Demencija

Dragi moji,
Nova sam na forumu. Iscitala sam nesto, ne sve jer prosto ne mogu da stignem. Ja imam sledeci problem. Otac je bio profesionalni vozac usled drugog mozdanog udara je penzionisan, kao potpuno nesposoban za rad. Dijagnozi ima koliko hocete, od secera, preko infarktnih promena na mozgu, do demencije vaskularis ili kako se vec zove, zatim alchajmerovu bolest (sifra je G30 ako se dobro secam). Vodjeni cinjenicom da takvi imaju yakonsko pravo ya tudju negu i pomoc mi smo predali dokumenta, posle 6 meseci razvlacenja odbijeni smo jer "ne postoji ostecenje". Ironija!!! Da vam ne pricam kakve ispade sve ima, te lopovi u stanu, te smrdi voda zamenite cesme, te ga neko iz okacene slike na zidu gleda...300 cuda.
Planiramo da se zalimo na resenje, znate li imamo li ikakve sanse? On je i slabo pokretan, nece ni da prica puno, brzo se naljuti i dere se...citav haos koji traje evo vec dve godine.
Unapred hvala na svakoj informaciji:worth:

sto rece blizance, tuga se ovde upoznavati...
dakle - zakon kaze:
Pravo na novčanu naknadu za pomoć i negu drugog lica
Član 41a
Pravo na novčanu naknadu za pomoć i negu drugog lica, ima osiguranik i korisnik penzije, kome je zbog prirode i težine stanja povrede ili bolesti utvrđena potreba za pomoći i negom za obavljanje radnji radi zadovoljavanja osnovnih životnih potreba.
Potreba za pomoći i negom drugog lica postoji kod lica iz stava 1. ovog člana koje je nepokretno, ili koje zbog težine i prirode trajnih bolesti i bolesnog stanja nije sposobno da se samostalno kreće ni u okviru stana uz upotrebu odgovarajućih pomagala, niti da se samo hrani, svlači, oblači i da održava osnovnu ličnu higijenu, kod slepog lica koje je izgubilo osećaj svetlosti sa tačnom projekcijom i kod lica koje postiže vid sa korekcijom do 0,05.

ako je otac pokretan, jedino na sta mozes "ici" je da nije sposoban da se sam hrani i odrzava licnu higijenu. ako ste propustili rok zalbe na to resenje, ostaje vam da pokrenete postupak ispocetka.... srecno!

(ne zaboravi da napises ovlascenje u njegovo ime da ga ti zastupas u tom postupku, da ga potpise dok moze. trazice ti sigurno. kupuju vreme. )
 
moja cerka danas puni 26 godina. prvi rodjendan bez torte. docice joj par prijatelja, naravno klasicnog slavlja nece biti.
drzava me ni danas nije ostavila na miru. dobila sam odgovor od upravnog suda. danas necu o tome - ali, uskoro itekako!
pisite :heart:
 
moja cerka danas puni 26 godina. prvi rodjendan bez torte. docice joj par prijatelja, naravno klasicnog slavlja nece biti.
drzava me ni danas nije ostavila na miru. dobila sam odgovor od upravnog suda. danas necu o tome - ali, uskoro itekako!
pisite :heart:

Srecan joj rodjendan Henriet..ne daj nikome da ti pokvari danasnji dan. Vreme je i za lepe stvari :heart:
 
Pozdrav,

moja baka već šestu godinu živi sa mojom majkom i sa mnom u stanu. Alchajmerova bolest joj je ustanovljena oko godinu dana ranije, ali pošto je tada živela sama na selu, progresom bolesti, morali smo da je dovedemo kod nas u stan. Prošle smo kroz sito i rešeto sa njom, u početku je bila izuzetno nemirna i "neposlušna" ali vremenom smo se navikli jedni na druge i razvili neki svoj sistem koji je kako-tako funkcionisao poslednjih godina. Na žalost, to više nije slučaj. Pošto je ovo sada već podmukli stadijum demencije, inkontinencija je sve češća. Ja, kao što sam rekla ranije, živim sa svojom majkom, ali je problem u tome što se ona sa ovim specifičnim problemom, pored svih ostalih, nosi sama. Meni ne da ni da priđem u tim situacijama, i sada već vidim da to ostavlja dubok trag na njenom zdravlju.

Ja zaista volim svoju baku. Možda je jedan od razloga i taj što je veći deo života bila oličenje jake i stabilne žene, mogu slobodno da kažem da mi je bila uzor. A, naravno, kako stare, ljudi podetinje, pa sam je ja u ovih poslednjih 6 godina prihvatila kao dodatak u porodici bez kojeg se ne može. Ona je još uvek, u glavnom, na momente vrlo razborita, govori dva jezika, mirna je, u glavnom sedi i čita i vrlo je mila i draga. Ljudi nam govore da smo veoma srećni jer ima mnogo, mnogo gorih slučajeva, i ja sam svesna toga, ali svako nosi svoj teret kako ume. Ja se trudim da je animiram koliko mogu, vodila sam je u udruženje Alchajmer sve do nedavno kada više nismo imali ni sredstava ni mogućnosti za prevoz, vodim je u šetnje, čitamo zajedno, bojimo, vodimo je na selo ponekada, trudimo se da bude uključena u svemu što je moguće. Sve u svemu, mama i ja se zaista trudimo da joj bude što prijatnije moguće.

Ono što je problem je to što je moja mama sada fizički bolesnija od svoje dementne majke. Moja mama ima 54, a ja 26 godina. I zato, koliko god volela svou baku, molim vas da mi preporučite neki privatan dom u Novom Sadu ili okolini, i ako možete da mi kažete svoje utiske o domu za dementne u Futogu.

Hvala.
 
Mislim da dugo nisam pisala o stanju moje mame pa evo :)

Kratko rečeno došla je u stadij dijeteta od jedne godine, koje zna da hoda i to je to. Ali ono što je jako bitno za nas koji je njegujemo jeste da se skroz smirila, poslušna, ponekad izađu te ružne riječi ali to je zaista ponekad. I dalje nije neki veliki ljubitelj kupanja :) ali obavimo. Ne znam kad se zadnji put desilo da je rekla neću i da je tu bio kraj. Sad nešto govori, više mumlja, ja joj to sve lijepo potvrdim i opet joj ponovim šta da uradi i posluša. Kao da se sve u njoj gasi, nekad mi tako djeluje. Voli da je mazimo, grlimo, ljubimo- to je opusta.
Jutros sam gledala dio jednog predavanja, pa da podjelim sa vama. Može se dosta naučiti:


Toliko od mene za ovaj put :cmok2:
 
zivela pravna drzava!
bezuslovna, verovala ili ne meni je pio od oca (koji vise pojma nije imao ko sam mu ja) trazio potpisano OVLASCENJE da ga zastupam u tom postupku. bese to u februaru. tata ni olovku nije znao da drzi, a kamoli da se potpise... onda mi jedna drugarica rece da je bila u istoj situaciji i da je danima vezbala sa mamom potpis. probala i ja i uspela.... onda sam ga navrat-nanos odvela do opstine sa sve radnicom iz CZSR i taj potpis je overen....
napisi ovlascenje u majcino ime neka ga potpise - zavrsen posao.
(dokle god joj nije oduzeta poslovna sposobnost ima pravo da potpisuje)
nema logike, al` tek cu da pisem sta sve nema logike u ovoj drzavi!

Pricala sam sa pravnikom i sociologom u Geronto centru i oni mi kazu da su doktori u komisiji svesni tog problema a da iz njihovog iskustva do sada nisu imali problem oko detalja ko je potpisao. Geronto centar prikuplja dokumenta a moja mama se potpisuje. Mada mislim da bi bilo bolje da ja uputim zalbu drugostepenoj komisiji. Jos uvek nije uruceno resenje i nikako da stigne iz PIO u Gerontocentar. Ali posto zalbeni rok pocinje od momenta urucenja, sacekacu jos malo. Sociolog kaze da je bilo slucajeva da drugostepena komisija donese pozitivno resenje. Probacemo, a do urucenja cu valjda smisliti i dobiti informaciju kako da izvedem to sa potpisom, odnosno dilemom ko ce da se zali na odluku prvostepene kkomisije-mama ili ja. Bas me nervira ta administrativna ujdurma.
 
Mislim da dugo nisam pisala o stanju moje mame pa evo :)

Kratko rečeno došla je u stadij dijeteta od jedne godine, koje zna da hoda i to je to. Ali ono što je jako bitno za nas koji je njegujemo jeste da se skroz smirila, poslušna, ponekad izađu te ružne riječi ali to je zaista ponekad. I dalje nije neki veliki ljubitelj kupanja :) ali obavimo. Ne znam kad se zadnji put desilo da je rekla neću i da je tu bio kraj. Sad nešto govori, više mumlja, ja joj to sve lijepo potvrdim i opet joj ponovim šta da uradi i posluša. Kao da se sve u njoj gasi, nekad mi tako djeluje. Voli da je mazimo, grlimo, ljubimo- to je opusta.
Jutros sam gledala dio jednog predavanja, pa da podjelim sa vama. Može se dosta naučiti:


Toliko od mene za ovaj put :cmok2:
Znam da je tesko gledati kako propada, ali dobro je sto nema agresije i potrebe za lutanjem. Da li pije lekove i koje?
 
Pozdrav,

moja baka već šestu godinu živi sa mojom majkom i sa mnom u stanu. Alchajmerova bolest joj je ustanovljena oko godinu dana ranije, ali pošto je tada živela sama na selu, progresom bolesti, morali smo da je dovedemo kod nas u stan. Prošle smo kroz sito i rešeto sa njom, u početku je bila izuzetno nemirna i "neposlušna" ali vremenom smo se navikli jedni na druge i razvili neki svoj sistem koji je kako-tako funkcionisao poslednjih godina. Na žalost, to više nije slučaj. Pošto je ovo sada već podmukli stadijum demencije, inkontinencija je sve češća. Ja, kao što sam rekla ranije, živim sa svojom majkom, ali je problem u tome što se ona sa ovim specifičnim problemom, pored svih ostalih, nosi sama. Meni ne da ni da priđem u tim situacijama, i sada već vidim da to ostavlja dubok trag na njenom zdravlju.

Ja zaista volim svoju baku. Možda je jedan od razloga i taj što je veći deo života bila oličenje jake i stabilne žene, mogu slobodno da kažem da mi je bila uzor. A, naravno, kako stare, ljudi podetinje, pa sam je ja u ovih poslednjih 6 godina prihvatila kao dodatak u porodici bez kojeg se ne može. Ona je još uvek, u glavnom, na momente vrlo razborita, govori dva jezika, mirna je, u glavnom sedi i čita i vrlo je mila i draga. Ljudi nam govore da smo veoma srećni jer ima mnogo, mnogo gorih slučajeva, i ja sam svesna toga, ali svako nosi svoj teret kako ume. Ja se trudim da je animiram koliko mogu, vodila sam je u udruženje Alchajmer sve do nedavno kada više nismo imali ni sredstava ni mogućnosti za prevoz, vodim je u šetnje, čitamo zajedno, bojimo, vodimo je na selo ponekada, trudimo se da bude uključena u svemu što je moguće. Sve u svemu, mama i ja se zaista trudimo da joj bude što prijatnije moguće.

Ono što je problem je to što je moja mama sada fizički bolesnija od svoje dementne majke. Moja mama ima 54, a ja 26 godina. I zato, koliko god volela svou baku, molim vas da mi preporučite neki privatan dom u Novom Sadu ili okolini, i ako možete da mi kažete svoje utiske o domu za dementne u Futogu.

Hvala.

Za Futog sam cula da je lose. Nisam proverila licno. Najbolje je otici i pogledati na licu mesta. Gledaj da sto pre zastitis svoju mamu. Baka moze tako jos godinama, a ako odaberete kolko-tolko dobar dom i ucestvujete aktivno u njenoj svakodnevici... bice dobro i baka i mama i ti.
 
ako moj roditelj ima lecnicku dijagnozu iz jedne drzave da je dementan
kako sa tim papirima i pregledom zatraziti u srbiji da se proglasi da je isto dementan
jel to nije ista stvar


Moze u drzavnoj bolnici da se obavi pregled uz placanje, ako nemate zdravstvenu knjizicu. Dobice nalaz doktora,a ne potvrdu. Sta znaci "proglasiti da je dementan"? Ako imate nalaz lekara na stranom jeziku, mozda moze da se prevede i overi u sudu. To vec treba pitati pravnike, prevodioce i doktore.
 
moja cerka danas puni 26 godina. prvi rodjendan bez torte. docice joj par prijatelja, naravno klasicnog slavlja nece biti.
drzava me ni danas nije ostavila na miru. dobila sam odgovor od upravnog suda. danas necu o tome - ali, uskoro itekako!
pisite :heart:

Srecno Henri i tebi i njoj!!!Buducnost radi za vas!Drzava ko drzava,kilava i ostace takva,nemoj da klones duhom.:super:
 
Mami je juce posle 6 meseci stigao odgovor iz PIO.Naravno odbili su nas,sto sam i ocekivala citajuci vasa iskustva sa foruma.Pri urucenju resenja jedva se podpisala jer se tresla kao prut.Citav dan je bila uznemirena zbog resenja da je sam joj dala duplu dozu lekova za smirenje.Predvece ju je zabol peo stomak i posle par minuta joj je ispao kateret!!!Sve se prolilo po sobi i krevetu sto ju je dodatno uznemirilo.Noc smo proveli menjajuci pelene a ja sam pokusavala da joj objasnim da bi bilo dobro da vezba odlazak u Wc ukao nekad.jutros je dosla sestra u vizitu i dogoorile smo se da probamo par dana bez katetera,obzirom da ga je nosila 8 meseci.Citav dan trckara od kreveta do kupatila i kaze da ima osecaj i nagon sto je posle toliko vremena jako dobro.Planiram zalbu za PIO ali obzirom da su naveli u resenju one njihove clanove koje ponavljaju ko papagaji ispade da stvarno ona nema pravo na pomoc.Oet,konstatovali su joj 50%osecenja organa usled bolesti ali po njima to nije dovoljno.Jeset da joj je bolje ali ona i dalje zavisi od mene i nije u stanju da samostalno zivi.Moracu da konsultujem pravnu sluzbu za sve te zackoljice u zakonu ako budem imala zivaca u narednih 15 dana.
 
, i ako možete da mi kažete svoje utiske o domu za dementne u Futogu.
Pozdrav,Bakajezlato,zao mi je sto se ovde upoznajemo,ono sto ja znam o domu u Futogu je da se ceka godinu ipo dana,otprilike,posebno za dementne,sto se tice utisaka mogu da podelim sa tobom samo ono sto sam cula a to je da uslovi nisu bas najbolji,a to sam cula od jedne komsinice cija je majka bila u domu u Futogu.
O jos necemu treba da povedete racuna ako ce ici u drzavni dom a to je da je to otvorenog tipa i da vasa baka ako sama ne zeli da bude u tom domu moze u svakom momentu da trazi da je puste.
Privatni domovi u okolini NS,nzm nisam se nesto puno raspitivala jer nismo u mogucnosti da dedu posaljemo u privatni,ali i tu treba da se obrati paznja kakvi su uslovi,kako izgleda,da li ima licencu,mozda bi bilo dobro da odes u udruzenje Alchajmera i tamo se raspitas,moguce je da oni mogu da te upute na pravu adresu.
Mislim da dugo nisam pisala o stanju moje mame pa evo
Samo,hrabro dalje,Jadranka,to je jedino sto nam preostaje u borbi sa ovom bolsecu.
To sto pises za mamu i ja sam primetila kod dede,sad mi se cini da je u nekom uzrastu deteta od 5,6 godina,jos uvek samostalno funkcionese,jede sam,ide na wc sam,jos uvek se sam okupa,iako sam u jednom momentu pomislila da cu ja morati da preuzmem to na sebe,hvala bogu,te jos uvek ume to sam.
Ovih dana je nesto uznemiren i to nema veze sa vremenom ima veze sa jednom situacijom koja nam se trenutno desava i koliko se god trudila da ga zastitim od tih informacija nemoguce je,nadam se da ce se do kraja mesece nesto od toga razresiti a za to vreme smo oko njega,najvise uticaja na dedu i njegovo ponasanje ima nas mali mangupic,ih,ona kad ga zagrli i krene da ljubi :)i kad mu jos donese kockice,kako samo uziva u svemu tome.....
 
Hvala mnogo na savetima.

Zaboravila sam da napomenem da smo mama i ja pre oko godinu dana obišle skoro pola Vojvodine u potrazi za nečim pristojnim i dostojanstvenim, ali nažalost, osim jednog doma u Subotici, vratile smo se bez rešenja. Ovo je bilo izuzetno traumatično iskustvo ,i ono što smo videle po nekim domovima, pogotovo u jednom u Subotici, nateralo nas je da zaista veoma odložimo odluku da baku smestimo u dom. Bile smo i u Futogu, i iako situacija nije bila sjajna, na izgleda je bilo "uredu", ali sam želela da vidim da li neko ima možda neke druge informacije iza te fasade.

Da li možda znate nekoga ko je bio u domu Konak u Petrovaradinu, i kakvi su uslovi?

Hvala svima na savetima i podršci.
 
Pije leponex i memantin sto se tice demencije, a budući da je i dijabetičar dajemo joj inzulin 26 jedinica u jutro i siofor. Ova terapija je ista već nekoliko mjeseci.
Pozdrav svima, Henriet primi jos jednom moje saucesce ako sam dobro shvatio.Jadranka moja majka je u slicnoj situaciji.Ne zna da govori a ne zatvara usta-samo nesto mrmlja, jos uvek hoda i jede.Lekovi isto memantin(ebixa) i leponex-slaba vajda.Meni je doktorka strucnjak za demencije jos pre 2 godine govorila da ne dajem vise pare za ebixu jer je predugo pije i da od nje vise nema gotovo nikakve koristi a preskupa je, pa cu najverovatnije uskoro da smanjim sa 2 na 1 tabletu.Tuga je ovo velika nekako sam se ipak nadao da necemo dogurati do ove zadnje faze ili da ce jos malo potrajati faza kada je koliko toliko svesna ali ipak desava nam se totalno propadanje i gubljenje svih funkcija.Pozdrav
 
Pozdrav svima, Henriet primi jos jednom moje saucesce ako sam dobro shvatio.Jadranka moja majka je u slicnoj situaciji.Ne zna da govori a ne zatvara usta-samo nesto mrmlja, jos uvek hoda i jede.Lekovi isto memantin(ebixa) i leponex-slaba vajda.Meni je doktorka strucnjak za demencije jos pre 2 godine govorila da ne dajem vise pare za ebixu jer je predugo pije i da od nje vise nema gotovo nikakve koristi a preskupa je, pa cu najverovatnije uskoro da smanjim sa 2 na 1 tabletu.Tuga je ovo velika nekako sam se ipak nadao da necemo dogurati do ove zadnje faze ili da ce jos malo potrajati faza kada je koliko toliko svesna ali ipak desava nam se totalno propadanje i gubljenje svih funkcija.Pozdrav

Zao mi je sto bolest kod tvoje mame tako brzo napreduje.Nadam se da ti i tvoja porodica pratite i uspevate da se prilagodite novim situacijama,tako da to ima sto manje posledica po vas zivot.Znam da je to gotovo nemoguce ali posle nekog vremena kada sam mamu stavljala na prvo mesto u svom zivotu sam shvatila da i ostali clanovi porodice zasluzuju paznju i da nije fer zapostaviti ih.Trudi se koliko i kad mozes.Srecno!

- - - - - - - - - -

Ljiljo M,Beket,Sumara...i ostali gde ste???;)
 

Back
Top