Crni i gvozdeni nemački ovčar

Prvi crni nemacki ovcar, za kojeg ja znam da je dospeo u, tadasnju Jugoslaviju (Beograd), jeste pas koga je Josipu Brozu poklonio Vili Grant, tadasnji nemacki kancelar.Mozes pretpostaviti da je to bio vrhunski pas, za tadasnje kriterijume, jer je bio namenjen Titu.Taj pas se nalazio na Kosutnjaku, na nekom od Titovih imanja i nasi kuckari su uspeli da preko neke kuje, koju su nocima prebacivali preko ograde konopcem i vracali je nazad, zbog parenja, izvuku crno leglo od tog velicanstvenog psa.To je stara prica za koju ja znam.
 
A najstariju kuju je uvezao Vlada iz Zrenjanina koji je, smatram, najjaci odgajivac crnih nemackih ovcara u nasoj zemlji.Isti covek je i Obradu Djokicu poklonio stene (Alexa), koji je PREZASITIO sve krvne linije crnih ovcara u nasoj zemlji.Vlada iz Zrenjanina, danas ima 5-6 crnih kuja, od kojih je najstarija Anika koja ima 15 godina, a izgleda kao da ima 5.
 
Krvna linija crnih ovcara, u nasoj zemlji, je u debelom incestu zato sto nisu uvozeni psi drugih krvnih linija.Ili, da se ispravim, uvozeni su s vremena na vreme.Oni koji su iskoristili takve pse, kao sto je, na pr. "Nando vom Revolutionskuppel", koji je otac moga psa a stigao je iz hrvatskog Umprofora, mogli su sa nekim zenkama da formiraju RELATIVNO cistu krvnu liniju.
 
Tvoj Demon je lep, pas.Izuzetne duzine, pri cemu, vizuelno, gubi na visini.To se, u neku ruku, odnosi i na mog psa.Demon npr. ima, dosta duzu dlaku od Gunda, iako nije dugodlak, moj pas ima upola kracu i guscu dlaku (kao vidra).Odlikuje ga neverovatna snaga, za koju ne postoji zamisliva prepreka (zid, drvo, zica...).Tvoj stariji pas (Nando), medjutim, nije ni prinesen Demonu.On je kratak a i nizak pas.Sto se karaktera tice, o tome ne mogu da pricam jer ih nisam video na delu.A to je, slozices se, najbitnija stvar.Voleo bi da cujem nesto vise o tvoja dva steneta (sivom i crnom), posto sam i ja imao iskustva sa sivo-crnim varijantama.
 
Obrad Djokic je bio pomogao mom bratu da dodje do jednog steneta crnog vucijaka iz odgajivacnice Zlatni Krst, ja mislim. Taj pas je imao strasan pedigre jer se secam da su mu i otac i deda bili strasni radni psi. Ne secam se imena tih pasa, jer ne pratim toliko crne ovcare kao rasu, ali ono cega se secam je da je taj pas maltene meni pomagao matematiku:) Strasno koliko je to inteligentna rasa! Zbog tih crnih ovcara sam i zavoleo ovcare! :) Svaki dan idem da vidim Alexa, ali sad je pravi dekica, iako se jos uvek relativno dobro drzi. Mislim i da ovaj drugi mladji ima uticaja jer mu stalno skace oko vrata pa ga odrzava vitalnim:)
 
Obrad Djokic je bio pomogao mom bratu da dodje do jednog steneta crnog vucijaka iz odgajivacnice Zlatni Krst, ja mislim. Taj pas je imao strasan pedigre jer se secam da su mu i otac i deda bili strasni radni psi. Ne secam se imena tih pasa, jer ne pratim toliko crne ovcare kao rasu, ali ono cega se secam je da je taj pas maltene meni pomagao matematiku:) Strasno koliko je to inteligentna rasa! Zbog tih crnih ovcara sam i zavoleo ovcare! :) Svaki dan idem da vidim Alexa, ali sad je pravi dekica, iako se jos uvek relativno dobro drzi. Mislim i da ovaj drugi mladji ima uticaja jer mu stalno skace oko vrata pa ga odrzava vitalnim:).
 
Vidi moj Demon je nesto nizi rastom u odnosu na svog sina Nanda ali je samim tim dobio na brzini sto mi u poslu dosta pomaze. Ima nisko teziste kratak i brz start. U poslusnosti i sam znas kakvi su predstavnici ove rase tako da sam vise nego zadovoljan. Kako ovo nije exterijerna linija na spoljni izgled ne obracam puno paznju vise mi je bitno da su zdravi i zadovoljni.
 
A ovi stenci su ludnica, koliko je Kimba nemiran i oran za nestasluk toliko je Harras smiren i stalozen. Kimbu pocinjem da radim ovih dana a posto preti da bude vislji od brata i oca koncentrisacu se na cuvarsku sluzbu i razbijanje demonstracija. Harras ce ziveti u stanu i bice mi pratioc i drugar sto njima i najvise prija da rade.
 
Gundo i Demon su braca po ocu, a sto se tice debelog incesta ja ne znam za primere da su ljudi svesno uparivali srodnike ili zarad novcane koristi to precute i stancuju legla. Sa takvim ljudima i ne odrzavam kontakte i pogodni su za izbegavanje. Zbog delimicne ustaljenosti nekih pasa u rodovnicima svojski se trudim da uparujem kera sa kujama sa strane i verovao ili ne za sada mi ide solidno ali sporo. Demon je upario onu kuju iz Subotice ako se secas, mora da si je video na sajmu i ostenila je 7 muzjaka i 1 kujicu ali su samo 2 muzjaka ostala ovde.
 
Za ono crno leglo sato sam ti rekao da ako Bog da dobijem na prolece ni jednu zenkicu necu prodati nego cu da ih parim sa razlicitim muzjacima a obecana mi je pomoc sa par strana pa se nadam da ce to koliko toliko ublaziti kako ti kazes debeli incest. I ovako je ova rasa nezasluzeno u senci drugih jos da mi pomazemo u njenom nestanku.
 
Ns Kan je isto bio nesto nizi rastom, ali prepametan. Ime u pedigreu mu je bilo Aleks od zlatnog krsta. TO je znaci leglo A ili AA... pretpostavljam. Ne znam da li je nekome poznato to leglo? Posto znam da su bili odusevljeni njime kad je isao na dresuru isto u tu odgajivacnicu i hteli su da plate lepu cifru mom bratu da ga ostavi tamo. Igrom slucaja zavrsio je posle zaista tamo ali ni za kakvu svotu, vec zato sto mi se brat selio pa je morao da ga da nekome. Imao je godinu dana. I siguran sam da je zavrsio u nekoj policajskoj sluzbi. E sad kako se ovde razvija prica ne bi me cudilo da neko zna nesto o tom psu!? :)
 
Sto se tice istorijata rase vise me je zanimao period drugog svetskog rata. Po meni najbolja kujica ikada je Blondi samo je bila u rukama onog zlikovca. Imam dosta slika i dokumentacije iz tog perioda vredi pogledati. Mislim da je period drugog svetskog rata najbolje pokazao radnu osobinu ove rase. Tada su najbolje pokazali koliko su spremni da pomognu coveku.
 
YYXYYYYYYYYYY
 

Prilozi

  • Copy of Picturex 002.jpg
    Copy of Picturex 002.jpg
    38,3 KB · Pregleda: 93

Back
Top