DA LI JE SRBIMA ZABRANJENA UPOTREBA LATINICE?

DukeofSerbia:
ЋИРИЛИЦА је српско писмо, а хрватска латиница је ХРВАТСКО писмо.

Ако сте толико паметни,

1. Због чега Хрвати не пишу ћирилицу, већ су је протерали 1991?

2. ПРВИ Србин који се потписао и користио хрватску латиницу је био Вук Караџић.

3. Вук Караџић је унаказио српски језик и писмо по налогу Аустрије, а његово дело је урадио у стварности Људевит Гај.

4. Срби до Вука у својој историји НИКАДА нису писали латиницом.

5. Комунисти су форсирали латиницу по Србији на разне начине.

6. СТРАНЦИ не разумеју хрватску латиницу која је преправила српске градове.

7. НАВЕДИТЕ ми и један НАРОД на свету који има два писма. НЕ постоји, сем Срба.

8. Који народ има два књижевна дијалекта, као Срби? Ни један.

...........


Свака част !



36_2_68.gif
 
opanak:
Hrvati su vratili u Srbiju sleper konzervi ribe cije etikete su napisane cirilicom ili deklaracija.
Pa ne uvoze pismo vec ribu, koliko je to kod njih otislo daleko u sveru mrznje,.................

Тачно тако како си написао то је једна лудачка и неизлечива патолошка мржња и тотална крајност. Али овде код нас имаш сасвим другу крајност тј. постоје читаве хорде србофобичара који би ДА УНИШТЕ СВЕ ШТО ЈЕ СРПСКО И ПРАВОСЛАВНО. Позната је ствар да једну нацију чини: језик, писмо, култура и заједничка историја - дакле, ради се и у Хрватској и у Србији о патолошкој мржњи према Србима. Питам се само хоћемо ли већ једном рећи ДОСта !!!!!!!!! :evil:


И ЈОШ ЈЕДНОМ ЗА НЕУПУЋЕНЕ. ЛАТИНИЦА НИЈЕ ЗАБРАЊЕНА ЗА УПОТРЕБУ ЈЕР ЈЕ СРБИЈА МУЛТИНАЦИОНАЛНА ДРЖАВА ЗА РАЗЛИКУ ОД БИВШИХ СФРЈ РЕПУБЛИКА, АЛИ ЋИРИЛИЦА ЈЕСТЕ И ОСТАЋЕ ЗВАНИЧНО ПИСМО У СРБИЈИ .... и тачка !
 
eremita:
И ЈОШ ЈЕДНОМ ЗА НЕУПУЋЕНЕ. ЛАТИНИЦА НИЈЕ ЗАБРАЊЕНА ЗА УПОТРЕБУ ЈЕР ЈЕ СРБИЈА МУЛТИНАЦИОНАЛНА ДРЖАВА ЗА РАЗЛИКУ ОД БИВШИХ СФРЈ РЕПУБЛИКА, АЛИ ЋИРИЛИЦА ЈЕСТЕ И ОСТАЋЕ ЗВАНИЧНО ПИСМО У СРБИЈИ .... и тачка !
E da se i mi slozimo jednom. 8)

Ni latinica ni sapun nisu zabranjeni, ali neki neobavesteni i neobrazovani ne znaju da koriste ta dva.

I naravno, niko ne sprecava cirilicu da bude zvanicno pismo. 8)
 
@Eremita
Svi ti koji se stide sto su Srbi i Pravoslavci, milo mi je sto se stide i ne treba nikad da budu ono sto nisu, Srbin ako se oseca Srbinom ne bi postavljao lokatore, prizivao NATO avijaciju, davao KiM siptarima i priznavao u napred njihovu nezavisnost, pljuvao po svetinji kao sto je smrt bilo kog raba Bozijeg i u cast toga slavio po njima prolece pre roka i ostale .........., i hvala Bogu sto ne mogu biti Srbi.
 
eremita:
И ЈОШ ЈЕДНОМ ЗА НЕУПУЋЕНЕ. ЛАТИНИЦА НИЈЕ ЗАБРАЊЕНА ЗА УПОТРЕБУ ЈЕР ЈЕ СРБИЈА МУЛТИНАЦИОНАЛНА ДРЖАВА ЗА РАЗЛИКУ ОД БИВШИХ СФРЈ РЕПУБЛИКА, АЛИ ЋИРИЛИЦА ЈЕСТЕ И ОСТАЋЕ ЗВАНИЧНО ПИСМО У СРБИЈИ .... и тачка !

eto vidis lider da nije zabranjena latinica...el ti sad jasno :D
 
DukeofSerbia:
ЋИРИЛИЦА је српско писмо, а хрватска латиница је ХРВАТСКО писмо.

Ако сте толико паметни,

1. Због чега Хрвати не пишу ћирилицу, већ су је протерали 1991?

2. ПРВИ Србин који се потписао и користио хрватску латиницу је био Вук Караџић.

3. Вук Караџић је унаказио српски језик и писмо по налогу Аустрије, а његово дело је урадио у стварности Људевит Гај.

4. Срби до Вука у својој историји НИКАДА нису писали латиницом.

5. Комунисти су форсирали латиницу по Србији на разне начине.

6. СТРАНЦИ не разумеју хрватску латиницу која је преправила српске градове.

7. НАВЕДИТЕ ми и један НАРОД на свету који има два писма. НЕ постоји, сем Срба.

8. Који народ има два књижевна дијалекта, као Срби? Ни један.

...........

Ajde ti lepo popričaj sa upravom Krstarice,pa kada omoguće potpunu ravnopravnost ćirilice i latinice,tj i ćirilične kodove za emotikone i uopšte kodove, ti javi...
Do tada ću ipak morati da koristim latinicu,iz čisto praktičnih razloga...
 
Ma mogu da nas mrze koliko god hoce ali narod poput nih nikada nece moci unistiti Srbe, mogu da preziru svaku nasu rijec, nase pismo, nasu vjeru ali Srba je uvijk bilo i uvijek ce biti-htjeli to oni ili ne!!Sem toga mi imamo nase pismo cirilicu, nase sve, mi ne moramo da kopiramo nikoga kao sto oni to rade, a sta bi i oni da nije bilo Vuka, jos uvijek bi govorili Ljeb, Rvat... jer uopste nisu koristili glas X!!!

P.S. A to sto se tice konzervi, steta propustili su pravu ribu!!!!
 
Српска и ћирилица и латиница су фонтеска писма, дакле важи правило један глас - једно слово, осим у пар изузетака у латиници њ-nj, љ-lj, џ-dž, за слово ђ, на садашњим тастатурама
постоји само један словни знак - đ, значи српска ћирилица је нешто савршеније писмо од српске латинице.
Што се тиче питања - да ли је Србима забрањена употреба латинице, мислим да је оно крајње излишно и лицемерно, јер довољно је да се осврнете око себе и уочите на продавницама, билбордима, паноима, плакатима, кафићима...у 99% случајева латиничне наслове и то не српску латиницу, већ углавном енглеску. Чак неки до те мере претерују у англофилству, да уместо да напишу име Пол Гоген, онако како га ми изговарамо, пишу Paul Gauguin.
 
Чак неки до те мере претерују у англофилству, да уместо да напишу име Пол Гоген, онако како га ми изговарамо, пишу Paul Gauguin.

Nije to nikakvo anglofilstvo vec zdrav razum.
Ukoliko se pise latinicom nema potrebe da se imena prevode vec ih treba pisati onako kako se pisu u originalu.

Sem toga latinica i cirilica nece dobiti vecu prednost ako im se doda prefiks "srpska".
To je ostavstina proslosti(nacionalizma) i vremena u kome su nacionalne vrednosti vece od bilo kojih drugih.

ЋИРИЛИЦА је српско писмо, а хрватска латиница је ХРВАТСКО писмо.

Pisma nemaju nacionalnost.


1. Због чега Хрвати не пишу ћирилицу, већ су је протерали 1991?

Zato sto hrvatski nema cirilicu, ali srpski jezik ima i cirilicu i latinicu. To nije mana nego prednost.
Treba odbaciti nacionalisticko slepilo i spoznati svoje prednosti.

2. ПРВИ Србин који се потписао и користио хрватску латиницу је био Вук Караџић.

I hvala mu na tome.

3. Вук Караџић је унаказио српски језик и писмо по налогу Аустрије, а његово дело је урадио у стварности Људевит Гај.

Nacionalisticka besmislica, a tamo gde ima viska nacionalnih osecanja nema objektivnosti i rezonovanje je ograniceno.

4. Срби до Вука у својој историји НИКАДА нису писали латиницом.

da li Srbi treba da se vrate na drvece da bi "putnici u proslost" bili zadovoljni?
5. Комунисти су форсирали латиницу по Србији на разне начине.

Jos jedna teorija zavere.
Ako jesu, hvala im na tome.
Eto i od njih nesto dobro.
Zato Srbija sada ima dva pisma.

6. СТРАНЦИ не разумеју хрватску латиницу која је преправила српске градове.

Da ali mogu da procitaju imena ulica na latinici, a ne mogu na cirilici.
Zato treba uciniti sve da svi natpisi budu na oba pisma da bi ih i istocnjaci i zapadnjaci bolje razumeli.

7. НАВЕДИТЕ ми и један НАРОД на свету који има два писма. НЕ постоји, сем Срба.

I to je srpska prednost.
Ljudi sa Oxforda zbog toga dolaze i proucavaju Srbiju

8. Који народ има два књижевна дијалекта, као Срби? Ни један.

To sto smo u necemu jedini ne znaci da je to lose.
 
Coke:
Nije to nikakvo anglofilstvo vec zdrav razum.
Ukoliko se pise latinicom nema potrebe da se imena prevode vec ih treba pisati onako kako se pisu u originalu.

Sem toga latinica i cirilica nece dobiti vecu prednost ako im se doda prefiks "srpska".
To je ostavstina proslosti(nacionalizma) i vremena u kome su nacionalne vrednosti vece od bilo kojih drugih.

Срећом, пише се по правилима правописа, а не "здравог разума", а по српском правопису је правилно Пол Гоген.
Зашто се онда на пример шведска или финска или румунска имена не пишемо у оригиналу, да не помињем кинеска и јапанска?
Управо овде на форуму, од оних који мисле да знају да пишу у "оригиналу", видела сам безброј грешака...
Па управо ти пишеш српском латиницом.
Ниједан нормалан народ се не стиди свог писма, напротив, свим силама, рецимо Немци, Французи, Италијани, Шпанци ... штите свој језик од "поплаве" енглеског.
Језик и писмо су последња одбрана једног народа.
 
Enigma_M:
Срећом, пише се по правилима правописа, а не "здравог разума", а по српском правопису је правилно Пол Гоген.
Зашто се онда на пример шведска или финска или румунска имена не пишемо у оригиналу, да не помињем кинеска и јапанска?
Управо овде на форуму, од оних који мисле да знају да пишу у "оригиналу", видела сам безброј грешака...
Па управо ти пишеш српском латиницом.
Ниједан нормалан народ се не стиди свог писма, напротив, свим силама, рецимо Немци, Французи, Италијани, Шпанци ... штите свој језик од "поплаве" енглеског.
Језик и писмо су последња одбрана једног народа.

И само да додам да је Ширак пре неки дан напустио међународни састанак У ЗНАК ПРОТЕСТА зато што се један Француз члан делегације обратио
присутнима на енглеском језику. И свака му част за тај гест. Он брани интересе Француза и државе коју представља. Али шта вреди помињати овакве случајеве људима без сопствене личности и сопственог идентитета.
 

Back
Top