DA LI JE LUDO RODITI SA 40 ?

Imam punih 39 godina, ove godine punim cetrdeset i sina od 15 godina.Za drugo dete se ranije nisam odlucila iz razloga sto nikada nisam imala stabilan posao i tako su prosle godine....Grozno je sto ni sada nemam stabilan posao i sve je od danas do sutra, i sve je neizvesno.Sada mi je jako zao sto se nisam usudila roditi prethodnih godina ali nisam imala hrabrosti.Suprug mi je ovih dana nametnuo temu o drugom detetu, ja iskreno mislim da je sada besmisleno tako nesto uraditi i da je kasno za takav potez, mada ima slucajeva.Sta vi mislite o tome ? Ima li neko slicno iskustvo?
Azasto bi bilo ludo???? :dontunderstand:Pa, ja sam na svoje potomstvo cekala punih 13god i mozda sam u nasem krugu prijatelja bila jedna od starijih,al zato i zasigurno jedna od NAJSRETNIJIH!!!! I,samo da niam imala jako komplikovanu trudnocu, ja bih se usudila na jos jedno,jer sam oduvijek zeljela dvoje djece I,ovdje,u stranom svijetu se mnoge zene u tim godinama odlucuju na jos jedno dijete.Ako mozes,nemoj opste da se dvoumis a lude komentare nemoj uopste slusati.Meni jos niko nista nije rekao a da mi kaze poslala bi ga (znate vec):zcepanje: Pozzzz i samo napred......
 
nego sta nego je ludo


Ludo jeste ali zar nije ponekad prava sreca bas onda kad ucinimo ludu stvar.

jeste ako je ta luda stvar izaći bos na kišu...isfolirati bolest i ne otići na posao, upisati kurs ikebane...

dete je nešto mooog ozbiljnije
treba mu majka, zapravo trebaju mu roditelji,
ne neko za koga će ga kroz koju godinu deca u obdaništu pitati a zašto te dovode baka i deka a ne mama i tata,
neko ko će biti tu da mu olakšava život, a ne da mu (prirodan tok svtari i starenja) stvara probleme u smislu bolesnih roditelja...

meni je to neodgovorno prema detetu

otprilike kao rađanje deteta da bi se zakrpile pukotine u braku...

ne rađaju se deca zarad nas, već mi treba da smo tu radi njih
 
Azasto bi bilo ludo???? :dontunderstand:Pa, ja sam na svoje potomstvo cekala punih 13god i mozda sam u nasem krugu prijatelja bila jedna od starijih,al zato i zasigurno jedna od NAJSRETNIJIH!!!! I,samo da niam imala jako komplikovanu trudnocu, ja bih se usudila na jos jedno,jer sam oduvijek zeljela dvoje djece I,ovdje,u stranom svijetu se mnoge zene u tim godinama odlucuju na jos jedno dijete.Ako mozes,nemoj opste da se dvoumis a lude komentare nemoj uopste slusati.Meni jos niko nista nije rekao a da mi kaze poslala bi ga (znate vec):zcepanje: Pozzzz i samo napred......

to što neko zapuš uši da ne čuje nipošto ne znači da nije tačno to o čemu se priča i da će ignorisanjem problemi nestati
 
Stvarno se ponekad pitam: da li je ova moja Srbija za dvadesetak godina izolacije od ostalog sveta stvarno puno toga propustila!
Neverovatno je u 21.-om veku, gde su zene u prosvecenom svetu i nisu samo tu da radjaju decu i kuvaju, i kada pocinju tek u zrelijim godinama da planiraju familiju, gde u celom svetu, bar onom na starom kontinentu, je normalno da mame imaju prvo dete sa 30+, diskutujemo dali je to ludo.
Danas se zivi najmanje 20 godina duze nego li pre 50 ili vise godina i zreli roditelji mogu mnogo vise pruziti tom detetu nego li jedna 18-o godisnjakinja koja osim fizickog je jos uvek dete!
 
ne
nego kad na roditeljski krenu sa gotovo 50 god....

nije strašno sada kad imaju po 40...
problem je kada dete bude u pubertetu a oni maldi sa 55 god...
moja mama je baba po tim kriterijumima, cerka njene bivse ucenice, i moja najbolja drugarica iz djetinjstva, mi je vrsnjakinja
nikada nisam imala nikakav problem zbog toga, stavise
nikada mi nije ni padalo na pamet da poredim, niti meni niti bilo kome drugom

takvi kompleksi se motaju samo po glavama dokonih zena
 
Stvarno se ponekad pitam: da li je ova moja Srbija za dvadesetak godina izolacije od ostalog sveta stvarno puno toga propustila!
Neverovatno je u 21.-om veku, gde su zene u prosvecenom svetu i nisu samo tu da radjaju decu i kuvaju, i kada pocinju tek u zrelijim godinama da planiraju familiju, gde u celom svetu, bar onom na starom kontinentu, je normalno da mame imaju prvo dete sa 30+, diskutujemo dali je to ludo.
Danas se zivi najmanje 20 godina duze nego li pre 50 ili vise godina i zreli roditelji mogu mnogo vise pruziti tom detetu nego li jedna 18-o godisnjakinja koja osim fizickog je jos uvek dete!

ne mora da se čeka 30+ da bi se rađala deca

23 završi se falultet
26 udaja
27 prvo dete
29 drugo dete
karijera ide svojim tokom


tačno je da sa 18 detetu ne može da se pruži isto kao sa 30
ali biološki sat definitino vreme pole 30 ne smatra optimalnim za rađanje

i nije stvar izbora 18 ili 40

tu su dvadeste
 
Mislim da se malo skrenulo sa teme......ovo je tema a ne prvorotke u 40-tim godinama

mam punih 39 godina, ove godine punim cetrdeset i sina od 15 godina.Za drugo dete se ranije nisam odlucila iz razloga sto nikada nisam imala stabilan posao i tako su prosle godine....Grozno je sto ni sada nemam stabilan posao i sve je od danas do sutra, i sve je neizvesno.Sada mi je jako zao sto se nisam usudila roditi prethodnih godina ali nisam imala hrabrosti.Suprug mi je ovih dana nametnuo temu o drugom detetu, ja iskreno mislim da je sada besmisleno tako nesto uraditi i da je kasno za takav potez, mada ima slucajeva.Sta vi mislite o tome ? Ima li neko slicno iskustvo?

I ne kažem da ne treba roditi drugo dete, već da odluku o njegovom začeću trebaju doneti svi odrasli članovi porodice sagledavajući konkretnu situaciju u kojoj se porodica nalazi. To je normalno različito od porodice do porodice, zavisi od mnogo čega, finansijske, stambene situacije, zaposlenja, prvog deteta i naravno želje samih roditelja.
I ne mislim da je pametno da u slučaju kada postoji već prvo odraslo dete pred njega staviti samo odluku roditelja "znaš sine, imaćeš batu ili seku". Neko dete će se obradovati, neko neće, neko će besneti.....ali se sa svima treba bar porazgovarati, objasniti ako već roditelji žele drugo dete sa tolikom razlikom.
I nikako nemojte zaboraviti da svi starimo, sustižu nas boljke oko pedesete (neke na žalost i ranije) i ne može niko da mi kaže da bi mi sad ovako umornoj i sa bolovima u ledjima i sa odraslom decom idealno pasovalo detence od 6-7 godina. Sin će sad napuniti 22.......znači, to je to......Zaista bih se osećala kao ping-pong loptica

Jedno je roditi prvo dete u 40-toj a sasvim nešto drugo roditi drugo u tim godinama kada već imate dete od 15 godina........

Samo kažem da je to složena odluka, da pored sve lepote radjanja i odgajanja deteta život donosi i obaveza, probleme a ne samo lepotu.
 
Poslednja izmena:
Na žalost, i kada je veoma mlad roditelj, to nije nikakva garancija da će ostati zdrav, i da će imati energije da podiže svoje dete :( .

Tačno. Ali veća je verovatnoća da će koliko-toliko decu izvesti na put. Između moja dva sina je razlika 9 god i znam sa koliko većom energijom, strpljenjem smo podizali starijeg a koliko smo manje vremena imali za mlađeg. :(
 
.
I ne mislim da je pametno da u slučaju kada postoji već prvo odraslo dete pred njega staviti samo odluku roditelja "znaš sine, imaćeš batu ili seku". Neko dete će se obradovati, neko neće, neko će besneti.....ali se sa svima treba bar porazgovarati, objasniti ako već roditelji žele drugo dete sa tolikom razlikom.


Samo kažem da je to složena odluka, da pored sve lepote radjanja i odgajanja deteta život donosi i obaveza, probleme a ne samo lepotu.

znam mnogo slučajeva gde to drugo dete željeno voljeno i (ne)planirano često postane dadilja prvom
 
Zivot je tesko unapred planirati. Bilo bi lepo kada bi sve bilo tako kako planiramo. Deca su jedino sto imamo i ostaje, kao deo nas kada nismo vise tu.
Naravno da je optimalno sredinom dvadesetih, ali doci do toga da mozemo sebi "dozvoliti" dete, pre toga naci optimalnog partnera, imati osnovne stambene i financijske uslove, je razlog da se sve pomera.
Nisam siguran da vecina sa 23 zavrsava fax, jos manje da sve ostalo ide tako glatko...
 
Zivot je tesko unapred planirati. Bilo bi lepo kada bi sve bilo tako kako planiramo. Deca su jedino sto imamo i ostaje, kao deo nas kada nismo vise tu.
Naravno da je optimalno sredinom dvadesetih, ali doci do toga da mozemo sebi "dozvoliti" dete, pre toga naci optimalnog partnera, imati osnovne stambene i financijske uslove, je razlog da se sve pomera.
Nisam siguran da vecina sa 23 zavrsava fax, jos manje da sve ostalo ide tako glatko...

Fakultet se može završiti i sa detetom.
 
e izem vam argument

posebno kao odgovor na temu drugo dete u 40-oj

argument je mnogo primereniji temi nego priča o prvorotki u 40-tim........jer je činjenica da umiru ljudi od 40-50 godina......to je godište o kome je reč na temi......to je godište koje treba da donese odluku da rodi u tim godinama......to je godište koje treba da misli da se to dete treba izvesti na put a ne samo roditi.........
 

Back
Top