Географска карта, израђена 1690, бакрорез, колониран, аутор: Vincenzo Coronelli

Pogledajte prilog 1513797
Pogledajte prilog 1513799
Pogledajte prilog 1513800
Pogledajte prilog 1513801

Географска карта, израђена 1693, аутор: Vincenzo Coronelli
Урадио је те мапе најпознатији европски картограф.и теолог, Коронели Винћенцо Мариа, рођен у Равени 16. 8. 1650. Реч је о 400 европских мапа, међу којима је и мапа српских земаља – под насловом: „Mapa Ilirukuma“ („Мапа Илирије“). На њој је убележено, да су се данашње Проклетије звале: „Monti Troiana“ („Тројанске планине“).
Људи ја не знам да ли се ви правите блесави или је ово психијатријско одељење.
Вићензо Коронел прави мапу Илирикума током бечких ратова (1683−1699) и то први бакторез 1690. и друга мапа 1693.
После велике сеобе Срба у Аустрију чак и за време 1690. бакрорез!
Оба пута назива Тројанске планине!
Ви сад мени Триглав ,велики мали Тројан к. ЉИС!
Какве везе сад има после помора и погрома Срба оданде како су остаци становништва памтили мала кола велика кола мали медвед велики медвед бели медвед.
Је л' ви мене зајебавате?
 
Gundulić nije pominjao apsolutno nikakvu Troju u Skadru.
"При мору украј српских страна,
у пржинах пуста жала,
Лежи Троја укопана,
од грчкога огња пала…”

Аман не дезавуиши више тему на 5 страна ако немаш одговор на ово не лупајте глупости сад се браниш народним бајкама из села и апстракцијама северноамеричких индијанава мали Тројан велики Тројан Тројанова капија Тројанов мост али ТРОЈАНСКЕ ПЛАНИНЕ НИКАКО!

Година издавања: 1690 Место место издавања: Венеција


Vincenzo Coronelli: „Mare della Dalmatia olim Illiricum“.

Други лист шестолисне карте „Cоrso di Danubio“ из атласа „Atlante Venеto“.
Screenshot_2024_0314_193615.png

Део Коронелијеве карте, на којој су означене Тројанске Планине (Monti Trojani) Једно је од најмонументалнијих дела италијанске барокне картографије. Бакрорез Coronelli, Vincenzo Maria, млетачког географа, картографа и теолога (Ravenna, 16.VIII.1650 – Venecija, 9.XII.1718), утемељивача географског друштва Аргонаути. Познато је око 400 његових карата, објављених у Атласу Млетака (Atlante Veneto, 1691-95) и Оточнику (Insularu atlasa) Mletaka (Isolario dell Atlante Veneto, 1697).
Израдио је и карту Дубровачке Републике (Stato di Ragusa, 1700). Конструисао је глобусе који се чувају у многим библиотекама и музејима европских метропола. За плодну картографску делатност добио је назив картографа Млетачке Републике.

Ово је једна од географских мапа „Illiricuma“, на којој је приказана територија садашње Црне Горе, док остале обухватају простор некадашње Југославије. Нацртао их је Coronelli, Италијан из Венеције крајем 17. века на основу старе мапе.

03 aa.jpg

02 aa.jpg
 

Prilozi

  • 02 ba.jpg
    02 ba.jpg
    208,2 KB · Pregleda: 1
Ako uzmes decansku hrisovulju naci ces da su cak i imena nekih malih sela i imena vrhova ista za 700 godina. Tako ako je lokalno stanovniatvo sacuvalo imena malih sela od deset kuca kako bi mogli zaboravili ime planine dje zive
Ма како да не све са Косовском Митровицом ,Ђаковицом и Газиводама и Ђердапом и хидроцентралом.

Јел се појавио неко ко је говорио да живи на Динари или Карпатима ?
 
"При мору украј српских страна,
у пржинах пуста жала,
Лежи Троја укопана,
од грчкога огња пала…”

Аман не дезавуиши више тему на 5 страна ако немаш одговор на ово не лупајте глупости сад се браниш народним бајкама из села и апстракцијама северноамеричких индијанава мали Тројан велики Тројан Тројанова капија Тројанов мост али ТРОЈАНСКЕ ПЛАНИНЕ НИКАКО!

Година издавања: 1690 Место место издавања: Венеција


Vincenzo Coronelli: „Mare della Dalmatia olim Illiricum“.

Други лист шестолисне карте „Cоrso di Danubio“ из атласа „Atlante Venеto“.
Pogledajte prilog 1514680
Део Коронелијеве карте, на којој су означене Тројанске Планине (Monti Trojani) Једно је од најмонументалнијих дела италијанске барокне картографије. Бакрорез Coronelli, Vincenzo Maria, млетачког географа, картографа и теолога (Ravenna, 16.VIII.1650 – Venecija, 9.XII.1718), утемељивача географског друштва Аргонаути. Познато је око 400 његових карата, објављених у Атласу Млетака (Atlante Veneto, 1691-95) и Оточнику (Insularu atlasa) Mletaka (Isolario dell Atlante Veneto, 1697).
Израдио је и карту Дубровачке Републике (Stato di Ragusa, 1700). Конструисао је глобусе који се чувају у многим библиотекама и музејима европских метропола. За плодну картографску делатност добио је назив картографа Млетачке Републике.

Ово је једна од географских мапа „Illiricuma“, на којој је приказана територија садашње Црне Горе, док остале обухватају простор некадашње Југославије. Нацртао их је Coronelli, Италијан из Венеције крајем 17. века на основу старе мапе.

Pogledajte prilog 1514681
Pogledajte prilog 1514683
ma evo i albanci tvrde da je troja tamo .
https://sot.com.al/english/aktualit...si-vlonjat-publikon-faktet-tronditese-i565711

Cim se Srbi i Albanci u necemu slazu mora da je istina.
 
Poslednja izmena:
Ako uzmes decansku hrisovulju naci ces da su cak i imena nekih malih sela i imena vrhova ista za 700 godina. Tako ako je lokalno stanovniatvo sacuvalo imena malih sela od deset kuca kako bi mogli zaboravili ime planine dje zive

Дакле неко је требао живети на Тројанским планинама!
Или на Динарским планима или Карпазима на Дечанској хрисовуљи?
 
Ма како да не све са Косовском Митровицом ,Ђаковицом и Газиводама и Ђердапом и хидроцентралом.

Јел се појавио неко ко је говорио да живи на Динари или Карпатима ?
Ne znam sta ce ti ova prica s Karpatima.Lako je provjeriti uporwdbom iz imenovane darovnice i danasnje karte koliko su dobro toponimi na prostorima prokletija ocuvani.
 
"При мору украј српских страна,
у пржинах пуста жала,
Лежи Троја укопана,
од грчкога огња пала…”

Аман не дезавуиши више тему на 5 страна ако немаш одговор на ово не лупајте глупости сад се браниш народним бајкама из села и апстракцијама северноамеричких индијанава мали Тројан велики Тројан Тројанова капија Тројанов мост али ТРОЈАНСКЕ ПЛАНИНЕ НИКАКО!

Година издавања: 1690 Место место издавања: Венеција


Vincenzo Coronelli: „Mare della Dalmatia olim Illiricum“.

Други лист шестолисне карте „Cоrso di Danubio“ из атласа „Atlante Venеto“.
Pogledajte prilog 1514680
Део Коронелијеве карте, на којој су означене Тројанске Планине (Monti Trojani) Једно је од најмонументалнијих дела италијанске барокне картографије. Бакрорез Coronelli, Vincenzo Maria, млетачког географа, картографа и теолога (Ravenna, 16.VIII.1650 – Venecija, 9.XII.1718), утемељивача географског друштва Аргонаути. Познато је око 400 његових карата, објављених у Атласу Млетака (Atlante Veneto, 1691-95) и Оточнику (Insularu atlasa) Mletaka (Isolario dell Atlante Veneto, 1697).
Израдио је и карту Дубровачке Републике (Stato di Ragusa, 1700). Конструисао је глобусе који се чувају у многим библиотекама и музејима европских метропола. За плодну картографску делатност добио је назив картографа Млетачке Републике.

Ово је једна од географских мапа „Illiricuma“, на којој је приказана територија садашње Црне Горе, док остале обухватају простор некадашње Југославије. Нацртао их је Coronelli, Италијан из Венеције крајем 17. века на основу старе мапе.

Pogledajte prilog 1514681
Pogledajte prilog 1514683

Ne, ne ukraj, već uprav. Troju je Gundulić opisao kao da se nalazi preko puta srpskih zemalja, s one strane mora.

Screenshot_2024-03-14-20-05-55-305_com.android.chrome-edit.jpg


Troja je okrenuta u pravcu srpskih zemalja; gleda ka njima.

Pogledaj i celi kontekst tj. šta se spominje dalje.

slavna Troja, ka je svime​
njegda Istokom gospodila,​
a sad ino nije neg ime​
nakon sebe ostavila.​

Pogledaj značenje Istoka. To je Orijent, istočne provincije, Azija. Tu su bili, po Gundulićevoj naraciji, nekada Ahemenidi, danas Turci, a u drevna vremena Troja je tim zemljama gospodarila.

Gundulić pominje i ostrvo Tened kod Galipoljskog zaliva...

Dživo Gundulić je smeštaj Troju u severoistočnu Malu Aziju; to je nedvosmisleno jasno. Ne može se povezati sa Skadrom čak ni na neki indirektan način; to je sasvim drugi kraj. Tvrditi da je po Gunduliću Troja u Skadru, jednako je tvrdnji da je po Hajnrihu Šlimanu bila na Ogorelicinoj Avali. :lol:

Korelacija Gundulićevog Osmana i Trojanskog planina je, doslovno, sa koeficijentom 0/100.
 
Da li je ovo moguce tamo neki Gundulic knjizevnik danas sluzi da se locira Troja! Pa i da je rekao direktno tu je Troja , sta on o lokaciji troje moze da zna.

Nisam razumeo da je NickFreak želeo da govori o lociranju Troje, već o nekakvoj tradiciji koja je taj prostor povezivala sa Trojom, pa onda želeo da predstavi kako se toponim Trojanske planine i Gundulićev ep, navodno, dopunjuju.

Ja mislim da je mnogo bitnije od toga što si napisao to što Gundulić uopšte ni ne čini to što mu se pogrešno pripisuje. Pre svega mora se osnovna informacija o kojoj pričamo proveriti da li je tačna; ostalo je u komparaciji totalno irelevantno.

Meni su najsimpatičnije ovakve stvari; neko totalno iz konteksta izvuče jedan jedini stih iz nekog dela, vidi da se tamo negde pominju nekakve srpske zemlje; ne pročita uopšte ni šta piše autor i, dakle, Skadar. :D
 
Ne, ne ukraj, već uprav. Troju je Gundulić opisao kao da se nalazi preko puta srpskih zemalja, s one strane mora.

Pogledajte prilog 1514696

Troja je okrenuta u pravcu srpskih zemalja; gleda ka njima.

Pogledaj i celi kontekst tj. šta se spominje dalje.

slavna Troja, ka je svime​
njegda Istokom gospodila,​
a sad ino nije neg ime​
nakon sebe ostavila.​

Pogledaj značenje Istoka. To je Orijent, istočne provincije, Azija. Tu su bili, po Gundulićevoj naraciji, nekada Ahemenidi, danas Turci, a u drevna vremena Troja je tim zemljama gospodarila.

Gundulić pominje i ostrvo Tened kod Galipoljskog zaliva...

Dživo Gundulić je smeštaj Troju u severoistočnu Malu Aziju; to je nedvosmisleno jasno. Ne može se povezati sa Skadrom čak ni na neki indirektan način; to je sasvim drugi kraj. Tvrditi da je po Gunduliću Troja u Skadru, jednako je tvrdnji da je po Hajnrihu Šlimanu bila na Ogorelicinoj Avali. :lol:

Korelacija Gundulićevog Osmana i Trojanskog planina je, doslovno, sa koeficijentom 0/100.

Апсолутно је небитно али си се тога ухватио и прескочио оно што ти постављам испред носа !

Наравно да је Гундулић небитан сем у смислу да ли је у Дубровнику или Венецији постојао такав романтични мит.



Дакле преко је Италија! Јер си се намерно ухватио за глупост а за атлас ћутиш сад је Гундулић битан а ти још и књижевник и тумач поезије ма Вилијем Блејк и друштво мртвих песника!

Управ НЕ ЗНАЧИ НА СПРАМ ИЛИ ПРЕКО јер не би Осман имао никаквог смисла!

" При мору управ српских страна,
у пржинах пуста жала
лежи Троја укопана,
од грчкога огња пала;

"Од Лесандра Србљанина,
од свих цара, цара славна,
Александро то свидочи,
краљ велики свега свита ".

Значи ..........😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂🙏🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
 
Da li je ovo moguce tamo neki Gundulic knjizevnik danas sluzi da se locira Troja! Pa i da je rekao direktno tu je Troja , sta on o lokaciji troje moze da zna.
Ало тебра ено ти атлас коментариши избациће те из псртије за лупетање глупости села 700 година не мењају име а немају значење на албанском и нису албанска али СЕРБИНОН чиста албанска реч!

Осман Гундулића је небитан за ову причу ако сте затрпавали страну глупостима копираћу ја по 100 ти пут ја сам овде само због ЛАЖОВЧИНА И ПРЕВАРАНАТА!
 
"При мору украј српских страна,
у пржинах пуста жала,
Лежи Троја укопана,
од грчкога огња пала…”

Аман не дезавуиши више тему на 5 страна ако немаш одговор на ово не лупајте глупости сад се браниш народним бајкама из села и апстракцијама северноамеричких индијанава мали Тројан велики Тројан Тројанова капија Тројанов мост али ТРОЈАНСКЕ ПЛАНИНЕ НИКАКО!

Година издавања: 1690 Место место издавања: Венеција


Vincenzo Coronelli: „Mare della Dalmatia olim Illiricum“.

Други лист шестолисне карте „Cоrso di Danubio“ из атласа „Atlante Venеto“.
Pogledajte prilog 1514680
Део Коронелијеве карте, на којој су означене Тројанске Планине (Monti Trojani) Једно је од најмонументалнијих дела италијанске барокне картографије. Бакрорез Coronelli, Vincenzo Maria, млетачког географа, картографа и теолога (Ravenna, 16.VIII.1650 – Venecija, 9.XII.1718), утемељивача географског друштва Аргонаути. Познато је око 400 његових карата, објављених у Атласу Млетака (Atlante Veneto, 1691-95) и Оточнику (Insularu atlasa) Mletaka (Isolario dell Atlante Veneto, 1697).
Израдио је и карту Дубровачке Републике (Stato di Ragusa, 1700). Конструисао је глобусе који се чувају у многим библиотекама и музејима европских метропола. За плодну картографску делатност добио је назив картографа Млетачке Републике.

Ово је једна од географских мапа „Illiricuma“, на којој је приказана територија садашње Црне Горе, док остале обухватају простор некадашње Југославије. Нацртао их је Coronelli, Италијан из Венеције крајем 17. века на основу старе мапе.

Pogledajte prilog 1514681
Pogledajte prilog 1514683
Заборавио да помене да се највиши врх Проклетија зове Гундулићев венац!
 
Ало тебра ено ти атлас коментариши избациће те из псртије за лупетање глупости села 700 година не мењају име а немају значење на албанском и нису албанска али СЕРБИНОН чиста албанска реч!

Осман Гундулића је небитан за ову причу ако сте затрпавали страну глупостима копираћу ја по 100 ти пут ја сам овде само због ЛАЖОВЧИНА И ПРЕВАРАНАТА!
Bogami ja tebe zaista ne mogu da pratim pa sam shvatio da trazis Troju. A ne znam sta ti je cudno da su se imena naselja zadrzala.
 
Bogami ja tebe zaista ne mogu da pratim pa sam shvatio da trazis Troju. A ne znam sta ti je cudno da su se imena naselja zadrzala.
Апсолутно је небитно старији израз за венац су тројанске планине , албански Алпи и црногорски Алпи као Проклетије постоје од Цвијића као читав венац!

Да ли је Троја била овде или негде у п.м. апсолутно је небитно битно је да најбољи картограф свог времена и заслужни географ за разлику од Цвијића и бураније венац "Проклетије" убележава као тројанске планине у време великог бечког рата и сеобе Срба са Косова у Аустрију и неминовно гашење Пећке Патријаршије 1766 првобитно опљачканом читавом као и читав српски народ од фанариота.
После тога су правници и ко год хоће Руварац назвати Панчићевим планима ако хоће и косовски божур Панчићевом омориком све после су јако небитне ствари јер су већина тих људи који су се бавили овим стварима били правници по струци који говоре 7 језика и пишу народне песме и поезију баве се књижевношћу као Славен тумаче Османа шта је Гундулић хтео да каже баве се реформом српског језика преводе библију постају антрополози , географи а сви права завршили а неки ништа.
 
Апсолутно је небитно али си се тога ухватио и прескочио оно што ти постављам испред носа !

Наравно да је Гундулић небитан сем у смислу да ли је у Дубровнику или Венецији постојао такав романтични мит.



Дакле преко је Италија! Јер си се намерно ухватио за глупост а за атлас ћутиш сад је Гундулић битан а ти још и књижевник и тумач поезије ма Вилијем Блејк и друштво мртвих песника!

Управ НЕ ЗНАЧИ НА СПРАМ ИЛИ ПРЕКО јер не би Осман имао никаквог смисла!

" При мору управ српских страна,
у пржинах пуста жала
лежи Троја укопана,
од грчкога огња пала;

"Од Лесандра Србљанина,
од свих цара, цара славна,
Александро то свидочи,
краљ велики свега свита ".

Значи ..........😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂🙏🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Ne znam kako si došao do Italije, ako imamo govorimo o Istoku na kojem imamo Trojance, pa Persijance, pa Turke.

Preko puta serske oblasti jeste trojanska, da.

Evo ti još jednom nečeg što si vrlo očigledno preskočio, iako ti se nalazi pred nosem, iznad:

Screenshot_2024-03-15-06-08-22-520_com.android.chrome-edit.jpg


https://archive.org/stream/ivan-gundulic-osman/ivan-gundulic-osman_djvu.txt

Čak sam ti lepo objasnio, a imaš i objašnjenje u fusnotu izdanja Osmana koje sam ti naveo. Po tvom tumačenju, ispalo bi da je Italija u Aziji da odatle dolaze Persijanci i Turci i da je izlazila na Egejsko more.

Nemam pojma šta ti uopšte znači to ćutiš za atlas ili preskačem. Nemam baš ništa sa kažem; ne znam šta očekuješ. Da komentarišem da je loša rezolucija slike..šta?

Значи ..........😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂🙏🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Znači...šta?

Da se svaki put trudiš da maksimalno do kažeš koliko je s tobom potpuno nemoguće ovde diskutovati?
 
Poslednja izmena:
Još si čak i lepo citirao gde pominje Lesandra Srbljanina...i...ispade da obala Italije gleda na obalu Makedonije. :D
Знамо шта је историјска Македонија. Сасвим сигурно српске стране не гледају на Вилушу.
Рекох Осман је небитан као и Троја нема везе са овом темом.
Имамо Проклетије које имају везе.
Проклетије Корнели означава више пута као тројанске планине.

Пре ове дискусије сам нагласио намерно са поигравањем око ТРОЈЕ ДА СЕ И ЈА НАЛУПАМ МАЛО ГЛУПОСТИ!
Поигравајући се са Троја или Тројан што је у принципу небитно корак по корак се иде.

Знајући у напред да ће господа разводнити тему хватајући се за Османа , Гундулића за шта сам нагласио 100 пута да је небитан у причи био ми је толико битан колико да утврдим да ли је постојао мит!(Дубровник ,Венеција)

Међутим господин Корнели угледни географ млетачке републике и Дубровника са друштвом Агронаути ми је већ одговотио да јесте и без Гундулића!

Дакле имаш ли шта проговороти на тему Корнелијевих мапа и "Проклетија" или не?
Ако не , немам шта да додам! Хвала!
Проклетије као назив за читав венац је Цвијићева измишљотина. Амин!
 
Знамо шта је историјска Македонија. Сасвим сигурно српске стране не гледају на Вилушу.
Рекох Осман је небитан као и Троја нема везе са овом темом.
Имамо Проклетије које имају везе.
Проклетије Корнели означава више пута као тројанске планине.

Пре ове дискусије сам нагласио намерно са поигравањем око ТРОЈЕ ДА СЕ И ЈА НАЛУПАМ МАЛО ГЛУПОСТИ!
Поигравајући се са Троја или Тројан што је у принципу небитно корак по корак се иде.

Знајући у напред да ће господа разводнити тему хватајући се за Османа , Гундулића за шта сам нагласио 100 пута да је небитан у причи био ми је толико битан колико да утврдим да ли је постојао мит!(Дубровник ,Венеција)

Међутим господин Корнели угледни географ млетачке републике и Дубровника са друштвом Агронаути ми је већ одговотио да јесте и без Гундулића!

Дакле имаш ли шта проговороти на тему Корнелијевих мапа и "Проклетија" или не?
Ако не , немам шта да додам! Хвала!
Проклетије као назив за читав венац је Цвијићева измишљотина. Амин!

A šta ima da se doda na tu maču; ne razumem? Bukvalno niakvo pitanje nisi uopšte ni postavio.

Taj oronim iskonski moguće slovenskog paganskog značenja je zabeležen na jednoj mapo u XVII veku; ostao je i do dan danas...sva 3 vrha i danas narod koji tamo živi zove Trojanom, toliko vekova kasnije, niko ga nije obrisao...i?

Šta treba da se kaže, tačno; naravno da ću da pričam o Gunduliću, kada o tome ima materijala za raspravu, a ovde nema bukvalno ništa.
 
Poslednja izmena:
Evo jednog naučnog rada objavljenog u 5. knjizi Onomatoloških priloga, 1983. godine, u izdanju Odbora za onomastiku Odeljenja za jezik i književnost Srpske akademije nauka i umetnosti:

Planine (1).jpg
Planine (2).jpg
Planine (3).jpg


Citat Mirka Markovića sa 227. stranice:
Sve je ovo bilo daleko pre Cvijićevog otkrića.

P. S. Delić vrlo lepe karte u Džogovićevom prilogu, na kojoj je trojanska planina, zapadno od Gusinja, uprav albanskim stranama.

karta.jpg
 

Back
Top