Demencija

Sinoc krecem na fitnes, pored torbe sa opremom,stoji i moja tasna.
Obuvam patike, uzimam tasnu i krecem ka vratima.
Shvatam da sam pogresila, vracam se po pravu torbu i izlazim iz kuce.
Pitam se da li ovako pocinje...
:think::dash::whistling:

Otkopcavala sam kaput na ulici da proverim da li sam obukla suknju:zper:. A par puta sam otisla na posao bez brusa:roll: Pocni malo da mislis I o sebi. Nadji nesto u cemu ces se opustati I uzivati. Ali da to budu samo trenuci za tebe. Meni je to celo prolece I leto bilo odrzavanje cvetne baste u dvoristu I slusanje muzike. Ako vec ides na sport, pola sata ili vise sati pre polaska vec budi svesna da je to samo nesto tvoje. Pokusaj u tom period da se iskljucis za ostalo. Znam da je tesko, ali vezbaj sugestiju. Kad moj suprug ili prijateljji krenu nesto da mi pricaju ili da me zovu pred moj izlazak u bastu, kazem im da je sada moje vreme I da cemo razgovarati kasnije. Stavljanje profesionalnih slusalica na glavu znaci da cu slusati od Mocarta I Vivaldija, preko Queen pa sve do brace Teofilovica I da me ostalo ne zanima. :super: Doduse morala sam kod psihoterapeuta, jer sam vec pucala dobranoooo:whistling:

- - - - - - - - - -

Rezultati mokrace su u redu.

Mozda je neki virus prozujao. Ili je samo neodgovarajuca terapija. Sacekaj psihijatra. I prati ponasanje tetke, da bi imala sta da kazes psihijatru. Obavezno obezbedi kontakt preko telefona s njom, bar dva puta dnevno. Vidi sa psihijatrom da li joj trebaj vitaminska terapija ili OHB za jacanje, beviplex uglavnom daju kao pratecu terapiju za demenciju. Moja mama pije I oligogal vec duze vremena. I aspirin jednom dnevno.
 
Moja mama vec par dana padne ujutru kada ustane ili u toku dana pred rucak. Doduse kraj je meseca I uvek fale lekovi zbog neke procedure da ne smeju da prepisuju recepte u domu pre prvog u mesecu. Jednog dana seta celo popodne, izlazi do TV sale, vracaju je u sobu... dok ide sama dobro je, kada je vracaju jedva je dovuku. Posle dorucka je strpaju u krevet I pokriju, ali ona kasnije ustane I eto desi se da padne.Hvala Bogu da se ne povredi. Ali me jako brinu ti padovi. Pokusavala sam da stupim u kontakt sa doktoricom opste prakse, a ona je na sastanku. Da li neko ima iskustva s tim padovima? Da li je to deo demencije ili je lose stanje zglobova I kicme? Da nije pritisak? Ovih dana se spremam da odem kod mame na nedelju dana, samo da zavrsim poslove u firmi. Ne znam sta da mislim. Njena cimerka je skoro pala I dobro rasekla glavu. Eno je opet sunja po hodnicima. Lepila sam im ivice ormana, ali je moja mama sve poskidala.
 
Mozda je neki virus prozujao. Ili je samo neodgovarajuca terapija. Sacekaj psihijatra. I prati ponasanje tetke, da bi imala sta da kazes psihijatru. Obavezno obezbedi kontakt preko telefona s njom, bar dva puta dnevno. Vidi sa psihijatrom da li joj trebaj vitaminska terapija ili OHB za jacanje, beviplex uglavnom daju kao pratecu terapiju za demenciju. Moja mama pije I oligogal vec duze vremena. I aspirin jednom dnevno.[/QUOTE]

Pre dva dana sam je zvala, posle pola recenice je samo spustila telefon i nastavila da hoda svojim putem....
OHB 12 prima trajno 2x mesecno, pije oligovit, c vitamin, a Pavlovic joj je umesto aspirina dao sermion.
Pavlovic ne radi do ponedeljka, tako da cekam i dalje, mada je pogledao domski psihijatar, koji je vec dva puta razgovarao sa njom i koji je i propisao ovu terapiju.
KAze da je malo korigovao terapiju,ali da kod nje to ide toliko brzo da ni on ne moze da veruje koliko je progresivno. I da nema na mozdanoj kori dovoljno... ne znam cega... da bi lekovi uopste imali gde i na sta da deluju.
Cekam Pavlovica i dalje...

- - - - - - - - - -

Moja mama vec par dana padne ujutru kada ustane ili u toku dana pred rucak. Doduse kraj je meseca I uvek fale lekovi zbog neke procedure da ne smeju da prepisuju recepte u domu pre prvog u mesecu. Jednog dana seta celo popodne, izlazi do TV sale, vracaju je u sobu... dok ide sama dobro je, kada je vracaju jedva je dovuku. Posle dorucka je strpaju u krevet I pokriju, ali ona kasnije ustane I eto desi se da padne.Hvala Bogu da se ne povredi. Ali me jako brinu ti padovi. Pokusavala sam da stupim u kontakt sa doktoricom opste prakse, a ona je na sastanku. Da li neko ima iskustva s tim padovima? Da li je to deo demencije ili je lose stanje zglobova I kicme? Da nije pritisak? Ovih dana se spremam da odem kod mame na nedelju dana, samo da zavrsim poslove u firmi. Ne znam sta da mislim. Njena cimerka je skoro pala I dobro rasekla glavu. Eno je opet sunja po hodnicima. Lepila sam im ivice ormana, ali je moja mama sve poskidala.

Tetka je nebrojeno puta pala u poslednje 2 godine... Srecom, nikada nista nije bilo vise od hematoma.SAmo kaze-ne slusaju me noge. Kaze kao da je neko okuje. Ja msilim da je kod nje to skopcano sa komandama koje stizu do mozga. Takav sam utisak stekla.
I sad, u ovom stanju sve vreme hoda, pa je psihijatar preporucio da je malo drze pod kontrolom jer moze da se desi da padne i polomi nesto. Bas je naglasio da povedu racuna.
Jedna od negovateljica je par sati pre dve noci provela sa njom u sobi, kazu da je ustajala ko zna koliko puta...
Pa i meni je pre nego sam je odvela u dom, jedno jutro ustala u pola 3, obukla bade mantil, a ja je pitam gde ces sad, a ona kaze- idem da kuvam kafu :whistling::super::dash: orna,cila i vesela
 
Poslednja izmena:
Moja mama vec par dana padne ujutru kada ustane ili u toku dana pred rucak. Doduse kraj je meseca I uvek fale lekovi zbog neke procedure da ne smeju da prepisuju recepte u domu pre prvog u mesecu. Jednog dana seta celo popodne, izlazi do TV sale, vracaju je u sobu... dok ide sama dobro je, kada je vracaju jedva je dovuku. Posle dorucka je strpaju u krevet I pokriju, ali ona kasnije ustane I eto desi se da padne.Hvala Bogu da se ne povredi. Ali me jako brinu ti padovi. Pokusavala sam da stupim u kontakt sa doktoricom opste prakse, a ona je na sastanku. Da li neko ima iskustva s tim padovima? Da li je to deo demencije ili je lose stanje zglobova I kicme? Da nije pritisak? Ovih dana se spremam da odem kod mame na nedelju dana, samo da zavrsim poslove u firmi. Ne znam sta da mislim. Njena cimerka je skoro pala I dobro rasekla glavu. Eno je opet sunja po hodnicima. Lepila sam im ivice ormana, ali je moja mama sve poskidala.


Zar ne može u DZ da se prepisuje terapija za više meseci odjednom? Mom tati su prepisivali na dva meseca i onda su se lekovi nekako dopunjavali iz meseca u mesec,pa nikad nije falilo antidepresiva i antipsihotika. :dontunderstand:
 
....koliko sam ja informisana ne moze vise, i to je veliki problem narocito sa lekovima kojih u kutiji ima 20....navodno im je zabranjeno da pisu vise od kutije, a sta ce
bolesnik kome su potrebni celi mesec veliko je pitanje....moja majka uglavnom mora da dokupi, pa onda ceka prvi da joj dr napise novu turu recepata....ludilo totalno...
 
Baš sam danas u DZ uzimala recepte za mamu. Na 2 meseca se dobijaju recepti za one lekove koji se u kontinuitetu piju više od godinu dana (tj. upisani su u karton). Dakle, može i dalje, ne bi mi sestra za šalterom nudila tu opciju. A njena doktorka zaista vodi računa o tome koliko treba lekova za mesec dana. Pošto od nekih tableta pije polovinu ili četvrtinu, onda za te lekove ne dobijam recept svakog meseca, već na 2 meseca ili ređe. Ali se ne dešava da joj fali lekova, bilo zbog DZ (tu lekar jednostavno mora da gleda u karton i da iskombinuje lekove odn. pakovanja), bilo zbog doma. Jednom sam zbog nekog svog putovanja morala da kupim lekove po punoj ceni jer smo bili u raskoraku sa terminom kada u DZ mogu da joj pišu recepte, po povratku sam odmah uzela recepte, a oni lekovi koje sam kupila po punoj ceni sada dobro dođu da premoste ako zakasnim dan ili dva sa nošenjem lekova ili recepata u dom. I nije zabranjeno da pišu više od kutije, mora samo specijalista koji je prepisao lek da napiše precizno u svom izveštaju koliko se lekova pije. Tako npr. mama dobija po 2 kutije Memantina svakog meseca na recept, inače bi me to koštalo jedno 1500 dinara ili više svakog meseca, a lek se izdaje na recept i ona ima sva prava da ga dobije. Treba se buniti zbog takvih stvari, jer je to zaista vrhunski bezobrazluk terati penzionere da kupuju lekove koji mogu da im se prepišu.
 
Poslednja izmena:
Moja mama vec par dana padne ujutru kada ustane ili u toku dana pred rucak. Doduse kraj je meseca I uvek fale lekovi zbog neke procedure da ne smeju da prepisuju recepte u domu pre prvog u mesecu. Jednog dana seta celo popodne, izlazi do TV sale, vracaju je u sobu... dok ide sama dobro je, kada je vracaju jedva je dovuku. Posle dorucka je strpaju u krevet I pokriju, ali ona kasnije ustane I eto desi se da padne.Hvala Bogu da se ne povredi. Ali me jako brinu ti padovi. Pokusavala sam da stupim u kontakt sa doktoricom opste prakse, a ona je na sastanku. Da li neko ima iskustva s tim padovima? Da li je to deo demencije ili je lose stanje zglobova I kicme? Da nije pritisak? Ovih dana se spremam da odem kod mame na nedelju dana, samo da zavrsim poslove u firmi. Ne znam sta da mislim. Njena cimerka je skoro pala I dobro rasekla glavu. Eno je opet sunja po hodnicima. Lepila sam im ivice ormana, ali je moja mama sve poskidala.

Padovi su česti kod starijih ljudi, a pogotovu kod dementnih. Kod mame su vrtoglavice bile i ostale jedan od glavnih problema. Njoj je ustanovljen nagli pad pritiska što dovodi do vrtoglavice. Problem je kada dugo sedi ili leži, pa onda ustane i krene pa joj se zavrti u glavi. Za sada se uglavnom seti da baš ne krene odmah, nego da malo sačeka ili da se drži za nekog ili za one drške u hodniku dok ne prođe. Ali, bilo je i padova, za sada bez većih posledica, modrice, čvoruge, ali bez preloma jer nema osteoporozu. Mama je još uvek prilično svesna tih nekih osnovnih stvari, oprezno se kreće pa čak i izbegava kretanje, noću nosi pelene što je začudo dosta brzo prihvatila. Konsultujte se sa kardiologom, test je, koliko se sećam, baš jednostavan. Pacijent sedi ili leži neko vreme, izmeri mu se pritisak, a onda ustane, pa mu se ponovo meri pritisak, ako je razlika ne znam kolika, onda je to ta nagla promena pritiska usled promene položaja. Nama su objasnili da krvni sudovi popuste i onda se krv prebrzo sjuri u noge. Nažalost, tu nema lekova, mami su predložili neke čarape koje bi morala da nosi kada duže stoji ili hoda. Međutim, kako ona to ne može inače zbog loše kičme, a nije videla koristi od pojasa za lumbalni deo koji je nosila neko vreme, onda nije htela da čuje za te čarape, pa je ni tada (dok još nismo znali da je demencija u povoju), a pogotovu sada nismo podsticali da ih nosi. Dakle, oprez (ili nadzor), štap, oslonci koji mogu da ublaže ili spreče pad. Takvo je naše iskustvo. A u domu svakih toliko čujem za nekog da je pao itd.
 
Poslednja izmena:
....koliko sam ja informisana ne moze vise, i to je veliki problem narocito sa lekovima kojih u kutiji ima 20....navodno im je zabranjeno da pisu vise od kutije, a sta ce
bolesnik kome su potrebni celi mesec veliko je pitanje....moja majka uglavnom mora da dokupi, pa onda ceka prvi da joj dr napise novu turu recepata....ludilo totalno...


Evo Arabeska je objasnila...možda bi trebalo da se malo angažuješ pa da maminoj doktorki objasniš šta treba da radi,odnosno da joj pokažeš da znaš koja su mamina prava.

- - - - - - - - - -

Baš sam danas u DZ uzimala recepte za mamu. Na 2 meseca se dobijaju recepti za one lekove koji se u kontinuitetu piju više od godinu dana (tj. upisani su u karton). Dakle, može i dalje, ne bi mi sestra za šalterom nudila tu opciju. A njena doktorka zaista vodi računa o tome koliko treba lekova za mesec dana. Pošto od nekih tableta pije polovinu ili četvrtinu, onda za te lekove ne dobijam recept svakog meseca, već na 2 meseca ili ređe. Ali se ne dešava da joj fali lekova, bilo zbog DZ (tu lekar jednostavno mora da gleda u karton i da iskombinuje lekove odn. pakovanja), bilo zbog doma. Jednom sam zbog nekog svog putovanja morala da kupim lekove po punoj ceni jer smo bili u raskoraku sa terminom kada u DZ mogu da joj pišu recepte, po povratku sam odmah uzela recepte, a oni lekovi koje sam kupila po punoj ceni sada dobro dođu da premoste ako zakasnim dan ili dva sa nošenjem lekova ili recepata u dom. I nije zabranjeno da pišu više od kutije, mora samo specijalista koji je prepisao lek da napiše precizno u svom izveštaju koliko se lekova pije. Tako npr. mama dobija po 2 kutije Memantina svakog meseca na recept, inače bi me to koštalo jedno 1500 dinara ili više svakog meseca, a lek se izdaje na recept i ona ima sva prava da ga dobije. Treba se buniti zbog takvih stvari, jer je to zaista vrhunski bezobrazluk terati penzionere da kupuju lekove koji mogu da im se prepišu.


Tako smo mi dobijali sanval...3 kutije za dva meseca
a Leponex sam morala da kupujem jer na njegovu dijagnozu nije mogao na recept (da je imao dijagnozu Alchajmera moglo bi,na vaskularnu demenciju ne)
 
Evo Arabeska je objasnila...možda bi trebalo da se malo angažuješ pa da maminoj doktorki objasniš šta treba da radi,odnosno da joj pokažeš da znaš koja su mamina prava.

- - - - - - - - - -

.....htela sam vec da idem ali mama nije dala kaze plasi se kad odem da ce onda imati problem sa njom...ali cu uskoro ponovo ici pa cu otici ako treba bez njenog znanja jer me inace jako iritira
bahato ponasanje te njene doktore....
...mama recimo ima pravo da kad ima problem zovne i konsultuje svog lekara, gospodja je navodno toliko zauzeta da ne moze ni da joj se javi na telefon, mi uzmemo taxi i odmeo u DZ u hitnu
sluzbu, i desi se da sretnemo njenu dr kako setajuci izlazi iz zgrade, kad vidi mamu svaki put se nadje kao zabrinuta, pa kao sto niste mene zvali, pa sto niste dosli...i mama joj svaki put kaze
da nije jer je ona "zauzeta", ova sva crvena kao bulka ode...ali se to na tom trenutnom stidu sve zavrsi....sledeci put isto...prosto se vidi da se ide logikom sta hoce ova baba, bolesna je pa ima
i drugih bolesnih, zna li koliko ima godina sto joj je i receno....ja bi lom napravila tamo zbog svog tog bezobrazluka, ali se uzdrzavam...do kad videcemo....
...kad je izasla iz bolnice napisano joj je da pije Buskopan 3x1 po potrebi, ni jednom joj nisu prepisali ni kutiju, uz svo insistiranje a kutija kosta 450 dinara i ima samo 20 tableta, ne znam ni
koliko smo para dale samo na taj lek, a gde su drugi lekovi koje mora da pije (ili gelovi koje maze) koji ne idu na recept...strasno se iznerviram jer sa njenom penzijom od 16.106 dinara ona
kad plati sve te lekove ne moze da zivi....al koga birga....
 
.
...kad je izasla iz bolnice napisano joj je da pije Buskopan 3x1 po potrebi, ni jednom joj nisu prepisali ni kutiju, uz svo insistiranje a kutija kosta 450 dinara i ima samo 20 tableta, ne znam ni
koliko smo para dale samo na taj lek, a gde su drugi lekovi koje mora da pije (ili gelovi koje maze) koji ne idu na recept...strasno se iznerviram jer sa njenom penzijom od 16.106 dinara ona
kad plati sve te lekove ne moze da zivi....al koga birga....

Sada idu one kontrole po bolnicama i DZ u celoj Srbiji, i u maminom DZ su bili za nijansu ljubazniji nego inače. Posle sam čitala da im je ovih dana bila kontrola. Možda ne bi bilo loše iskoristiti trenutnu bitku za fotelje po zdravstvenim ustanovama u celoj Srbiji.

Evo članka: http://www.politika.rs/scc/clanak/366671/Nove-smene-direktora-u-zdravstvu

A u listi lekova koji idu na recept nalazim samo ampule buskopana, ali ne i tablete pa možda doktorka to zaista i ne može da prepiše. Evo i linka ka listi pa možeš da proveriš i za druge lekove: http://www.rfzo.rs/index.php/osiguranalica/lekovi-info/pretraga-liste-lekova
 
Poslednja izmena:
Sada idu one kontrole po bolnicama i DZ u celoj Srbiji, i u maminom DZ su bili za nijansu ljubazniji nego inače. Posle sam čitala da im je ovih dana bila kontrola. Možda ne bi bilo loše iskoristiti trenutnu bitku za fotelje po zdravstvenim ustanovama u celoj Srbiji.

Evo članka: http://www.politika.rs/scc/clanak/366671/Nove-smene-direktora-u-zdravstvu

...da znam da tamo vrse neke sistematske preglede koje nisu radili godinama....ali ako kazem da im obican tehnicar sa prosekom ocene 3,42 radi UZ svega...onda je jasno koji je tamo javasluk
i kako lece te jadne ljude....jos mama ima kao neki navodno bolji tretman jer je brat bio profesor direktoru DZ-a pa oni to sve znaju (malo mesto), a onda se pitam ako ona ima bolji tretman kako
li je teko onim mucenicima koji nemaju....javasluka kao tamo nigde nisam videla....i bas sam se naostrila, samo da jos neke stvari pozavrsavam ovde do kraja nedelje pa idem opet na neko
vreme kod nje....pa cu videti sta moze da se uradi...
...hvala procitacu clanak....
 
Zar ne može u DZ da se prepisuje terapija za više meseci odjednom? Mom tati su prepisivali na dva meseca i onda su se lekovi nekako dopunjavali iz meseca u mesec,pa nikad nije falilo antidepresiva i antipsihotika. :dontunderstand:

Geronto centar u kojem je moja mama je drzavna ustanova. Ne znam po kojem principu funkcionisu, samo su mi objasnili da ne mogu da pisu recepte pre prvog u mesecu. Na moje insistiranje da kupim lekove koji mogu da nedostaju, rekli su da se to ne desava uvek I da mogu da rese problem. Medjutim po mojoj evidenciji u kutijama ima 28 tableta, u nekima I manje. Posmatranjem maminog stanja, ocigledno je da je kraj meseca uvek problem u njenom ponasanju I vikendi. Sada sam pocela da vodim evidenciju ko radi od medicinskog osoblja za vikend. Danas nisu uspeli da joj vrate gornju vilicu, koju je sama izvadila, jer se verovatno klimala. Kupila sam koregu I za ciscenje I za lepljenje, ali ne rade to redovno. Onda se skupe jutros oko mame negovatelj koji je hrane I menja pelene, komsinica koja je nadgleda I medicinski tehnicar koji treba da joj da tablete I pokusava da joj stavi zube...:roll: I svi u glas pricaju I svi pokusavaju nasvoj nacin da je nagovore.:eek: Ona slusa> Zini, kazi A, hajde da stavimo, doci ce ti cerka, moras da imas zube...:roll: Dakle, nikakav pristup, nikakava zelja za edukacijom, nikakvo iskustvo, nikakvo osmisljavanje na osnovu poznavanja stanja dementnog... Niti je potrebno da svi stoje odjednom oko nje, niti je potrebno da svi pricaju u glas, niti ona zna zasto bi rekla Aaaa...Uh, ovih dana se spremam da odem kod mame na par dana. Danas daju vakcine protiv gripa. Da li postoji rizik da onaj koji je primio vakcinu prenese virus na mene? Mozda je glupo pitanje,ali moj imuni system je slab I strahujem od takve mogucnosti. Ne primam vakcinu, jer sam uvek bolovala 2-3 dana nakon vakcinacije (temperatura, slabost, bolovi...).
 
Geronto centar u kojem je moja mama je drzavna ustanova. Ne znam po kojem principu funkcionisu, samo su mi objasnili da ne mogu da pisu recepte pre prvog u mesecu. Na moje insistiranje da kupim lekove koji mogu da nedostaju, rekli su da se to ne desava uvek I da mogu da rese problem. Medjutim po mojoj evidenciji u kutijama ima 28 tableta, u nekima I manje. Posmatranjem maminog stanja, ocigledno je da je kraj meseca uvek problem u njenom ponasanju I vikendi. Sada sam pocela da vodim evidenciju ko radi od medicinskog osoblja za vikend. Danas nisu uspeli da joj vrate gornju vilicu, koju je sama izvadila, jer se verovatno klimala. Kupila sam koregu I za ciscenje I za lepljenje, ali ne rade to redovno. Onda se skupe jutros oko mame negovatelj koji je hrane I menja pelene, komsinica koja je nadgleda I medicinski tehnicar koji treba da joj da tablete I pokusava da joj stavi zube...:roll: I svi u glas pricaju I svi pokusavaju nasvoj nacin da je nagovore.:eek: Ona slusa> Zini, kazi A, hajde da stavimo, doci ce ti cerka, moras da imas zube...:roll: Dakle, nikakav pristup, nikakava zelja za edukacijom, nikakvo iskustvo, nikakvo osmisljavanje na osnovu poznavanja stanja dementnog... Niti je potrebno da svi stoje odjednom oko nje, niti je potrebno da svi pricaju u glas, niti ona zna zasto bi rekla Aaaa...Uh, ovih dana se spremam da odem kod mame na par dana. Danas daju vakcine protiv gripa. Da li postoji rizik da onaj koji je primio vakcinu prenese virus na mene? Mozda je glupo pitanje,ali moj imuni system je slab I strahujem od takve mogucnosti. Ne primam vakcinu, jer sam uvek bolovala 2-3 dana nakon vakcinacije (temperatura, slabost, bolovi...).

Upravo to ti pricam...u kutiji sanvala je bilo 20 tableta...jedna dnevno za mesec dana je 30...onda lekarka opste prakse prepise svakog drugog meseca po 3 kutije...i tako i za ostale lekove.
I nikad nista ne fali...kupovala sam samo one lekove koji ne idu na recept.

To sto se tebi desava,mene je navelo da tatu smestim u privatni dom...tu se zna ko je odgovoran ako nesto ne stima...i vrlo su se trudili da sve stima :)
 
E, kod mene stvari stoje ovako...
U petak sam otisla kod tetke, a ona nije mogla ni da sedi. Padala je na levu stranu, pricala nepovezano i nerazgovetno. Shvatim da tako izgleda "sediran" pacijent. Na zalost.
U subotu su u domu okasnili sa terapijom, imali su neki hitan slucaj i promasili su za oko 1.5 - 2 sata i shvate da je ona na laganim nogicama, da razgovara, da se krece. I jednostavno, tehnicari odluce da joj ne daju terapiju koju je propisao domski psihijatar.
I u nedelju joj nisu davali terapiju. Hodala je , razgovarala sa ljudima, do duse, nije bila bas "prisutna", ali, sve je bolje nego ono od petka.
Juce ujutru ode zdrava tetka kod nje. Zadrzi se kratko, nastupi arogantno sa zaposlenima u domu, a sto je najgore moju Tetku ostavi potpuno uznemirenu. Naravno, odmah su me zvali i sve mi rekli. Ja zovem ovu sto se vodi kao zdrava, a ona kaze, nisam bas nista lose rekla, pa sa njom ni ne moze da se razgovara o normalnim stvarima....
Predlozila je da dovede dr sa klinike na kojoj je ona radila kao med.sestra (psih.klinika).Pristala sam, jer definitivno nije dobra terapija koju je propisao domski psihijatar.
E nakon toga mi se javljao i prof. PAvlovic.
Malo je korigovao stare lekove i suplemente, i dodao je Leponex 25mg - 1/4 uvece.
Kada sam javila ovima u domu, oni kazu na osnovu iskustva, da malo koji psih. moze da da terapiju za takvog pacijenta, bez da ga vidi, a da terapija bude dobra. Kazu mi da je na osnovu njihovog iskustva, to mala doza za fazu u kojoj je teka, jer su sve vreme prisutne halucinacije i prividjenja.Jos nismo uveli Leponex.
U svakom slucaju, ja nisam otkazala dr koju ce tetka dovesti, ali cu takodje da odem i kod Pavlovica sledece nedelje u terminu koji sam odavno zakazala. U cetvrtak cu i ja ujutru biti u domu , bar tako planiram, kada ova dr bude bila kod Tetke.
Vrtim se u krug, a sve da bi njoj bilo dobro, a ne znam sta moze da joj pomogne.
Juce sam bila na ivici nervnog sloma, posle svih tih poziva, lekara, trcanja i sl.
Ovi iz doma nisu bili direktni, ali su rekli da je ova zdrava tetka veoma neprijatna i da oni ne mogu da zabrane da bilo ko dolazi u posetu, ali da Tetka ostane svaki put toliko uznemirena, da je oni ne prepoznaju.Sinoc su joj dali terapiju za spavanje, da odmori, jer joj je bio naporan dan.
ODuzih...
 
Ako ikako možeš, povedi tetku. Ti si emotivna i subjektivna, što je normalno, a stručnjak će znati kako da joj pristupi i na šta da obrati pažnju. Ja se skoro nakon svakog pregleda iznenadim, uglavnom prijatno.
 
Naravno, tetki ne bi trebalo reći da ide kod lekara, nego npr. na kolače ili tako nešto, pa kao usput svratite da vidite starog znanca. A ako nemaš sopstveni prevoz, obavezno pelene!
Moja još nije bila u domu kad se jednom upišala usred parka, na putu do lekara. Falabogu da se to nije desilo u taksiju.
 
E, kod mene stvari stoje ovako...
U petak sam otisla kod tetke, a ona nije mogla ni da sedi. Padala je na levu stranu, pricala nepovezano i nerazgovetno. Shvatim da tako izgleda "sediran" pacijent. Na zalost.
U subotu su u domu okasnili sa terapijom, imali su neki hitan slucaj i promasili su za oko 1.5 - 2 sata i shvate da je ona na laganim nogicama, da razgovara, da se krece. I jednostavno, tehnicari odluce da joj ne daju terapiju koju je propisao domski psihijatar.
I u nedelju joj nisu davali terapiju. Hodala je , razgovarala sa ljudima, do duse, nije bila bas "prisutna", ali, sve je bolje nego ono od petka.
Juce ujutru ode zdrava tetka kod nje. Zadrzi se kratko, nastupi arogantno sa zaposlenima u domu, a sto je najgore moju Tetku ostavi potpuno uznemirenu. Naravno, odmah su me zvali i sve mi rekli. Ja zovem ovu sto se vodi kao zdrava, a ona kaze, nisam bas nista lose rekla, pa sa njom ni ne moze da se razgovara o normalnim stvarima....
Predlozila je da dovede dr sa klinike na kojoj je ona radila kao med.sestra (psih.klinika).Pristala sam, jer definitivno nije dobra terapija koju je propisao domski psihijatar.
E nakon toga mi se javljao i prof. PAvlovic.
Malo je korigovao stare lekove i suplemente, i dodao je Leponex 25mg - 1/4 uvece.
Kada sam javila ovima u domu, oni kazu na osnovu iskustva, da malo koji psih. moze da da terapiju za takvog pacijenta, bez da ga vidi, a da terapija bude dobra. Kazu mi da je na osnovu njihovog iskustva, to mala doza za fazu u kojoj je teka, jer su sve vreme prisutne halucinacije i prividjenja.Jos nismo uveli Leponex.
U svakom slucaju, ja nisam otkazala dr koju ce tetka dovesti, ali cu takodje da odem i kod Pavlovica sledece nedelje u terminu koji sam odavno zakazala. U cetvrtak cu i ja ujutru biti u domu , bar tako planiram, kada ova dr bude bila kod Tetke.
Vrtim se u krug, a sve da bi njoj bilo dobro, a ne znam sta moze da joj pomogne.
Juce sam bila na ivici nervnog sloma, posle svih tih poziva, lekara, trcanja i sl.
Ovi iz doma nisu bili direktni, ali su rekli da je ova zdrava tetka veoma neprijatna i da oni ne mogu da zabrane da bilo ko dolazi u posetu, ali da Tetka ostane svaki put toliko uznemirena, da je oni ne prepoznaju.Sinoc su joj dali terapiju za spavanje, da odmori, jer joj je bio naporan dan.
ODuzih...

Koje lekove je prepisao psihijatar za spavanje? Neki sedaitivi znaju da ujutru izazovu umor I pospanost. Da li je to samo po potrebi? Da li ona spava celu noc? Meni licno su bolje delovali bromazepami nego sanval. Ne znam da li bi starim I dementnim delovali preparati poput Melatonin tableta. To nije sinteticki proizvod I navodno ne izaziva sledeceg dana tromost. Samo ne znam da li se uzima na duze staze. Mislim da treba da se drzis doktora Pavlovica. On se bas posvetio lecenju dementnih. Jedno vreme sam mislila da moze doctor da leci mamu *na daljinu*. Moze, ali samo u nekim vanrednim situacijama kada ne moze da dodje, a nesto je bas drasticno u ponasanju I stanju. Onda sam posmatrala kako je doktorica pregleda I shvatila kako kroz razgovor, ciljana pitanja I interakciju donosi zapazanja a onda I odluke. S obzirom da dementni piju dosta lekova, treba utvrditi I ponasanje u toku dana I noci, da bi se korigovalo eventualno vreme uzimanja I kolicina.
 
Poslednja izmena:
Bila je danas tetkina (one zdrave) psihijatrica...
Dala je haldol po 1/2 ujutru i uvece, lorazepam ujutru i uvece i akineton po potrebi, kao i sanval.
Porazgovarala je sa njom, dala joj je par pitanja iz Mini Mental Testa. Ni na jedno nije znala da odgovori ili ponovi...
Osim da zna kako se zove, ko sam ja, sta je po struci... Cak je za sebe rekla da ima 82 godine, a ima 71.
Rekla je doktorka da ce se za par dana videti kako reaguje na terapiju, ali da bi ona zadrzala Leponex za sledecu fazu.
To je to...
Sumiram, prebiram po glavi sta i kako dalje...
 
Naravno, tetki ne bi trebalo reći da ide kod lekara, nego npr. na kolače ili tako nešto, pa kao usput svratite da vidite starog znanca. A ako nemaš sopstveni prevoz, obavezno pelene!
Moja još nije bila u domu kad se jednom upišala usred parka, na putu do lekara. Falabogu da se to nije desilo u taksiju.


Svakako joj ne bih rekla gde ide, a pelene vise ni ne skida...
 
U poslednje vreme mama se mnogo žalila na bolove u nogama zbog koji nije spavala. Sticajem okolnosti, baš u to neko vreme je imala redovnu kontrolu kod neurologa gde su je vodili iz doma a da ja nisam ni znala.
Dobila je novi lek...Epica. Da li je neko imao iskustva sa tim ? Danas ga je prvi put pila i deluje mi prilično smireno, kaže da i nema bolove, ali mi takođe deluje vrlo usporeno i otupljeno.
 
Da, ali njoj pomaže protiv "bolova" i ne žali se više na njih. I znam da taj lek nema uticaja, ali ovih dana zvuči prilično bistro i zdravorazumsko...možda je samo slučajnost...
 
Provela sam 7 dana kod mame. Zatekla sam je u prilicno losem stanju. Plakale smo zajedno, dok sam je grlila, a ona je ponavljala da joj je lose. Dodje specijalista, pitam za neki lek protiv bolova u kicmi i zglobovima, jer vidim da se jedva krece i jauce cim je pomerim... dobije diklofenak duo. Ispravi se prilicno, a bila je skroz pognuta, ne pravi probleme kada je presvlace, doduse nesigurno sa strahom hoda jer je uplasena od padova i bolova. :D Eto sta moze jedan detalj da napravi. Pretpostavljam Marge da je to i kod tvoje mame, a inace mnogi se zale ovih dana na bolove u kicmi i zglobovima. Specijalista joj je izbacio sermion i uveo tanakan ujutru. Inace pije ujutru Nemdatine, a uvece Donacept i bromazepam. U podne i uvece rispolept. Gluformin za secer dva puta dnevno. E sad, ujutru porani u 6h i zajedno sa cimerkom vrslja po hodniku. Bojim se padova. Problem je sto u nalogu pise da treba bromazepam da dobije u 21h, a oni joj daju u 17-18h, jer zure kuci iz dnevne smene, a nocna smena ne znam sta radi. :think: Opet sam ih hvatala da joj preskoce celu terapiju u podne ili da nedostaju neki lekovi. :rtfm: Intervenisala sam kod glavne sestre, doktorica i direktora, ali ni oni ne znaju kako da se izbore s tim. :worth:Ali je sigurnija na nogama. Vrati se u sobu i dalje u toku dana je smirena i dosta pospana. MOram da vidim sa specijalistom za te jutarnje izlete. Posle dva dana uzimanja tanakana bila je bas raspolozena i pocela da se seca dosta stvari iz blize proslosti. Cak je zapamtila i stihove refrena jedne pesme koju sam joj pevusila i ko iz topa otpevala:zper: iz cista mira:heart:. Moram opet da vidim da se malo koriguje terapija, zbog te pospanosti. Ne znam da li diklofenak moze da izazove ili napokon uziva bez bolova. Nastavice da joj daju OHB. Ima apetit. Primetila sam da slabije mokri. Kazu da treba vise vode da pije, ali ona nikada nije volela da pije vodu, i dok je bila mnooogo mladja. Pritisak je dobar, samo je pospana posle rucka. Jedno jutro su joj uzimali urin, a nisam ni znala da se to radi kateterom. Tada jos nije pila diklofenak i tanakan. Poranila sam i zatekla sam je okrenutu na stranu prema zidu, drzala se cvrsto za dasku kreveta, bila je polugola-kako su je skinuli nisu je cak ni pokrili, a ostavili su je uznemirenu. Drhtala je i ponavljala da nece moci da ustane i da je gotova. Nije umela da se okrene, iritirala je intervencija kateterom i osecala se ostavljenom...:sad2: Mazila sam je, trljala po ledjima kao da mazem neki melem da prodje bol... jedva sam je okrenula, jer je stalno jaukala uspaniceno. Nakon sto se ispravila, dosle su negovateljice (naravno jaaaaako ljubazne preda mnom) i med. tehnicar, presvucena je i dobila je novu terapiju... preporodila se. Samo malo paznje i posmatranja i prava terapija (pre svega)... Ne nadam se cudu, primetno je da bolest polako napreduje... ali pravimo jos jedan korak u naporu da podnese dostojanstveno i bez mucenja ovu uzasnu bolest. Pre svega sam neizmero zahvalna specijalisti neuropsihijatru dr Miri Stojkovic Stojanovic, koja je toliko posvecena pacijentima i trudi se da svoje znaje i iskustvo primeni i kod dementnih.Nije uvek moguce odmah naci pravu terapiju i meru, ali uz brzo reagovanje i posvecenost ... i samo saznanje da imate strucnjaka koji hoce da pomogne...:heart: Sada vec moram da se dovijam i ponekad tumacim sta je mama htela da kaze, ponekad joj pomognem da nadje prave reci, trudim se da razumem kada je uznemirena ili ljuta... borba je neprestana... ali sam zahvalna doktorici Stojkovic Stojanovic i malobrojnim profesionalcima oko mame za svaki njen osmeh i zagrljaj.
 
Poslednja izmena:

Back
Top