Da li je svemir beskrajan?

Da li je svemir beskrajan?

  • da

  • ne

  • ne znam


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Ebiga, takav vam/nam udes :)

Ja ti preporučujem da, kad se već baviš tim glavolomkama, uhvatiš nit ispiljivanja gospode na današnjoj političkoj sceni i dođeš, nadam se, do konkluzije pojmljivije od razmišljanja o beskonačnosti :D
 
Tačno tako. Beskonačnost je nepojmljiva, a ako međa postoji, ona postoji u nečemu, i tako u nedogled....:think:


Najlakse da razumes beskonacnost je preko brojeva, ne moras da ucis analizu ili konpleksnu dimenzionu matematiku vec jednostavno numeroloski. Neka ti je svemir od 0 do <><> (ovo neka bude beskonacno), vidis i sam da mozes non stop da dodajes 9 i da povecavas svoju <><> a osto tako kad taj broj stavis u inverziju 1/x dobijas broj koji je skoro nula ali ipak nije nula, znaci prostorno ti je nula veoma blizu kao sicusni bozon (???) ali do nje se nemoze stici jer se uvek moze na beskraj nula dodati jedinica.
Znaci moze postojati granica ali zavrnica u prostoru a to znaci tesko dostupna.
 
Svakako da je svemir beskrajan.Ali ne na nacin na koji mi posmatramo sve sto je oko nas.Shvatanje da prostor posmatramo u tri dimenzije + cetvrta vreme je ogranicenje koje cini da je i svemir ogranicen.Beskonacnost svega proizlazi iz n-dimenzionalnosti prostora.Pa beskonacna je i nasa mala soba,ulica,grad...
Pokusajmo zamisliti dvodimenzionalni prostor.Recimo najtanji list hartije koji posmatramo sa strane.Toliko tanak da nam se ta linija odjednom izgubi iz vidnog polja.Sve sto je na njemu za nas je nevidljivo ali to postoji.Sve sto pripada n- dimenzionalnom prostoru je nevidljivo za nas i obrnuto,ali postoji.
 
Šta znači biti beskrajan?
Tu imamo dve dimenzije...vreme i veličinu.Sa vremenske strane,kraj nastupa onda kada nas više nema a kad je veličina u pitanju kraja nema jer živimo u toj veličini a kada "odemo" i dalje postoji.
Ne znam ni sama šta sam htela da kažem...rano je:mrgreen:
 
Како има бесконачно много бројева могуће је да је исто тако и свемир бескрајан, бар толико колико је и низ целих бројева при чему треба имати на уму и то да је бескрај релативна ствар. :whistling: А да ли се свемир шири нисам сигуран, то ће пре физичари знати да претпоставе. :)
 
Da li je beskrajan i da li se širi?
Sinoć sam sa nekim ljudima rapravljao, pa me interesuje šta vi mislite o tome

Ucila sam iz fizike da je svemir konacan, cak se pominjala neka cifra koja je procenjivala kolicinu materije u svemiru. Posle sam citala nesto tipa da svemir pulsira; dakle trenutno je u fazi sirenja, al ne tako brazog, a onda ce jednom preci u fazu skupljanja.
Moguce da se sada uci iz fizike nesto drugo, al verovatno na forumu za fiziku imaju konkretan odgovor o tom kako se sada tvrdi.
 
Baš je od iskona filozofska tema. :D
Ni beskraj u makro ni beskraj u mikro kosmosu ne može se zamisliti.

Pitanja: Koliko je najsitnijih (kvantnih) čestica isijano Velikim Praskom kad se ima u vidu koliko ogoromno i koliko oogromnih objekata ima u našoj vasioni? Da li stvarno postoji najsitnija (kvantna) čestica koja se više ni na što ne može podeliti niti ičim razbiti (kao kliker, recimo)?

evo samo jedan mali prikaz sta to zanci beskonacnost u odnosu na konacnost:
Sledeca stvar je matematicki dokazana :)
Ako sednete majmuna za kucacu masinu i ako on kuca na toj masini bekonacno mnogo vremena, tada ce se sasvim sigurno na onom sto je iskucao moci u kompletu naci dela Sekspira i ostalih genija.
Prosto, cak i najvce delo ljudskog uma je jedan niz slova, a broj slova je ogranicen.
Ako majmun lupa u kucacu masinu u beskonacno, u tom njegovom nizu ce se jednostavno, "kad tad" morati naci onaj konacan niz od konacno mnogo slova.
 
Ucila sam iz fizike da je svemir konacan, cak se pominjala neka cifra koja je procenjivala kolicinu materije u svemiru. Posle sam citala nesto tipa da svemir pulsira; dakle trenutno je u fazi sirenja, al ne tako brazog, a onda ce jednom preci u fazu skupljanja.
Moguce da se sada uci iz fizike nesto drugo, al verovatno na forumu za fiziku imaju konkretan odgovor o tom kako se sada tvrdi.

svemir pulsira u tebi hihihihi
 
:rtfm:
pozdrav Ristobu ;)

svemir je beskrajan, ali nije beskonacan.

Izgleda da postoji granica do najmanje i najvece vrednosti, to bi mogli nazvati evolucijom racionalnog (nama opazajnog kosmosa), iracionalni se razvija iz racionalnog, zatim postoje granice kao plankove konstante, ili candersakarova granica, gde je primena principa kosmosa razlicita...itd,itd...
 
Svakako da je svemir beskrajan.Ali ne na nacin na koji mi posmatramo sve sto je oko nas.Shvatanje da prostor posmatramo u tri dimenzije + cetvrta vreme je ogranicenje koje cini da je i svemir ogranicen.Beskonacnost svega proizlazi iz n-dimenzionalnosti prostora.Pa beskonacna je i nasa mala soba,ulica,grad...
Pokusajmo zamisliti dvodimenzionalni prostor.Recimo najtanji list hartije koji posmatramo sa strane.Toliko tanak da nam se ta linija odjednom izgubi iz vidnog polja.Sve sto je na njemu za nas je nevidljivo ali to postoji.Sve sto pripada n- dimenzionalnom prostoru je nevidljivo za nas i obrnuto,ali postoji.

slazem se u potpunosti
 
:rtfm:
pozdrav Ristobu ;)

svemir je beskrajan, ali nije beskonacan.

Izgleda da postoji granica do najmanje i najvece vrednosti, to bi mogli nazvati evolucijom racionalnog (nama opazajnog kosmosa), iracionalni se razvija iz racionalnog, zatim postoje granice kao plankove konstante, ili candersakarova granica, gde je primena principa kosmosa razlicita...itd,itd...
Pozdrav Mystic_u.

Zamislio si me. Ipak mi navedi razliku između beskrajan i beskonačan. Koliko ja vidim prvi je bez kraja, a drugi bez konca, pri čemu je ovo konac opet kraj. (?)

Za granične vrijednosti se slažem. Granica nije kraj. Granica razdvaja 2 oblasti. A da li postoji granica između racionalnog i iracionalnog, pošto kažeš da drugo proizilazi iz prvog? Ili zatvaraju krug?
 
Pozdrav Mystic_u.
Zamislio si me. Ipak mi navedi razliku između beskrajan i beskonačan.
Koliko ja vidim prvi je bez kraja, a drugi bez konca, pri čemu je ovo konac opet kraj. (?)

Beskrajno i beskonacno, iako imaju isto etimolosko poreklo, dobili su tokom vremena dva
razlicita znacenja. Beskrajno znaci da nema geometrijsku granicu a beskonacno znaci
da nema granicu u kvantitativnom smislu. Npr, povrsina lopte je dvodimenzionalni svet
koji je beskrajan ali nije beskonacan jer ima konacnu povrsinu.
 
Da to sam upravo i mislio,
ali nauka ima za predmet istrazivanje opazajnih stvari (racionalnog kosmosa) i materijalisticki pogled je zaista tiu konkretan i nedvosmislen kada imamo min_prostor, min_vreme i Min_punjenje. Racionalni, opazajni (tvarni) Kosmos ima granicne vrednosti min i max, te je i sam ogranicen volumenom, brojem cestica, itd...

, ali imamo ono jezivo, stravicno i neshvatljivo ogromno podrucje iracionalnog u kom je racionalan kosmos samo jedna "kap ili tackica u moru" iracionalnog kosmosa: principijelnog, apstraktnog, netvarnog... koje utice svojom nevidljivom infrastrukturom na vidljivu i materijalisticku prirodu ovog nama opipljivog i opazajnog sveta...
 
Poslednja izmena:
Pa što ne kažeš !

Ako se ne širi :
a.) Doplerov efekat nije istinit,
b.) merenja su loše obavljena i
c.) oboje pogrešno.

?

Ako se ovo odnosila na moj post, imam jedno pitanje: Kako ces pouzdano izmeriti nesto sto je beskrajno, cemu ne znas granice...

Ako bi se i sirio, postavlja se pitanje na ustrb kojeg prostora, sto bi dovelo do zakljucka da nije beskrajan, da ima kraj cije se granice pomeraju... :think:
 
Slično onako kako merimo i planetu zemlju koja je bez kraja "(ivice)", ali je konačna po površini i volumenu, pa tako je i front svemira izmeren doplerovim efektom, crvenim pomakom, pozadinskim zračenjem... itd

odeš na wikipediju i pronađeš kako se to meri... pitaj na pdf nauka.

srdačan pozdrav
 

Back
Top