaca starih 2 1/2 meseca. Okačila sam neke zavese da se suše i kad slucajno pogledam kroz prozor vidim predvodnika Aleksu kako odvlači zavesu sa zice u njihovo obdaniste gde spavaju.Prošlo je neko vreme dok sam izašla iz kuće.Prvo sam pljesnula rukama i rekla "bebe"(tako sam ih naučila da dolaze) a onda pokazala zavesu i pitala "ko je ovo uradio"Verujte mi, njih 7 je nastavilo da se igra a samo Aleksa je pobegao pod čempres.Nije uhvaćen na delu ali je tačno znao o cemu se radi i to tako mali. Tako da verujem (a i uverila sam se ko zna koliko puta) da ima svrhe naknadno ih kazniti (normalno ne posle 5 dana). I kada kaznjavate uvek odmereno udarite da ih ne povredite i naterajte psa da vas gleda u oči.Ako je kriv uvek skreće pogled i slepi uši.
 

Back
Top