DA LI TREBA TUĆI DECU U VASPITNE SVRHE?

Da,ali samo kad se rečima
ne može dozvati pameti.
Ali,nikako za svaku sitnicu...!!
Slažem se.Skoro sam pričao sa jednim poznatim psihijatrom na tu temu i on mi je rekao:Dete se može istući samo kada i pored vašeg objašnjavanja da nešto ne sme uraditi ono to namerno ponovi.Dete se tuče (normalno ne iživljavati se nad njim) isključivo po guzi i isključivo rukom (ne nekim predmetom).Udaranje šamara ili udaranje po glavi dete posmatra kao poniženje i može ostaviti posledice.
 
Jedino sto ne bih revidirao za ono sto sam se pocetkom sedamdesetih proslog veka borio, to je, vaspitanje dece bez batina.
Posto imam od sest do preko trideset:rumenko: daje mi "kompetentnost" da to i tvrdim. Nasilje (posebno fizicko) nikada nije donosilo dobrog osim "bumerang efekta".
Sve ostalo, vratio bih unazad, ali...povratka nema:sad2:
Bumerang efekat?
Deca koja su dobila batine u vaspitne svrhe biju svoje roditelje?
Ili si upotrebljavajući taj pojam mislio na nešto drugo?
 
"Tucite svoju decu kad pocnu da lice na vas!"
Sreca da sam ovo procitala na vreme. :lol: ( Nije da nisam prepoznala momente kad su trebali mene da tuku - ali nisu nikada!)
Cerku nisam nikada udarila jer je bila jedno tako razumno dete, da samo objasnim i nikada vise nije bilo problema oko toga sta se sme, a sta ne sme. Ali zato sam posle 7 godina rodila sina, koji je prosto molio da dobije cusku! Ni sladjeg deteta, ni vece stetocine! Dobijao je po guzi, ali preko pampers pelena izgledalo je ko da se zezam. Pa se samo susne u mene i - pomirili smo se!!! Da ih oboje nisam ja rodila i cuvala u istim uslovima, ne bih verovala da deca mogu toliko da se razlikuju u odrastanju.
Decu ne treba tuci, ali kad ponekad "lepo zamole", cuska po guzi nije strasna. :lol:
 
Uh, ja sam morala nekoliko puta da šljepim po guzi :( Pričaj, pričaj, objašnjavaj, pa diži ton, pa prstom preti... ama ič ne vredi, hoće dete da sruši televizor na sebe, pa to je! :eek: Ne smem ni sekund da je ostavim bez nadzora, s oproštenjem, ni u toalet da odem. I šta ću, morala da šljepim nekoliko puta. Hoću da kažem - nekoliko situacija, a šljepka je bila samo jedna po situaciji. Prvi i drugi put sam šljepila dlanom po guzi. Ne valja, ne mogu, prosto ne umem da odmerim, sve me je strah da ne promašim ( mala je, a spretna i okretna kao vidra, za čas se izvila i promenila položaj ), pa da ne udarim, daleko bilo, po bubrezima.
E, onda smo ubrali prutić. I za ovo priznajem, drpila sam Hellen-inu foru.:rumenko: Opominjem - jednom oštro, drugi put oštro i za nijansu povisim ton, a treći put počnem da brojim. Zamisao je do 3, ali tako sam brojala samo prva dva puta, s tim što izmedju 2 i 3 naglasim da posle 3 sledi prut po guzi. Dva puta tako, i sada više ne ćuškam. Nema potrebe. Čim opomenem, reaguje. Ako stignemo do brojanja, čim kažem - jedan! iz momenta je vidim kako se odmiče od "zabranjene stvari", trči ka meni i viče - mama, mojeeeeem! I to uz onaj vragolast osmeh koji govori - evo, ja sam dobra i fina i javljam ti se, ne bi me valjda stvarno ćušnula, ne bi valjda stvarno imala srca? :)
I tako, šljepnula svega nekoliko puta, ali smo pronašli sistem. I malecka sluša.
Hellen, hvala za metodu, nemoj da se pozivaš na zaštitu autorskih prava, važi? ;)
 
Da, ja se bas vratila na temu, da dodam da se obicno cuske desavale - kad je u opasnosti njegov zivot, a on uporan da se "ubije"!
Brojanje smo i mi primenjivali ( a i sad se desi ponekad - a on crkne od smeha, ali poslusa!) Doneo mu neko neki paketic gumenih insekata za igranje, bio pauk unutra, a on premro kad ga je video. I sta da pricam dalje: cerka ptica Hitrica odmah ga je stavila na prag svoje sobe i debelo zloupotrebljavala tog pauka kad - god joj je trebalo da klinca udalji sa svoje teritorije. Zao mi ga bilo, ali i nju sam morala da razumem, jer je on bio prava napast. Ma kakav Denis...:lol:
 
Uuu, pa to je još gore :rida::rida::rida:

Напиши зашто.
На овој теми (хајде, Ванда, објашњавај поново непажљивим читачима!) није реч о батинама, него о ћушкама у васпитне сврхе. У моменту кад дете може да се повреди, а хитно треба прекинути његову реакцију. У моменту кад се отргне на прелазу, и сличним ситуацијама. Нема ту објашњавања.
И сад, ако неко каже да се све може детету објаснити, доћи ћу лично да залепим заушку том неком, у васпитне сврхе!
 
ponekad, poneku decu, zaista treba šljepiti po dupetu, majke mi
evo danas, odem ja u prodavnicu a neko dete vrišti, oće čokoladu (ima 2-3 god)
majka mu lepo kaže: ne može sad, imamo kod kuće kolača, znaš da sam pravila, sem toga nisi ručao, ne može slatko
jok ono i dalje vrišti, čokolada, pa čokolada. I to baš vrišti
nem pojma ja bi ga slatko lupila
ne znam šta je bilo, majka je ostala da se objašnjava sa njim
 
Bumerang efekat?
Deca koja su dobila batine u vaspitne svrhe biju svoje roditelje?
Ili si upotrebljavajući taj pojam mislio na nešto drugo?

Slažem se.Skoro sam pričao sa jednim poznatim psihijatrom na tu temu i on mi je rekao:Dete se može istući samo kada i pored vašeg objašnjavanja da nešto ne sme uraditi ono to namerno ponovi.Dete se tuče (normalno ne iživljavati se nad njim) isključivo po guzi i isključivo rukom (ne nekim predmetom).Udaranje šamara ili udaranje po glavi dete posmatra kao poniženje i može ostaviti posledice.

+1 :ok:
 
A šta da rade roditelji čije dete (2-3 god) tuče sve redom kad se unervozi?
I ako dete ponavlja bezobrazne reči i uvrede koje je čulo od nekoga?
Svi dignu frku, nemoj to da pričaš, nije lepo, mi te volimo, a ti nama tako...
A detetu još zanimljivije, pa nastavlja paljbu.

Verovatno treba ignorisati verbalne ispade, pošto objašnjenja ne ferma, ali ne može se ignorisati i agresija...

I posle, samo od sebe kaže, neću više nikada da tučem ... (nekoga iz porodice), ali ipak to ponavlja kad mu se malo prispava, ili kad ga ne zabavljaju svi kako on želi...
 
A šta da rade roditelji čije dete (2-3 god) tuče sve redom kad se unervozi?
I ako dete ponavlja bezobrazne reči i uvrede koje je čulo od nekoga?
Svi dignu frku, nemoj to da pričaš, nije lepo, mi te volimo, a ti nama tako...
A detetu još zanimljivije, pa nastavlja paljbu.

Verovatno treba ignorisati verbalne ispade, pošto objašnjenja ne ferma, ali ne može se ignorisati i agresija...

I posle, samo od sebe kaže, neću više nikada da tučem ... (nekoga iz porodice), ali ipak to ponavlja kad mu se malo prispava, ili kad ga ne zabavljaju svi kako on želi...

Енергично га спречити да удара, задржати му руку да се не отме, чучнути да будеш у висини његових очију и врло мирно, одлучно и озбиљно му рећи:''НЕ! Не смеш да ме удараш!''

На безобразне речи не реаговати, јер их дете изговара тражећи (и добијајући) пажњу.

Реченица ''ми тебе волимо а ти нама тако'' је контрапродуктивна и никада и никако је не изговарати! Све то нема никакве везе са љубављу! Дете, природно, испитује границе! То му је посао. Наше је да му те границе јасно поставимо. То се зове васпитање!
 
Енергично га спречити да удара, задржати му руку да се не отме, чучнути да будеш у висини његових очију и врло мирно, одлучно и озбиљно му рећи:''НЕ! Не смеш да ме удараш!''

На безобразне речи не реаговати, јер их дете изговара тражећи (и добијајући) пажњу.

Реченица ''ми тебе волимо а ти нама тако'' је контрапродуктивна и никада и никако је не изговарати! Све то нема никакве везе са љубављу! Дете, природно, испитује границе! То му је посао. Наше је да му те границе јасно поставимо. То се зове васпитање!

Apsolutno se slažem sa ovim postom.
Dete najčešće dobije ćušku onda kada je roditelj nervozan.Govorim iz iskustva jer
mi je 1000 puta došlo da svoje dete lupim u tim situacijama.Da li je to rešenje?
Dečije gluposti treba ignorisati.Oni jednostavno samo traže pažnju,a znaju da će
je privući najčešće kada urade nešto što im je pre toga zabranjeno.
Da li je to guranje prsta u utikač ili paljenje veš mašine,čeprkanje po kanti ili WC šolji nije ni bitno,ali znaju da npr. dok vi gledate seriju i njega stavite u drugi plan
jedino čime će vas odvući od TV-a jeste tako neka glupost.

I ovo je samo banalan primer...

Isto je i kada u prodavnici plače za čokoladom.Problem kod male dece je taj što
im je rasuđivanje o vremenu nerazvijeno.Kod njih postoji samo ODMAH,a te priče
"dobićeš posle ručka" mogu samo da ih dovedu do izliva histerije i ništa više.

Deca su samo deca i batine po meni nisu nikakav vaspitni metod.To sam shvatila
kada sam svoje dete šljepnula kada je htelo da stavi prste u utikač.Plakao je kao
da sam mu glavu odsekla i to razočaranje u njegovim očima mi stoji kao slika svaki put kad uhvatim sebe da sam nemoćna da rečima doprem do njega.
 
Deca su samo deca i batine po meni nisu nikakav vaspitni metod.To sam shvatila
kada sam svoje dete šljepnula kada je htelo da stavi prste u utikač.Plakao je kao
da sam mu glavu odsekla i to razočaranje u njegovim očima mi stoji kao slika svaki put kad uhvatim sebe da sam nemoćna da rečima doprem do njega.

Moje dete je dobilo cusku bas zbog utikaca i vise ga nikad nije pipnulo. Jesam li ja zbog toga los roditelj? Zar to znaci da ti vise volis svoje dete nego ja moje?
 
Moje dete je dobilo cusku bas zbog utikaca i vise ga nikad nije pipnulo. Jesam li ja zbog toga los roditelj? Zar to znaci da ti vise volis svoje dete nego ja moje?

Ovde se uopšte ne vodi diskusija o tome ko je kakav roditelj,već da li su batine adekvatna vaspitna metoda.
I zasto ste se pronašli u tome i pitali MENE da li ja više volim svoje dete nego Vi vaše?
A odgovor na to pitanje je,naravno da NE! Ako su batine jedina metoda vaspitanja kada je neposlušnost u pitanju, zapitajte se kakav ste roditelj i jeste li uopšte dorasli tom odgovornom zadatku. Svako može da udari dete, no ne može svako strpljivo razgovarati s detetom i ukazivati mu na greške u ponašanju.
 
Ovde se uopšte ne vodi diskusija o tome ko je kakav roditelj,već da li su batine adekvatna vaspitna metoda.
I zasto ste se pronašli u tome i pitali MENE da li ja više volim svoje dete nego Vi vaše?
A odgovor na to pitanje je,naravno da NE! Ako su batine jedina metoda vaspitanja kada je neposlušnost u pitanju, zapitajte se kakav ste roditelj i jeste li uopšte dorasli tom odgovornom zadatku. Svako može da udari dete, no ne može svako strpljivo razgovarati s detetom i ukazivati mu na greške u ponašanju.

Prvo, sad si me zbunila, ne znam jel treba i ja tebi da persiram? :lol: Tvoj post mi je dao povod, nista licno... svi se ovde nesto zgrazavaju kad cusnu dete, iako realno od 100 onih koji tvrde da nisu udarili dete manje od petoro govori istinu. A iskreno, i primeri iz zivota govore isto. Davno sam postovala na ovoj temi i ne bih da se ponavljam, naravno da sam protiv batina. Ali nije svaka cuska batinanje i nekad moze da ustedi mnogo uzaludnih popovanja i praznih pretnji.
 
Znam ja da se svi zrgažavaju na to kad se batine i pomenu,a da ne govorim o deci koja histerišu po prodavnicama,parkovima,valjaju se,udaraju glavu o zid,pod ili šta god već...
Svi su pre toga protiv batina,ali kad se takvo dete vidi na ulici onda uslede komentari tipa:ala bih ga ja izudarao/la...I eto automatski kontra diktornost...
I ja sam svog klinca lupnula par puta,ali maximalno koristim svoju energiju za samokontrolu i (bar) pokušaj da rečima objasnim da takvo ponašanje nije lepo i da to nije potrebno da radi.
Što se persiranja tiče,sve je to samo stvar izbora :)
 
Ovde se uopšte ne vodi diskusija o tome ko je kakav roditelj,već da li su batine adekvatna vaspitna metoda.
I zasto ste se pronašli u tome i pitali MENE da li ja više volim svoje dete nego Vi vaše?
A odgovor na to pitanje je,naravno da NE! Ako su batine jedina metoda vaspitanja kada je neposlušnost u pitanju, zapitajte se kakav ste roditelj i jeste li uopšte dorasli tom odgovornom zadatku. Svako može da udari dete, no ne može svako strpljivo razgovarati s detetom i ukazivati mu na greške u ponašanju.

У примеру који сам навела, а са којим си се сложила ја не причам ни о каквом ''стрпљивом разговарању са дететом'' и ''указивању на грешке''!
Говорим о јасној, краткој и стриктној забрани:''НЕ!, НЕ СМЕШ ТО ДА РАДИШ!'', и то праћено енергичним заустављањем те радње.
Никакво ''стрпљиво објашњавање и указивање на грешке ту немају шта да траже''. Ови родитељи су покушали да укажу на грешке:''Ми тебе волимо, а ти нама тако враћаш...'' То дете не разуме. Оно тражи јасно постављене границе!
 

Back
Top