Da li je svemir beskrajan?

Da li je svemir beskrajan?

  • da

  • ne

  • ne znam


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Slično onako kako merimo i planetu zemlju koja je bez kraja "(ivice)", ali je konačna po površini i volumenu, pa tako je i front svemira izmeren doplerovim efektom, crvenim pomakom, pozadinskim zračenjem... itd

odeš na wikipediju i pronađeš kako se to meri... pitaj na pdf nauka.

srdačan pozdrav

Ja sam neko ko se bavi tehnickim naukama... I to veoma ozbiljno... Nista ne ucim sa Wikipedie, niti je smatram pouzdanom... Ucim samo iz relevantne literature... I porediti zemlju i svemir je najblaze receno neozbiljno... Zemlja ima svoj obod i lako je izmeriti... Jos nisam cuo da svemir ima svoj obod... Zato je beskrajan, a ne zato sto nema ivice...

planetu zemlju koja je bez kraja "(ivice)" - Nadam se da si ovde sam sebe razumeo... Kao prvo zemlja ima svoj obod, sto se u slucaju merenja, moze smatrati njenim "krajem"... Kakve veze ima kraj bilo cega sa ivicom... To sto nesto nema ivicu, znaci da je oblo, a ne da je beskrajno...
 
Pitanje je lose postavljeno jer polazi od aksioma koji glasi "Svet je realan" ili objekti postoje kao objekti i izvan svesti. Kada se podje od tih pogresnih postulata uobicajenog misljenja, logicno je da cemo zapasti u antinomije. Iz pogresnog postavljenog pitanja normalno je da ce slediti nemoguci odgovori, a sve zato jer ljudi nisu ni culi za najvece otkrice u istoriji filozofije a to je korelativnost subjekta i objekta.

Barklijeva Korelativnost subjekta i objekta
http://forum.krstarica.com/blog.php?b=4886

Dakle, pitanje treba da glasi:
Da li je opazaj u nasoj svesti, a koji zovemo "svemir" i sa kojim nase saznanje jedino ima posla, beskonacne velicine ? Odgovor je jasan... nije. Ono sto opazamo a sto je sastavljeno iz subjektivnih oseta boje, a sto cini SLIKU koju cemo nazvati "zvezdano nebo nada mnom" ta slika koju je stvorio mozak, koja je sastavljena iz nasih sopstvenih oseta, nije beskrajna jer je to slika, opazaj ispred mene, koji ima svoje dimenzije ogranicene mojim vidnim poljem.
spaces.jpg

Ova slika mnostva galaksija je primer onoga sa cime jedino mozemo imati posla prilikom istrazivanja svemira a ova slika bezbroj galaksija koja oduzima dah , realno gledano nije nista drugo do oset crne boje u mojoj svesti prosaran osetima bele boje, opet u mojoj svesti, a sve to uredjeno u opazaj ispred mene sastavljen iz mojih sopstvenih subjektivnih oseta.
Ma sta sada radili, ma kako sada ovaj opazaj kombinovali u sudovima i izvlacili pravila i donosili zakljucke iz tog kombinovanja, jedino cemo imati posla sa slikama u svojoj svesti sastavljenim iz oseta a stvar po sebi ili "svemir" izvan svesti, ostaje nedostupan saznanju ..transcendentan...

Na kraju da primetimo da opazaj koji zovemo "svemir" jeste konacan, ali u svesti postoji i nesto sto je beskonacno a to je trajanje. Trajanje nije prostor, dok atributi "konacno" i "beskonacno" vaze samo za prostor ne i za nedeljivo trajanje. Tako da mozemo reci da je trajanje izvan prostornih kategorija konacnosti sto znaci da je ono beskonacno. Unutrasnje opazanje trajanja isto je sto i dozivljaj volje, a volja je nesto najblize stvari po sebi.
Dakle sustina stvari po sebi je beskonacna u tom smislu da je ona izvan prostornih formi opazanja intelekta i izvan prostornih odredjenja.
 
Poslednja izmena:
Care sto vise mislis o tome to je veca sansa da poludis ;)
ljudski mozak ne moze da zamisli nesto beskrajno...
moje misljenje je da je svemir nepravilna figura slicna krugu, i kad dodjes pred granicu tog kraja nadjes se opet u centru, i nema kraja...
 
Mene bas fascinira Svemir, da mi lebdimo,da nismo na nekom cvrstom tlu,da se moze desiti u trenutku da sunce eksplodira i da svi izginemo,svi zivimo na ivici i nikad se nezna/
A sto se tice toga dali je svemir beskonacam mislim da jeste. Neverujem da negde ima kraja i da samo lupis u zid i kraj nema vise.
Milis da je svemir vec formiran i da se nesiri,nego se menja, zbog nekih drugih sila.
 
Mene bas fascinira Svemir, da mi lebdimo,da nismo na nekom cvrstom tlu,da se moze desiti u trenutku da sunce eksplodira i da svi izginemo,svi zivimo na ivici i nikad se nezna/
A sto se tice toga dali je svemir beskonacam mislim da jeste. Neverujem da negde ima kraja i da samo lupis u zid i kraj nema vise.
Milis da je svemir vec formiran i da se nesiri,nego se menja, zbog nekih drugih sila.

Dopada mi se ta ideja o menjanju umesto o sirenju...
 
Evidentno je da veće galaksije usisavaju manje galaksije i da i da se zvjezdani sistemi spiralno urušavaju prema centru galaksije. E sad, ako postoji bezbroj galaksija i galaktičkih jata, od kojih su neke nevjerovatnih razmjera i to na samom rubu vasinone, pitanje je da li će se sve to ikada urušiti u jednu tačku. A čak i kad bi se to dogodilo, sigurno je da se neće dogoditi bar za nekoliko desetina milijardi godina.
 
Evidentno je da veće galaksije usisavaju manje galaksije i da i da se zvjezdani sistemi spiralno urušavaju prema centru galaksije. E sad, ako postoji bezbroj galaksija i galaktičkih jata, od kojih su neke nevjerovatnih razmjera i to na samom rubu vasinone, pitanje je da li će se sve to ikada urušiti u jednu tačku. A čak i kad bi se to dogodilo, sigurno je da se neće dogoditi bar za nekoliko desetina milijardi godina.

Gde si Ristobe ... ;)

Nema te 100god. ovde.

Šefe da te podsetim, prostorvreme u svemiru je zakrivljen isto kao i površ na zemlji usled gravitacije. Opažanje svemira je "iskrivljeno" . Dakle posmatrač ne vidi zakrivljenost pa je svemir beskrajan, ali je konačan sa svojim poluprečnikom ekspanzije. Takođe seti se da postoji min punjenje dV, dt, dE, i postoje maksimalne izmerene veličine u svemiru 10 na 28, što ne mora da znači da se širenjem neće pojaviti još veće i još minimalnije vrednosti od sadašnjih 10na -33. i da se neće pojaviti "novi zakoni i nove f.konstante". Dalje suma energija je 0. Pitaš šta kada se uruši ili šta ako se sve raspline u termodinamičku smrt. Kako nam objašnjavaju naučnici, to će biti nešto kao da izvrneš rukav. Izgleda da je to isti, ili gotovo isti efkat, u pitanju je drugačiji scenario , ali za kosmos će to biti samo još jedna epizoda smera umiranja i rađanja. Moguće je da se na taj način Kosmos (biću slobodniji u izražavanju) "usavršava", "doteruje" , "usklađuje" , pulsiranje, "nađite sami svoj izraz ;) "

Pozdrav svim mlađanim Kosmolozima ...
:D
 
Poslednja izmena:
Pozdrav Mystic-u!

U ovom drugom slučaju rasplinutosti tj. termodinamičke smrti ne postoji mogućnost pulsiranja, nego je to kraj za sva buduća vremena, jer sve bi se smrzlo na apsolutnoj nuli. U prvom slučaju, odnosno kod urušavanja ima nade za pulsiranje.
 
Pozdrav Mystic-u!

U ovom drugom slučaju rasplinutosti tj. termodinamičke smrti ne postoji mogućnost pulsiranja, nego je to kraj za sva buduća vremena, jer sve bi se smrzlo na apsolutnoj nuli. U prvom slučaju, odnosno kod urušavanja ima nade za pulsiranje.

Osim ako beskonačno veliko nije zatvoreno u beskonačno malo, poput struna koje su "zatvorene".
Možda je teško shvatiti, ali probaj sliku da kreiraš strunama.

Rukav možeš izvrnuti i sa jedne i sa druge strane...
 
Jasno mi je da je "pravolinijskim" kretanjem iz neke tačke u jednom pravcu moguće ponovo doći u istu tačku (rukav, Mebijusov list i slične konstrukcije) ali možeš li mi plastičnije dočarati kako bi se ohladnjela vasiona ponovo upalipa? Ili se nikada ne bi ohladila ni u slučaju rasplinjavanja?
 
Jasno mi je da je "pravolinijskim" kretanjem iz neke tačke u jednom pravcu moguće ponovo doći u istu tačku (rukav, Mebijusov list i slične konstrukcije) ali možeš li mi plastičnije dočarati kako bi se ohladnjela vasiona ponovo upalipa? Ili se nikada ne bi ohladila ni u slučaju rasplinjavanja?

Ovo je za mene novo! Kako ponovo stici u istu tacku ako se pravolinijski kreces? Nesto poput Zemljinog zakrivljenja?
 

Back
Top