Da li gliste mogu da pojedu koren mlade biljke?

Ocisti od glista i nabavi neku drugu zemlju gde je nekad bilo trulo lisce i slicno, tamo gde ima glusta ali samo napolju u zemlji i gde je bilo trulo voce i lisce ta zemlja je odlicna za saksije i slicno.Pre nego da je stavis ocistis malo od trave i insekta i gliste izbacis i bice ok...
Ta zemlja sadrzi sve minerale i sta ti ja znam pogodne za rast biljke i nista joj ne smeta.

Tamo u dvoristu gde je bilo trulo lisce ili neko voce pokvareno tu je zemlja odlicna i ima glista i kopam ih za pecanje.Takodje koristim svo lisce trulo i koru od banane, ljuske od jaja, zelene pale jabuke tj one lose i bacam i zakopam gde sadim voce i povrce.Mnogo bolje posle zime u prolece kad izriljam bastu sve napreduje i gliste pomazu i zive bas tamo ali zato sto imaju sirinu ne ugrozavaju biljku vec jedu nesto okolo i prociscuju...
 
Poslednja izmena:
Ocisti od glista i nabavi neku drugu zemlju gde je nekad bilo trulo lisce i slicno, tamo gde ima glusta ali samo napolju u zemlji i gde je bilo trulo voce i lisce ta zemlja je odlicna za saksije i slicno.Pre nego da je stavis ocistis malo od trave i insekta i gliste izbacis i bice ok...
Ta zemlja sadrzi sve minerale i sta ti ja znam pogodne za rast biljke i nista joj ne smeta.

Tamo u dvoristu gde je bilo trulo lisce ili neko voce pokvareno tu je zemlja odlicna i ima glista i kopam ih za pecanje.Takodje koristim svo lisce trulo i koru od banane, ljuske od jaja, zelene pale jabuke tj one lose i bacam i takopam gde sadim voce i povrce.Mnogo bolje posle zime u prolece kad izriljam bastu sve napreduje i gliste pomazu i zive bas tamo ali zato sto imaju sirinu ne ugrozavaju biljku vec jedu nesto okolo i prociscuju...
Sve je to super, ( ali ne važi za Acidofile) treba znati i koju kiselost zahteva koren određene biljke.
Gliste prerađuju samo neutralni medijum ( pH neutralnog mrdija je 7 ili približno sedam, a mnogim biljkama odgovara "zemlja" koja je manje ili više kisela". Zemlja nastala truljenjem , dok truli je kiselkasta, ali se ta kiselost brzo gubi.
Medijum koji najsporije gubi kiselost je TRESET - zato se puno koristi baš on .
 
Lisnog đubriva ima i po biljnim apotekama i u cvećarama i gde god su radnje u vezi sa vrtovima i biljkama,..
Preporučena doza je oko pola procenta ( 5 promila), ali to važi za ređu prihranu,.. za čestu prihranu ja stavim dosta mnje ( 1 do 2 promila . ima malih špriceva u humanim apotekama - jeftino).
Lisno đubrivo i đubrivo za - u zemlju - se bitno razlikuju - U KOM JE OBLIKU AZOT - ako je većinom u obliku nitrata - onda je za - u zemlju ,.. koren ga usvaja brzo, ali ako je bolestan,.. onda bolje ne - jer je hrana i za gljivice - patogene .
a, ako je u obliku Karbamid-a - popularnije - UREA - onda je bolje za preko listova.

Urea (karbamid) se u listu biljke usvaja za desetak minuta (primetno je i po zelenijoj boji listova) - usvaja ga enzim ureaza - i odmah ga ugrađuje u biljku.

Lisno đubrivo, gde je Azot u obliku Uree (Karbamid) neće popeći list ni ako je u jačoj dozi ( nitrat-i hoće)
i može se koristiti u za prihranu u zemlju, ali ne deluje odmah, (kao na listu) ,... već se čeka da se Karbamid raspadne na Nitrate.

Koren usvaja Nitrate, a listovi usvajaju Karbamid (Ureu). Ako su listovi na bljci dlakavi, zbog špricanja, listovi mogu da obole od lisnog đubriva (ako se ne osuše za sat - dva, zbog dlačica na njima)
Fenomenalno!

Sada ću baš da im se posvetim i da vidim ako mogu da ih sredim. Imam dve iste, jedna dobro ide, mada sad vidim nisam dovoljno zalivao. Nadam se da će se oporaviti.

Ova druga mi je za muku jer je spala "na tri slova". Još je živa, vidim izbijaju novi listovi

20240211_105551.jpg
 

Back
Top