Crni Ruski Terijer (Black Russian Terrier)

Tom je simpatican kao i Alma...mislim to je CRT pa mora da bude lepo! ;)
Ako imas slucajno sliku Houp postavi je na forum! Video sam njenu sestru iz legla Hajdi koja je u Vrscu kod Bojana.

Evo uvelicane slike... ;)
fe9f84dafef7.jpg


6eb6e752802e.jpg
 
Znas li ti ista vise o njima, sem ovih clanaka koji su dostupni na netu. Jel imas neko iskustvo sa tom rasom?Cime hranis Almu? Mi imamo manji problema sa Tomom vec sve slabije oce da jede granule vise trazi domacu hranu.U igri voli dobro da gricne za ruku ili nogu i strasno je nemiran jos ako pada kisa kao sto je danas nemozes ga podnjeti! Jutros u 6h me probudio i ja ga izvedem malo napolje al posle toga je jos gori i evo terorise me jos uvjek.Svukao mi je zavjesu jutros skakajucu i vireci kroz prozor.
 
SnD:
Znas li ti ista vise o njima, sem ovih clanaka koji su dostupni na netu. Jel imas neko iskustvo sa tom rasom?Cime hranis Almu? .

Sto se tice rase i exterijalanih pasa pitajte sadasnjih kao i njihovih predaka pitajte sta pozelite. ;-)
Iskustvo mi je slabija strana ali tesko da je moglo biti bolje jer rasa je retka i imao sam samo nekoliko susreta sa rasom , a ovo mi je prvi CRT!

Alma jede najvise domacu hranu. Granule je jela prvih dana kada je dosla (happy dog) a sada slabije jede granule (pro plan). Od domace hrane dajem joj:
govece,pilece,pahuljice (ovsane,jecmene,razane,psenicne...) pomesane, kiselo mleko,slatko mleko,parce sira dnevno,AD kapi...


Mi imamo manji problema sa Tomom vec sve slabije oce da jede granule vise trazi domacu hranu.U igri voli dobro da gricne za ruku ili nogu i strasno je nemiran jos ako pada kisa kao sto je danas nemozes ga podnjeti! Jutros u 6h me probudio i ja ga izvedem malo napolje al posle toga je jos gori i evo terorise me jos uvjek.Svukao mi je zavjesu jutros skakajucu i vireci kroz prozor


Ovakva je ista prica i kod Alme! Gricka malo jace ruku,po kisi neidrziv,budi u 5h lajanjem i onda je izvodim napolje,gricka sav namestaj.... :-|
Dobro je mislio sam da je Alma izuzetak ali srecom nije. :lol:
 
uh bash dobro je ja sam mislila da samo mi imamo taj problem.Za ad kapi nisam znala al cu svakao odmah ujutro da kupim. koliko kapi dnevno dajes? Evo sad smo se izzigrali sa njim napolju i opet je neumoran pojeo mi je cvijet,ma imam osjecaj da je on jedno malo dijete cak mi moja Ivana izgleda odraslo spram njega
 
svukao mi je sve jastucice sa trosjeda na pod kad smo ga ostavili par minuta na samo u kuci :???: a od sobnog cvijeca nema nista svaki dan po jedna liscica zavrsi na podu. :cry: Al opet ga obozavam iako se ne zna maziti samo ujeda i ponekad me bash nervira i kazem mu da cu ga mijenjati za pudlicu 8)
 
Culi:
Bilo bi najbolje da mu das Ljupcetovu patiku da gricka!Onda ce se smiriti provereno a i nece te buditi rano! :)

On je svoje patike premestio davno.
Sad gricka samo nase... :lol:

Za ad kapi nisam znala al cu svakao odmah ujutro da kupim. koliko kapi dnevno dajes?

Ja sam pitao veterinara i on mi je rekao 4 kapi ujutru i 4 uvece!
Mada nema kontraindikacija pa nemoj se plasiti ako kapnes vise ;-)

Al opet ga obozavam iako se ne zna maziti samo ujeda i ponekad me bash nervira i kazem mu da cu ga mijenjati za pudlicu

Moram i ja isprobati sa svim rasama da vidim hoce li se ljutiti. :smile:
 
Hehehe sto se tice AD kapi znam za kontraindikacije ipak sam ja majka :p koristili smo te prije 7,5 godina i kao sto vidis na slikama dobro je prosla bilo je momenata kad od umora nisam vidjela ni nju a kamoli koliko kapi nakapam u kasikicu. 8-)


A sto se tice grickanja, Ivanine lutke i mede su ovih dana na tapetu tako da se izigra i onda zaspi i spava po 2h. E posle toga dolazi Ivanina tortura sve dok mu ne dosadi pa ne pocne on nju da ganja po kuci :-D Sve u svemu bitno je da ga svi volimo pazimo i mazimo, jest da je on sto se tice mazenja katastrofa al naucice jos je beba :-P
 
DjomlaBRT:
Evo me dosao sam tek malopre!
Umoran sam kao niko! Citav dan u kolima...

Uzeo sam Almu, xexe!

Odusevljen sam ponasanjem za sada jer mnogo je dobro podnela put do Uzica, nije povratila nijednom (mada sam je drzao u krilu citav put) , nije piskila u kolima itd...Sto se exterijera tice,hm analiziram slicice i veoma sam zadovoljan! Par grescica koje smatram da mogu korigovati ishranom i ako uspem u tome bicu prezadovoljan jer cu imati stvarno dobrog psa.Karakter je stvarno meni super!!!! Probao sam sa neko gumenom koskom koja pisti,tako sam je malo zapistao ispred glave a ona je.... koska nece jos dugo a od izuzetno je jake gume za njen uzrast....
Ovo je bilo malo subjektivno ali videcete slike.
Evo je sada jela je lepo i odmara,a mozda je i zaspala (pored moje stolice za kompijuterom ) ali cu je preneti na posebno mesto kasnije.

Video sam i bracu iz legla i Kordobu(majku) i Shakiru (polutektku ).
Odgajivaci su bili veoma ljubazni sto se tice svega . Brzo je prosao put tako da mucenje je bilo zamaskirano zanimljivostcu sa Almom.
Ne mogu vise da pisem evo slika:

Front mi je opak! 8-)
IMG_2558-1.jpg


IMG_2559-1.jpg

Uzivam 8-)
IMG_2571-1.jpg


IMG_2576-1.jpg


IMG_2557-1.jpg


IMG_2572-1.jpg


IMG_2574-1.jpg


Pozz svima........


Pre nekih pet godina sam pozvala coveka preko oglasa koji je prodavao CRT-e. Posto sam mu normalno "inteligentno" ostavila moj broj on me i dan danas zove, ne bih li kupila psa. Tip mi zvuci pomalo mutno ( i za stene trazi 1000 Eura). No sad to nije bitno. Interesuje me gde si kupio psa (pominjes Uzice), koliko si ga platio i da li je veća varijanta ili manja?
 
DjomlaBRT:
KRIS-1.jpg


Rusi su zeleli da stvore sto savrsenijeg sluzbenog psa i radove na ovom poslu su zapoceli 1950.g. u poznatoj odgajivacnici tog vremena po nazivu Krasnaja zvezda. Ova odgajivacnica se nalazila u okviru centralne skole vojne kinologije u Pomoskovlju. Svoje ucesce u stvaranju ove rase uzeli su i najbolji ruski geneticari. Cilj je bio da se stvori pas za upotrebu vojske i policije, a koji ce se lako prilagoditi svim klimatskim teskim uslovima. Jedan od uslova je bio i taj da ovaj pas ne bude preterano zahtevan kada je nega i ishrana u pitanju.

Crni terijer je stvoren ukrstanjem velikog crnog snaucera, erdel terijera i rotvajlera. Kasnije je u genetski kod ove rase uvrsten i njufaundlend i ruski gonic. Prvi podmladak ove rase nastao je 1953.g., a medju sobom su se veoma razlikovali, bilo je pasa koji su svojim izgledom vise podsecali vise na velike crne snaucere, a neki su bili u tipu rotvajlera. Usvakoj fazi parenja odraslim jedinkama su proveravane radne osobine, a potom su psi isli na dalju obuku i dresuru.


Prvi krug ukrstanja je zavrsen krajem 50-tih i pocetkom 60-tih, a ruski crni terijer je svojim izgledom vise podsecao na snaucera, bio je veoma inteligentan pa je brzo prihvatao obuku, ali i izuzetno agresivan. Kada se pristupilo drugom krugu parenja i ukrstanja, u selekciju je ukljucen njufaundlend zbog mase i bogate dlake, a i zbog uravnotezenja karaktera. Ovo poslednje ukrstanje je dalo dve linije crnog ruskog terijera. Jedna je bila slicna snauceru, sa manje dlake i nesto niza, dok je druga linija bila znatno atraktivnija a to su bili krupniji primerci sa dosta dlake i veoma snazni.Ova dva tipa ruskog terijera postoje i danas.

Crni terijeri su psi visi od srednjeg rasta, krupni, sa masivnim kostima i muskulaturom. Koza je elasticna, cvrsta, ne stvara nabore i ne opusta se. Konstitucija je vrlo snazna. Indeks formata je 100-105. Visina za muzjake je od 66-72cm, a za zenke od 64-70cm. To je tip psa sa jakim nervima, uravnotezen, sa izrazenom odbrambenom reakcijom. Potreban mu je autoritativan gospodar. Veoma je nemiran i potrebno mu je dosta kretanja. Nepoverljiv je prema strancima. Tezina je oko 40 kg.

Dlaka je kod dugodlakih pasa duga, gruba, ostra, cvrsto prileze uz telo. Dlaka je talasaste duzine od 4-10 cm, pokriva celo telo psa. Dugacka dlaka na vratu i grebenu obrazuje grivu. Prednje noge do lakata i zadnje do bedara, dobro su zasticene dugom i gustom dlakom. I kod dugodlakih i kod kratkodlakih pasa, dobro je razvijena ukrasna dlaka. Na njusci ona obrazuje na gornjem delu guste brkove, a na donjem bradu, nad ocima guste i duge obrve. Poddlaka je gusta, dobro razvijena. Kod kratkodlakih pasa, dlaka je prava, gruba i cvrsto prileze uz telo. Boja je crna i crna sa sedim.


Glava je dugacka, umereno siroka u predelu lobanje, sa okruglim jagodicama. Celo je pljosnato, stop je primetan ali nije ostar. Linija njuske je paralelna sa linijom cela, masivna je, pomalo zasiljena, po duzini nesto kraca od lobanje. Brkovi i brada daju joj kvadratni oblik. Usne debele, mesnate.

Usi su visoko usadjene, omanje, trouglastog oblika, prednjim krajevima nalezu na jagodice.
Oci su male, ovalnog oblika, ukoso postavljene, tamne.
Zubalo je makazsto.
Vrat je dugacak, masivan, suv, postavljen pod uglom od 40-45% nad linijom ledja.

Grudi su siroke, duboke, sa nekoliko ispupcenih rebara. Nizi deo grudi se nalazi na istoj liniji sa laktovima ili nesto nize. Stomak je podignut iznad linije grudi. Greben je visok, ostro izdvojen nad ledjnom linijom. Ledja su prava, siroka, misicava. Sapi su misicave, siroke, neznatno spustene ka visoko usadjenom repu, koji je debeo i kratko kupiran (na 3-4 prsljenu).

Prednje noge posmatrano spreda su prave i paralelne. Rameni ugao je 110 stepeni. Podlaktice su prave i debele. Laktovi su unazad postavljene. Dosaplja kratka i prava.


Zadnje noge su prave, paralelne, postavljene nesto sire od prednjih nogu. Bedra su misicava i dobro razvijena. Skocni zglobovi su suvi, dobro izrazeni. Dosaplja su masivna, dugacka, postavljevna skoro strmo. Sape su krupne, obrazuju oblik grudve, okrugle forme.
Ovog prelepog psa zovu i KGB terijer.

Pruzeto sa kluba ruskih rasa.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Kod nas Crt-a ima malo mada ce se rasa popularizovati. Pas je zaista vrhunski bodygard.
Ne bi ga dzabe KGb korisito. Treba ga videti uzivo da bi bio pravi dozivljaj.
Kao sto sam rekao ima ih malo kod nas.Psi se uopste ne linjaju i nemaju neprijaan miris tako da su pogodni i za male stanove jer mali prostor nece biti problem.Kao sto kazu "veliki pas za mali stan". Kao zavrsnu ocenu KGB je nasao dve mane a to su :
velika privrzenost gospodaru i nega dlake.
Jedna od retkih odgajivacnica je i Slovenska dusha koja poseduje vrhunske pse uzezene iz rusije od najboljih krvnih linija i roditelja.

Njihov sajt www.slovenska-dusha.com

Ja sada planiram da kupim stene ove rase jer je za mene najbolja. :-P
Ona prva slika je slika najboljeg crnog ruskog terijera ikada zove se Kris.
Evo sada jos neke slike:


brt_web_sape2-1.jpg


Arbats-Skon-1.jpg


Zubr-1.jpg


LKjovaa-1.jpg


Vasja-1.jpg


LO7G0783-1.jpg


Vsevolod-1.jpg


4994933773917L-1.jpg


Korustnaga24-1.jpg


Thib_4brt-1.jpg


Pozdrav svima! :wink: Pitajte ako vas nesto interesuje!


To su sjajni psi. Ali nisu oni bas bodyguard-ovi. Stoji da ce za tebe galvu da daju ali su vise okrenuti teritoriji na kojj zive i grupi sa kojm zive. Njega, tj, nju neces ni morati da ucis da "cuva". Ona to vec zna. To je u stvari pas kome ne moras bog zna sta da objasnjavas. Fantasticna inteligencija i jako dobar karakter. Jedina opasnost postoji da ne nadjaca tebe u smislu dominacije. Onda pored sebe imas zver a to nije dobro. U sustini kao i svim zivim bicima i njoj treba ljubavi i paznje a ona ce vec naci nacina da se revansira.
 
A sto se tice grickanja, Ivanine lutke i mede su ovih dana na tapetu tako da se izigra i onda zaspi i spava po 2h. E posle toga dolazi Ivanina tortura sve dok mu ne dosadi pa ne pocne on nju da ganja po kuci Sve u svemu bitno je da ga svi volimo pazimo i mazimo, jest da je on sto se tice mazenja katastrofa al naucice jos je beba

Koja ludnica....
Ja sam sinoc oko 23h setao almu da bi umorna zaspala i da se ne bi budila rano ujutru, ali u 6h je pocela da laje... :lol:

Pre nekih pet godina sam pozvala coveka preko oglasa koji je prodavao CRT-e. Posto sam mu normalno "inteligentno" ostavila moj broj on me i dan danas zove, ne bih li kupila psa. Tip mi zvuci pomalo mutno ( i za stene trazi 1000 Eura). No sad to nije bitno. Interesuje me gde si kupio psa (pominjes Uzice), koliko si ga platio i da li je veća varijanta ili manja?

Mozes li mi na pm dati malo vise podataka o tom coveku jer sumnjam ko je!? :mad:
A mozda i nije.... :?
Almu sam kupio u Zablju (bluzu Novog Sada) gde su ostala jos tri muzijaka! :wink:
Cenu cu ti napisati na pm!

To su sjajni psi. Ali nisu oni bas bodyguard-ovi. Stoji da ce za tebe galvu da daju ali su vise okrenuti teritoriji na kojj zive i grupi sa kojm zive. Njega, tj, nju neces ni morati da ucis da "cuva". Ona to vec zna. To je u stvari pas kome ne moras bog zna sta da objasnjavas. Fantasticna inteligencija i jako dobar karakter. Jedina opasnost postoji da ne nadjaca tebe u smislu dominacije. Onda pored sebe imas zver a to nije dobro. U sustini kao i svim zivim bicima i njoj treba ljubavi i paznje a ona ce vec naci nacina da se revansira.

Za bodygarada nisam siguran da si u pravu ali nema veze...
Naravno da znaju da imaju urodjen cuvarski instikt mislim sta sve on nema urodjeno. 8-)
Karakter je u sustini jos misterija. Za sada je odlican ali na svakoj knjizi pise "PAZNJA, crni terijer se nikada ne sme upotrebiti kao prvo oruzje" i jos jedna stvar "Ako nemate revolver kupite crnog terijera". To je obavezno na svakoj knjizi na pocetnoj strani!!!
Stariji ruski odgajivaci kazu da nikada ne bi trebalo da dopustite da mu padne "mrak na oci" i da njegove osobine nikada ne treba ispitivati do kraja!!!
Ko ne nametne dominaciju trebao bi da psa uspava ili ce on njega :lol:
Takodje kazu ruski kinolozi da je crni terijer na pola puta izmedju psa i coveka! :shock:
Sastav crnog terijera:
"od zmije do slona"!!!
 
Joj ljudi ja mislim na sve ovo sto pisete da je njemu potrebno samo mnogo ljubavi i paznje i nista vise! Ja znam i osjetim kakav je on kada se mi vratimo sa posla kuci ako njega nismo mogli da povedemo . On skakuce i vrti svojim malenim repicem i ne zna sto bih od sebe. Mene je slusao al sad sluza mog muza vise a samonm se vise mazi jer mu ja popustam. Znam da to ne valja al sta da se radi kad ne mogu da mu odolim.
 
Joj ljudi ja mislim na sve ovo sto pisete da je njemu potrebno samo mnogo ljubavi i paznje i nista vise! Ja znam i osjetim kakav je on kada se mi vratimo sa posla kuci ako njega nismo mogli da povedemo . On skakuce i vrti svojim malenim repicem i ne zna sto bih od sebe. Mene je slusao al sad sluza mog muza vise a samonm se vise mazi jer mu ja popustam. Znam da to ne valja al sta da se radi kad ne mogu da mu odolim.

Pazi on ce slusati samo jednog gazdu pa vi se sad odlucite! :o
Jos je on stenac da bi se odlucio za gazdu ali na vam je da odlucite. ;-)
Za ovo vrtenje repicom je i Alma kriminalna :lol: . Tada je najsimpaticnija! :-D :-D :-D
 
Nisam proveravala temu koji dan kad ono imam i sta da vidim. Bas ste se raspisali. :D Inace Alma je preslatka (vec sam ti to napisala na drugom forumu al da ponovim i ovde), a takodje i mali Tom. Inace sto se tice ponasanja to bi svakako trebalo da pripazite posto svi takvi psi mogu kasnije da budu problem. Bradati psi su prosto neodoljivi kad vas pogledaju kroz te cupave obrve ali ne treba previse popustati da ne bi postali nesnosni. Ova moja bradata monstrumka (nije bas CRT, ni blizu, ali ima bradu :lol: ) zeza cim joj se ukaze prilika. Inace isto obozava kisu, sneg, bare i kaljuge i hiperaktivna je. Tako da treba ih maksimalno izmoriti da bi posle bili mirni i poslusni, ali im ne dozvoliti da bude po njihovom cak ni u igri. Mada sve sto piskaram mu dodje kao teorija, a to vec verovtno znate il ste vec procitali negde drugde tako da necu mnogo da gnjavim, nego pisite sad kad mozete i iz iskustva i dajte jos slika! 8) :D
 
Danica, Tom ti se zahvaljuje na komplimentu :wink: Mada nije bash mali :roll: ili ja nisam navikla na bebe pse da budu toliki :razz:


Danas je samnom citav dan proveo na terenu tj presli smo kilometre i kilometre i podnjeo je to muski 8-) Jest da je kisa lila cijeli dan al smo se uspjeli nekako dogovoriti da provede par minuta sam u autu. Ipak sam morala da ostavim svoju tasnu i jaknu da lezi na njoj da ne bi bilo haosa.Ima obicaj da sjedi na vozacevom mjestu ili da pokusava da otkine retrovizor :roll:
Sinoc sam prvi put cula njegov pravi lavez :razz: milslim na onaj lavez kad je ljut.Prolazio je neki lik kraj nas i pogledao nas malcice ispod oka i Tom je poludio :razz: a ja sam se prepala vise inenadjeno nego stvarno,a posle sam ga umirila :roll: !Sve je jaci i jaci po snazi i ubrzo moram vidjeti kako da ga kontrolisem! Malo ste me zastrasili,pa se plasim da mi ne bi izmakao kasnije kontoli.Slusa me ali ... Za sada je naucio da sjedne i da ceka dok mu pripremam hranu da ode na mjesto kad mu to kazemo i da legne.

Nemojte da me plasite sto se tice komandovanja! :roll:

Ma naucicu ja njega pameti :twisted: Nece mene jedno shtene zezati :wink:
 
Danice hvala za pohvale i na balkankinology! :wink:

Ima obicaj da sjedi na vozacevom mjestu ili da pokusava da otkine retrovizor
Sinoc sam prvi put cula njegov pravi lavez milslim na onaj lavez kad je ljut.Prolazio je neki lik kraj nas i pogledao nas malcice ispod oka i Tom je poludio a ja sam se prepala vise inenadjeno nego stvarno,a posle sam ga umirila !Sve je jaci i jaci po snazi i ubrzo moram vidjeti kako da ga kontrolisem! Malo ste me zastrasili,pa se plasim da mi ne bi izmakao kasnije kontoli.Slusa me ali ... Za sada je naucio da sjedne i da ceka dok mu pripremam hranu da ode na mjesto kad mu to kazemo i da legne.


E ovo je dobro za retrovizor! :-D
Alma je lajala veoma cesto kada su dolazili nepoznati ljudi u dvoriste i kad se igra i sl.
Ona sto se tice kilaze i visine napreduje brzo.Uskoro sto ti kazes moram joj kontrolisati snagu.
Ja sam isto mislio da je Almino ponasanje malo cudnije da je ona malo ludja od ostalih stenaca koje sam vidjo ali ustvari svi su oni isti.. :lol:
Vazna komanda je FUUJ ili NEEE! To sada Alma usavrsava. Za ostalo nije vreme jos.
Pa kad stignemo na IPO (ako budem je vodio) onda ce to biti extra radni pas!
 
SnD:
Ja sam ti amater jos uvjek u svemu ovome :oops: ali me to ne precava da ovo moje cupavo debelo ne obozavam :p Otac je Aron-Black majka Houp kupljen je u Smederevu u odgajivacnici.A sto se tice onih titula imaju i to a ja blage vezeeee! Mada nam je nas kinoloski sudija rekao da je zadovoljan sa njim i ovim papirima.Ali meni je on prirastao srcu i bez tih papira! :p Planiramo da ga saljemo na dresuru itd.


Idi sa njim zajedno na dresuru. Nemoj onu varijantu poslao sam psa da ga nauce, pa da ti ga "gotovog" vrate. NE VALJA. Idi s njim obavezno!!!
 
Alma spava u kuci na peskiru nekom ali nikad nije na tom mestu pa tako da je svakom drugom cosku.
Jos ona ne moze da skoci na krevet ali samo naskace pa to je buduci problem.;)

Nisam je kupao jos nijednom sem sto je odgajivac okupao tamo pri preuzimanju.
Vrlo je opasno sada to raditi jer zima je a pas mora da bude min. po ovakom vremenu 9h na veoma toplom.
Okupacu je malo kasnije.;)
CRT se ja mislim na dresuri nece nikad izdresirati kako treba (npr: kao zlatni ret. ili lab.)!
On je veoma inteligentan i dresuru prihvata super. Nije potrebno ponavljati stvari.
Moj savet da vremenom ga dresiras sama i znaci postepeno teske zahteve mu postavljas. Jer ne moze stene sa 3 meseca da radi napad odbranu ili trag...
 
Lepo je to sto ga kupate i sasvim je ok vreme ''susenja''! ;-)
Ja cu sada mozda poceti da je kupam ali ona je vec 15-ak dana vec kod mene pa tako da nisam stigao da razmisljam o tome... :rolleyes: :rolleyes:

To skakanje na stomak zvuci bolno :-D :p ;) . Dobar je Tomisa... :-D
Koji povodac koristite?
Ja koristim metlnu davilicu jer za pocetak da se navikne i komandu "pored" lakse da shvati!
 
Nadam se da ga ne kupate samponom tako cesto. Psi se kupaju sto manje to bolje, 2-3 puta godisnje bi bilo najbolje. Ako se cesto kupaju onda pocnu da smrde i koza im se jako isusi i peruta, a i kvalitet dlake se kvari. Bolje je cak i ako su prljavi sacekati da se osuse pa ih onda samo iscetkati, ili eventualno okupati samo vodom, bez sapuna i sampona. Trebalo bi da nabavite i neku malo vecu magicnu krpu, to je spas za cupave pse kad je hladno. Koliko god da su prljavi mogu njome da se ociste bez natapanja i kupanja, samo sa povrsinskim ciscenjem dlake. To sam saznala od jednog coveka iz parka sto ima haskija i stvarno je super fora ;) . A nije lose ni s vremena na vreme (ali ni to ne precesto) ih istrljati nekom krpom koja je natopljena razblazenim sircetom. Posle toga malo smrde ali samo dok se dlaka skroz ne osusi, ali to super ubija bilo kakav smrad, a i lepo im se posle sjaji dlaka. A kad ih i kupate samponom onda iskljucivo samponom za pse posto im ovaj "ljudski" ne prija. Al sam se raspisala o sredjivanju, pravo zensko :oops: :-D . A sto se tice davilice ja sam isto na ovu moju koristila metalnu davilicu al sam posle ukapirala da njoj davljenje nema efekta (a predpostavljam ni Almi) nego vise ima veze sa tim zvukom kad se zategne pa kad zvecne metal. Sad koristimo metalnu polu-davilicu, ali dvostruku (mislim da ce za vase pse trebati trostruka :twisted: ). Posto imamo i platnenu davilicu ali nju kad joj stavim hoda kao manijakinja iako se davi i kaslje. A recimo zanimljivo mi je da mi oba psa najbolje hodaju na amu, sto mi je jako nelogicno s obzirom da bi trebalo da im je s time lakse da vuku :confused: , tako da stavljamo nekad i am, uglavnom kad idemo negde dalje. A za dresuru svakako idite zajedno sa svojim psom posto poenta dresure i jeste da pas slusa vas i da uspostavite bolji i prisniji odnos, ili eventualno ako imate nekih problema sa psom da vam dreser objasni kako da se postavite prema svom psu. A ne da uzme psa, ne vidite ga koji mesec (a za to vreme ko zna sta prozivi) i posle vas kao slusa, ili jos gore slusa dresera, a vas ne zarezuje. I to obavezno proverite kog dresera uzimate posto su oglasni puni kojeraznih samozvanih dresera cija je taktika da zadave psa davilicom ili ga gadjaju kojecime ili ako je pas prevelik da ga kontrolisu onda mu gaze na prednju sapu da bi ga primorali da uspori :evil: . Ovo na zalost nisam izmislila nego imala prilike da vidim vise puta posto je bio neki dreser u kraju cije su metode bile blagi uzas, a ocito i ti ljudi koji su dolazili kod njega nisu bili sami sa sobom kad su mu dozvoljavali da to radi njihovim psima, jos mu pritom i placali poprilicno :shock: :x . A CRT moze super da se dresira ali ne za iste stvari kao zlatni ili lab. Njegov primarni posao je napad i odbrana, u to spada i poslusnost, eventualno neki elementi agility-ja, a verovatno i trag. Oni jednostavno nece nikada biti mehanicki psi i u celini gledano manje su uspesni nego mozda nem.ovcari ili malinoe na takmicenjima cisto zato sto su tvrdoglaviji ali su zato i temperamentniji i ako sami rese da zele da rade i potrefi se da je to na nekom takmicenju onda tesko si ga ostalima, mogu odmah da idu kuci :lol: . Oni tacno znaju kad je to za njih samo igra, a kad ozbiljna situacija. I u tom smislu covek moze u njih potpuno da se uzda. Al sam ih nahvalila, ima sutra da i ja kupim jednog. :razz: :lol: :D To isto vazi i za velike snaucere i erdel terijere, mogu da budu fenomenalni sluzbeni psi, bolji od mnogih drugih, ali su malo tvrdoglaviji i treba ih drugacije dresirati nego nem.ovcare ili malinoe, a mnogima je to previse posla i lakse im je da uzmu rasu laksu za dresuru. Aj necu vise da pisem, pozdrav i postavljajte jos slika! :wink:
 

Back
Top