др Стојадиновић вс др Мачек

macekk006.jpg
 
Zmaju, podsjetio bih te KO je sve bio u udruženoj opoziciji i zamolio da ne obraćaš pažnju ISKLJUČIVO na njenog lidera: Hrvatska seljačka stranka, Samostalna demokratska stranka, Jugoslovenska demokratska stranka, Savez zemljoradnika, Jugoslovenska nacionalna stranka, Narodna radikalna stranka, Socijalistička partija Jugoslavije, Crnogorska stranka, Komunistička partija Jugoslavije i ni sam ne znam ko još.

Zar stvarno misliš da su svi ovi bili "zloće"? Čak ni sami narodni radikali, nisu bili uz jugoslovenske radikale.
 
... против Стојадиновића су се удружили комунисти, љотићевци, клерикалци, земљорадници, демократе, пропале радикалске фракције, али народ је углавном ћутао и нигде није било масовних демонстрација.

stojadinovic4-1.jpg
 
Zmaju, podsjetio bih te KO je sve bio u udruženoj opoziciji i zamolio da ne obraćaš pažnju ISKLJUČIVO na njenog lidera: Hrvatska seljačka stranka, Samostalna demokratska stranka, Jugoslovenska demokratska stranka, Savez zemljoradnika, Jugoslovenska nacionalna stranka, Narodna radikalna stranka, Socijalistička partija Jugoslavije, Crnogorska stranka, Komunistička partija Jugoslavije i ni sam ne znam ko još.

Zar stvarno misliš da su svi ovi bili "zloće"? Čak ni sami narodni radikali, nisu bili uz jugoslovenske radikale.

Историја је показала да је Стојадиновићева политика била једина исправна у том моменту. Не гледам како се која странка зове већ шта заступа.
 
Историја је показала да је Стојадиновићева политика била једина исправна у том моменту. Не гледам како се која странка зове већ шта заступа.

A kako je to istorija pokazala? Po čemu? Šta bi bilo gore da je demokratska opozicija pobijedila? Zar se ne slažeš da je njegova politika bila gubitnička (pokazalo se da je jedva nekoliko hiljada ljudi 1940. godine zainteresovano za njegovu Srpsku radikalnu stranku, ideološkog i svakog mogućeg pretka moderne SRS?).

Ako zaista ne gledaš, zašto si boldovao te dvije stranke i izmijenio moj post (narodni radikali su bili podebljani)?
 
... против Стојадиновића су се удружили комунисти, љотићевци, клерикалци, земљорадници, демократе, пропале радикалске фракције, али народ је углавном ћутао и нигде није било масовних демонстрација.

stojadinovic4-1.jpg

Ljotićevski fašisti se nisu udružili sa ostatkom opozicije. Išli su na izbore kao treća izborna opcija.

Komunisti su krišom prokrijumčarili dva svoja kandidata - Franca Leskošeka iz Slovenije i Blažu Jovanovića iz Crne Gore. Oni su bili prikriveni komunisti, ali naravno da su komunisti podržavali opozicionu listu, a ne vladinu.

Ćutao? Nigdje demonstracije? U Beogradu je Vladko Maček održao otvoreni skup od 50.000 ljudi na kome je održao veliki govor!
 
A kako je to istorija pokazala? Po čemu?

Не би било рата са Немачком. Ни рат ни пакт.

Šta bi bilo gore da je demokratska opozicija pobijedila?

Па ово што је и било: стварање Бановине Хрватске и хрватске паравојске, окупација Југославије, геноцид над Србима, авнојевске границе...

Zar se ne slažeš da je njegova politika bila gubitnička (pokazalo se da je jedva nekoliko hiljada ljudi 1940. godine zainteresovano za njegovu Srpsku radikalnu stranku, ideološkog i svakog mogućeg pretka moderne SRS?).

Основао је странку у јануару, а ухапшен је у априлу.
:) :)

http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=16&status=jedna&datum=2009-04-18&feljton=4500

U januaru 1940. Stojadinović je sa svojim političkim prijateljima, među kojima je bilo više od stotinu narodnih poslanika i 20 senatora, obrazovao političku stranku pod imenom “Srpska radikalna stranka - počinje Dragomir:
- Ovo je Cvetkovića nerviralo pa je na sve načine pokušao da omete rad Stojadinovića i njegove grupe. Policijski agenti stalno su se muvali i ulazili u prostorije stranke, tobož kao pristalice, a stvarno da motre šta se radi. Drugi agenti su legitimisali ljude na ulazu pokušavajući da ih zastraše.

Polovinom marta 1940. održana je zajednička večera kod “Zanatskog doma”, na kojoj je prisustvovalo oko 300 političkih prijatelja Milana Stojadinovića, među kojima veliki broj najuglednijih privrednika u zemlji i iz Beograda. Na ulazu je bilo nekoliko policijskih agenata, pod izgovorom bezbednosti moga brata, a stvarno da beleže imena prisutnih. Svakako da je i u sali za večerom bilo više špijuna. Tokom večeri palo je više zdravica odnosno političkih govora. Stojadinoviću su priređene ovacije.
OVAJ slučaj razbesneo je Cvetkovića zbog čega je smenjen tadašnji šef Opšte policije UGB Bogdan Banković. Tako mi je on pričao: - Dragiša je bio strašno ljut i zahtevao je da rasturim skup i pohapsim učesnike. Ja sam odgovorio da ne mogu da pohapsim celu čaršiju...
Nekolicinu priređivača ove večeri pozvala je policija na odgovornost zbog neprijavljivanja zbora, kasnije, 1. aprila 1940, Cvetković je održao opširan govor u Skupštini i Senatu i tvrdio kako Stojadinović nije imao razumevanja za rešenje hrvatskog pitanja i kako je hteo da fašizira zemlju.
Stojadinović je poslao “Politici” odgovor, ali nisu smeli da ga objave, pa smo štampali letak. U odgovoru Stojadinović je objavio jedan telegram u kome mu Cvetković, tada na lečenju u Švajcarskoj, kratko pred pad Stojadinovića, čestita sjajnu pobedu na izborima i želi dugu i srećnu vladu.
Zatim je citirao Dragišin govor u Negotinu pred decembarske izbore u kome je ovaj novopečeni prijatelj Hrvata nazvao izdajnikom svakog ko bude glasao za Mačeka. Dalje se pominje da je baš Dragiša Cvetković bio taj koji je ispoljio fašističke tendencije, on je bio taj koji je svojoj radničkoj organizaciji “Jugoras” zaveo plave uniforme, plave košulje i fašistički pozdrav. Na kraju, pomenuta je knjiga profesora Dvornikovića pod navodima “Karakterologija Jugoslavije”, gde je uz fotografiju i tri karikature Dragiše Cvetkovića ovaj političar obeležen vrlo nepovoljnim karakternim osobinama.
Razume se da je ovo još više ogorčilo Cvetkovića, koji je odlučio da internira Stojadinovića. Za to mu je, ipak, bio potreban knežev pristanak, i da bi to postigao, poslužio se jednim trikom.
U PROSTORIJE Srpske radikalne stranke pri pretresu 17. aprila 1940. podmetnuta su dva plakata sa po 70 letaka kratke
sadržine. Pretres je bio u dva sata po podne kada u redakciji nije bilo nikoga osim jednog studenta. Bilo je šest policijskih agenata pod vođstvom Svetozara Vujkovića(kasnije šef logora na Banjici). Za svedoke su uzeti neki prolaznici - lekar i kućepazitelj. Prilikom pretresa student je naročito motrio da neko od agenata nešto ne podmete, i tako je spazio jednog agenta kada je iz kaputa izvadio paket i stavio ga iza ormana. Ovaj gest je primetio i lekar. Drugi paket je stavljen u jednu otvorenu fioku od pisaćeg stola, ali nije primećeno ko ga je i kada stavio, verovatno isti agent i to za vreme dok se student objašnjavao oko tobož pronađenog paketa iz ormana. Ova stvar je izvedena vrlo nevešto, agent je bio vrlo nespretan pošto je uhavćen na delu. Zatim, vrlo je naivno verovati da bi se tako važni leci držali skriveni iza ormana, gde ih momak može opaziti prilikom čišćenja, a isto tako da se drugi paket drži u otvorenoj fioci kada je u stolu bilo i zaključanih fioka s znatno nevažnijim stvarima.
Student je zato odbio da potpiše zapisnik tvrdeći da su leci podmentuti i da je to svojim očima video. Lekar je u zapisnik uneo ogradu da je paket s lecima video na stolu kad ih je jedan od agenata stavio ali da ne može da svedoči da li su nađeni u prostorijama ili uneti spolja. Jedino je kućepazitelj potpisao zapisnik bez ograde onako kako su ga policajci sastavili. Interesantno je da je pretres vodio Vujković, šef komunističkog odseka UGB, a ne neko drugi.
Na vest o pretresu i “pronađenim” lecima sakupio se veći broj pristalica, tako da su sve prostorije, pa i hodnici, bili puni. Nešto pre sedam uveče došla su dva policajca i povela mog brata u njegovu vilu radi pretresa. U isto vreme smo i nas nekolicina obavešteni da nas čeka policija i da dođemo kućama. Kod Stojadinovića je pretres trajao do pola jedan uveče, a učestvovalo je oko 50 agenata. Rezultat, kao i kod svih nas, bio je negativan, što je i zapisnički konstatovano.
SUTRADAN, 18. aprila, uprava grada saopštila je mom bratu da ne napušta stan. Tada sam se i ja zatekao kod njega i od onda, evo, gotovo pet i po godina nismo se više videli.
Pri povratku zatekao sam u stanu poziv UGB da se 19. aprila u podne javim odeljenju opšte policije. Tada sam se prvi put upoznao sa sadržinom letka, pod naslovom “Braćo Srbi” i potpisom "jedan patriota", a neimenovani pisac je upozoravao javnost na opasnost u koju srlja Jugoslavija.
Na jednom mestu se veli “Vladu Cvetković-Maček podržava knez Pavle rođen u inostranstvu, a koji nema ni kapi Karađorđeve krvi”. Sve mi je odmah bilo jasno. Ceo letak bio je napisan zbog tih nekoliko reči, u kojima se jasno pravila aluzija na verziju da knez Pavle nije sin kneza Arsena.
Letak tobož izdat i rasturan od Milana Stojadinovića trebalo je kod kneza da raspiri još veću mržnju i da ga navede na krupne odluke. Verovatno da se tu nije radilo samo o interniranju, već i o nečem mnogo važnijem. U tome je Dragiša uspeo, knez je bio pogođen u najosetiljiviju tačku.

KOMPROMITUJUĆI MATERIJAL
DVA dana posle Stojadinovića interniran je i njegov ministar unutrašnjih poslova Milan Aćimović. Nakon dva meseca, kako je pisao Dragomir Stojadinović: - Pred njegovim stanom zaustavila su se kola. Pred njega je stao neki Aca, čije sam prezime zaboravio, a koji je bio šef lične bezbednosti kneza Pavla. Aćimović je shvatio da se radi o važnoj stvari, kada je Aca stigao. Aca mu je tražio materijal koji kompromituje predsednika vlade Stojadinovića.

Ako zaista ne gledaš, zašto si boldovao te dvije stranke i izmijenio moj post (narodni radikali su bili podebljani)?

Из зезања.
 
Не би било рата са Немачком. Ни рат ни пакт.

Па ово што је и било: стварање Бановине Хрватске и хрватске паравојске, окупација Југославије, геноцид над Србима, авнојевске границе...

Znači, ti vjeruješ da je Vladko Maček bio potpuno protivnik Nacističke Njemačke i Fašističke Italije, za razliku od Milana Stojadinovića? Da li to pokušavaš reći?
 
Znači, ti vjeruješ da je Vladko Maček bio potpuno protivnik Nacističke Njemačke i Fašističke Italije, za razliku od Milana Stojadinovića? Da li to pokušavaš reći?

Добар виц. :thumbdown: Имаш ли способност вишедимензионалног размишљања?
Или се углавном вртиш у једној димензији?


:)
Proglasi procitani na Radio Zagrebu 10.04.1941.

"Hrvatski narode! Pukovnik Slavko Kvaternik, vođa nacionalističkog pokreta u zemlji, proglasio je danas slobodnu i nezavisnu hrvatsku državu na cjelokupnom historijskom i geografskom području Hrvatske, te preuzeo vlast. Pozivam sav hrvatski narod, da se novoj vlasti pokorava, pozivam sve pristaše HSS, koji su na uporavnim položajima, sve kotarske odbornike, općinske načelnike i odbornike itd. da iskreno surađuju s novom narodnom vladom. "

dr Vlatko Maček

"Hrvatski narode. Božja providnost i volja našeg saveznika, te mukotrpna višestoljetna borba hrvatskog naroda i velika požrtvovnost našeg poglavnika dr. Ante Pavelića, te ustaškog pokreta u zemlji i inozemstvu odredili su da danas pred dan uskrsnuća Božjeg sina uskrsne i naša Nezavisna Država Hrvatska.

Pozivam sve Hrvate, u kojem god mjestu oni bili, a naročito sve časnike, podčasnike i momćad cjelokupne oružane snage i javne sigurnosti, da drže najveći red i da svi smjesta prijave zapovjedništvu oružane snage u Zagrebu mjesto gdje se nalaze, ta da cijela oružana snaga smjesta položi zakletvu vjernosti Nezavisnoj Državi Hrvatskoj i njenom poglavniku. Cjelokupnu vlast i zapovjedništvo cjelokupne oružane snage preuzeo sam danas kao opunomoćnik poglavnika.
Bog i Hrvati! Za dom spremni!"

Slavko Kvaternik
 
Добар виц. :thumbdown: Имаш ли способност вишедимензионалног размишљања?
Или се углавном вртиш у једној димензији?


:)
Proglasi procitani na Radio Zagrebu 10.04.1941.

"Hrvatski narode! Pukovnik Slavko Kvaternik, vođa nacionalističkog pokreta u zemlji, proglasio je danas slobodnu i nezavisnu hrvatsku državu na cjelokupnom historijskom i geografskom području Hrvatske, te preuzeo vlast. Pozivam sav hrvatski narod, da se novoj vlasti pokorava, pozivam sve pristaše HSS, koji su na uporavnim položajima, sve kotarske odbornike, općinske načelnike i odbornike itd. da iskreno surađuju s novom narodnom vladom. "

dr Vlatko Maček

Imaš li ti? Prvo spomeneš kako Vladko Maček ne bi mogao spasiti Kraljevinu Jugoslaviju, već bi je odveo u sigurni pad kao i pučisti, a s druge strane u potpuno isto vrijeme ga svrstavaš u snage za razbijanje jugoslovenske države, i ne samo to, već i u sklop genocidne ideologije. Pri tom, u potpuno isto vrijeme, vadiš jedan citat kako je pozvao narod da prihvati trenutnu realnost, za šta je zalagala većina radićevaca (čekanje), i u tome bila znatno blaža od Nedićevaca (a koliko sam vidio, ti ne smatraš Milana Nedića, otvorenog nacističkog kolaboracionistu, lošim čovjekom), dok ti je sa druge strane, Milan Stojadinović veliki čovjek, ista osoba koja se poslije svega (ne prije), sastala za saradnju sa Ustašama, tj. sprijateljila sa samim poglavnikom Antom Pavelićem, koji je i na kraju svega, prema tvojim tvrdnjama (do sada nisam potvrdio, ali bi mi zaista vrlo čudno bilo da Tito i jugoslovenski komunisti rade na razbijanju DFJ i stvaranju Velike Srbije i Velike Hrvatske umjesto nje) bio komunistički agent? :dontunderstand: Dakle, da li ti ovo barem donekle izgleda kao racionalno razmišljanje? :dash:

Onda, nemaš na umu osobe i politike, i tvrdiš da je svako onaj koji je glasao 1938. godine za Blok narodnog sporazuma, dao glas za Jasenovac, u kome je, između ostalog, i sam V. Maček bio. Da li si svjestan uopšte da si to napisao?
 
Evo jednog Mačekovog pisma lideru zemljoradnika u Srbiji.

ПИСМО Др ВЛАТКА МАЧЕКА
Др ДРАГОЉУБУ ЈОВАНОВИЋУ,
упућено после разговора о заједнчком иступању на изборима сељачко-демократске коалиције и осталих опозиционих странака и групација


Загреб, 7. II 1935.

Драги пријатељу,

Предлог србијанске опозиције, да будем ја носиоцем цјелокупне опозиционе листе, не сматрам само својом личном почашћу, него држим, да би то био и велики корак узајамном зближењу, а тиме и коначном рјешењу хрватског питања у границама ове државе.

Не смијем том приликом пропустити, да изразим своју бојазан, хоће ли бити могуће, уз данашњи изборни ред и данашњи режим, ову лијепу замисао провести у живот.

Будите увјерени, да ћу са своје стране учинити све, да је у живот проведемо.

Вас и све остале пријатеље од срца поздрављам.

Вл. Мачек

Госп. Д-р Драгољубу Јовановићу
у Београду.
 
Narodni sporazum opozicionog bloka iz 1937. godine, kojeg je predvodio V. Maček:

НАРОДНИ СПОРАЗУМ

8. октобра 1937.

Народна радикална странка, Демократска странка и Земљорадничка странка, и Хрватска сељачка странка и Самостална демократска странка удружена у Сељачко-Демократску Коалицију, утврдили су следећи споразум:

I. Стојећи на принципу демократије сматрамо народни суверенитет стожером сваке државне организације, и народ избором сваке државне власти.

II. Устав од 28. јуна 1921. донет је без Хрвата. Устав од 3. септембра 1931. нема моралне вредности јер је у противности са основним демократским начелима, а донет је не само без Хрвата и против Хрвата, већ и без Срба и против Срба. Влада која се темељи на једнострано донетом Уставу, и која се ослања на један тобожњи парламент, нема никаквог ауторитета ни међу Хрватима ни међу Србима.

III. Сагласни смо да је неопходно да се уведе нови уставни поредак који би био заснован на начелима народне владавине, а остварио би се као заједничко дело Срба, Хрвата и Словенаца.

IV. Наше странке, свесне да заступају и српски народ и хрватски народ, стоје на становишту да је настао крајњи час, да се једанпут за увек прекине са свима недемократским системима и режимима; и да се омогући и Хрватима и Србима и Словенцима да споразумно организују своју државну заједницу, на подједнако задовољство и Срба, и Хрвата и Словенаца.

V. Једини исправни пут ка томе циљу јесте да на државну управу дође једна народна влада састављена из представника свих политичких странака које стварно имају корена у народу. Оваква влада, у заједници са круном, имала би на дан ступања на управу:

1. Да прогласи привремени основни закон Југославије којим се у исто време укида Устав од 3. септембра 1931. Овај основни закон садржаће битне принципе државе који су ван спора, и важиће до ступања на снагу новог Устава. У основни закон биће унете следеће одредбе: да је Југославија наследна, уставна и парламентарна монархија; да у Југославији влада краљ Петар II из династије Карађорђевићеве; да до пунолетства Краљева краљевску власт врши Намесништво; да су грађанске и политичке слободе заштићене, и да је ујемчен парламентарни систем владавине; и да ће Уставотворна скупштина донети Устав одлуком такве већине у којој ће бити већина Срба, већина Хрвата и већина Словенаца народних посланика Уставотворне скупштине.

2. Да истога дана прогласи правичан и демократски изборни ред, и распише изборе за Уставотворну Скупштину. Влада мора остварити све гаранције да ће избори за Уставотворну Скупштину бити спроведени слободно како би права народна воља дошла до пуног изражаја.

Влада ће бити одговорна пред Уставотворном Скупштином по начелима парламентаризма.

3. Наведене странке, у духу ове сагласности, стварају један блок ради заједничке борбе за остварење и спровођење политичког и државног програма садржаног у овом споразуму.

Загреб - Београд, 8. октобра 1937.
Др Влатко Мачек с.р.
Адам Прибићевић с. р.
Аца Станојевић с.р.
Љуба Давидовић с.р.
Јован Јовановић с.р.
 
Imaš li ti? Prvo spomeneš kako Vladko Maček ne bi mogao spasiti Kraljevinu Jugoslaviju, već bi je odveo u sigurni pad kao i pučisti, a s druge strane u potpuno isto vrijeme ga svrstavaš u snage za razbijanje jugoslovenske države, i ne samo to, već i u sklop genocidne ideologije.

Њему је и био коначни циљ распад Југославије и стварање Хрватске до Дрине.
Јавно је подржао геноцидну власт усташа, то је чињеница.

Pri tom, u potpuno isto vrijeme, vadiš jedan citat kako je pozvao narod da prihvati trenutnu realnost, za šta je zalagala većina radićevaca (čekanje)

Тренутна реалност је била: 100 000 наоружаних Мачековаца наспрам 100 Павелићеваца. Мачек је наредио својој партијској војсци да се стави под команду Павелића.

, i u tome bila znatno blaža od Nedićevaca (a koliko sam vidio, ti ne smatraš Milana Nedića, otvorenog nacističkog kolaboracionistu, lošim čovjekom

Колика је била бројност недићеваца и љотићеваца?

А колика усташа?:think: Да то није због Мачекове подршке.

Да ли је Стојадиновић подржао Љотића и Недића? НИЈЕ. :ok:
Да ли је Мачек подржао Павелића и Кватерника? ЈЕСТЕ. :thumbdown:

dok ti je sa druge strane, Milan Stojadinović veliki čovjek, ista osoba koja se poslije svega (ne prije), sastala za saradnju sa Ustašama, tj. sprijateljila sa samim poglavnikom Antom Pavelićem, koji je i na kraju svega, prema tvojim tvrdnjama (do sada nisam potvrdio, ali bi mi zaista vrlo čudno bilo da Tito i jugoslovenski komunisti rade na razbijanju DFJ i stvaranju Velike Srbije i Velike Hrvatske umjesto nje) bio komunistički agent? :dontunderstand: Dakle, da li ti ovo barem donekle izgleda kao racionalno razmišljanje? :dash:

http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=16&status=jedna&datum=2009-04-11&feljton=4473

DRUGI razgovor Boška Vidakovića i Milana Stojadinovića, 22. 8. 1952. godine, bio je mnogo neposredniji. Atmosfera je, kako piše Vidaković u svom izveštaju, koji “Novosti” ekskluzivno objavljuju iz dosijea Milana Stojadinovića u tajnoj arhivi Udbe, već bila pogodna - za obostrani nastup i konačno otkrivanje karata.

Sa Stojadinovićem smo se dobro razumeli. Jezik je postao neposredan, čak je počeo da dobija i profesionalni prizvuk - objašnjava prvi komunistički obaveštajac. - Ostavio sam mu da on mora u svakoj pogodnoj situaciji da diskredituje Pavelića i njegove, kod funkcionera vlasti, prikazujući ih kao nesigurne i kao potencijalnu opasnost za sam režim. Takođe sam rekao da su mi potrebne sve informacije do kojih može da dođe. Stojadinović je izjavio da potpuno shvata ovu potrebu i da je on do sada već koristio neke momente da podrije Pavelića.


Onda, nemaš na umu osobe i politike, i tvrdiš da je svako onaj koji je glasao 1938. godine za Blok narodnog sporazuma, dao glas za Jasenovac, u kome je, između ostalog, i sam V. Maček bio. Da li si svjestan uopšte da si to napisao?

Тврдим.
Што је био привилеговани затвореник у Јасеновцу и што је морао да слуша крике Срба и Јевреја - у томе има мало и Божије правде. Јер је Мачек најодговорнији за реализацију геноцида над Србима.

Ако не верујеш мени, ево ти хрватских извора:

http://www.fokus-tjednik.hr/vijest_arhiva.asp?vijest=2549&izdanje=108

Vladko Maček pripremao i organizirao Seljačku i Građansku zaštitu (pod zapovjedništvom Đuke Kemfelje), vježbao “vojsku sa šeširom” i obavljao smotre - osjećajući da za njegovu politiku “obrane kućnog praga” treba imati bar minimum organizacijskog smisla i bar nešto oružja. Da toga nije bilo, Drugi svjetski rat bi se pretvorio u - utrnuće hrvatske nacionalne svijesti! To vrijedi vidjeti izbližeg:
O tome je nešto pisano u hrvatskom iseljeničkom tisku. Prvi se je s pozicija obrane Pavelićeve isključive zasluge oko stvaranja infrastrukture NDH i obrambenih snaga i sredstava o tome izjasnio hrvatski politički emigrant iz Argentine, gosp. Ratimir Prević (u Danici, tjedniku hercegovačkih franjevaca u Chicagu početkom 1987.), kad je minimizirao ulogu Mačekove Seljačke i Građanske zaštite u stvaranju obrambene snage novoproglašene države NDH. Na to odveć osobno stajalište čovjeka koji nije krio svoj prijezir prema dr. Vladku Mačeku, uzvratio je jedan od aktivnijih i Mačeku bliskih suradnika, gosp. Stjepan Golubić, koji je živio u New Yorku. U svom prigovoru (objavljenom u hrvatsko-francuskom mjesečniku Matoš u Parizu) Stjepan Golubić upozorava hrvatsko iseljeništvo na opasnosti koje proizlaze iz svojatanja svega važnog u određenom dijelu naše povijesti - i na krajnjoj ljevici i na krajnjoj desnici - zapostavljanjem onoga što je hrvatski narod stvorio sobom i preko onih koje je slobodno birao na demokratskim izborima.
O tome kako je dr. Maček ubrzano radio na stvaranju administrativnih struktura Banovine Hrvatske, postavljanjem općinskih i kotarskih dužnosnika, a osobito aktiviranjem vojnih obveznika u redove Seljačke i Građanske zaštite, čiji ukupni efektivi su, uoči raspada Jugoslavije iznosili oko dvije stotine tisuća zaštitara, od kojih je svaki ipak uspio dobiti neko oružje, najviše iz kontingenta kupljenog i uvezenog oružja iz fonda Banovine u tijeku godine 1940., Stjepan Golubić je iznio mnoštvo vrlo i drugih korisnih podataka. A jedan od najrječitijih je opis onoga što se je dogodilo nakon odluke narednika Cveka u Bjelovaru prije proglasa NDH!, kada je od zaštitara tada napravio prvu Domobransku Bjelovarsku Pukovniju, koja je kroz cijeli rat za obranu NDH nosila naziv “108. bjelovarski puk”. Narednik Cvek je odlukom o pretvorbi bjelovarskih Zaštitara u Domobrane ustvari preduhitrio glavnog zapovjednika Zaštitara Đuku Kemfelju, koji je smatrao da je pozvan braniti samo vanjske granice ondašnje Jugoslavije, a ne i granice Banovine Hrvatske unutar Jugoslavije. Takav je, naime, u očima vanjskih čimbenika, bio status Banovine Hrvatske.
Drugi važan podatak o ulozi Zaštitara u povodu propasti Jugoslavije je povijesni junački podvig pukovnika Petra Kvaternika i Slavka Pipinića, zapovjednika Zaštite za Kotar Zagreb. Oni su kao dobrovoljci iz pričuve ušli u samoinicijativnu vojnu akciju. Oni su OSMOG TRAVNJA 1941. proglasili Hrvatsku Državnu Nezavisnost (dva dana prije službenog proglasa maršala Slavka Kvaternika!) i to u ime HSS-a, a ne Ustaškog pokreta. Taj njihov podvig prošao je poput ustanka Eugena Kvaternika u povodu virtualne “Rakovičke bune”. Njih je dao uhititi i strijeljati jedan kapetan Vojske Jugoslavije po narodnosti Slovenac, kojeg je, po završetku rata, zbog toga odlikovao sam Tito. Nakon proglasa NDH, Pavelić je posmrtno odlikovao pukovnika Kvaternika, dok Pipinića uopće nisu spominjali komunisti, a od ustaša je dr. Vjekoslav Vrančić spomenuo Pipinića uz napomenu da je “pripadao građanskoj zaštiti HSS-a” (V. Vrančić: Branili smo državu I., str. 201)., jer je njihov proglas Nezavisne Države Hrvatske bio učinjen u ime HSS-a, a ne u ime KPJ niti UP. Pipinića Ratimir Prević u svojoj tiradi o Zaštitarima u Danici uopće nije htio ni spomenuti!
Također se prešućuje i činjenica da je baš na 10. travnja 1941. sve glavne upravne zgrade i punktove vlasti uzela pod svoju kontrolu Mačekova Građanska zaštita: Policijsku upravu i Radio-Zagreb u Vlaškoj ulici. U svoje ruke Zaštita je uzela i Rudolfovu vojarnu u Ljubljanskoj ulici, a na Varaždinskoj i Horvaćanskoj cesti Zaštita je razoružala jednu jaču vojnu postrojbu sastavljenu uglavnom od Slovenaca i Srbijanaca. Nakon toga razoružan je i 31. artiljerijski puk pod zapovjedništvom Sime Mačkovića, kasnije pobočnika generala Štancera. Zapovjednik tog razoružanog puka bio je jedan Crnogorac koji nije bio zarobljen ni ponižen, nego je dobio dozvolu da se vrati u Crnu Goru, na čemu se je kasnije pismeno zahvalio vlastima NDH...
 
Тврдим.
Што је био привилеговани затвореник у Јасеновцу и што је морао да слуша крике Срба и Јевреја - у томе има мало и Божије правде. Јер је Мачек најодговорнији за реализацију геноцида над Србима.

Da li je Vojislav Šešelj najodgovorniji za zločine nad neSrbima 1990.-ih i konkretno za genocid nad Bosanskim Muslimanima / Bošnjacima u Srebrenici, i da li je svaki glas za SRS od uvođenja višestranačja glas za genocid?
 
Њему је и био коначни циљ распад Југославије и стварање Хрватске до Дрине.

Јавно је подржао геноцидну власт усташа, то је чињеница.

Тренутна реалност је била: 100 000 наоружаних Мачековаца наспрам 100 Павелићеваца. Мачек је наредио својој партијској војсци да се стави под команду Павелића.

А колика усташа?:think: Да то није због Мачекове подршке.

Да ли је Мачек подржао Павелића и Кватерника? ЈЕСТЕ. :thumbdown:.

Ne, nije, već je tvoja zlonamjerna pogrešna interpretacija.

Kakvih 100.000??? Bilo je ukupno 273 Mačekovaca "struje čekanja".

Podržao? Nego šta! Zato je viknuo odmah 1941.:

Vi ćete izgubiti rat, a ja neću da hrvatski narod bude na strani poraženog fašizma!

Nije on "kažnjen" za podršku pogrešnoj politici (koja se svodi na jednu jedinu rečenicu!), već je ODMAH interniran u Jasenovac, jer je odbio da ima ikakvu saradnju sa Ustašama.

Oprosti, ali samo totalni neracionalan čovjek može pretpostaviti da je V. Maček bio "za genocid nad Srbima".
 
Ne, nije, već je tvoja zlonamjerna pogrešna interpretacija.

Kakvih 100.000??? Bilo je ukupno 273 Mačekovaca "struje čekanja".


100 тисућа припадника Мачекове паравојске Грађанска заштита.

Који су се ставили под команду Павелића на Мачеков позив.

Кужиш?
 
Maček je ostao Jugos do kraja. Vidi se to iz njegova političkog ponašanja nakon rata (Pešelj, Vane Ivanović itd.), te iz memoara (kod nas objavljeni u 90-ima).

Ово пише Десимир Тошић (звезда Б92 Пешчаника) у фељтону који иде у једном анационалном листу Данас:

http://www.danas.rs/vesti/feljton/novi_put_u_unutrasnjoj_politici.24.html?news_id=98445

Novi put u unutrašnjoj politici

Autor: DESIMIR TOŠIĆ

Za razliku od dvogodišnje koalicije Hrvatske seljačke stranke i Narodne radikalne stranke 1925-1927, u prvo vreme pod vođstvom Nikole Pašića i Stjepana Radića - godina i po dana saradnje pouzdanika kneza Pavla Dragiše Cvetkovića s Vladkom Mačekom (1939-1941) izazvala je teške poremećaje u zemlji. Ne samo zato što su Mačekova stranka, Seljačka zaštita i Građanska zaštita, preuzela čišćenje aparata od ljudi koji su vladali skoro dvadeset godina. Jedan od poremećaja su slutnje koje su nastale sa propagandom u štampi Mačekove stranke: nastalo je žestoko namigivanje prema novom modelu "nezavisne Slovačke", pod "zaštitom Nemačkog Rajha". Prema Silama osovine, ta je štampa, a i javna reč, ispoljavala puno naklonosti, verovatno zbog želje velikog broja ljudi da se u vatri drže dva "inostrana" gvožđa, jedno "britansko" a drugo "nemačko". Uostalom, u vođstvu Hrvatske seljačke stranke preovlađivao je ne samo konzervativni elemenat a la Maček, nego i ljudi koji su imali civilizacijskih slabosti prema Austriji, odnosno "ujedinjenoj Nemačkoj".
 

Back
Top