Djilas odbio hrvatske tramvaje

Nisam ja neki ljubitelj Starog, ali on za sam raspad, a pogotovo rat, nije kriv, a i to njegovo rešenje je bilo verovatno jedino kol'ko-tol'ko dobro u datom momentu. Moraš shvatiti kako je tada svet izgledao, odnosno kako je bio podeljen. Ključni momenat njegove vladavine je ono takozvano ''istorijsko NE'' Staljinu. Bilo je ili to ''NE'' ili da mi budemo još jedna sovjetska prćija, a onda ove starije generacije ne bi videle ni ''K'' od ''Krašovih'' bajadera, i ni ''L'' od letovanja u Makarskoj. Jednostavno, mi smo mogli biti daleko gora despotija od onog što je na kraju ispalo.

On je bratstvo i jedinstvo zapravo pre svega i gradio na tome da se samo zajedno možemo odbraniti od Istoka i Zapada, i da samo zajedno možemo ostati ''slobodni''. I inače, tako je najlakše ujediniti dve teško spojive grupacije - reći im da su ugroženi od neke treće, veće grupacije. Seti se da je i Kraljevina SHS napravljena na toj priči kako se samo zajedno možemo odbraniti od Italijana. To je pogotovo bilo aktuelno kod Hrvata i Slovenaca.

SFRJ treba shvatiti u suštini kao najmanje zlo, ali kao nešto dosta daleko od idealnog rešenja.
 
Nisam ja neki ljubitelj Starog, ali on za sam raspad, a pogotovo rat, nije kriv, a i to njegovo rešenje je bilo verovatno jedino kol'ko-tol'ko dobro u datom momentu. Moraš shvatiti kako je tada svet izgledao, odnosno kako je bio podeljen. Ključni momenat njegove vladavine je ono takozvano ''istorijsko NE'' Staljinu. Bilo je ili to ''NE'' ili da mi budemo još jedna sovjetska prćija, a onda ove starije generacije ne bi videle ni ''K'' od ''Krašovih'' bajadera, i ni ''L'' od letovanja u Makarskoj. Jednostavno, mi smo mogli biti daleko gora despotija od onog što je na kraju ispalo.

On je bratstvo i jedinstvo zapravo pre svega i gradio na tome da se samo zajedno možemo odbraniti od Istoka i Zapada, i da samo zajedno možemo ostati ''slobodni''. I inače, tako je najlakše ujediniti dve teško spojive grupacije - reći im da su ugroženi od neke treće, veće grupacije. Seti se da je i Kraljevina SHS napravljena na toj priči kako se samo zajedno možemo odbraniti od Italijana. To je pogotovo bilo aktuelno kod Hrvata i Slovenaca.

SFRJ treba shvatiti u suštini kao najmanje zlo, ali kao nešto dosta daleko od idealnog rešenja.
^

Ja Jugoslaviju nikad nisam dozivljavala kao zlo, dapace...Kao dijete sam sa roditeljima dolazila svako ljeto u Jugoslaviju i uvijek nam je bilo prelijepo. Da li zbog toga sto sam bila dijete-teenager ali ja nikad nisam primjecivala bas nikakvo napeto stanje ili u bilo kom obliku nezadovoljno raspolozenje ljudi, uvijek se sjecam svih veselja i posjeta prijatelja. Imala sam drugarica za koje mi je tek poslije rata zbog idiotskih okolnosti nekako samo od sebe palo na pamet da su Srpkinje i cudila se zasto se ljudi zbog toga svadjaju.

Dakle ne mogu zamisliti da je poslije svega u bilo kojoj novonastaloj drzavi bilo onakvo bezbrizno vrijeme kao u Jugoslaviji, ono sto sam ove godine dozivjela tj vidjela u Hrvatskoj je doista krajnje porazavajuce ljudi su tako dvolicni postali apaticni, depresivni svi sa nekim nedefiniranim izrazom grca na licu. Toga prije nije bilo.
 
Obzirom na to da se faktički živelo u jednoj velikoj laži, tj. na držanju onog pomenutog plamena pod kontrolom svim sredstvima, obzirom na nacionalizaciju koja je u suštini bila jedna velika pljačka, obzirom na ispiranje mozga deci, obzirom na kult ličnosti, obzirom na Goli Otok, obzirom na masovne egzekucije '45, '46 i narednih godina, ne mogu sve to smatrati nečim dobrim. Mogu samo konstatovati da je moglo biti i daleko gore.
 
Nisam ja neki ljubitelj Starog, ali on za sam raspad, a pogotovo rat, nije kriv, a i to njegovo rešenje je bilo verovatno jedino kol'ko-tol'ko dobro u datom momentu. Moraš shvatiti kako je tada svet izgledao, odnosno kako je bio podeljen. Ključni momenat njegove vladavine je ono takozvano ''istorijsko NE'' Staljinu. Bilo je ili to ''NE'' ili da mi budemo još jedna sovjetska prćija, a onda ove starije generacije ne bi videle ni ''K'' od ''Krašovih'' bajadera, i ni ''L'' od letovanja u Makarskoj. Jednostavno, mi smo mogli biti daleko gora despotija od onog što je na kraju ispalo.

On je bratstvo i jedinstvo zapravo pre svega i gradio na tome da se samo zajedno možemo odbraniti od Istoka i Zapada, i da samo zajedno možemo ostati ''slobodni''. I inače, tako je najlakše ujediniti dve teško spojive grupacije - reći im da su ugroženi od neke treće, veće grupacije. Seti se da je i Kraljevina SHS napravljena na toj priči kako se samo zajedno možemo odbraniti od Italijana. To je pogotovo bilo aktuelno kod Hrvata i Slovenaca.

SFRJ treba shvatiti u suštini kao najmanje zlo, ali kao nešto dosta daleko od idealnog rešenja.


Tako razmislja samo glupi Srbin, koji i dalje veruje u lazi bratstva i jedinstva. Slovenci, a posebno Hrvati nisu u Kraljevini SHS, a ni u SFRJ videli neko potpuno resenje. Slovenci su dobili i teritoriju i nacionalnost, Hrvati su dobili teritoriju, koju nikada nisu imali i jos uvek im nije dosta. Strpljivo su cekali kada ce doci njihovih pet minuta. U SFRJ su najvise ugnjetavani Srbi, jer im je nametnuta ideja velikosrpstva, a pored Hrvata, ugrozenost su osecali i muslimani. Da nije bilo tog velikosrpstva ne bi ni bilo Kraljevine SHS i kasnije Jugoslavije. SFRJ je u stvari bila tamnica naroda.
 
Stižu španski tramvaji


Na tenderu za kupovinu novih tramvaja pobedila je španska firma „KAF“, potvrđeno je juče „Blicu“ u kabinetu gradonačelnika Dragana Đilasa. Kako je ranije najavljeno, savremeni, niskopodni i klimatizovani tramvaji trebalo bi da se nađu na ulicama krajem sledeće godine.

http://www.blic.rs/beograd.php?id=106731
....................................................................

:super::super::super:

Ispusila ''braca''!!!:mrgreen::whistling:
 
Stižu španski tramvaji


Na tenderu za kupovinu novih tramvaja pobedila je španska firma „KAF“, potvrđeno je juče „Blicu“ u kabinetu gradonačelnika Dragana Đilasa. Kako je ranije najavljeno, savremeni, niskopodni i klimatizovani tramvaji trebalo bi da se nađu na ulicama krajem sledeće godine.

http://www.blic.rs/beograd.php?id=106731
....................................................................

:super::super::super:

Ispusila ''braca''!!!:mrgreen::whistling:

:klap::klap::klap:
a da vide sa muhamedom karzaijem da u kabulu naprave niskopodne talibanske tramvaje :rotf: sem onih dzabnih u bugarskoj bas su ih se naprodavali u pm:rotf::rotf:
 
BEOGRAD - Gradska Agencija za investicije odlučila se za Špance, pa će Beograđane od kraja sledeće godine prevoziti 30 modernih tramvaja španske kompanije KAF, potvrdio je za Glas gradonačelnik Dragan Đilas i tako prekinuo medijske spekulacije da će hrvatski tramvaji krstariti Beogradom.
Naime, hrvatski proizvođač tramvaja „Končar električna vozila“ nije uspeo da Beogradskom gradskom saobraćajnom preduzeću uvali svoje krševe. Tako su se Srbi priključili Bugarima, Mađarima, Slovacima, Poljacima i Francuzima koji su takođe odbili da kupe hrvatske krševe.

http://www.glas-javnosti.rs/clanak/drustvo/glas-javnosti-15-08-2009/i-beograd-odbio-hrvatske-krseve

VS


Vidi ti njih, imaju para za tramvaje! Mnogo su skupi ti tramvaji, kao da ih je Porše pravio.
 

Tako razmislja samo glupi Srbin, koji i dalje veruje u lazi bratstva i jedinstva. Slovenci, a posebno Hrvati nisu u Kraljevini SHS, a ni u SFRJ videli neko potpuno resenje. Slovenci su dobili i teritoriju i nacionalnost, Hrvati su dobili teritoriju, koju nikada nisu imali i jos uvek im nije dosta. Strpljivo su cekali kada ce doci njihovih pet minuta. U SFRJ su najvise ugnjetavani Srbi, jer im je nametnuta ideja velikosrpstva, a pored Hrvata, ugrozenost su osecali i muslimani. Da nije bilo tog velikosrpstva ne bi ni bilo Kraljevine SHS i kasnije Jugoslavije. SFRJ je u stvari bila tamnica naroda.

Da li ti znaš o čemu pričaš?
Da li ti svesna koliko si omašila?
Da li si ikad živela u toj "tamnici"?
 

Back
Top