Deca i sport...

U sportskom centru, u podrumu, pored ulaza za sportiste u veliku salu. 1700 dinara mesečno, treninzi su svakog dana od 17h, dve grupe, prva ide ponedeljakom i sredom od 17h, petkom od 18h, druga utorkom, četvrtkom i petkom od 17h. Prvom treningu prisustvuje i roditelj, kasnije ne. Možete otići da vidite kako izgleda, sam će reći ako mu se svidi.
 
Pozdrav. I valjda je doslo vreme da ovog naseg malog saljemo na neki sport. Pre neki dan je napunio 5 godina. Gledali smo plivanje i tako to..nismo pametni. Kakva su vasa iskustva sa skolicama sporta s obzirom da sevaju sa gugla na sve strane. Kako to izgleda po vama, ima li kakvog efekta, da li krote decu na neki nacin? Valjao bi mi neki savet i eventualno neka preporuka gde vase dete ide pa da vidimo..
Zavisi sta ti treba, trener ili ukrotitelj :zcepanje:
 
Pozdrav. I valjda je doslo vreme da ovog naseg malog saljemo na neki sport. Pre neki dan je napunio 5 godina. Gledali smo plivanje i tako to..nismo pametni. Kakva su vasa iskustva sa skolicama sporta s obzirom da sevaju sa gugla na sve strane. Kako to izgleda po vama, ima li kakvog efekta, da li krote decu na neki nacin? Valjao bi mi neki savet i eventualno neka preporuka gde vase dete ide pa da vidimo..

on je još mali i najbolje je plivanje.

kad provede u bazenu naredne tri, četiri godine, ostavite ga u nekom sportu koji ima veze sa vodom.
klinci se posle naučenog plivanja često opredele za vaterpolo, što nije loše, ali moja preporuka je da ga odvedete na reku i upišete u veslački ili kajak kanu klub. imate recimo "nautički" u beogradu, ako se ne varam.
uglavnom, sa nekih devet godina i sa prethodnom plivačkom obukom, dete je spremno za mini kajak ligu i iz ličnog primera, mogu da svima toplo preporučim sve moguće poztivne strane tog sporta.,
čitave sezone su na vodi, na vazduhu, takmiče se, uživaju..posle treninga ostanu na obali, druže se kupaju leti...zimi je obezbeđena teretana.
savršen sport za dete školskog uzrasta.
 
Sto jes jes, i ja mislim da je rano..pokusao sam da ga ucim da pliva ali se ne da..zato sam mislio da bi u drustvu to islo bolje..
Hahaha a sigurno da necu praviti Djokovica na silu s obzirom da mi se i on i tenis gade..ali dobro, nije to tema jer ce 98% vas opljuvati po meni sad :))

Pet godina nije uopste rano za ucenje plivanja. Da se razumemo, nece on s 5-6 godina preplivavati olimpijski pazen, ali u skolu plivanja moze bez ikakvih problema.
 
Pozdrav. I valjda je doslo vreme da ovog naseg malog saljemo na neki sport. Pre neki dan je napunio 5 godina. Gledali smo plivanje i tako to..nismo pametni. Kakva su vasa iskustva sa skolicama sporta s obzirom da sevaju sa gugla na sve strane. Kako to izgleda po vama, ima li kakvog efekta, da li krote decu na neki nacin? Valjao bi mi neki savet i eventualno neka preporuka gde vase dete ide pa da vidimo..

Nazalost kod nas ces tesko da nadjes sport gde dete moze da ga "nauci" i da se bavi samo rekreativno, a ne takmicarski.

Plivanje je zdravo, ali je mozda, po uslovima, najzahtevnije: cist i topao bazen, mogucnost da dete ne nazebe, dobri treneri (to je vec za svaki sport), blizina objekta i td.
 
Ja sam mog klinca upisala sa 5 godina jer je previše vremena provodio unutra po ružnom vremenu, a onda je to večita borba za crtaće i kompjuter.
Zato je zimi idealno decu slati na neki sport.

Apsolutno se slazem. Nije bitno koji je sport, samo mislim da je u tom uzrastu najbitnije da ima sto vise pokreta, trcanja, istezanja, obrtanja, da se fino izmori i izgladni, da lepo spava i da ima dobar apetit.
 
mislim da dete od 5 godina već ume samo da kaže šta bi :think:
mada sam ja bila specifična, krenem u prvom razredu na folklor, ne sviđa mi se, krenem kasnije da treniram odbojku, neću ni to
kad sam htela na karate, keva digla ruke od toga da ću se ikada baviti nekim sportom pa smo umesto toga sestra i ja krenule na neki kurs za računare :zcepanje:

danas niti se razumem u kompjutere niti sam dobra u nekom sportu, ali mi dosta bicikl i plivanje :heart:

a kad sam pričala sa dragim, kaže dete MORA da uči neku borilačku vešštinu
ne da bi išlo okolo i maltretiralo već da bi umelo da se odbrani ako ga napadnu, pto se sve češće dešava
(klince napadaju stariji, jači, u grupama)
meni se to čini ok, nadam se da će i bebac hteti kad poraste jer ja opet nisam za to da ga teram
nije to isto kao da, npr., neće da pere zube ili ruke i sl. pa mu kažeš mora :mrgreen:
 
Pozdrav. I valjda je doslo vreme da ovog naseg malog saljemo na neki sport. Pre neki dan je napunio 5 godina. Gledali smo plivanje i tako to..nismo pametni. Kakva su vasa iskustva sa skolicama sporta s obzirom da sevaju sa gugla na sve strane. Kako to izgleda po vama, ima li kakvog efekta, da li krote decu na neki nacin? Valjao bi mi neki savet i eventualno neka preporuka gde vase dete ide pa da vidimo..

mani savete od blesana nije ovo sedamdeseta. ima lepo skolica sportova gde deca treniraju sve pa svako odabere ono sto mu se najvise dopadne i u cemu je najbolji
 
Plivanje sa razvoj kompletnog tela (pogledajte vaterpoliste)
Odbojka - "gospodski" sport bez fizičkog dodira, utiče pozitivno na rast.
Borilački sport - karate ili aikido.
PS. Izuzetno ne samo fizički, već i psihički.
Obučen borac to koristi samo u nužnoj samoodbrani.

PS. Davno položio kod Ilije Jorge.
za 30 godina udario jednom.
Inače treninzi bili pakleni.
Ovi sad je balet za ono šta su nama treneri radili.

I to (za one koji se razumeju)
Ushiro mawashi geri.
Više se niko nije kačio samnom.
A, i sada, radije ću otrpeti izazov i otići
nego odgovoriti.

Dobar trener će svoje učenike ovo svakako naučiti.

Verujte mi, i ovako polovan (pola kila operacija, saobraćajka kao pešak...
dovoljno je da udarim jednom.
 
Poslednja izmena:
Kada početi?

Definisane su preporuke u kom uzrastu započeti trening za različite sportske discipline: Za sportove kao što su plivanje, klizanje, skijanje i ritmička gimnastika, koje zahtevaju psihofizičke sposobnosti kao što su fleksibilnost, spretnost, brzina i donekle izdržljivost, osnovni trening bi trebalo započeti između šeste i devete godine, a takmičarski trening ne pre 12. godine. Osnovni trening za atletske discipline (bacanje koplja, trčanje na kratke staze, skokovi), sportske igre (košarka, fudbal, odbojka...), vežbe na spravama, trebalo bi započeti između osme i jedanaeste godine, a sa vrhunskim treningom sačekati do 16. godine. Ovi sportovi zahtevaju brzinu pokreta, fleksibilnost i kratkotrajne brzinske vežbe snage. Kad su u pitanju atletske discipline kao što su bacanje kugle, trčanje na srednjim i dugim prugama, biciklizam, rvanje, tj. sportovi, koji zahtevaju izdržljivost i intenzivne vežbe snage, sa osnovnim treningom bi trebalo početi između 10. i 14. godine, a vrhunski trening odložiti do 18. godine. Ove preporuke su ustanovljene u skladu sa mogućnostima razvoja pojedinih psihofizičkih sposobnosti kao što su: brzina (od 10. godine), snaga (od puberteta), fleksibilnost (od 8. do 10. godine), aerobna izdržljivost (od ranog detinjstva) i anaerobna izdržljivost (od sredine puberteta). Najveći rizik po zdravlje, a pri bavljenju sportom su povrede. Nisu pošteđena ni deca koja su uključena u sportske aktivnosti, bilo da su te aktivnosti rekreativnog tipa ili su trenažni proces i/ili takmičenja. Mnoge od njih bi mogle da budu sprečene ukoliko bi roditelji usvojili nekoliko pravila ponašanja. Zbog toga su američki pedijatri i ortopedi sproveli nacionalnu kampanju za zaštitu dece, a namenjenu edukaciji roditelja. Najveći broj povreda spada u blaže povrede kao što su uganuća ili nagnječenja, a svega pet odsto su ozbiljnije povrede, prelomi. Ali, mora se znati da nedovoljno zalečena lakša povreda može kasnije prouzrokovati ozbiljniju.



AMBICIJE I PRAVILA



Šta je to što bi roditelji trebalo da znaju, a da im dete bude bezbedno dok se bavi sportom? Pre nego što vaše dete počne redovno da vežba neku sportsku disciplinu ili da trenira za takmičenja, odvedite ga kod lekara, koji će uraditi detaljan pregled. Cilj ovog pregleda je da se sagledaju i izbegnu zdravstveni rizici, koje sportska aktivnost može izazvati. Uvek budite sigurni da vaše dete koristi zaštitnu opremu, koju zahteva konkretni sport (kacige, štitnici i sl.) i da mu je oprema odgovarajuće veličine. Insistirajte na tome da vaše dete pre započinjanja sportske aktivnosti uradi vežbe zagrevanja i istezanja. Zagrejani mišići i optimalno istegnuti ligamenti sprečiće uganuća ili ozbiljnije povrede. Naučite svoje dete da nikad (baš nikad!) ne nastavlja fizičku aktivnost ako oseća bilo kakav bol. Ako dođe do povrede, naravno, odvešćete dete na pregled i sprovesti savetovano lečenje. Striktno pratite uputstva lekara kada nastaviti sa fizičkim vežbanjem. Dete nikad ne vraćajte na sport dok se ne uspostavi puna funkcija povređenog dela tela. Nije dovoljno što nema bola, oporavak mora biti potpun. Nije loše konsultovati specijalistu fizikalne medicine. Uvek insistirajte na tome da su trener ili nastavnik fizičkog vaspitanja obučeni da pruže adekvatnu prvu pomoć. Nemojte izbegavati da razgovarate sa trenerom o metodama njegovog rada, pa i da povremeno kontrolišete da li sa vašim detetom postupa u skladu sa pravilima profesije. Ambicioznost trenera (a i roditelja) nisu uvek u najboljem interesu deteta. Ne insistirajte na timskim sportovima pre detetove šeste godine. Deca mlađa od tog uzrasta ne razumeju koncept timske igre. Uvek budite sigurni da odabrani sport odgovara psihofizičkim sklonostima vašeg deteta. Uvek budite sigurni da je dete unelo pre i u toku treninga dovoljnu količinu vode kako bi se sprečili problemi dehidracije i pregrevanja organizma deteta. I, nikad ne zaboravite: deca u sportu traže zabavu, a ne rezultat!



POŽURI POLAKO


Dečji organizam ima specifičnosti i ograničenja. Telesni, psihološki, biohemijski, hormonalni, socijalni i svaki drugi status deteta razlikuje se u odnosu na odraslog čoveka, a naročito, zbog toga jer deca rastu. Ali, jedni organski sistemi rastu brže, a drugi sporije. Kostur, na primer, raste do 20. godine, a u potpunosti se formira tek oko 23. do 25. godine. Mišići se mogu razvijati sve do 40. godine, dok se razvoj polnih žlezda završava već u pubertetu. Mozak u petoj godini života već ima težinu od 1500 grama i u sledećih 15 godina jedva se poveća za 100 - 200 grama. Pored razlika, koje prate pojedine sisteme, prisutne su i razlike u intenzitetu rasta pojedinih sistema u toku detinjstva i adolescencije. Ne rastemo istom brzinom tokom čitavog detinjstva. Najbrže se raste od prve do treće godine, i na početku puberteta.



Autor: Nebojša Durković

http://www.besplatansport.com/sr/sportski-blog/sportski-trening/item/877-kada-poceti?.html
 
Mi smo sina odveli na plivanje kad je napunio pet,kod Mirka na Banjicu (u VK Partizan)
narednih 12 godina je gulio bazen svaki dan,nekad i po dva puta dnevno
U pocetku je imao problem da izdrzi ceo trening,jer je bio bolesljiv i mrsav...
Nismo imali dilemu koji sport da izaberemo jer su njemu vazdan na moru noge i doope bili van vode,u vazduhu...dok je glava trazila nesto po morskom dnu :)
il je bio na nekom pontonu odakle moze da se skace opet i opet :lol:

Nikad nije pomenuo da hoce da promeni sport,nije se predomisljao i menjao raspolozenje
Isao je,trenirao,takmicio se...sve dok sa 17 nije rekao "necu vise" i mi smo to postovali
Izrastao je,lepo se razvio,nije bio bolestan skoro pa ni jednom,nije bio na ulici gde vrebaju svakojake situacije...recju,kvalitetno je potrosio slobodno vreme

Cerka je sa 7 krenula na odbojku i ide redovno,evo vec 6 godina
mada je u medjuvremenu,pomalo isla i na atletiku i tenis...dok se nije smislila sta joj se najvise svidja
Ni nju necemo forsirati...kad bude odlucila da joj se vise ne igra i da joj je opterecenje,neka prestane...

Ono sto je najvaznije je da mi nismo insistirali i primoravali...deca su sama htela da idu na treninge..nekad zbog samih treninga,kasnije i zbog drustva,utakmica,priprema,simpatija :)
 
Pozdrav. I valjda je doslo vreme da ovog naseg malog saljemo na neki sport. Pre neki dan je napunio 5 godina. Gledali smo plivanje i tako to..nismo pametni. Kakva su vasa iskustva sa skolicama sporta s obzirom da sevaju sa gugla na sve strane. Kako to izgleda po vama, ima li kakvog efekta, da li krote decu na neki nacin? Valjao bi mi neki savet i eventualno neka preporuka gde vase dete ide pa da vidimo..

нисам за то да се деца тог узраста уписују на спорт
радије,по лепом временуму дати детету лопту и одвести на игралиште
купити му бициклу
проблем настаје зими,додуше кад једноставно немаш где да одведеш дете да се излуфтира
 
нисам за то да се деца тог узраста уписују на спорт
радије,по лепом временуму дати детету лопту и одвести на игралиште
купити му бициклу
проблем настаје зими,додуше кад једноставно немаш где да одведеш дете да се излуфтира

Како немаш где? На санкање ако има снега а ако нема - топла одећа па у шетњу.
 
санкање је супер ствар :ok:
ал за шетњу треба погодни услови,ипак,не може да се шета по некој кишурини и сл
ал добро,киша не пада сваки дан
 
da se pohvalim, od počćetka teme smo promenili dosta ideja i sportova naravno prilagođenih uzrastu dece...
I već duže vremena treniramo Atletiku, jer ispada da svi uglavnom imaju te vežbice i trčanje...
Mogu Vam reći da je Atletika fantastična stvar...
kompletno...
A da, i hvala na predlozima i tome slično :)
 
da se pohvalim, od počćetka teme smo promenili dosta ideja i sportova naravno prilagođenih uzrastu dece...
I već duže vremena treniramo Atletiku, jer ispada da svi uglavnom imaju te vežbice i trčanje...
Mogu Vam reći da je Atletika fantastična stvar...
kompletno...
A da, i hvala na predlozima i tome slično :)


И ти тренираш атлетику заједно са дететом? :think:
 
Moje dete ima tkz. sportić 2 puta nedeljno u vrtiću. Posebno se plaća,aktivnost je sredom i petkom popodne,i rade sa njima na koordinaciji,igraju se loptom,istezanje,pravilno držanje,društvene fizičke aktivnosti,penjanje,kolutovi,imaju nešto igrama bez granica,gde treba uz fizičku spretnost da završe neke zadatke. Sve u svemu super se provode klinci,a izmore ih neviđeno. Na kraju tih sat i po su svi totalno oznojani,crveni u obrazima i neverovatno nasmejani. Nikad nije rekao da mu je zamorno,da je dosadno,da mu se ne ide. A pošto mu je društvo izuzetno važno ovo su prilike kada radi nešto sa drugarima. Ja sam jako zadovoljna kako sa njima rade, a na njemu vidim a i sam kaže da mu prija. A što se plivanja tiče,on pliva od kada se rodio. Bukvalno. Sa 6 meseci sam ga stavila u bazen i pustila da vidim dal će da pluta ili da potone,a on počeo da mlatara rukicama kao kučence i ostao na površini. Od tog momenta sam ga svakom mogućom prilikom nosila u vodu koju obožava,i on je sam smišljao da izvodi kerefeke,gnjurao,pustio se malo da potone pa opet se vrati na površinu. Prošlog leta sa 5 godina smo stigli do tog momenta,da sam smatrala da je vreme da nauči da pliva "normalno",a ne nekim svojim stilom,ali zbog slinih upala uva nisam imala hrabrosti da ga upišem u školu plivanja,nego pošto se smatram veoma dobrim plivačem podučavala ga u našem bazenu. Veoma je brzo skontao šta treba da se radi,i pliva bez problema više puta od jednog do drugog kraja bazena. Nastavilo se sa tim da je bez pitanja skočio u bazen na glavu kako je video da mi skačemo. Bio je zamalo perfektan skok,i luk ispod vode koje je automatski (bez učenja) napravio da se otisne i ispliva na površinu. On i voda su jedno. Pitala ga da li želi u školu plivanja pa da nauči još više. Rekao je ne,želi na sportić. Ja sam to ispoštovala. On srećan i zadovoljan,a ja srećna i zadovoljna zbog njega.
 

Back
Top