Crnogorci doneli njihov "ustav" na Sv"J"ecanoj S"J"ednici!

Нетачно. Данци, Швеђани и Норвежани, међусобно су сродни, али не у великој мери са Немцима. Холанђани такође.

To su sve Germani, znaci "kolicina srodstva" nije bitna. Uostalom samo da znas - sve to zavisi. Do Drugog svj. rata Holandjani su smatrani ovim "sirim Nijemcima", tj. bili su "Visi Nijemci" zajedno sa Prusima i ostalim Nijemcima sjeverne Njemacke (na suprot Donjim Nijemcima, tj. Bavarcima, Austrijancima, itd... ima i dubljih podjela ali to nije bitno). Vjerova ili ne - tako je svjetska istoriografija smatrala. Pa kao i Nacisti :evil: koji su im negirali narodnu posobenost. Tek od poslije rata Holandjani "u biti" nemaju veze sa Nijemcima.
 
To su sve Germani, znaci "kolicina srodstva" nije bitna. Uostalom samo da znas - sve to zavisi. Do Drugog svj. rata Holandjani su smatrani ovim "sirim Nijemcima", tj. bili su "Visi Nijemci" zajedno sa Prusima i ostalim Nijemcima sjeverne Njemacke (na suprot Donjim Nijemcima, tj. Bavarcima, Austrijancima, itd... ima i dubljih podjela ali to nije bitno). Vjerova ili ne - tako je svjetska istoriografija smatrala. Pa kao i Nacisti :evil: koji su im negirali narodnu posobenost. Tek od poslije rata Holandjani "u biti" nemaju veze sa Nijemcima.

Знам ја да су они Германи.
Ми смо Словени, али су нама сроднији Македонци, него Пољаци.
 
slaven 777:

Nije istina. Nijedna vjerska institucija nije pobrojana - sve su izbacene iz Ustava.
tačno, moja greška, izvinjavam se. ali činjenica je da je to odlično rješenje

Zaboravio si i Djukanovice.
đe sam ih zaboravio ?

Pa da. Polovicu drze Rusi a drugu razni drugi...no tu ima i cg drzavljana.
ali nisi shvatio poentu
ko su prodavci bili?
jedan_srbin ističe da srbi trebaju da se pobune jer su crnogorci, dukljani... krivi za prodaju zemlje strancima.
a ja insistiram na tome da se najviše zemlje prodalo na luštici, u boki, grblju i paštrovićima.
i da su prodavci zemlje u ogromnoj većini srbi




Netacno. Danasnja crnogorska elita i vladajuca klasa velica Sekulu Drljevica, procitaj novu povijest koja se pise - ne smijemo zaboraviti i da je DPS odao pocast "crnogorskome heroju i domobranu Sekuli Drljevicu" ....

kao što rekoh, čega se normalan stidi...time se budala ponosi

Opet si izostavio Djuku :)
odakle sam ga sad izostavio? :)

To nije bila Crnogorska pravoslavna crkva. I pazi malko na jezik. Nju danas i Djukanoviceva vlast smatra ekstremistickom "ilegalom, by the way.
to što đukanovićeva vlast nešto smatra lošim, to me samo još više raduje :)
by the way ... braća đukanovići su bili ktitori ogromnog zlatnog krsta za hram hristovog vaskrsenja srpske pravoslavne crkve u podgorici

Nema bosnjackog, vec bosanskog? Zasto to mislis?
zato što tako piše u ustavu cg
razumiješ li razliku?

To za Nemanjice nije istina. A za taj zakon...pa trebalo bi vec Djukanoviceva elita da ga pocne postivati.

đuka poštuje samo što njima odgovara
zato bi ja da nam se skinu malo sa grbače

na šta si mislio kad si napisao da pripazim malo svoj jezik?!?!
 
slaven 777:


tačno, moja greška, izvinjavam se. ali činjenica je da je to odlično rješenje


đe sam ih zaboravio ?


ali nisi shvatio poentu
ko su prodavci bili?
jedan_srbin ističe da srbi trebaju da se pobune jer su crnogorci, dukljani... krivi za prodaju zemlje strancima.
a ja insistiram na tome da se najviše zemlje prodalo na luštici, u boki, grblju i paštrovićima.
i da su prodavci zemlje u ogromnoj većini srbi






kao što rekoh, čega se normalan stidi...time se budala ponosi


odakle sam ga sad izostavio? :)


to što đukanovićeva vlast nešto smatra lošim, to me samo još više raduje :)
by the way ... braća đukanovići su bili ktitori ogromnog zlatnog krsta za hram hristovog vaskrsenja srpske pravoslavne crkve u podgorici


zato što tako piše u ustavu cg
razumiješ li razliku?



đuka poštuje samo što njima odgovara
zato bi ja da nam se skinu malo sa grbače

na šta si mislio kad si napisao da pripazim malo svoj jezik?!?!

Slazem se da je dobro rjesenje - isto kao sto je Republika Srbija uradila - ali ne vjerujem da je istorijski "cnogorski" jednostavno ne nabrajati sve religije. Mislim, isto dodje ako se sve navedu ili nijedna, zar ne?

Kada si kriticizirao, uvijek si izostavljao djukanovicevce.

Tacno, uglavnom "posrbice" prodaju.

Znam za to (crkva).

Ali ti si govorio kao da se protivis "bosnjackom" a podrzavas "bosanski".

Pa pljujes o Karadjordjevicima. :)
 
Хвала, брате Еремито. С вјером у Бога и Српство лакше ћемо преживјети голготу звану неовисни и суверени Дукљанегро. Изборићемо се и са том гамади. Вријеме је мајсторско решето, па биће да на за мегдана, јер ничија свијећа није горела до зоре. Свако ти добро желим.
Jeli to slijedi pobuna Mđara u Vojvodini, znao sam da ima belaja ali Mađare nisam očekivo Tita mi.
 
Jel si ti citao popis stanovnistva crne gore 2003 godine?

Crnogorci 267669 43,16%
Srbi 198414 31,99%
Bošnjaci 48184 7,77%
Albanci 31163 5,03%
Muslimani 24625 3,97%
Hrvati 6811 1,1%
Romi 2601 0,42%
Jugosloveni 1860 0,3%
Makedonci 819 0,13%
Slovenci 415 0,07%
Mađari 362 0,06%
Rusi 240 0,04%
Egipćani 225 0,04%
Italijani 127 0,02%
Nemci 118 0,02%
ostali 2180 0,35%
neizjašnjeni 26906 4,34%
regionalno 1258 0,2%
nepoznato 6168 1%
 
Crnogorski jezik je, kao ime, prvi pomenuo Vuk Karadžić u svom djelu "Montenegro und die Montenegriner" (1837). Iako je smatrao da su "Crnogorci Slaveni Srpske grane Grčkoga zakona" (grčke vjeroispovijesti), Vuk navodi da francuski pukovnik Vijala de Somijer, 1813, "veli za Crnogorski jezik "da je dijalekat Grčkoga" !
Vuk je, razumije se, znao da Crnogorski jezik, koji je bio baza njegove jezičke norme, nije dijalekat grčkog jezika, ali on je Vijalu naveo samo kao dokaz koliko se, ipak, malo zna o Crnoj Gori i Crnogorcima u ondašnjoj Evropi. Pola vijeka iza Vuka, Ljubomir Nenadović - u svojim čuvenim pismima o Crnoj Gori i Crnogorcima - javlja sa Cetinja da se jezik kojim govore i pišu Crnogorci umnogome razlikuje od jezika kojim se govori i piše u Novom Sadu i Beogradu, te ako se nastavi takav razvoj - za sto godina ta dva jezika biće međusobno udaljena koliko španski i portugalski!

http://img265.imageshack.us/img265/6460/vukzanjemcezitelji4lm.jpg










Simo Matavulj u "Bilješkama jednog pisca", navodi riječi Crnogorca Tomaša Vukotića povodom traženja neke pozorišne grupe za izvođenje "Balkanske carice" kralja Nikole:

[...] "I zar ti skitači ne umiju govoriti po naški, onako čisto crnogorski, ka što je pisano?
Bože sačuvaj!
Ne bi im svaku treću razumio... Ni najbolji glumci u Biogradu ne umiju govoriti našijem govorom".[...]


Kao što nam Srbin Simo Matavulj svjedoči, još prije mnogo godina Crnogorci su svoj jezik nazivali - crnogorski jezik!
 
Нетачно. Данци, Швеђани и Норвежани, међусобно су сродни, али не у великој мери са Немцима. Холанђани такође.
Ma sve su to Srbi....Opušteno
d010.gif
d050.gif
 
Crnogorci jesu sloveni, nijesu srbi.

Napisa si malim slovima sto znaci da se svakojako moze posmatrati (npr. vjerski vecina Crnogoraca su srpske pravoslavne hristjanske vjere - znaci jesu srbi - a i lingvisticki - po srpskome jeziku). A da nijesu Crnogorci Srbi - pa naravno da nijesu. Postoji popis stanovnistva, koji bas ovome sluzi.

Jel si ti citao popis stanovnistva crne gore 2003 godine?
.
.
.

Naravno da jesam. Sta ovo treba da znaci?

Crnogorski jezik je, kao ime, prvi pomenuo Vuk Karadžić u svom djelu "Montenegro und die Montenegriner" (1837). Iako je smatrao da su "Crnogorci Slaveni Srpske grane Grčkoga zakona" (grčke vjeroispovijesti), Vuk navodi da francuski pukovnik Vijala de Somijer, 1813, "veli za Crnogorski jezik "da je dijalekat Grčkoga" !
Vuk je, razumije se, znao da Crnogorski jezik, koji je bio baza njegove jezičke norme, nije dijalekat grčkog jezika, ali on je Vijalu naveo samo kao dokaz koliko se, ipak, malo zna o Crnoj Gori i Crnogorcima u ondašnjoj Evropi. Pola vijeka iza Vuka, Ljubomir Nenadović - u svojim čuvenim pismima o Crnoj Gori i Crnogorcima - javlja sa Cetinja da se jezik kojim govore i pišu Crnogorci umnogome razlikuje od jezika kojim se govori i piše u Novom Sadu i Beogradu, te ako se nastavi takav razvoj - za sto godina ta dva jezika biće međusobno udaljena koliko španski i portugalski!

http://img265.imageshack.us/img265/6460/vukzanjemcezitelji4lm.jpg

Simo Matavulj u "Bilješkama jednog pisca", navodi riječi Crnogorca Tomaša Vukotića povodom traženja neke pozorišne grupe za izvođenje "Balkanske carice" kralja Nikole:

[...] "I zar ti skitači ne umiju govoriti po naški, onako čisto crnogorski, ka što je pisano?
Bože sačuvaj!
Ne bi im svaku treću razumio... Ni najbolji glumci u Biogradu ne umiju govoriti našijem govorom".[...]

Kao što nam Srbin Simo Matavulj svjedoči, još prije mnogo godina Crnogorci su svoj jezik nazivali - crnogorski jezik!

To je izvuceno iz konteksta s ciljem politickog promovisanja. Kao prvo, Vuk Karadzic zaista kaze "Crnogorski jezik", misleci pod tim prvenstveno na jezik kojim govore Crnogorci. Dakle imamo nekoliko primjera koji cak iz pocetka Novog vijeka upotrebljavaju "Bosanski jezik", ali izricitu u kontekstu jezika koji se koristi u Bosni. "Jezik" ima dvojaka znacenja - mogu govoriti beogradski jezik (sto i sam kazem cesto), odnedavno si zasigurno cuo za Zlatiborski jezik (ijekavica je kod njeg glavna, by the way). Ali to se nikako ne moze posmatrati pravno-lingvisticki, jer je to laicki narodni govor. Da be podsjetim na "vojvodjanski jezik", "hercegovacki jezik" (kod "dalmatinskog jezika" je drukcije, ali samo s povjesne tocke gledista) Dalje podsjeticu te da je danasnji politicki "crnogorski jezik" uveden u Ustav kao sluzbeni jezik Crne Gore - ne iz ovog drugog, vec iz prvog razloga. Osnovni i jedini argument parlamentarne vladajuce elite je bio "da se nazove jezik po drzavi", tj. jedan pokusaj slican bosanskom jeziku (ali u ovome slucaju bez nozica na kojim moze da stoji).

To za "Crnogorski jezik dijalekat Grckoga" inace samo govori o totalnoj nepoznanosti stranaca o Crnoj Gori, znaci nikako o misljenju i strucnim stavovima Vuka Stefanovica Karadzica kao lingviste. Inace samim tim kada kaze dijalekat nedvosmisleno se misli na drugo shvatanje koje sam naveo gore, jer jasno kaze dijalekat.

Sto se tice onog drugog Ljubomir Nenadovic je bio, iako znatno pretjeran, u pravu. A pod trecim ne vidim sto hoces reci. Dakle prvo navodi "Crnogorski jezik" ali ni slucajno u onom smislu kako ti smatras - a druga dva uopste ne na prvom mjestu! ;)

nije tacan popis ima vise albanaca od 2003.

Pa to je bilo nedavno - po toj logici niti jedan popis nije tacan. Inace s pravne tacke gledista popis stanovnistva je pravno snazan ni manje ni vise od 10 godina.
 
slaven 777:

Slazem se da je dobro rjesenje - isto kao sto je Republika Srbija uradila - ali ne vjerujem da je istorijski "cnogorski" jednostavno ne nabrajati sve religije. Mislim, isto dodje ako se sve navedu ili nijedna, zar ne?
pa ne dođe baš isto, jer bi se onda zakrvili oko toga koja treba da dođe na prvo mjesto :)

Kada si kriticizirao, uvijek si izostavljao djukanovicevce.
pokušavam da ih ne kritikujem okolo
ali vjeruj, ođe ih ne puštam iz usta

Tacno, uglavnom "posrbice" prodaju.
ne "posrbice"
to je ružan izraz
već građani koji se izjašnjavaju kao srbi, a koji čine većinu na područjima, na kojima se vrše najveće kupoprodaje nepokretnosti.


Znam za to (crkva).
ma oni su kako koji vjetar duva
juče su bili srbi, danas im srpstvo smeta...

Ali ti si govorio kao da se protivis "bosnjackom" a podrzavas "bosanski".
što se ustava cg tiče - da!
jer se iz toga člana ustava vidi da smo jezik definisali kao političku a ne istorijsku kategoriju, i nabrojani su jezici koji nose imena država.
to je jako bitno, ako shvataš zašto

Pa pljujes o Karadjordjevicima. :)
pa ja karađorđeviće smatram okupatorima crne gore, to ne krijem
:)
i murate i bonaparte i nemanjiće
i đukanoviće
 
Jezik tradicionalnih Crnogoraca zv. predvukovski crnogorski jezik je uveliko ostvarivao nacelo narodnosti, narodni duh koji cini sustastvo Vukove jezicke reforme. U predvukovskom i prelaznom razdoblju, dosegao je jedinstvo standardnoga (interdijalektalnog) govornog i pisanog, narodnoga i knjizevnog, javnoga i zvanicnog crnogorskoga jezika. Imentovali su ga kao slovenski jezik, ilirski jezik, jezik slaveno-serbski, naski jezik, a nikada srpski jezik. Izraz “srpski jezik” kao i da nije uopste postojao u njihovoj svijesti i rjecniku, navlastito Svetoga Petra Crnogorskoga, koji je smatrao da oni koji se “stide svojijem narodnim jezikom zboriti” (koji imaju kompleks jezicke inferiornosti), i koji tudjijem jezikom zbore, uzdizu tudju naciju, a “svoju otadzbinu preziru”.
Crnogorci su zborili i pisali svojim, maternjim, crnogorskijem jezikom u staroslovenskoj redakciji. U objavljenijem śedocanstvima i knjizevnijem djelima dosla je do izrazaja izvornost crnogorskoga jezika, cija se osobitost i posebitost ne ogleda samo u izvornoj leksici, morfologiji, no i u (njima odnositeljnoj) sintaksi i tacnopisu. Izgradio se i uoblicio u opsti, nad-dijalekatski tip jezika.
 
slaven 777:


pa ne dođe baš isto, jer bi se onda zakrvili oko toga koja treba da dođe na prvo mjesto :)

ali vjeruj, ođe ih ne puštam iz usta


ne "posrbice"
to je ružan izraz
već građani koji se izjašnjavaju kao srbi, a koji čine većinu na područjima, na kojima se vrše najveće kupoprodaje nepokretnosti.



ma oni su kako koji vjetar duva
juče su bili srbi, danas im srpstvo smeta...


što se ustava cg tiče - da!
jer se iz toga člana ustava vidi da smo jezik definisali kao političku a ne istorijsku kategoriju, i nabrojani su jezici koji nose imena država.
to je jako bitno, ako shvataš zašto


pa ja karađorđeviće smatram okupatorima crne gore, to ne krijem
:)
i murate i bonaparte i nemanjiće
i đukanoviće

S obzirom da je od nabrojanih naroda "Crnogorci" na prvom mjestu, i da je od priznatih jezika "Srpski jezik", ne vidim ikakve dileme tu - samo bi se nastavila praksa od prvog Ustava iz 1905.-e godine. Znaci Istocno-pravoslavna crkva prva, pa onda sve do najmanji.

Lose. Izricito diskriminatorski prema Romima koji svoju drzavu nemaju!

Smatras li i Tita okupatorom Crne Gore?

Jezik tradicionalnih Crnogoraca zv. predvukovski crnogorski jezik je uveliko ostvarivao nacelo narodnosti, narodni duh koji cini sustastvo Vukove jezicke reforme. U predvukovskom i prelaznom razdoblju, dosegao je jedinstvo standardnoga (interdijalektalnog) govornog i pisanog, narodnoga i knjizevnog, javnoga i zvanicnog crnogorskoga jezika. Imentovali su ga kao slovenski jezik, ilirski jezik, jezik slaveno-serbski, naski jezik, a nikada srpski jezik. Izraz “srpski jezik” kao i da nije uopste postojao u njihovoj svijesti i rjecniku, navlastito Svetoga Petra Crnogorskoga, koji je smatrao da oni koji se “stide svojijem narodnim jezikom zboriti” (koji imaju kompleks jezicke inferiornosti), i koji tudjijem jezikom zbore, uzdizu tudju naciju, a “svoju otadzbinu preziru”.
Crnogorci su zborili i pisali svojim, maternjim, crnogorskijem jezikom u staroslovenskoj redakciji. U objavljenijem śedocanstvima i knjizevnijem djelima dosla je do izrazaja izvornost crnogorskoga jezika, cija se osobitost i posebitost ne ogleda samo u izvornoj leksici, morfologiji, no i u (njima odnositeljnoj) sintaksi i tacnopisu. Izgradio se i uoblicio u opsti, nad-dijalekatski tip jezika.

Ciste nebuloze. Ne postoji "crnogorski jezik", barem ne za period na koji mislis.

A to da nijesu koristili "srpski jezik" je opet rezultat nepoznavanja Crnogoraca, njihovog jezika i istorije. Bas sam na to dolazio. Jedini humanist i srpski pisac renesanse, iz Podgorice, Bozidar Vukovic, izricito naziva svoj jezik srpski jezik i na njemu stampa u Veneciji. Isto cini i njegov sin. Kao i jedan kotorski plemic (katolik, inace) koji je iz njihova vremena. Dakle to se direktno vezuje na nasnju doskorasnju polemiku - "srpski jezik" se misli iskljucivo kao jezik srpskog naroda, tj. jezik kojim govore Srbi. Ni slucajno u onom drugom, pravom smislu rijeci, koji ce kao takav nastati tri vijeka kashnjije

"Crnogorci" se radjaju kao termin krajem 15.-og stoljeca, i ustaljuju tek kasnjije. Ne znam kakvu to "crnogorsku redakciju" izmisljas kada se opste Crna Gora prvi put pojavljuje tek 1296.-e godine (i ono sto je interesantno, u kontekstu da u njoj zive, pored drugih manjih naroda, Srbi). Prouci malo sto je staroslavenski jezik, pa se ondak javi.
 
S obzirom da je od nabrojanih naroda "Crnogorci" na prvom mjestu, i da je od priznatih jezika "Srpski jezik", ne vidim ikakve dileme tu - samo bi se nastavila praksa od prvog Ustava iz 1905.-e godine. Znaci Istocno-pravoslavna crkva prva, pa onda sve do najmanji.

Lose. Izricito diskriminatorski prema Romima koji svoju drzavu nemaju!

Smatras li i Tita okupatorom Crne Gore?



Ciste nebuloze. Ne postoji "crnogorski jezik", barem ne za period na koji mislis.

A to da nijesu koristili "srpski jezik" je opet rezultat nepoznavanja Crnogoraca, njihovog jezika i istorije. Bas sam na to dolazio. Jedini humanist i srpski pisac renesanse, iz Podgorice, Bozidar Vukovic, izricito naziva svoj jezik srpski jezik i na njemu stampa u Veneciji. Isto cini i njegov sin. Kao i jedan kotorski plemic (katolik, inace) koji je iz njihova vremena. Dakle to se direktno vezuje na nasnju doskorasnju polemiku - "srpski jezik" se misli iskljucivo kao jezik srpskog naroda, tj. jezik kojim govore Srbi. Ni slucajno u onom drugom, pravom smislu rijeci, koji ce kao takav nastati tri vijeka kashnjije

"Crnogorci" se radjaju kao termin krajem 15.-og stoljeca, i ustaljuju tek kasnjije. Ne znam kakvu to "crnogorsku redakciju" izmisljas kada se opste Crna Gora prvi put pojavljuje tek 1296.-e godine (i ono sto je interesantno, u kontekstu da u njoj zive, pored drugih manjih naroda, Srbi). Prouci malo sto je staroslavenski jezik, pa se ondak javi.

Sa ovim ustavom su dokazali da mrze srbe!
 

Back
Top