Crni Ruski Terijer (Black Russian Terrier)

Bravo Danice za textic :lol: !
Za sampone si u pravu. Ja sam cuo da neki ruski vrhunski CRT-i na moru se ne kupaju jer im vlasnici ne dozvoljavaju zbog dlake! :o
To je sada individualna stvar da ce vam se pas u moru kupati ili nece...


A CRT moze super da se dresira ali ne za iste stvari kao zlatni ili lab. Njegov primarni posao je napad i odbrana, u to spada i poslusnost, eventualno neki elementi agility-ja, a verovatno i trag. Oni jednostavno nece nikada biti mehanicki psi i u celini gledano manje su uspesni nego mozda nem.ovcari ili malinoe na takmicenjima cisto zato sto su tvrdoglaviji ali su zato i temperamentniji i ako sami rese da zele da rade i potrefi se da je to na nekom takmicenju onda tesko si ga ostalima, mogu odmah da idu kuci . Oni tacno znaju kad je to za njih samo igra, a kad ozbiljna situacija. I u tom smislu covek moze u njih potpuno da se uzda. Al sam ih nahvalila, ima sutra da i ja kupim jednog.

Za trag nikako nije dobar. :lol: Spomenuo sam trag jer se na IPO1 testu polaze i zaista je tesko to nauciti psa za to.CRT gubi na radnim utakmicama zbog velicine vecinom a i trvodoglavost zauzima mali procenat u njegovom neuspehu na takmicenjima.
Sto kazes oni procene situaciju i tada se covek moze pouzdati u njih 100%! Dok kod drugih rasa to je tesko izvodljivo!
Slike uskoro... :-)
 
DjomlaBRT:
To skakanje na stomak zvuci bolno :-D :p ;) . Dobar je Tomisa... :-D
Koji povodac koristite?
Ja koristim metlnu davilicu jer za pocetak da se navikne i komandu "pored" lakse da shvati!


Uh nisi ni svjestan njezan je kao traktor :roll: cak je sad naucio da skace dok se igramo pa kad me poklopi sapama po grudima bude ponekad bolno :sad: al opet kad mrdne repicem sve mu bude oprosteno :p

obicni povodac koristimo i nemamo problema sto se tice hodanja uz nogu sinoc je imao bliski susret sa petomjesecnim rotom i fini su bili i obojica raspolozeni za igru :wink: :p


Toma kupam samponom za pse moram jer se bojim radi ivane i ipak je u kuci pa i radi higijene.

Danice hvala ti za tekst i brojne savjete :p :p Duznik sam ti! 8-)

A za magicnu krpu jel to ona sto se brisu prozori :D Ako je ta moram i ja da isprobam taj metod ;)

Joj valja sad ici u setnju inace .... Odvedemo Ivanu na karate pa onda na trcanje tako da izmorimo Toma kad dodje kuci nema vremena ni da jede odmah zaspi :twisted: :wink: 8-)

To je najnovija metoda kako obuzdati Tomicu da ne pravi haos po kuci ;-)
 
Djomla aj malo pisi i ti o Alminim nestaslucima a vjerujem da ih ima mnogo!

Eh nema i mnogo ima ih mnoogooo... :-P
Pa njena nacesca ludiranja po kuci su grckanje (stisne i trese glavom) patika,namestaja,ukucana :lol: ...
Kada je ostavim samu na par minuta ona je sve oborila,iscepala prosto ne mozes da prepoznas prostoriju gde si je ostavio! :roll: I onda sto ti kazes "mane repicom" i tada joj je sve oprosteno.
Ponekad kada ne prepoznam simptome nuzde ona se olaksa u kuci i to je jedan od problema...
Ovako i nema nekih upecatljivih nestasluka da bih ih izdvajao.
---------------------------------
Ne znam kakva je situacija kod tebe ali ona spava bas cesto preko dana!? :roll:
Mozda zato se i budi rano...? :confused: --

Evo malo slika...

IMG_2643-1.jpg

IMG_2656-1.jpg

jedva sam je postavio u stav (koji nema veze sa vezom :lol: )
IMG_2635-1.jpg

IMG_2677-1.jpg

IMG_2660-1.jpg

Ovde je videla nekog...
IMG_2658-1.jpg

buuuuuuaaaaaaaaa :twisted:
IMG_2667-1.jpg
 
Hihihi pravi je secerkoooo, prelijepa je koliko je ona stara? Ti sad ovo sto pises o njoj kao da pises o Tomu! Znaci, sve al bash sve od spavanja grickanja pravljenja haosa u kuci kad ostane malo sam znaci sve istoooo!
ej ja sam njega izmorila veceras a i danas tako da spavanja nije bilo, al sad spava znas kad ga vucem za uho on nista bash je umoran. Al neka se ispava sutra idemo u Bg poslovno tako i on ide sa nama tako da ce opet biti izmoren.
 
SnD:
A za magicnu krpu jel to ona sto se brisu prozori :D Ako je ta moram i ja da isprobam taj metod ;)

Naravno da je ta, jedna jedina! Nasa je vec skoro izgubila svoja magicna svojstva od ceste upotrebe, moracu da kupim novu! :lol: ;)
A sto se tice Alminog stava, vidi se da je ona malo vise profi od tebe :p ;) . Evo sad ozbiljno, meni skroz dobro izgleda taj stav, mislim za tako malo (tj. mlado) stene, jos kad se malo bolje uhodate ima da budete nevidjeni. ;)
Sto se tice spavanja preko dana tu imas srece, ni jedna od mojih pasa kao mala nije uopste spavala preko dana, samo su ludovale. Al ako spava previse ti je budi i malo se izigrajte pa ce vise da spava nocu. A mozda je i ona jednostavno "nocna ptica". Znate ono kako kazu: "nocu momak - danju dronjak". :lol: :p :D
E i jedno pitanje, sa koliko planirate da ih prvi put osisate? Ili mozda ih vec pomalo trimujete ili kako to vec ide?
 
Moje su ti jedinstveni primerci svoje rase, tj. imaju od svake po malo, iliti po naski dzukci. :lol: Ova manja je nesto kao nemacki lovni samo malo veca, a ova druga lici na srednjeg snaucera samo malo veca i tanja.
A sto se tice sisanja,cisto me zanimalo posto vidim da imaju prilicno dugu dlaku. Moja drugarica je imala velikog snaucera i prvi put ga je sisala sa 6 meseci, ali oni imaju dosta vise dlake. Mada su mi bas slatki ovako cupavi, ko neki medvedici. :D
 
Hihihi pravi je secerkoooo, prelijepa je koliko je ona stara? Ti sad ovo sto pises o njoj kao da pises o Tomu! Znaci, sve al bash sve od spavanja grickanja pravljenja haosa u kuci kad ostane malo sam znaci sve istoooo!

Ona je stara 2 meseca i 13 dana.
Prvi tvoj post o Tomovim nestaslucima je kao da sam ga ja pisao za Almu! :shock:
Stvarno su isti... :lol:

Pa ja sam planirala uskoro jer je kod Toma dlaka bash velika al lik koji je imao jednog ovakvog kaze da je rano jos. Kaobolje da sacekamo za 2-3 mjeca valjda.

Sa 5 meseci je po meni super vreme.
 
OBAVESTENJE!!! :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:


Kinoloski Savez Srbije (KS SCG)
Beogradsko Kinolosko Drustvo (BKD)
Klub Ruskih rasa

V Specijalizovana izlozba
KAVKASKIH OVCARA
SREDNJEAZIJSKIH OVCARA
CRNIH TERIJERA

10.03.2007.
Sportsko-rekreativni centar "Surcin", Beograd

Sudija:
g-dja Sheritca Olga, Moldavia, Kishinev.

Medjunarodni ekspert FCI,
Predsednik Kinoloskog Saveza Moldavije,
odgajivac Kavkaskih i Srednjeazijskih ovcara.

TITULE I NAIMENOVANJA:

INTERNACIONALNI KLUB KAVKASKIH OVCARA ICKO dodeljuje titule : Kandidat za sampiona Inter Kluba "Kavkaskaja ovcarka" ICKO
INTERNACIONALNI KLUB SREDNJEAZIJSKIH OVCARA MK SAO dodeljuje titule :
- Kandidat za sampiona Inter Kluba "Srednjeazijski ovcar"
INTERNACIONALNI KLUB CRNIH TERIJERA dodeljuje titule :
- Kandidat za sampiona Inter Kluba "Crni terijer"

KS SCG i BKD dodeljuje titulu "Sampion Srbije"
- psima, koji u dva dana osvoje dva CAC
(na specijalki i na CACIB Beograd 11.03.2007.)
- psima, koji su sampioni svoje zemlje, a
osvoje CAC u razredu sampiona na specijlaki i/ili CACIB Beograd,
ili R.CACIB na CACIB Beograd 11.03.2007.

KLUB RUSKIH RASA dodeljuje titule:
- Najlepsa beba
- Najlepse stene
- Mladi klupski prvak i Mlada klupska prvakinja (Prvak razreda mladih)
- CAC i R.CAC u razredima: intermedia, zrelih, šampiona, veterana
- Klupski prvak i Klupska prvakinja (CAC / Prvak rase)
- Najbolja odgajivacka grupa
- Najbolji odgajivacki par
- Najbolji veteran
- Najbolji/lja na testu karaktera

PROGRAM IZLOZBE :

Uvodjenje pasa - 7.00 do 9.00
Otvaranje izlozbe - 9.30
Ocenjivanje pasa - 10.00
Test karaktera - 14.00
Dodela nagrada i proglasenje pobednika (Best-in-Show) - 15.00

Test karaktera. Test ce biti sproveden od strane vrhunskih dresera i sudija za rad sluzbenih pasa. Test je dobrovoljan i ne utice na ocenu psa na specijalki. Test ce biti odrzan po zavrsetku ocenjivanja pasa u posebnom ringu.

Merenje pasa. Na izlozbi ce biti obavljeno merenje pasa od strane saradnika veterenarskog fakulteta iz Beograda. Merenje je dobrovoljno i ne utice na ocenu psa. Merenje pasa ce biti obavljeno u posebnom ringu u toku izlozbe (od 11.00 do 14.00)

Sponzor specijalke - "PURINA" dodeljuje hranu i opremu za pse.

RAZREDI PASA:

1. Razred bebi (3-6 meseci)
2. Razred stenaca (6-9 meseci)
3. Razred mladih (9-18 meseci)
4. Razred intermedia (15-24 meseci)
5. Razred zrelih (preko 18 meseci)
6. Razred radnih (preko 15 meseci uz potvrdu o polozenim ispitima)
7. Razred sampiona (preko 15 meseci uz potvrdu o sampionatu)
8. Razred veterana (od 7 godina)
9. Parovi (dva psa razlicitog pola iste pasmine i varijeteta koji su vlasnistvo istog vlasnika)
10. Odgajivacke grupe (najmanje tri psa iz istog legla ili pet i vise pasa od iste majke, prijavu podnosi odgajivac)

PRAVILA ODRZAVANJA BEST - IN - SOU
V Specijalizovane izlozbe Kluba ruskih rasa

Best-in-Show ce biti odrzan na kraju izlozbe. Na Best-in-Show ucestvuju svi prvaci po razredima u sve tri pasmine. Nagradjivanje pobednika takodje se vrsi iskljucivo na Best-in-Show.

PRIJAVA ZA PSA:

Krajni rok za prijavu: 3.03.2006 (postanski zig) i 5.03.2006 - fax, e-mail ili licno
Cena prijavljivanja:
- za izlagace iz Srbije : 1500 din prvi pas, 1200 din drugi pas
- za clanove kluba : 1200 din (priloziti kopiju uplatnice o izmirenoj clanarini za 2007.)
- za strane izlagace : 20 eura

Za upis u razred odgajivackih parova i grupa prijava je besplatna i podnosi se u kancelariji na dan izlozbe do 12 sati.

Popunjenu prijavu, fotokopiju rodovnika, kopije o sampionatu (za upisivanje u razred sampiona) ili o polozenom radnom ispitu (za razred radnih), kao i kopiju ulpatnice slati na adresu BKD: Alekse Nenadovica 19/21, 11000 Beograd sa oznakom "Za specijalku Kluba ruskih rasa"
Iznos uplatiti na ziro-racun BKD: 180-0185720101000-02 poziv na broj 75 000

Tel. i fax za informacije: 011/ 43-64-33 (BKD), 011/ 8467-211, 3940-997 (Klub ruskih rasa)
e-mail : klub_ko_sao@ptt.yu
Inform: www.geocities.com/klub_ruskih_rasa

Napomena: Psi koji ne poseduju potvrdu o vazecoj vakcinaciji protiv besnila nece biti pusteni u izlozbeni prostor. Agresivni psi moraju nositi zastitnu korpu. Za stetu koju nacini pas odgovornost snosi vlasnik.
Zalbe se podnose komisiji za zalbe odmah po ocenjivanju psa i to samo ako pas negativno ocenjen ili je ucinjena formalna greska od strane sudije. Svaki izlagac koji u bilo kom vidu ispolji nezadovoljstvo na izrecenu ocenu sudije na nedolican nacin, odmah ce se kazniti zabranom ucesca na kinoloskim manifestacijama u periodu od dve do pet godina.

OTKAZIVANJE IZLOZBE:

Ako izlozba usled vise sile ne bude mogla da bude odrzana, organizator je ovlascen da eventuelne nastale troskove pokrije od sredstava uplacenih na ime prijava.

-------------------------------------------------

Znaci specijalka je na pomolu. Cak pre Caciba BG!!!
Ja dolazim obavezno.
Hoce li neko od vas doci?
Ovakva desavanja se ne propustaju... 8-)
 
joj ja sam se namucila sa tomom,juce je povracao i imao stomacne probleme i veterinar je rekao da se prekuce valjda prejeo,danas je bolje cijeli dan se igrao i skakutao npodnosljiv je bio.

Sto se tice izlozbe naravno da ce mo doci samo ako nedaj boze sta ne iskrsne!
Sta radite vi kako ste svi redom,kako je nasa damica Alma
 
E super da ce te doci! ;-)

Polako sa tim jelom to nije naivna stvr kod velikih rasa.Prejedanje i naglo mrsavljenje moze dovesti do slomljenih ledja (meka ledja,sedlasta ledja) . Pas na izlozbi sa slomljenjim ledjima mora da dobije 4 i veoma retko odlican- 5.

Umereno hranjenje. Znaci manje kolicinski a cesce davati obroke. Alma jede najmanje 4-5 puta dnevno nekad i vise.

Ako budete isli u Beograd (ne znam gde zivite?) mogli bi ste kupiti jedan mnogo dobar (nemacki) dodatak u ishrani. Izuzetno izbalansirani vitamini u pravim proporcijama za dobar razvoj. (Ca: P=1:2). On kosta 13evra (1kg praska) i daje se veoma malo dnevno mozda 0,05 kg ili nesto slicno. T|o ce da traje mnogo a veoma znaci u ishrani psa. I umalo da zaboravim kako se zove : Caldefos!!! Mozda i Kaldefos ali isto se izgovara ;-)
Ima ga u predstavnistu Bewi dog-a u Beogradu u Krusevackoj ulici. Tu ima da se kupi izuzetna hrana za stence Belcando,Hills i ostale dobre hrane.

Alma je dobro. Od danas sam je poceo da cistim od parazita. :)
Za koji dan ce i revakcina. Cistite li vi Toma sada nakon revakcine?
To ciscenje je veoma vazno zbog razvoja steneta! Na svake druge nedelje bi trebalo da se cisti do 6. meseca. Moze i na mesec dana ali kako se kome odgovara. 8-)

Inace Almica je ovako luda kao i pre...
Malo dobija na visini polako. Uskoro dolazi najruzniji perio razvoja steneta sto se estetski tce. Budu visoki, mrsavi i jos ludji... :lol:
 
Za trag nikako nije dobar. Spomenuo sam trag jer se na IPO1 testu polaze i zaista je tesko to nauciti psa za to.CRT gubi na radnim utakmicama zbog velicine vecinom a i trvodoglavost zauzima mali procenat u njegovom neuspehu na takmicenjima.

Ko kaze? Koliko je dobar zavisi od 2 faktora: 1. genetike i 2. rada i vezbe ;) Ti teoretski imas 50% verovatnoce da ce ti pas biti jako dobar na tragu ;) :p .

70f3b783.jpg


4c75ca3d.jpg


d2a8e6c4.jpg


60df2126.jpg


www.slovenska-dusha.com
 
Ccccccc.... koja je ovo subjektivnost :-P :-P :-P :D ;-) ![/QUOTE]

Zasto subjektivnost, to je cinjenicno stanje!
Otac tvoje Alme ne samo da je video trag, nego je i polozio deo IPO ispita koji se na trag odnosi :grin: , a za majku ne znam, prica se da je spremna za ispit, ali niti ga je polagala, niti sam videla neku fotografiju s traga, niti je pricano o tome. Volela bih da jeste, jer bi, verujuci genetici, Alma imala fantasticne predispozicije 8)
 
Kad ce neke nove slike bebaca? Ko ce bre da ceka do izlozbe! :D Videcu ako bude moja drugarica raspolozena da me vozi da svratim i ja do specijalke pa da ih vidim i uzivo, a volim i srednje azijce tako da mi nece biti dosadno. ;) E,da a inace postoji i Caldefos u tabletama, ja sam to uzimala u radnji kod mene u kraju kad su mi psi bili mali. Mislim da se daje 1 tableta na 5 kg ili 10kg ili tako nesto, vec sam zaboravila, a kutija kosta oko 600din, al ne znam koliko tacno ima tableta unutra ali poveca je, tako da verovatno mu dodje na isto kao i taj prasak. Jedino sto je mozda zgodnije sto su te tablete psima fine pa hoce da ih pojedu onako ko slatkis. A mozda ce biti i na izlozbi da se kupi, ako ne na specijalci onda verovatno na Cacibu na sajmu. A sto se tice traga vidite da je ipak uz trud sve moguce. Uostalom moja drugarica vodi svog dalmatinca na dresuru i odlicno mu ide pa kad moze on da radi napad i odbranu sto ne bi mogao i crt da radi trag?! ;) Ako sve bude ok onda se vidimo na izlozbi, navijacu za vase male (tj. mlade) cupavce! :p :D
 
VIdecemo kakva ce biti u radu. Nista ne mogu da predvidjam sa sigurnoscu. :-?
Danas su dolazila neka dva coveka u dvoriste da je vide i raspitaju se o rasi...i jako nepoverljivo ih je ugostila! :twisted: Ali za par trenutaka se smirila i otisla u ugao dvorista, da bi na kraju se mazila sa njima (maltretirala ih :lol: :p ).

Ona je dobro ovako. Planiram danas da je okupam. Da li ce joj nesto mnogo skoditi dlaci to kupanje? :roll:

Danice ja necu izlagati Almu jer ne posoji ni razred ispod 4 meseca! :lol:
Uostalom dodji obavezno ako budes imala priliku da se prebacis! Imace i spec. sarplaninaca i polarnih pasa! Imaces da razgledas.... :D
 
Pa nema veze, ne moras da je izlazes ali nije lose da je povedes da se malo navikava i socijalizuje. I na Bgd izlozbi je bilo dosta stenaca premladih za izlaganje (ne mislim naravno na one koji su bili tamo na prodaju) ali su ih gazde dovele da se polako navikavaju na guzvu, nepoznate mirise, gomilu nepoznatih pasa, ljude sa fotoaparatima (kao sto sam ja, prosli put sam istraumirala neko stene pita koje me je onako zbunjeno gledalo i pokusavalo da zbrise dok sam ga islikala nekoliko puta :oops: :razz: :lol: ). U svakom slucaju gledacu da dodjem al ne verujem da cu biti tamo bas s rane zore, ionako me najvise zanima test karaktera i eventualno ocenjivanje, mada ja uvek slikam pse koji mi se dopadnu, nevezano s tim dal su se i sudiji dopali. ;) I naravno stence koji su uvek neodoljivi! :D
 
Djomla, kupaj je uvece i to samponom JEDINO i ISKLJUCIVO za pse, jer niti jedan drugi ne odgovara PH koze psa. Posle kupanja u mlakoj vodi, dobro isperi od sampona, umotaj je u frotir i drzi je tako u krilu 15-20 min (koliko izdrzi) uz obavezno mazenje i ljubljenje njuskice.

Bilo bi dobro da je odmah rascesljas cesljem sa retkim zubima, ali obzirom da je mala, moze i kad se osusi, jer joj je dlaka kratka. Kupi u samoposluzi Gliss Kur balzam bez ispiranja i kad god hoces da je ocesljas, naprskaj malo. Lakse ces je cesljati, a dlaku negovati :p Znam da bi te tako posavetovao svaki dobar odgajivac ;)

Ne znam gde Alma spava, ali posle kupanja, OBAVEZNO u sobi 8)

Sto se preparata s kalcijumom tice, postoji Caldefos, Madjarska varijanta i sada kosta 900 dinara, domaca je CALDEFOS AD i 60 tableta kosta 115 din, daje se po cetiri tablete dnevno. Preparat od Bewi Dog-a zove se MINERALI, pakovanje 1kg i daje se 5 gr stencima, u hranu, preliveno sa malo tople vode 8)

Kalcijum:Fosfor = 2:1 jedino i samo tako i to do godinu dana starosti, moze i kasnije, ne moze da skodi :-P
 

Back
Top