Čudno novo vrelo-izvor kod Požege

Black_star

Elita
Moderator
Poruka
23.061

U Visibabi kod Požege izvor vode lekovitih svojstava​

U požeškom kraju pre dva dana zabeležen je prirodni fenomen: na površinu zemlje izbila je vrela voda koja, prema prvim istraživanjima, ima i lekovita svojstva.

Ključanje vode iz podzemnog izvora u Visibabi prijavljeno je komunalnom preduzeću u Požegi. Izmerena je temperatura, koja je prelazila sto stepeni. Gejzir je utihnuo, ali voda u tom izvoru ima temperaturu oko šezdeset stepeni.

"Daljim raskopavanjem ove jame, ustanovili smo da postoji jedna cev, kao neki vid bušotine i cev je nedefinisanog porekla. Ne možemo da kažemo od kog je materijala i znamo da kada se proveri, da je preko dva metra dubine", kaže Miljanka Filipović iz JKP "Naš Dom" Požega.
Iz-zemlje-siklja-vrela-voda-1-.jpg


Na širem području Visibabe ranije u arheološkim iskopavanjima utvrđeno je da se tu nalazio rimski Municipium, koji je upavljao prostorom koji je sezao i do Crne Gore.

"Uglavnom vidimo po Srbiji da se vezuju za tradiciju Rimljana i banje, veći deo banja. Oni su očigledno vodili računa gde prave svoja naselja, vodili računa o pristupačnosti puteva, o prirodnim uslovima o toplim vodama za grejanje. Ovde iza mojih leđa u dolini, ovom potezu Obale nalaze se čak i ostaci kupatila u nekom rano vizantijsko ili pozno rimskom periodu. To je evidentirano negde krajem XX veka. Ali je ostalo samo kao jedna vrsta sondaže", ističe Miloš Jovanović, istoričar.

Moguće je da od tada datira i sondiranje izvora u Visibabi, a komunalno preduzeće je u savremenoj laboratoriji izvršilo ispitivanja vode.

Iz-zemlje-siklja-vrela-voda-2-.jpg


https://www.rts.rs/lat/vesti/srbija...od-pozege-izvor-vode-lekovitih-svojstava.html

Hajde izvor k'o izvor, prirodan fenomen i dešava se, ali otkud na tom mestu cev nepoznatog porekla - iz koje izvire voda ...?:think:
Plus, kaže se da su krajem '80-ih prošlog veka tu vršena neka ispitivanja, moguće da je cev ostatak iz tog perioda, teško je poverovati da je cev iz rimskog perioda?
Pored izuzetno tople vode za gejzir, koja je na početku bila i oko 130 stepeni Celzijusovih, a sada podnošljivih 70, ta cev je najveća misterija ovog lokaliteta. Otkud ona tu..?:D
 
Poslednja izmena:
Pre 2 dana i vec se zna da je voda lekovita.
Brz pad temperature i cev mi izazivaju sumnju, muvacina neka.
Pa, ne zna se šta je to i odakle tu...Ofk, lupaju da je lekovita, tako bi 'telo selo, ako me razumeš. ;) :per:
Ali urađena je već analiza, dosta magnezijuma, kalijuma, kalcijuma, hlorida...vrela voda, znači, jeste neka termalna...
Pitanje je jedino šta će ta cev tu? Jel to neko otkrio ranije već, montirao, pa mu presušilo, ili ko će ga znati već...
Misterija...:)
 
Pa, ne zna se šta je to i odakle tu...Ofk, lupaju da je lekovita, tako bi 'telo selo, ako me razumeš. ;) :per:
Ali urađena je već analiza, dosta magnezijuma, kalijuma, kalcijuma, hlorida...vrela voda, znači, jeste neka termalna...
Pitanje je jedino šta će ta cev tu? Jel to neko otkrio ranije već, montirao, pa mu presušilo, ili ko će ga znati već...
Misterija...:)

Ti si jednom dobro rekao kako ljudi ne opravdavaju dobro teorijama zavjere.
Da li to znaci da smatras da zlo samo po sebi postoji, a da se mi trudimo naci krivca da bismo se osjecali bolje?

Kako gledas na teorije zavjera? I zasto to tebe lično zanima? Šta ti imaš od toga, da li si po prirodi radoznao i otvoren pa ti zato odgovara ili?
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ti si jednom dobro rekao kako ljudi ne opravdavaju dobro teorijama zavjere.
Da li to znaci da smatras da zlo samo po sebi postoji, a da se mi trudimo naci krivca da bismo se osjecali bolje?
Do skora smo imali forum Misterije, pa je on ugašen nažalost zbog slabe posete. Ova tema bi više tamo ležala, ali je po neobičnosti najbliža teorijama zavera, koje po definiciji nose neku famu ili misteriju u sebi, te sam je zato i otvorio ovde... Na stranu što i uređujem taj forum i dižem posetu..:whistling::mrgreen::lol:
Stoga, uzgred budi rečeno...kakve veze ima tvoje pitanje sa temom, ej leba ti? :p Misliš da "krivim" stare Rimljane ili neku našu ekipu stručnjaka za cev u sred izvora na sred šume/livade?:D :hahaha:Jok, nego se samo pitam otkud to tu, ne krivim nikoga !:lol: U skladu s tim:
Kako gledas na teorije zavjera? I zasto to tebe lično zanima? Šta ti imaš od toga, da li si po prirodi radoznao i otvoren pa ti zato odgovara ili?
Pitaš i odgovaraš istovremeno. :lol: Pa da, tako je, puka radoznalost spram nečeg što je evidentno skraćeno za logično objašnjenje, više od nečeg što je izmaštano na silu da bi se takvim učinilo... ;):cool::) I onda, dakle, ...Koje je tvoje objašnjenje? :) Kakvo je poreklo ove cevi? :cool::per:
 
@Black_star
OK, izvinjavam se što nisam naglasila da je off-topic pitanje.
Ne ulazim u teme, i lokaciju postavljenog pitanja, pa ti je opravdanje nepotrebno što se mene lično tiče. Ko sam ja da ikome išta kažem, pametujem? OK, znala sam to raditi, pa razumljivo da si zato zauzeo takav stav.


Samo me je zanimalo da mi više kažeš o toj ideji. Pitanje nije dobro postavljeno, ali tako je kako je. Uz ovo obrazloženje možda me podobnije shvatiš.

Zapamtila sam tu rečenicu, prafraziraću: "zašto teorijama zavjere niko ne objašnjava dobro?". Dopalo mi se to razmišljanje.
Mislim da treba o tome polemisati.
Možda to ulazi u filozofiranje, o zlu, o dobru itd. Ali to mene baš i interesuje.
Ne bi ti nikad rekao, posebno po tome kako sam nezrelo pisala po forumu, ali zanima me moral veoma.

Ostaj zdravo
 
@Black_star
OK, izvinjavam se što nisam naglasila da je off-topic pitanje.
Ne ulazim u teme, i lokaciju postavljenog pitanja, pa ti je opravdanje nepotrebno što se mene lično tiče. Ko sam ja da ikome išta kažem, pametujem? OK, znala sam to raditi, pa razumljivo da si zato zauzeo takav stav.


Samo me je zanimalo da mi više kažeš o toj ideji. Pitanje nije dobro postavljeno, ali tako je kako je. Uz ovo obrazloženje možda me podobnije shvatiš.

Zapamtila sam tu rečenicu, prafraziraću: "zašto teorijama zavjere niko ne objašnjava dobro?". Dopalo mi se to razmišljanje.
Mislim da treba o tome polemisati.
Možda to ulazi u filozofiranje, o zlu, o dobru itd. Ali to mene baš i interesuje.
Ne bi ti nikad rekao, posebno po tome kako sam nezrelo pisala po forumu, ali zanima me moral veoma.

Ostaj zdravo
Pa ne znam više, ne mogu da se setim kad i gde sam pisao na tu temu, pravo da ti kažem i zaboravio sam o čemu se vodila reč i šta je bila poenta...:):D
Ali verujem da je nešto dobro bilo, samo se ne sećam sad...Ako pronađeš tu temu, daj mi link, ostavi tu komentar ili me cimni, pa da vidimo što nam je činjeti.;):cool:
Ali mene prvenstveno interesuje ono što je ovde sad tema, bog te mazo, treći put da pitam, otkud ta cev tu? :mrgreen::lol: I više stvarno ne pitam...:per::flert:
 
Poslednja izmena:
Izvini, ali ne zanima me ova tema. Zanimala me je samo ta ideja. Od kad je pročitah, zainteresovala me je ta misao.
I svakako sam te htjela upitati za razmišljanje iza te ideje.

I u zadnje vrijeme nisam mnogo na forumu, pa kako uletih, ugledah tvoj nik, ostavih pitanje.
To baš nije uredu, ali neću da ti pišem u inbox, iako invoxu to i jeste funkcija, ali neću zbog konteksta, jer su nas spajali.
 

Back
Top