Da li su mladi dovoljno obavjesteni o mogućnosti za izbor fakulteta?

Da li su mladi dovoljno obavjesteni o mogućnosti za izbor fakulteta?

  • Da

  • Ne


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Ono sto je dalje od ekonomije, prava i informatike, uglavnom nisu svesni za mogucnosti tih zanimanja.
Npr RGF (Rudarsko- geoloski) nije nesto popularan fakultet, ali ima dosta perspektivnih smerova. Retki su oni koji znaju da taj fakultet postoji :mrgreen:
Rudarsko geološki (geodezija) završila moja sestra u BG, radila 5 godina kao sekretarica po nekim firmama nevezano za struku, udala se, i evo, već 18 godina nikad joj niko nije ponudio posao u struci, a ima savršeno znanje dva svetska jezika, rad na računaru i rosek preko 9 na tom faksu...pa baš i nije perspektivno
 
Rudarsko geološki (geodezija) završila moja sestra u BG, radila 5 godina kao sekretarica po nekim firmama nevezano za struku, udala se, i evo, već 18 godina nikad joj niko nije ponudio posao u struci, a ima savršeno znanje dva svetska jezika, rad na računaru i rosek preko 9 na tom faksu...pa baš i nije perspektivno

Sa druge strane, znam dva čoveka u Srbiji, koja rade u struci sa ovim fakultetom, i dobro zarađuju, i jednog koji je otišao iz Srbije, i mlati pare. :lol:
 
Rudarsko geološki (geodezija) završila moja sestra u BG, radila 5 godina kao sekretarica po nekim firmama nevezano za struku, udala se, i evo, već 18 godina nikad joj niko nije ponudio posao u struci, a ima savršeno znanje dva svetska jezika, rad na računaru i rosek preko 9 na tom faksu...pa baš i nije perspektivno

I zaista smatram da nije u redu da na osnovu jednog ovakvog primera, koji može da demorališe nekog maturanta da upiše baš ovaj fakultet, donosiš mišljenje da li je jedan fakultet perspektivan ili nije, jer na to da li će se neko zaposliti utiče mnogo faktora, a ne samo odnet CV.
 
Mislim na neki statisticki podatak :D
Treba mi za debatu :D

Kao neko ko se godinama bavi debatovanjem mogu da ti kazem da su ti takvi statisticki podaci nebitni skroz. U zavisnosti od strane koju branis, uvek mozes da izmislis 'istrazivanje profesora Petrovica ciji su rezultati da je 70% ispitanih mladih ljudi nedovoljno obavesteno', a onda ti druga strana izadje i kaze 'Da, ali istrazivanje profesora Jovanovica sa tog i tog univerziteta je pokazalo da je 80% mladih izjavilo da su i vise nego dovoljno obavesteni' i sve pada u vodu... bolje se fokusiraj na argumente, ovo ti ne pricam napamet, moj tim je svojevremeno bio drugi na drzavnom turniru, i to smo u finalu izgubili preglasavanjem sudija - 3:2 ;)
 
Kako se mladi informišu s obzirom na to da se niko ne trudi da promoviše fakultete?

Nije tačno da se ne promovišu. Mnogi departmani šalju predstavnike u srednje škole pred kraj svake školske godine, a i na samim departmanima se organizuju prezentacije na kojima zainteresovani mogu da se informišu o svemu što ih zanima. Takođe, svaki fakultet ima svoj sajt, na kome se nalaze sve potrebne informacije, tako da svako ko ume da koristi internet i telefon može da se informiše o svemu što ga zanima.
 
Nije tačno da se ne promovišu. Mnogi departmani šalju predstavnike u srednje škole pred kraj svake školske godine, a i na samim departmanima se organizuju prezentacije na kojima zainteresovani mogu da se informišu o svemu što ih zanima. Takođe, svaki fakultet ima svoj sajt, na kome se nalaze sve potrebne informacije, tako da svako ko ume da koristi internet i telefon može da se informiše o svemu što ga zanima.

Upravo tako. :)
 
Trebao bi mi neki validan statisticki podatak na ovu temu, pa ako neko ima nesto... :)

Ne bih mogao da pomognem sa statistikom, ali ako pomaze, u mom iskustvu, cak su vrlo cesto i previse lazno informisani, od strane samih fakulteta. Jedno sto znam da je nekim ljudima pomoglo, jeste sto veca slicnost nekih predmeta u srednoj skoli i onoga na cemu je studijski program na fakultetu baziran. Na taj nacin, makar se do nekog nivoa samo lagano nastavlja ono sto se do nekog nivoa vec zna, za razliku od slucajeva, u kojima se ide na studijski program na fakultetu, koji u ukupnosti nije bas poznat, osim onoga sto pise na site-u, ili sto neko u nekoj prezentaciji opise.
 
Treba mi neka zanimljiva, validna statistika... Dokaz za to da mladi nisu dovoljno obavjesteni o mogucnostima za izbor fakulteta... :D
Imam utisak da je nešto pogrešno. Ispada da su studije same sebi cilj pa treba saznati nešto o fakultetu i studijama.
Bilo bi logično da oni koji su već završili i rade kažu nešto i o samim studijama i o radu - tj. primeni tih studija u životu.
Jeste dosta teže ali mislim da jedino takav postupak daje pravi rezultat.
 
Interesantna tema. Ne bih mogao da generalizujem i pricam u ime vecine. Moja licno iskustva su drugacija.
Iz Londona sam se vratio pre nekih mesec dana, ali pre nego sto sam otisao na studije detaljno sam se raspitao o programu fakulteta.
Internet je cudo i vecina stvari su dostupna preko neta (Linked in mi je dosta pomogao).
Nakon zavrsenih studija radio sam u Human resource industriji.
Ako nekoga interesuju iskustva o studiranju konkretno u Londonu i za sam zivot, slobodno me kontaktirajte salence86@gmail.com
 
Нису проблем само факултети, већ и сама жеља будућих студената. Све им је на два клика, а мрзи их да потраже.

Iskreno, ne znam nikoga u svojoj okolini da ga je mrzelo da istražuje o fakultetima, jer je to njegova budućnost. Čovek koga mrzi da istražuje o svojoj budućnosti ne treba ni da ide na fakultet.
 

Back
Top